تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی


مشاهده RSS Feed

روانشناسی و مشاوره

روش آشنایی و آداب خواستگاری-- روش آشنایی

به این مطلب امتیاز بدهید
روش آشنایی و آداب خواستگاری-- روش آشنایی

امروزه انواع و اقسام آشنایی ها بین دختران و پسران جهت ازدواج دیده می شود . برخی معتقدند که آشنایی از طریق خانواده ها و یا به عبارت دیگر به همان شکل سنتی انجام گیرد و عده ای نیز بر این باورند که در عصر تکنولوژی و با تغییر و تحول محیط و جامعه بهتر است دو نفر خود مستقیما با یکدیگر برای ازدواج آشنا شوند ...

- شما از کدام دسته اید؟
- آشنایی مستقیم را می پسندید یا غیر مستقیم را ؟
- محاسن و مضرات هر کدام از دو روش چه هستند؟
- خانواده و یا معرف (واسطه) تا چه حد در آشنایی اصولی مؤثرند؟
- خصوصیات معرف خوب چیست؟


روش آشنایی و آداب خواستگاری - آشنایی غیر مستقیم
در آشنایی غیر مستقیم پسر خانواده پس از احراز صلاحیت ، تصمیم به ازدواج گرفته، خواست خود را در این مورد با خانواده یا بستگان و در صورت فقدان آنها با دوستان صمیمی و یا اساتید خود درمیان می گذارد و از آنان در شناسایی همسر مطلوب خود یاری می جوید .
این روش ، عاقلانه ترین و کارآمدترین شیوه ی ممکن است که هر جوان دور اندیش آن را بر می گزیند و در کمال وقار ، عزت نفس و نیز با حفظ متانت مسیر خردمندانه را می پیماید . [1]
در این آشنایی ها ، مانع دلباختگی دیگر وجود نخواهد داشت . اگر مشاوری امین در امر ازدواج و همسریابی انتخاب کنید ، او دیگر احساساتی نیست و براساس معیارهای طرفین اقدام می کند .
مشاور امین باید ویژگی هایی داشته باشد تا در امر ازدواج شما را به خوبی یاری نماید . اول شما را خوب بشناسد ، با خلقیات و روحیات شما کاملاً آشنا باشد . علاوه بر این باید بسیار سنجیده و پخته عمل کند . مشاور امین باید خود را به عنوان داوری بی طرف بداند .
آشنایی داشتن با روحیات شما کافی نیست ، او باید در نظر مشورتی خود انتخاب شما را کاملاً مورد توجه قرار دهد ، نگوید من به معیار تو کاری ندارم یا معیارهای تو را معیارهای مناسبی نمی دانم . بنابراین معیارهایی که خود برای ازدواج لازم می دانم ، برای تو نیز در نظر می گیرم .
مشاور باید با معیارهای اصلی آشنایی داشته باشد و بین معیارهای اساسی منطقی در ازدواج با معیارهای اصلی و فرعی شما تناسبی برقرار کند و با مقایسه ی آن معیارها ، در مورد معرفی همسر مناسب اقدام کند .
معرفی[2] که آگاه به مسائل ازدواج و رازدار باشد . بهتر می تواند دو نفر را با هم آشنا کند و از این نظر خیال دو طرف کمی راحت تر است .
بدین ترتیب قبل از اینکه شما چشمتان به آن دختر یا پسر بیفتد و بخواهد کشش ایجاد شود ، مشاور واسطه و فیلتری برای شناسایی می شود . مشاوری که دائم تأکید کند شما باید با فرد مورد نظر او ازدواج کنی ، مشاور قابل اعتمادی نیست . بنابراین مشاور نباید از وابستگان طرف مقابل باشد . مشاور به منزله ی چراغی است که نور افشانی می کند تا دو طرف از نقاط ضعف وقوت یکدیگر آگاه شوند .
از این رو از مشاورانی که صرفاً به انگیزه ی شغلی به مشاوره می پردازند بپرهیزید . این نوع مشاوران مانند بنگاه داران املاک در پی تحقق معامله هستند . می خواهند وصلت صورت بگیرد . تا درآمدی به آنها برسد . گاه یک مشاور امین کفایت نمی کند . باید از چند نفر افراد فهیم و معرف های مختلف برای انتخاب همسر مناسب یاری بگیرید و در یک جمله تأکید می شود از اینکه خود مستقیماً اقدام به انتخاب همسر کنید برحذر باشید. [3]
1. طلوع آشنایی ، مهدی رفیعی موحد ، ص 42
2. رجوع شود به قسمت احکام(ج)
3. رجوع شود به قسمت احکام (ج)روش آشنایی و آداب خواستگاری -آشنایی مستقیم


