تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

کانال رسمی همیاری در تلگرام ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی


مشاهده RSS Feed

روانشناسی و مشاوره

انواع خواستگاری

به این مطلب امتیاز بدهید
روش آشنایی و آداب خواستگاری -انواع خواستگاری

خواستگاری رسمی
شبی در یکی از دانشگاهها برای دانشجویان درباره ی مسائل مربوط به انتخاب همسر صحبت کردم . یادم هست که یکی از دانشجویان کتباً پرسید : چرا کسی که از او خواستگاری کرده بودم به من جواب رد داده است و نوشته بود که چندی قبل با دادن نامه ای از دختری خواستگاری کردم و او وقتی که آن چند جمله ای را که نوشته بودم خواند ، آن را مچاله کرد و به دور انداخت و به راه خود ادامه داد و رفت . چرا این کار را کرد ؟
در پاسخ به او گفتم که رسم و رسوم خواستگاری این گونه نیست و او احساس کرده است که برایش احترام لازم را قائل نشده اید . این مراسم در کشور ما مراسم بسیار مهمی است ودختر و خانواده ی او توقع دارند که داماد و خانواده ی داماد به خواستگاری او بیایند . از قبل وقتی بگیرند و علاوه بر آن گل و شیرینی هم بخرند و به دیدار خانم بروند . این تشریفات همراه با احترام کجا و دادن یک تکه کاغذ برای خواستگاری از دختر کجا ؟ !
طبیعی است وقتی دختری احساس کند که با احترام با وی برخورد نشده و عزت نفس او که یکی از نیازهای اساسی روانی است ، خدشه دار گردیده است ، این گونه برخورد کند .
وقتی دختری می بیند که عده ای برای او شخصیت قائل شده اند و جمعی از وی خواستگاری می کنند ، احساس ارزشمندی بیشتری می کند .
مراسم خواستگاری در کشور ما از قدمت و اهمیت زیادی برخوردار است و عدم برگزاری چنین مراسمی را معمولاً خانواده ی عروس دور از شأن خود می دانند و جز این شیوه را نمی پذیرند .
از سویی خواستگاری رسمی که در آن از هر دو خانواده ، افرادی متشخص حضور می بایند ، اعلام رسمی این حقیقت است که دختر و پسر دو خانواده از چنان رشد و بالندگی برخوردار گشته اند که می توانند خانواده تشکیل بدهند و قصد انجام چنین کاری را دارند.
حسن دیگر مراسم خواستگاری آن است که خانواده طرفین از ابتدای امر، در جریان قرار گرفته و اعلام نظر می کنند و اگر موافقت نمایند ، دختر و پسر با برخورداری از پشتوانه ای قوی، سایر مراسم ازدواج را دنبال می کنند و اگر عدم موافقت هر دو خانواده و یا یکی از آنها به صورت صریح و قاطع اعلام شود ، به دلیل اینکه هنوز دلبستگی عمیقی پدید نیامده است، دختر و پسر به راحتی واقعه را به فراموشی می سپارند و این امر به مراتب متفاوت است با حالتی که دختر و پسری قبل از مراسم رسمی خواستگاری مدتی طولانی با یکدیگر بوده و سالها در بیم و امید به سر می برند و ملاقات هایی همراه با اضطراب و نگرانی داشته باشند و با هزاران امید مراسم خواستگاری ظاهری را به صورتی نیم بند برگزار نمایند و در موارد قابل ملاحظه ای نیز با عدم موافقت خانواده ها روبرو شوند و به جای دست یافتن به جشن ازدواج ، برای درمان افسردگی به دنبال چاره برآیند و با داشتن دلبستگی های فراوان تا مدتها با یاد هم زندگی کنند و یا والدین را بر خلاف میلشان وادار به پذیرش ازدواجی کنند که از آن ارزیابی مثبتی ندارند .
نتیجه آنکه مراسم متداول خواستگاری از اهمیت شایانی برخوردار است و اگر چه امری سنتی است ، اما می توان آن را سنتی پسندیده و سودمند دانست و باید صادقانه اذعان نمود که تاکنون هیچ یک از روش های دیگری که مطرح شده است ، نتوانسته جایگزین خوبی برای آن باشد به ویژه در فرهنگ ما که این امر سابقه ای طولانی و تاریخی دارد[1] .

