تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی


مشاهده RSS Feed

روانشناسی و مشاوره

روش آشنایی و آداب خواستگاری -آداب خواستگاری

به این مطلب امتیاز بدهید
روش آشنایی و آداب خواستگاری -آداب خواستگاریپس از این که با خانواده ی عروس قرار گذاشتید که چه روز و چه ساعتی برای خواستگاری می روید باید مقدمات آن را فراهم کنید[1]
براساس روایات معصومین بهترین روز جهت خواستگاری، روز جمعه و در ساعات بعدازظهر می باشد و بهتر است این امر در زمانی که قمر در عقرب است، برگزار نشود.
سوال اول درباره ی کسانی است که باید همراه داماد باشند. پدر , مادر, خواهر یا برادر بزرگتر، در صورتی که داماد، پدر نداشته باشد دایی یاعمو و اگر مادر نداشته باشد خاله یا مادربزرگ.
در هر صورت یکی از بزرگان فامیل کافی است وضرورت ندارد اقوام و آشنایان دیگر خبر شوند. طبق روایات خواستگاری باید پنهان بماند و در این صورت دختر و پسر و خانواده ها تمرکز بیشتری برای گفتگو و شناخت همدیگردارند.
بعضی ها به قول خودشان زرنگی می کنند و بدون اطلاع قبلی به خواستگاری می روند! که رسم پسندیده ای نیست و حمل بر بی نزاکتی می شود[2]
جلسه ی خواستگاری در خانه ی عروس باشد نه جای دیگر، مانند خانه ی اقوام و محیط هایی مثل پارک. زیرا محیط خانه آرامش بیشتر و شناخت کامل تری را به دنبال دارد.
از آن جایی که اولین دیدارها همیشه در اذهان باقی می ماند رعایت پاکیزگی و مرتب و منظم بودن بسیار مهم است اما نه توجه به زرق و برق و تجملات.
برایتان مهم نباشد چند نوع میوه خریداری کنید بلکه سعی کنید با زیبا چیدن آنها و آراستگی و پاکیزگی محل پذیرایی محیطی دلپذیر ایجاد کنید.
خواستگار باید لباسی متناسب با چنین مجلسی بپوشد بهتر است سر و وضع او در حد مطلوب مرتب و تمیز باشد. همین طور لباس کسانی که همراه داماد هستند، باید در خور مجلس خواستگاری باشد.
عروس خانم باید چگونه ظاهر شود که هم نمایشی و تصنعی نباشد و هم بی اعتنایی به خواستگاران تلقی نشود؟!
در این باره مشخص ترین توصیه مفید این است که سعی کند خودش باشد و نگران اظهار نظرهای متفاوت دیگران نباشد.
صداقت قدرت زیادی دارد، همه را خلع سلاح می کند .
پس به این ترتیب لباس او باید ساده و متناسب با همان مجلس باشد.[3]
پوشاندن عیوب صورت با آرایش کار عاقلانه ای نیست، عبور از مرحله اول را سریع ولی مراحل بعدی را بیشتر و سخت تر می کند.
دسته گلی که پسر همراه خود می آورد علاوه بر این که جزء آداب و رسوم خواستگاری است، نشانه ی لطف و صمیمیت و اهمیت دادن او به موضوع خواستگاری است، پس بهتر است بیشتر به زیبایی آن اهمیت بدهید تا قیمت آن.

لازم نیست دختر خانم در همان جلسه ی اول، جواب مثبت یا منفی خود را بدهد. پدر و مادر عروس حق دارند برای تحقیقات و پرس و جوهای لازم، مهلت متعارفی بخواهند. پاسخ مثبت فوری ممکن است در شأن عروس نباشد، اگر هم خواستگارتان را از هر نظر پسندیده اید حداقل دو سه روزی مهلت بخواهید.
نکته ی دیگر این که قبل از اعلام جواب مثبت، هیچ چیزی را از یکدیگر پوشیده نگه ندارید. یعنی در هیچ موردی به اصطلاح «رودرباستی» نکنید و هیچ موضوعی را موکول به حدس و گمان ننمایید که مانع پی بردن به حقایق می شود.[4]


1- جوانان و ازدواج , 1- کیهان نیا , ص 129.
2- همان , ص 130-129.
3- همان , ص 130.
4- همان، ص 133.

ازدواج آسان

Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری -آداب خواستگاری" to Digg Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری -آداب خواستگاری" to twitter Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری -آداب خواستگاری" to del.icio.us Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری -آداب خواستگاری" to StumbleUpon Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری -آداب خواستگاری" to Google Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری -آداب خواستگاری" to Facebook Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری -آداب خواستگاری" to کلوب Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری -آداب خواستگاری" to تبیان

نظرات