تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

کانال رسمی همیاری در تلگرام ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی


مشاهده RSS Feed

روانشناسی و مشاوره

وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج/روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج

به این مطلب امتیاز بدهید
ضرورت تحصيل مقدمه ي واجب / وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج/روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج
پس از اينكه جواني وجوب امر ازدواج را در وجود خويش احساس كرد به طوري كه اكنون وضعيت در جامعه ي فعلي در مورد بسياري از جوانان ما صادق است بايد شرايط آن را نيز به وجود آورد .
در بعضي واجبات اگر شرايط وجوب حاصل گرديد ، آن امر واجب مي شود . به طور مثال حج كه يك فريضه و از واجبات و فروع ديني ما مسلمانان به شمار مي آيد و از اهميت بالايي برخوردار است ،‌ شرايطي دارد كه از جمله شرايط آن « استطاعت » است و فقها در خصوص استطاعت ، چهار استطاعت « مالي » ، « جسمي » ، « امنيتي » و « زماني » را شرط وجوب حج تمتع دانسته اند . اما آيا مستطيع شدن نيز از واجبات است ؟ يعني آيا شما بايد خود را به مشقت بيندازيد كه به استطاعت برسيد تا حج بر شما واجب شود ؟!
پاسخ اين سؤال منفي است ، زيرا چنانچه مستطيع شديد ، حج بر شما واجب مي شود و شارع مقدس شما را موظف به مستطيع شدن ننموده است .
اما برخي ديگر از واجبات كه بر همه ي افراد مسلمان واجب است ، در عين حال ، آن واجبات شرايطي دارند كه تحصيل شرايطشان نيز واجب است . مثلاً نماز بر همه واجب است ولي شرط ابتدايي اقامه ي نماز ، طهارت وضو است . پس اينك به شرط نماز صحيح ،‌داشتن طهارت و وضو است ، بر شما واجب مي گردد وضو بگيريد و سپس نماز را اقامه كنيد .
كسي نمي تواند نماز نخواند به اين دليل كه وضو ندارد . درست است كه انسان بي وضو نمي تواند نماز بخواند ، ولي بر او واجب است وضو بگيرد و نماز بخواند يعني مقدمه ي آن نيز واجب است .

-- وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج
اينك اين سؤال مطرح مي شود كه ازدواج جزء كدام دسته ي واجبات است ؟
در پاسخ بايد گفت : قطعاً شرايط ازدواج نيز مانند شرايط نماز است اگر بر جواني ازدواج واجب شد، تحصيل شرايط ازدواج هم بر او واجب مي شود . البته يك فرق عمده در وجوب ازدواج جوانان با ديگر واجبات وجود دارد و آن اين است كه تحصيل شرايط و مقدمات ازدواج صرفاً تكليف خود جوان نيست ، بلكه بنا بر آيه ي « و انكحوا الايامي منكم و الصالحين من عبادكم و امائكم »[1] دستور خداوند نه تنها بر جوانان كه بر ديگر مسلمانان نيز تحصيل شرايط ازدواج واجب است .
به طور مثال اگر در جامعه بر يك ميليون جوان امر ازدواج واجب باشد ، بر دولتمردان و ديگر افراد مسئول و توانمند نيز واجب است كه شرايط شرايط ازدواج آنان را فراهم نمايند . بر نمايندگان مجلس و قانونگذاران است كه قوانين تسهيل ازدواج جوانان را به تصويب برسانند . بر اعضاي شوراهاي شهر و روستاست كه امكانات شهر و روستا را در جهت ازدواج جوانان مهيا نمايند . بر پدر و مادر و بزرگان آن جوان است كه زمينه ي ازدواج جوانشان را مهيا سازند .
با اين توصيف ، اين شرط از شرط واجب نماز هم بسيار قوي تر است . در نماز ، شرايط اقامه ي آن فقط بر شخص نمازگزار واجب مي گردد . اما در امر ازدواج ، ديگران نيز در فراهم آوردن شرايط مسئول هستند . يعني هر فردي با امكاناتي كه در اختيار دارد بايد در حلّ اين مهم و واجب تلاش نمايد . كساني كه از موقعيت هاي اجتماعي و وجهه هاي قانوني برخوردارند ، بايد از آن بهره بگيرند . متمكنين با اموال خود ، رسانه ها با اطلاع رساني و تبيين فرهنگ صحيح در تسهيل امر ازدواج كوشش نمايند و در يك جمله بايد گفت : هيچ مسلماني در اين خصوص بي مسئوليت نيست . بانك ها ، قرض الحسنه ها و سيستم بانكي كشور بايد با اختصاص و اعطاي تسهيلات خود به امر ازدواج در رونق بخشيدن به اين مهم گام هاي اساسي بردارند .
بر اين اساس ، وقتي ازدواج واجب است ، تسهيل ازدواج هم بر همگان واجب مي شود و بايد زمينه هاي شكل گرفتن ازدواج جوانان را همه فراهم آورند .

1. نور(24) / 32
روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج

اگر به هر دليل ، ازدواج عقب افتاد ، بايد تمهيداتي براي كنترل غريزه ي جنسي انجام داد . اين مطلب خيلي مهم است تا بتوان تصميم عاقلانه گرفت . عفت پيشه كردن يعني عوامل تحريك جنسي را كم كردن . اين تمهيدات عبارتند از :


- روزه درمان فوق العاده اي براي كنترل غريزه ي جنسي است .


- جلوگيري از اختلاط با نامحرم ( چه فيزيكي ، چه ذهني و چه بصري )


- استفاده نكردن از برخي غذاها مثل سرخ كردني ها .


- توجه به نوع استحمام : مثل عدم استفاده از شامپوها كه اغلب تحريك كننده ي جنسي است .


- توجه به نوع پوشش لباس .

پوشش و لباس انسان هر چه لباس گشادتر باشد و اندام را فشرده نكند ، غريزه ي جنسي كم تر تحريك مي شود ، لباس هاي تنگ هم فردي را كه پوشيده و هم كسي را كه نگاه مي كند ، تحريك مي كند . اين مطلب در دختر و پسر مشترك است .
- پركاري و پرتلاشي
دغدغه هاي ذهني براي خودمان ايجاد كردن ، سوژه ي فكري داشتن كه فراغت را كم كند . يكي از مشكلات جوانان امروز اين است كه وقت هاي هرزشان زياد است و اين بزرگترين عامل براي تحريك غريزه ي جنسي است .
تنهايي براي افرادي كه ازدواجشان دير شده است ، خوب نيست . بايد وارد كار دسته جمعي شوند ؛ البته نه با رفيق ناباب ، تنهايي براي اين جوانان فوق العاده مضر است .

- داشتن روابط عاطفي با پدر و مادر

عواطف كه قوي شد ، ميدان غريزه ي جنسي بسته مي شود . گاهي غريزه ي جنسي براي انسان ها يك مسئله ي فيزيولوژي جسمي است ؛ در اين انسان ها ماهي يك يا دو بار حالي به آنها دست مي دهد ، ولي گاهي به خاطر شرايط دروني است .1

1- مطلع مهر ، امیر حسین بانکی پور فرد ، صفحات 47و 27-21

Submit "وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج/روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج" to Digg Submit "وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج/روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج" to twitter Submit "وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج/روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج" to del.icio.us Submit "وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج/روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج" to StumbleUpon Submit "وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج/روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج" to Google Submit "وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج/روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج" to Facebook Submit "وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج/روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج" to کلوب Submit "وظيفه ي همگاني جهت تسهيل ازدواج/روش كنترل غرايز تا هنگام ازدواج" to تبیان

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات