تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

کانال رسمی همیاری در تلگرام ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره قبل از ازدواج


مشاهده RSS Feed

piroo

مصرف طولانی مدت ترامادول، شتاب مرگ را بیشتر می کند

به این مطلب امتیاز بدهید
گفتارنیوز: دارویی ضد درد با نام ترامادول چند سالی است وارد اقلام دارویی کشور شده و از دسته داروهای مسکن مخدر یا اوپیوئید های مصنوعی است که مکانیسم کنترل درد در آن مشابه مورفین است و در مغز به گیرنده های مغز متصل شده و باعث ایجاد تسکین درد می شود.

ترامادول همچنین یک داروی آرامش بخش و ضد درد برای درد های حاد یا مزمن با شدت متوسط تا نسبتا شدید است که تاثیر مستقیم خود را بر سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع ) می گذارد.

از این جهت ضعیف تر از مورفین و قوی تر از مسکن هایی مانند پروفن و استامینوفن است و همواره توصیه می شود مصرف این دارو بیش از دو هفته به طول نینجامد چون وابستگی دارویی و اعتیاد را به همراه دارد.

این دارو در گونه های کپسول، قرص 50 و 100 میلی گرمی و آمپول های یک و دو میلی گرم تولید می شود، پس از مصرف خوراکی به سرعت جذب شده و اثر ضد درد آن در حالت خوراکی پس از دو الی سه ساعت به حداکثر می رسد و تا 6 ساعت ادامه پیدا می کند.

بالاترین دوز روزانه آن 400 میلی گرم است و خوردنش با غذا یا بدون غذا تاثیری در میزان جذب آن ندارد، اما 100 میلی گرم ترامادول معادل 10 میلی گرم مرفین خوراکی است و بر همین اساس مورفین موجود در هر قرص ترامادول را می توان با 62 میلی گرم تریاک برابر دانست.

یک پژوهشگر حوزه اعتیاد با بیان این که مقدار جذب و تاثیر فرم تزریقی ترامادول بسیار بیشتر از فرم خوراکی آن است، می گوید: به دلیل مکانسیم عمل مشابه این دارو با مرفین، مصرف مداوم آن به وابستگی فیزیکی و روانی مشابه اعتیاد به موادمخدر منجر می شود.

ˈ مریم حسینی ˈ ادامه می دهد: اما به این دلیل از ترامادول با نام اعتیاد خاموش یاد می شود که شاید در روزهای اول به ظاهر علایم اعتیاد را نشان ندهد اما با گذشت زمان و مصرف طولانی مدت، اعتیاد ایجاد می کند و درمانی کاملا مشابه با درمان سوء مصرف مواد مخدری مانند تریاک، کراک و هروئین دارد.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد یاد آوری کرد: علایم ترک ترامادول به صورت عصبانیت، تعریق، بی خوابی، تهوع، اسهال، لرزش اندام ها و توهم بروز می کند.

حسینی، اضافه کرد: بیمارانی که در مراکز درمانی برای ترک ترامادول بستری می شوند علایم خماری یا ترک غیر قابل تحمل تری نسبت به سایر بیماران وابسته به موادمخدر از خود نشان می د هند.

وی هشدار می دهد: مصرف این دارو بیشتر از دو هفته مجاز نیست و وابستگی دارویی و اعتیاد را به دنبال دارد.

حسینی تصریح کرد:بسیاری از افراد که به بهانه شادی آور بودن ترامادول به سمت آن گرایش پیدا می کنند، افراد بی اطلاع و در بیشتر موارد معتادانی هستند که به علت مصرف یکنواخت موادمخدر و گاهی به اشتباه به دلیل کاهش عوارض قطع مواد به ترامادول روی می آورند و گاهی جان خود را به علت مصرف بیش از حد و یا تداخلات دارویی از دست می دهند.

وی با بیان این که مسمومیت ناشی از مصرف ترامادول همچنان جزء شایع ترین مسمومیت ها محسوب می شود، می گوید: بررسی ها نشان می دهد اعتیاد به ماده مخدر کراک نتیجه مصرف ناآگاهانه ترامادول بوده است.

حسینی خاطرنشان کرد: استفاده بیش از حد ترامادول می تواند کشنده باشد و علائم آن به صورت خواب آلودگی، تنفس کم عمق، کندی ضربان قلب، ضعف مفرط، پوست سرد و مرطوب، احساس سبکی سر، غش یا کما ظهور می کند.
منبع: ایرنا

Submit "مصرف طولانی مدت ترامادول، شتاب مرگ را بیشتر می کند" to Digg Submit "مصرف طولانی مدت ترامادول، شتاب مرگ را بیشتر می کند" to twitter Submit "مصرف طولانی مدت ترامادول، شتاب مرگ را بیشتر می کند" to del.icio.us Submit "مصرف طولانی مدت ترامادول، شتاب مرگ را بیشتر می کند" to StumbleUpon Submit "مصرف طولانی مدت ترامادول، شتاب مرگ را بیشتر می کند" to Google Submit "مصرف طولانی مدت ترامادول، شتاب مرگ را بیشتر می کند" to Facebook Submit "مصرف طولانی مدت ترامادول، شتاب مرگ را بیشتر می کند" to کلوب Submit "مصرف طولانی مدت ترامادول، شتاب مرگ را بیشتر می کند" to تبیان

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
سلامت

نظرات