تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

کانال رسمی همیاری در تلگرام ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی


مشاهده RSS Feed

روانشناسی و مشاوره

معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-فرهنگ /علایق و سلایق متنوع

به این مطلب امتیاز بدهید
معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-فرهنگ /علایق و سلایق متنوعارزش ، هنجار، باور ، اخلاقیات ، عادات ، آداب و رسوم ،‌نحوه ی زندگی خانوادگی ، مراسم و آئین ها ، سلایق ، الگوها ، معاشرتها ، نحوه ی برقراری ارتباطات ، اعتقادات و....... همگی اجزای تشکیل دهنده ی فرهنگ هستند .
فرهنگ فرد در برخورد و ارتباط با خانواده و اجتماعات مختلف شکل می گیرد ،‌تثبیت می شود جزء شالوده ی شخصیتی فرد می گردد .در اکثر موارد تغییر در فرهنگ بسیار کار مشکلی است بنابراین بهتر است که به فرهنگ فرد توجه ویژه شود تا با انتخابی آگاهانه از تعارضات ناشی از اختلافات فرهنگی جلوگیری شود .
در ضمن تجربه ثابت کرده است ، بیشترین دلیل اختلافات زناشویی ، عدم تطابق فرهنگی است پس در نظر داشته باشید ازدواج پیوند دو خانواده و اقدام آنها است با فرهنگهایی متفاوت ، بنابراین مشابهتهای فرهنگی را از ابتدا مد نظر داشته باشید.
آداب و رسوم و نحوه ی معاشرت ( رفت و آمدها ، نحوه ی احترام گذاشتن و.....) از مهمترین عوامل مشکل آفرین بعد ازدواج می باشد ، بنابراین از حساسیتهای بی جا و یا سختگیری و پایبندی افراطی در این باره دوری کنید واین باور غلط که رفتارهای شما درست ترین است و همه باید همانند شما رفتار کنند را فراموش کنید .
اخلاقیات خاص خانواده ، نحوه ی احترام گذاشتن افراد به یکدیگر ، پایبندی به اعتقادات مذهبی ، الگو ها( مذهبی ، اخلاقی و...) معاشرتها ، آداب و رسوم و.... خانواده ی خود را بشناسید و آنهایی که عاقلانه است یا انجام دادن آنها لطمه ای به اعتقادات و باورها یتا ن نمی زند را مشخص کنید و درجه ی اهمیت آنها را برای خود و خانواده تعیین کنید تا با نگاهی درست به این مسئله تصمیم بهتری در جهت انتخاب همسر بگیرید.
خوب است به یاد داشته باشید ما علی رغم مسلمان بودن بیشتر از آنکه تحت تأثیر فرهنگ دینی مان باشیم به فرهنگ عرفی و ملی مان گرایش داریم بنابراین با شناخت صحیح فرهنگ عرفی و حذف فرهنگهای غلط ملاک و معیار های خود را اصولی تر و واقعی تر بنمایید .
به جوانان توصیه می شود خود را فریب ندهند و نگویند ما می خواهیم با هم زندگی کنیم ، کاری به خانواده هایمان نداریم ؛ زیرا ما با فرهنگ خانواده های خود گره خورده ایم و نمی توانیم از فرهنگ خانواده ی خود جدا شویم .
بسیاری از مشکلات بین همسران جوان از عدم تطابق فرهنگ خانوادگی طرفین ناشی می شود . اگر خانواده ی شما تطابق فرهنگی با این دختر یا پسر نداشته باشد ، پس از ازدواج هر لحظه امکان ایجاد مشکل وجود دارد و درنتیجه مجبور می شوید از خانواده و یا همسر خود صرف نظر کند .
حال که امکان انتخاب بیش تری دارید ، چرا باید خود را محدود به یک انتخاب و یا دو انتخاب کنید . جای بسی شگفتی است که پسر جوانی دختری را از آن سوی کشور برای همسری برمی گزیند و یا بالعکس . یعنی شما آنقدر در انتخاب همسر در شهر و دیار خویش دچار مشکل شده اید که ناچار به ازدواج با فردی با فرهنگی متفاوت با فرهنگ دیار خود شده اید ؟! تصور کنید پس از عقد او بخواهد به خانه ی شما بیاید و یا شما بخواهید به خانه ی او بروید ، چقدر دلواپسی و نگرانی برای مشکلات راه و تصادفات احتمالی و ... شما را می آزارد ؟!
در ضمن بر سر اینکه در کدام دیار به زندگی ادامه دهید ، اختلاف پیش می آید . آن وقت هر کس می رسد ، به شما می گوید واقعاً دایره ی انتخاب همسر برای تو اینقدر محدود بود که نتوانستی دختری را با فرهنگ و آداب و رسوم در دیار خود به همسری برگزینی ؟!
البته گاهی برخی افراد می گویند: ما در فامیل یا خانواده و شهر خود به قدری مشکل داریم که اصلاً می خواهیم از این شهر و دیارز بیرون برویم یا فردی علاقه ی خاصی به فرهنگ دیگری دارد ، این موارد استثناست . [1]

[1]مطلع مهر ، امیر حسین بانکی پور فرد ، ص 111 – 112 .


علایق و سلایق متنوع زندگیبه نظر می رسد این دسته از ملاک و معیارها اهمیت سایر صفات را ندارند و در طی زمان قابل تغییر و تحول و انطباق هستند پس بهتر است از حساسیتهای افراطی روی این معیار که شامل علائق ، سلائق و حتی نوع تفریحات می شود بپرهیزید و ذهن خود را به دیگر ملاکها و معیارهای مهم متمرکز کنید .
اگر گرایشات، عادات و یا سلیقه هایی دایرد که برای آنها ارزش خاصی قائلید و ممکن است اهمیت ندادن به آنها باعث مشکلاتی شود در ملاک های خود به آنها توجه کنید .
منبع:http://www.ezdevajasan.ir/Default.aspx?tabid=951

Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-فرهنگ /علایق و سلایق متنوع" to Digg Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-فرهنگ /علایق و سلایق متنوع" to twitter Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-فرهنگ /علایق و سلایق متنوع" to del.icio.us Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-فرهنگ /علایق و سلایق متنوع" to StumbleUpon Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-فرهنگ /علایق و سلایق متنوع" to Google Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-فرهنگ /علایق و سلایق متنوع" to Facebook Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-فرهنگ /علایق و سلایق متنوع" to کلوب Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-فرهنگ /علایق و سلایق متنوع" to تبیان

نظرات