تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
نقش و رسالت زن در سبک زندگی ایرانی-اسلامی(عفاف و حجاب)-عفّت و حیا زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:sokut
آخرین ارسال:sokut
پاسخ ها 3

نقش و رسالت زن در سبک زندگی ایرانی-اسلامی(عفاف و حجاب)-عفّت و حیا

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  نقش و رسالت زن در سبک زندگی ایرانی _ اسلامی(عفاف و حجاب)

  برگرفته از بیانات حضرت آیت الله العظمی سیّد علی خامنه ای(مد ظله العالی)، رهبر انقلاب اسلامی  فصل اوّل: عفّت و حیا

  مقدّمه

  یکی از موضوعاتی که در طول تاریخ در معرض آرا و تفسیرهای گوناگون قرار گرفته و همواره دچار افراط و تفریط شده است، شخصیت و جایگاه فردی، خانوادگی و اجتماعی زن است. امروزه نیز کج اندیشی ها و عدم تعادل در این باب، در جوامع مختلف فراوان به چشم می خورد. در این میان، تنها چشمه زلال، مکتب انبیا و اوصیای الهی است که به دور از هر گونه افراط و تفریط و با تکیه بر وحی و استمداد ازخالق هستی، به ترسیم جایگاه حقیقی زنان، متناسب با آفرینش آنان پرداخته است.

  با بروز انقلاب اسلامی و شعار بازگشت به اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله) از سوی امام خمینی(ره)، احیای شخصیت زن مسلمان نیز، چه در نظر و چه در عمل، جلوه ای دیگر یافت. از جنبه نظری، دیدگاهی جدید در باب زن و ارزش های او در جهان امروز پدید آمد و در صحنه ی عمل- زنان در مسائل سیاسی، فرهنگی، و اجتماعی پا به پای مردان و گاه مقدم بر آنان در سرنوشت جامعه نقش آفرین شدند.

  این موجب فرهنگی حضور و تعالی زن، نه تنها در سالهای پس از انقلاب اسلامی افول نکرد، بلکه در عرصه دفاع مقدس شکل کاملتری به خود گرفت و پس از آن نیز رشد فزاینده ای یافت. در حقیقت، می توان دوران کنونی را دوران شکوفایی نهالی دانست که به دست امام خمینی(ره) پدید آمد و با خون هزاران شهید آبیاری گردید. با این همه، آفات و بلیات همواره در قالب طرح دیدگاه های متاثر از غرب و تفکرات فمینیستی از یک سو و نظرات متحجرانه از سوی دیگر، این نهال نوپا را تهدید کرده و گاه آنچنان فضا را مسموم ساخته است که دیدگاه های اصیل اسلامی، برای عموم جامعه به ویژه زنان مومن و انقلابی و حتی فرهیختگان و متولیان فرهنگی و اجرایی کشور نیز متشبه شده است. در چنین شرایطی، ارائه سیمای جامع زن در اسلام مبتنی بر ساختار آفرینشی او و متناسب با مقتضیات زمان و مکان، ضرورت خویش را باز می نمایاند.

  بدین منظور، باید سراغ کسانی رفت که با نگاه عمیق به مبانی دینی و مبتنی بر زمان شناسی و تدبیر لازم و آشنایی با مسائل و مشکلات و نیازهای جامعه، خطور اصلی و کلان نظام اسلامی را در باب شخصیت و جایگاه زن مسلمان ترسیم نمایند؛ و این مهم به لطف خداوند متعال با وجود رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای(دام ظله العالی) دست یافتنی است. بی تردید از جمله عنایات الهی به جامعه اسلامی ایران، وجود رهبری فرزانه، مجتهد و ربّانی است که به حق کمتر کسی در میان فقها و غیر فقها می توان یافت که همچون ایشان در زمینه ارائه سیمای زن از منظر اسلام کوشیده باشد. اما این حقیقت، همچون دیگر عطایای الهی به ایشان، در ورای چهره سیاسی و حقوقی این رهبر الهی پنهان مانده است.

  بی شک مقوله حجاب و عفاف جزو ضروریات دین و از دغدغه های دلسوزان نظام است؛ حجاب برای سلامت جامعه نقش پوست بدن را دارد که چنانچه به هر دلیلی آسیب ببیند، مشکلاتی را برای سلامت بدن به وجود می آورد. درست است که پوست امری ظاهری است و قسمت نازکی از بدن به شمار می آید؛ اما نقش اساسی آن را در سلامت بقیه اجزای بدن نمی توان نادیده گرفت و کوچک شمرد. تفاوت سیمای جامعه اسلامی با جامعه سکولار در رعایت حجاب و پوشش است که نه تنها ظاهر جامعه تشکیل می دهد، بلکه عامل مهمی برای سلامت جامعه خواهد بود که هر گونه خدشه و صدمه به آن به بطن جامعه رخنه می کند و سلامت درونی آن را به خطر می اندازد.

  متاسفانه بعد از انقلاب شاهد برخوردهای افراطی و تفریطی در زمینه حجاب و عفاف بوده ایم. بسیاری از حرکت هایی که در این زمینه صورت گرفته است، برخوردهای ظاهری سطحی، احساسی، موردی، مقطعی، دفعی و ضربتی بوده است.

  در حالی که حجاب، مقوله ای فرهنگی است و هر گونه اشاعه و تصمیم گیری و تبلیغ درباره آن و در مورد آن باید تدریجی، مستمر، عمیق، همه جانبه و مدبّرانه باشد. افراد در این زمینه نباید سلیقه ای عمل کنند، بلکه استراتژی واحدی برای نحوه برخورد با آن باید حاکم باشد. در این راستا لازم است در درجه اول، دیدگاه های مقام معظّم رهبری به عنوان امام امّت و چشم بصیر و دیده بان نظام در این زمینه استخراج و مبنای عمل قرار گیرد. در این کتاب سعی شده است تمامی سخنان ایشان در این زمینه به دقت مطالعه، استخراج و در قالب پنج فصل و با عناوین عفت و حیا، روابط زن و مرد، حجاب و پوشش، کشف حجاب و بی بند و باری، وروش برخورد با بی بند و باری ارائه گردد.

  در استخراج، گردآوری و دستبه بندی سخنان معظم له و ارائه آن در قالب اثر حاضر، تمامی سخنرانی ها و پیام های ایشان درباره زنان، از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 1392 حتی سخنانی که بعضا رسانه ای نشده است؛ - مانند توصیه هایی که به هنگام خواندن خطبه عقد به جوانان داشته اند-، اما در مخزن اسناد دفتر معظم له موجود بوده، مورد بررسی قرار گرفته است که حجم گسترده آنها، توجه و اهتمام رهبر معظم انقلاب را نسبت به مسائل زنان نشان می دهد.


  امیر حسین بانکی پور فرد

  منبع: نقش و رسالت زن در سبک زندگی ایرانی-اسلامی1
  ویرایش توسط sokut : 2016_06_06 در ساعت 14:01
  به حضرت صادق (ع) عرض كردند كار خود را بر چه چيز بنا كرده ‏اى؟

  فرمود بر چهار چيز:

  فهميدم كه عمل مرا ديگرى انجام نمي دهد. پس به كوشش پرداختم
  دانستم كه خداوند بر حال من اطلاع دارد خجالت كشيدم
  فهميدم روزى مرا ديگرى نخواهد خورد آرامش يافتم
  و دانستم بالاخره بسوى مرگ مي روم به همين جهت آماده آن شدم
  بحار الأنوار (ط - بيروت)، جلد 111
  پاسخ با نقل و قول

 2. نقش و رسالت زن در سبک زندگی ایرانی-اسلامی(عفاف و حجاب)-عفّت و حیا  سپاس شده توسط محسن عزیزی

