تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

کانال رسمی همیاری در تلگرام ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی


مشاهده RSS Feed

روانشناسی و مشاوره

معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-اصالت خانوادگی

به این مطلب امتیاز بدهید
معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-اصالت خانوادگی

اصالت خانوادگی یعنی عفت و پاکدامنی،روزی پاک در خانواده ، حسن عمل در جامعه ، آبرومندی در محل کار و زندگی ، اعتقاد به حلال و حرام و نداشتن لکه های ننگ مثل اعتیاد و فحشا در خانواده .
ازدواج با یک فرد ، مساوی است با پیوند با یک خانواده و فامیل و نسل !
در مسأله ( انتخاب همسر )‌معقول نیست که انسان بگوید : ( من می خواهم با خود این فرد ازدواج کنم و کاری به خانواده و خویشان و فامیلش ندارم ......) زیرا :
این فرد ، جزئی از همان خانواده و فامیل ، و شاخه ای از همان درخت است . واین شاخه ، از ریشه های همان درخت ، تغذیه کرده است . مسلم است که بسیاری از صفات اخلاقی ، روحی ، عقلی و جسمی آن خانواده و فامیل ، از راه وراثت و تربیت و محیط و عادت ، به این فرد منتقل شده است .
پیامبر اسلام ( صل الله علیه و آله )‌در اغین باره می فرمایند:
( تزوجوا فی الحجر الصالح ، فأن العرق دساس)
در دامن و خانواده ی شایسته ، ازدواج کنید ؛ زیرا عرق ( نطفه و ژن ) تأثیر می گذارد.
ایشان در جای دیگر می فرمایند :
(انظر فی أی شی ء تضع ولدک ،‌فإن العرق دساس )
نیک بنگر که فرزندت را در کجا قرار می دهی ( چه کسی را برای مادری یا پدری فرزندت انتخاب می کنی ) زیرا عرق و خصوصیات ارثی ، به صورت پنهانی و بدون اختیار منتقل می شود و تأثیر گذارند.
اگر تو با آنان کار نداشته باشی ، آنان با تو کار دارند ! هرگز نمی توانی همسرت را از آنان و آنان را از همسرت جدا کنی . خودت هم نمی توانی رابطه ات را با آنان قطع کنی . یک عمر باید با آنها معاشرت نمایی.
اگر خانواده و خویشان همسر ، ناباب و فاسد باشند ، انسان را ( زجر کش ) می کنند و از دخالتهای آنان در زندگی و از ارتباط با آنان نمی شود بکلی جلوگیری کرد.
بدنامی یا خوشنامی آنان‌، تا آخر عمر همراه انسان است و در زندگی تأثیر می گذاردو تحمل و بد نامی آنان ، بسیار مشکل خواهد بود .
صفات و خصوصیات آنان ،در فرزندان آینده تأثیر دارد.
پیامبر اکرم ( صل الله علیه و آله ) در این باره می فرمایند:
(تخیروا لنطفکم ، فإن الابناء تشبه الأخوال)[1]
بنگرید چه کسی را به همسری بر می گزینید ، زیرا فرزندان ، شبیه و مانند دایی هایشان می شوند.
در امور مهم ،‌هرگز نباید تحت تأثیر احساسات واقع شد و در آن حال تصمیم گرفت . ( انتخاب همسر ) اگر از تحت سیطره ی ( عقل ) خارج شد و در قلمرو ( احساس ) و ( ظاهر بینی ) و (دل ) قرار گرفت ، بدبختی و سیه روزی را به دنبال خواهد داشت.
اکنون در آستانه ی یک تحول بزرگ در زندگی تان قرار گرفته اید . خوب دقت کنید که جه می کنید ؟! اینک می خواهید سرنوشتتان را با یک خانواده و فامیل ، پیوند بزنید. ثمره ی این پیوند ، باید رشد و تکامل و سعادت و بهورزی باشد ؛ نه سقوط و تنزل و بدبختی و سیه روزی .
با ( چشم دل ) پیامبر بزرگ اسلام را بنگر که ایستاده و شما را مخاطب قرار داده است و با ( گوش جان ) بشنوید پیام هشداغر دهنده اش را :
( قام النبی صل الله علیه و اله خطیباً ، فقال : ایها الناس ! إیاکم و خضراء الدمن،قیل : یا رسول الله ! و ما خضراء الدمن ؟ قال : المرئه الحسناء فی منبت السوء)[2]
پیامبر اکرم ،‌برای سخنرانی و خطابه برخواست و فرمود : ای مردم ! بر حذر باشید از سبزه زاری که بر فراز مزبله و منجلابی روئیده باشد ! سؤال شد : ای پیامبر خدا ! سبزه زار بر مزبله و منجلاب چیست ؟ فرمود : زن زیبایی که در خانواده ی پلیدی رشد کرده باشد. ( پسر و مرد همینطور )

فراوان دیده ایم جوانانی را که فریب ظاهر را خورده اند و خود را در منجلابی انداخته اند که بیرون آمدن از آن برایشان غیر ممکن شده است.[3]
[1] جواهر، ج 29، ص 37.
[2] وسایل، ج 14، ص 29.
[3]جوانان و انتخاب هم ، مظاهری علی اکبر ص 117 تا 115.


منبع:ازدواج آسان

Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-اصالت خانوادگی" to Digg Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-اصالت خانوادگی" to twitter Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-اصالت خانوادگی" to del.icio.us Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-اصالت خانوادگی" to StumbleUpon Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-اصالت خانوادگی" to Google Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-اصالت خانوادگی" to Facebook Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-اصالت خانوادگی" to کلوب Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-اصالت خانوادگی" to تبیان

نظرات