تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی


مشاهده RSS Feed

piroo

اقتصاد کنونی تحت تأثیر کدام یک تورم یا بیکاری؟

به این مطلب امتیاز بدهید
محمد حسین فاتحی عضو انجمن جامعه شناسی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، در خصوص اینکه کدام یک از دو عامل بیکاری و تورم اقتصاد ما را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهد گفت:‌ این دو از عواملی هستند که در تئوری اقتصادی همیشه در تضاد هم هستند. یعنی اگر یک شاخص رشد پیدا کند دیگری با کاهش روبرو می‌شود.

وی ادامه داد: ولی برخی موارد مثل اقتصاد ما نیز وجود داشتند که بیکاری و تورم با هم دیده شدند آن هم به دلیل ساختارهای نادرست و نامناسب بودن شرایط تولید.

این کارشناس تصریح کرد:‌ در حال حاضر در موقعیت کنونی اقتصاد ما، سطح قیمت‌ها و تورم بیشتر مورد بحث است و سیاست‌های دولت هم بر این موضوع معطوف شد و در حال حاضر مشکل اقتصاد کنونی ما رشد بی‌رویه قیمت‌ها است.

وی در ادامه در خصوص اینکه نرخ مشارکتی مطلوب برای جامعه باید چگونه باشد گفت: در بحث جمعیت شناسی همه جوامع سعی می‌کنند نرخ جمعیت تعداد افراد شاغل در جمعیت فعال را افزایش دهند ولی نرخ ثابتی برای آن تعریف نمی‌شود.

وی افزود: در جوامعی که زنان از بازار خارج می‌شوند با جوامعی که سطح تسهیلات افراد الزاماً به دانشگاه‌ها کشیده می‌شود و بیکار وارد بازار کار می‌شوند در زمینه‌های اقتصادی این نرخ پایین است و توجه اقتصاددانان هم بر این است تا جائیکه امکان دارد این نرخ را افزایش دهند.

وی درباره تأثیر نرخ مشارکتی بر سیاست‌گذاری‌های اقتصادی گفت:‌ نرخ مشارکتی و سیاست گذاری‌های اقتصادی کاملاً یک جهت را نشان می‌دهند و در یک سمت از مطلوبیت‌ها و اهداف اقتصادی که سیاست گذاران به دنبالش هستند قرار گرفتند.

وی ادامه داد: البته باید این را در نظر داشته باشیم که هر دو متغییرهای وابسته و هیچ کدام به عنوان یک متغییر مستقل در سیاست‌ها وارد نمی‌شوند.

وی در پایان گفت: نرخ مشارکتی و سیاست گذاری‌های اقتصادی بر اساس تابعی از شرایط بازار، شرایط کلی اقتصاد و فضای کسب و کارند که ما نمی‌توانیم آنها را تغییر بدهیم بلکه مسئولین و کسانی که در این مسائل تصمیم گیری می‌کنند باید توجهات لازم را داشته باشند.

Submit "اقتصاد کنونی تحت تأثیر کدام یک تورم یا بیکاری؟" to Digg Submit "اقتصاد کنونی تحت تأثیر کدام یک تورم یا بیکاری؟" to twitter Submit "اقتصاد کنونی تحت تأثیر کدام یک تورم یا بیکاری؟" to del.icio.us Submit "اقتصاد کنونی تحت تأثیر کدام یک تورم یا بیکاری؟" to StumbleUpon Submit "اقتصاد کنونی تحت تأثیر کدام یک تورم یا بیکاری؟" to Google Submit "اقتصاد کنونی تحت تأثیر کدام یک تورم یا بیکاری؟" to Facebook Submit "اقتصاد کنونی تحت تأثیر کدام یک تورم یا بیکاری؟" to کلوب Submit "اقتصاد کنونی تحت تأثیر کدام یک تورم یا بیکاری؟" to تبیان

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
اقتصادی

نظرات