تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

کانال رسمی همیاری در تلگرام ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی


مشاهده RSS Feed

روانشناسی و مشاوره

جایگاه علاقه در ازدواج

به این مطلب امتیاز بدهید
روش آشنایی و آداب خواستگاری--جایگاه قلب و عقل
اولین مسأله ی مهم در آداب خواستگاری این است که بدانیم در انتخاب همسر, انتخابگر اصلی در وجود ما کیست؟ چگونه معیارهای خود را با هم تطبیق دهیم ؟ و چه ضمانتی برای صحبت های او وجود دارد ؟ با چند جلسه خواستگاری رفتن قضیه تمام است ؟
با طرح این سوال, صورت مسأله را برای شما بیشتر روشن می کنیم: این که قوه ی تشخیص دهنده ای که به ما می گوید چه کسی باید همسر ما باشد , عقل است یا دل؟ کدام یک سهم اصلی را دارند ؟ کدام باید طراز کند که چه کسی شاخصهای همسر ما را دارد ؟[1]
عموما پاسخ می دهند عقل تصمیم گیرنده است ولی در عمل تابع حکم قلب خود هستند .

در حقیقت تصمیم گیرنده ی واقعی در مسأله ی ازدواج قلب است , زیرا ازدواج پیوند قلبها ست نه مغزها چنان که روی کارت های عقد و عروسی نیز تصویر دو قلب صنوبری که به هم پیوند خورده اند , دیده می شود و هیچگاه شاهد نبوده ایم که دو مغز را به هم بچسبانند و بنویسند پیوندتان مبارک !
بنابراین قلب ها باید سنخیت داشته باشند , از این رو با صراحت و بی پرده خطاب ما به جوانان این است که باید ببینید دلتان چه می گوید. بدون هیچ تردیدی همسری را انتخاب کنید که دل شما آن را بر می گزیند. اما یک اصل مدیریتی را از نظر دور نداشته باشید که مدیران موفق همیشه کارشناسانی آگاه را به کار می گیرند که با خیال آسوده کارشناسی خود را انجام دهند و نتیجه را به مدیر گزارش دهند .
در امر ازدواج نیز قبل از هر گونه تصمیم و گزارشی , قلب باید از کارشناس ویژه ی خود- یعنی عقل - کار کارشناسی طلب کند .
عقل باید فارغ از شوق یا نفرتی که در دل ایجاد شده است، شروع به شناسایی نقاط ضعف و قوت فرد مورد نظر نماید و در این امر باید نظرات کارشناسان دیگر مانند پدر و مادر, مشاوران امین و معرف های مطمئن را جمع بندی کند .
بعد از آن که عقل گزارش ها و اطلاعات خود را آماده ساخت , قلب وارد میدان می شود و نظر خود را اعلام می کند که او را پذیرفته است یا نه ؟ اگر با توجه به اوصاف فرد مورد نظر و آگاهی بخشی های عقل, آن فرد به دل ننشت , پاسخ روشن است و نباید آن ازدواج صورت گیرد[2] .
اما نکته ی اساسی اینجاست که حرف اول را عقل می زند و حرف آخر را دل. امضای نهایی با دل است . اگر حرف اول را دل بزند عقل مجبور است همان حرف را توصیه کند . مدیرانی که حرف آخر را می زنند موفقند ؛ نه این که از اول یک حرف را بزنند و تا آخر بر آن پا فشاری کنند.
پس :
بعد از این که معیارهای مهم را شناختیم و کفویت ها و حساسیت های مهم را عاقلانه در فرد مورد نظر چک کردیم و در تمام مراحل عاقلانه از مشورت استفاده کردیم, بعد از این مراحل دختر و پسر باید به قلب خود رجوع کنند و ببینند آیا همدیگر را می پسندند یا نه ؟
اگر قلب در ابتدای کار, گرایش پیدا کرد عقل از اعتبار می افتد و انسان عیوب را نمی بیند یا توجه نمی کند و همچنین عقل به تنهایی کافی نیست, آخر کار پسندیدن قلب مهم است . یک عمر زندگی است !
منظور از پسندیدن قلب , پسندیدن است نه شیفتگی و عشق[3]

1. مقاله عقل و دل، امیر حسین بانکی پورفرد، یاس (نشریه تربیتی, اجتماعی فرهنگی)، ص10.

1.-مطلع مهر، امیر حسین بانکی پورفرد صفحه 131و 132.

2. نکات کلیدی در ازدواج دانشجویی, امیر حسین بانکی پورفرد.


ازدواج آسان

Submit "جایگاه علاقه در ازدواج" to Digg Submit "جایگاه علاقه در ازدواج" to twitter Submit "جایگاه علاقه در ازدواج" to del.icio.us Submit "جایگاه علاقه در ازدواج" to StumbleUpon Submit "جایگاه علاقه در ازدواج" to Google Submit "جایگاه علاقه در ازدواج" to Facebook Submit "جایگاه علاقه در ازدواج" to کلوب Submit "جایگاه علاقه در ازدواج" to تبیان

نظرات