تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

کانال رسمی همیاری در تلگرام ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره قبل از ازدواج


مشاهده RSS Feed

روانشناسی و مشاوره

معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-ویژگی های شناختی

به این مطلب امتیاز بدهید
معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-ویژگی های شناختیویژگی های شناختی

کفایت عقلانی
« عقل » همانند « نورافکنی » است که جاده ی زندگی را روشن می کند و نشیب و فرازها را می نمایاند ، تا انسان در برابر آنها تصمیمهای مناسبی بگیرد . « عقل » وسیله ای است برای تشخیص خوبیها از بدیها . زن وشوهر ، برای اداره ی صحیح زندگی ، حل مثبت تعارضات ، اختلافات و مسائل و مشکلات زندگی و نیز تربیت فرزندانی شایسته ، باید به نیروی عقل و فهم مجهز باشند.

ممکن است انسانی تحصیلات داشته باشد ، اما (عاقل) نباشد.و یا عاقل باشد اما تحصیلات نداشته باشد .یعنی (تحصیلات) مساوی با (عاقل بودن ) نیست ؛ هماننگونه که عاقل بودن نیز مساوی با تحصیلات داشتن نمی باشد.البته ( علم ) و ( عقل ) بر یکدیگر تأثیر دارند ، اما عین هم نیستند . چه بسا فردی با تحصیلات باشد ولی عقل و بینش زندگی را دارا نباشد و نیز چه بسا شخصی بی سواد باشدکه عقل و تدبیر زندگی را داشته باشد . و اگر این دو ( عقل و علم ) با هم جمع شوند ، ( نور علی نور) می گردند.
و همچنین : بعضی از زرنگیها و زد و بند ها و حیله گریها را نباید به حساب عقل گذارند و انجام دهنده ی آنها را عاقل نامید.
برخی از نشانه هایی که حاکی از عقل و درایت فرد است عبارتند از :

1. زیرکی: یعنی هوشیاری در برخورد با مسائل و نیز عبرت گرفتن از اشتباهات و تکرار کردن آنها
2. سنجیده گویی و کنترل زبان : کیفیت استفاده کردن از زبان ، به موقع و به جا و به به حد کفایت صحبت کردن ، سخن نیکو گفتن و ‍پرهیز از سخن لغو و بیهوده ، همگی نشانه ی رشد عقلانی فرد هستند.
3. عمل کردن به علم
4. قدرت کنترل و غلبه بر احساسات
5. استقلال فکری
6. ادب
7. واقع بینی
8. مسئولیت پذیری
9. حفظ اسرار
10. منظم بودن
11. اراده و همت
12. میانه روی و حفظ تعادل در همه ی امور
13. حسن رفتار با مردم
14. آینده نگری و هدف داشتن در زندگی
15. روحیه انتقاد پذیری
16. قدرت تشخیص و تجزیه و تحلیل مسائل
17. اتخاذ تصمیمهای مناسب
18. ایستادگی در مسیرهای درست

- تحصیلات
( علم ) در سعادت انسان ، تأثیر بسیاری دارد و ( طلب دانش ) بر هر زن و مرد مسلمان واجب است :
( طلب العلم فریضهٌ علی کل مسلم )
این (ویژگی) در امر ( انتخاب همسر ) و زندگی مشترک ، مورد توجه است و امتیازی برای همسر شایسته
( چه دختر و چه پسر ) محسوب می شود و در تکامل و رشد زندگی و انجام وظایف همسری و تربیت فرزند و ....... تأثیر نیکویی دارد . اما این خصوصیت ( شرط کمال ) است نه ( رکن و اساس ) و باید در کنار صفات و معیار های اصلی و اساسی بررسی شود نه مستقل ( علم ) بدون (تعهدو ایمان ) همیشه مضر است.[1]بسیاری از ما افراد حائز تحصیلات بالایی را می شناسیم که از لحاظ اخلاقی ، اجتماعی ،دینی و برخورداری از سلامت فکر و روح در حد پائینی قرار دارند و بر عکس افرادی را نیز دیده ایم که تحصیلات عالیه ندارند اما بسیار عاقلانه ، سنجیده و موجه رفتار می کنند .
درست است که افرادی که تحصیلات عالیه دارند به دلیل حضور در اجتماع طبیعتاً باید تا حدی به رشد اجتماعی ، عاطفی ، عقلی و ... رسیده باسند اما این یک قاعده ی کلی نیست و بستگی بسیاری به شخصیت خود فرد ، محیط تحصیل ، انگیزه ی کسب علم و ..... دارد . لذا در بررسی این معیار تنها به مدرک فرد نگاه نکنیم بلکه درک وی را بسنجیم.
[1] همان ، ص 128

ازدواج آسان

Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-ویژگی های شناختی" to Digg Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-ویژگی های شناختی" to twitter Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-ویژگی های شناختی" to del.icio.us Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-ویژگی های شناختی" to StumbleUpon Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-ویژگی های شناختی" to Google Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-ویژگی های شناختی" to Facebook Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-ویژگی های شناختی" to کلوب Submit "معیارهای انتخاب همسر-معیارهای مشترک-ویژگی های شناختی" to تبیان

نظرات