خواستگاری غیر رسمی
نباید شور و حال آشنایی بر تعقل غلبه پیدا کند و احساسات بر اصل شناسایی مقدم شود . متإسفانه این آداب در خواستگاری ها رعایت نمی شود و خواستگاری هایی که اکنون بین جوانان متدوال شده است،سنگی معلق در هواست .
در خواستگاری های غیر رسمی که جوانی از جوان دیگر در پی یک دیدار سطحی و دلباختگی ذهنی انجام می دهد و در پی سه جلسه گفتگو با هم خودمانی می شوند و می گویند اگر به تفاهم رسیدیم بعداً با خانواده ها در میان می گذاریم، وقتی از آن جوان می پرسیم چرا اینگونه عمل می کنی ؟ می گوید می خواهم طرف را بشناسم .
گاه شاهد هستیم با هم صحبت مستقیم نمی کنند، اما به نحوی در یک پروژه با هم همکارمی شوند ویک ارتباط کاری و عاطفی با هم پیدا کرده ، و به بهانه آن با هم رفت و آمد می کنند.
هر چند رفت و آمدهای جوان به نیت شناخت طرف مقابل انجام می شود اما نتیجه کار برعکس می گردد. یعنی در این ارتباطات قبل از اینکه شناسایی انجام شود، دلباختگی ایجاد می شود که مانع از شناخت است همانطور که می فرمایند:« حبک لشیء یعمی و یصم[2]»
« علاقه به چیزی انسان را کور و کر می کند یعنی مانع شناخت دقیق نسبت به نکات منفی آن می شود» [3]

نکات مهم
شناخت در جریان خواستگاری جهت انتخاب صورت می گیرد نه ارتباط. پس با جمله« می خواهم از او شناخت بیشتری به دست آورم» خود را فریب نداده و به ارتباط های خود ادامه ندهیم.
از آنجایی که یکی از اصول مهم در خواستگاری حفظ حیا و ارج گذاشتن به شخصیت دختر است با خواستگاری های خیابانی این امر مهم نادیده گرفته می شود.

دختران عاقل و با فرهنگ در هنگام مواجه شدن با تقاضای خواستگار بطور مستقیم ، احساسی عمل نمی کنند و خواستگار را به خانواده خود ارجاع می دهند.

به خاطر داشته باشیم که ازدواج نه تنها پیوند دو فرد است بلکه وصلت دو خانواده با هم نیز هست ،پس بدون حضور خانواده ها نمی توان انتظار ازدواج موفقی در آینده داشت.

هیچ گاه چت کردن و ارتباط تلفنی نمی تواند روش خوبی برای خواستگاری باشد و جلسات حضوری قطعاً لازم است اما در بعضی موارد می توان استفاده های مناسبی از آنها داشت مثلاً در مواردی که خانواده ها در شهر یا کشورهای متفاوت زندگی می کنند و امکان رفت و آمد کمتری دارند .[4]1. شیوه های شناخت و گزینش همسر ، دکتر محسن ایمانی ، ص 9-57
2. من لا یحضره الفقیه ، ج 4 ، ص 380
3. مطلع مهر ، امیر حسین بانکی پور فرد ، ص 137
4. رجوع شود به احکام خواستگاری ( ب)


ازدواج آسان

Submit "انواع خواستگاری" to Digg Submit "انواع خواستگاری" to twitter Submit "انواع خواستگاری" to del.icio.us Submit "انواع خواستگاری" to StumbleUpon Submit "انواع خواستگاری" to Google Submit "انواع خواستگاری" to Facebook Submit "انواع خواستگاری" to کلوب Submit "انواع خواستگاری" to تبیان

نظرات