برخی از جوان هامی گویند ما برای اینکه همسر آینده مان را بشناسیم می خواهیم او را چند وقت تحت نظر بگیریم و با او رابطه داشته باشیم بعد از چند ماه ببینیم اخلاقش را می پسندیم یا نه !
یا درارتباطات دوستی ، علمی و فرهنگی کسی را در نظر می گیرند و در این رابطه دلشان تحریک شده به هم خو می گیرند و علاقه مندی که نه علاقه بندی ایجاد شده و حالا با ایجاد این علاقه هر چه را از طرف مقابل می بینند ، توجیه می کنند . مثلاً از طرف می پرسند شما چه رشته ای هستید ؟ می گوید : کامپیوتر. می گوید: وای چقدر خوب من رشته عمران هستم ، می توانیم نقشه ها را با هم بکشیم و یا می پرسند پدر شما چه کاره هستند می گوید : کتابفروش ، باز می گوید چقدر عالی ! من دوست داشتم پدر همسرم کتابفروش باشد . یا این که می پرسد اهل کجا هستید؟ می گوید : شمالی ! پاسخ می دهد وای بهتر از این نمی شود ، من اینقدر به شمال علاقه دارم . مسأله این است که دل به دل گیر کرده و عقل دارد تند تند توجیه می کند و این یک ازدواج کورکورانه است . علاقه ای که بین این دو ایجاد شده علاقه پایداری نیست.
این عشق های خیابانی ، اینترنتی ، دانشکده ای چند ماهی بیشتر دوام ندارد و چون مسئولیتی پشتش نیست فقط پیام های عاشقانه است . گل دادن و شعر گرفتن ! [1]
وجود تشابه یا سلیقه و علاقه ی مشترک در طرفین به تنهایی دلیل بر وجود تفاهم در زندگی مشترک نمی باشد و نیز نمی تواند اساس خوبی برای شناختهای بعدی باشد .
در چنین مواردی بین دو طرف وابستگی ایجاد شده ، طوری که عیبهای همدیگر را نمی بینند و اگر هم ببینند توجیه می کنند و دل کندن برایشان سخت می شود.
اگر می خواهید در کارهای خود با ناکامی روبرو نشوید ، باید راه ورود به آن را بیاموزید . اگر آموختن آن مدتی وقت شما را بگیرد ضرر نکرده اید چون وقتی انسان راه ورود به چیزی را یاد گرفت ممکن است موفقیتی که شاید چند سال دیگر هم به دست نمی آورد در عرض یک ساعت ، به دست آورد.
امام علی ( علیه السلام ) می فرمایند :
« التدبیر قبل العمل یومن العثار » عاقبت اندیشی درست پیش از عمل از لغزش ها جلوگیری می کند .
در صورت آشنایی مستقیم به منظور شناخت طرفین پیش از مرحله خواستگاری جا دارد که دختر و پسر جوان این امر را با خانواده در میان گذارند و از گفتگوی پنهانی تلفنی و غیره اجتناب ورزند و با همفکری اولیا و مشورت اهل نظر خود تصمیم بگیرند و خود همسر آینده شان را گزینش کنند .


دختر و پسر در سایه ی این هماهنگی از مساعدتهای فکری و تجربه خانواده و نظرهای خیر خواهانه و مصلحت آمیز آنان بهره مند می شوند و از خطر تصمیم گیری احساسی و هیجانی مصون می مانند . [2]
در نهایت با توکل به خدا و مشورت دیگران اول از درستی کار خود مطمئن شوید و سپس از شخص امین و با تجربه ای درخواست کنید که با تحقیق مقدماتی او را به شما بشناساند .

در صورتی که این آشنایی حتی منجر به خواستگاری هم نشود ، فکر نکنید که شخص مورد نظر تنها کسی است که می تواند شما را خوشبخت کند .

1. یاس ( نشریه تربیتی ، اجتماعی ، فرهنگی ) مقاله عقل ودل ، امیر حسین بانکی پور فرد ، ص 10
2. طلوع آشنایی ، مهدی رفیعی موحد ، ص 50


ازدواج آسان

Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری-- روش آشنایی" to Digg Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری-- روش آشنایی" to twitter Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری-- روش آشنایی" to del.icio.us Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری-- روش آشنایی" to StumbleUpon Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری-- روش آشنایی" to Google Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری-- روش آشنایی" to Facebook Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری-- روش آشنایی" to کلوب Submit "روش آشنایی و آداب خواستگاری-- روش آشنایی" to تبیان

نظرات