 3. ارسال:2#
  حیا و شرم فطری در تلاقی زن و مرد

  اسلام برای مرد و زن، این بینش را قائل است و می گوید که این دو موجود، از لحاظ حقوق اساسی جامعه، ارزش های معنوی، هدف های بزرگ، برخورداری از معنویات در زمینه علم و سلوک الی الله هیچ تفاوتی با هم ندارند. دو عِدل یکدیگرند و بین آنها در جامعه هم همکاری وجود دارد. هیچکس در نظام اسلامی نگفته است که در محیط های گوناگون جامعه، زنان و مردان هیچ تلاقی با یکدیگر نداشته باشند، اما در عین حال، زن و مرد را موظف کرده است که از اختلاط به صورت بی بند و بار، به طور جدّی پرهیز کنند. اسلام یک حجاب بین آنها قرار داده است؛ آن هم حجابی از حیا. حجاب شرم در میان زن و مرد، فطری انسان است. این، نظر اسلام است.

  در دیدار خواهران طلبه و فرهنگی در مصلای قم، 1374/09/16
  به حضرت صادق (ع) عرض كردند كار خود را بر چه چيز بنا كرده ‏اى؟

  فرمود بر چهار چيز:

  فهميدم كه عمل مرا ديگرى انجام نمي دهد. پس به كوشش پرداختم
  دانستم كه خداوند بر حال من اطلاع دارد خجالت كشيدم
  فهميدم روزى مرا ديگرى نخواهد خورد آرامش يافتم
  و دانستم بالاخره بسوى مرگ مي روم به همين جهت آماده آن شدم
  بحار الأنوار (ط - بيروت)، جلد 111
  پاسخ با نقل و قول

 4. نقش و رسالت زن در سبک زندگی ایرانی-اسلامی(عفاف و حجاب)-عفّت و حیا  سپاس شده توسط محسن عزیزی

 5. ارسال:3#
  غرب؛ بر هم زننده ی حیای فطری میان زن و مرد

  مساله حجابی هم که اسلام بر روی او تکیه می کند، یک مظهری از همین اساس بسیار عالی و مهم است. رفتار بی بند و بارانه بین زن و مرد را قبول نمی کند. غرب بر رفتار بی بندوبارانه میان زن و مرد به خصوص اصرار می ورزد. آنچه اسلام انجام می دهد که این رفتار بی بند و بارانه را قبول نمی کند؛ این بر طبق طبیعت انسان است، طبیعت زن و مرد است، یک حجاب فطری و یک حیای فطری وجود دارد میان دو جنس، به طور طبیعی در انسان، در حیوانات البته نیست. آن کسی که این امر فطری را بر هم می زند باید پاسخگو باشد و آن غرب است، آن فرهنگ برهنه گری ای است که غرب بر آن اصرار ورزیده است و در این سالهای اخیر، در این دهها سال اخیر، دارد به تدریج نتایج زیانبار این کار را یکی پس از دیگری حس می کند؛ تلاشی خانواده ها، خرابی اخلاق، گسترش کار به سنین پایین و هلّم جرّا1. آنها باید جواب بدهند، آنها هستند که حقوق زن را و حقوق مرد را در واقع تضییع کرده اند. اسلام با رعایت این اصل فطری، بر حقوق زن و حقوق مرد پای فشرده است، حقوق انسان را رعایت کرده است. این، آن روحیه ای است که باید زن ایرانی امروز، زن مسلمانی که در محیط اسلامی زندگی می کند، باید از آن برخوردار باشد.

  1. از این قبیل موارد

  در دیدار با خواهران طلبه و فرهنگی قم؛ 1374/09/16
  به حضرت صادق (ع) عرض كردند كار خود را بر چه چيز بنا كرده ‏اى؟

  فرمود بر چهار چيز:

  فهميدم كه عمل مرا ديگرى انجام نمي دهد. پس به كوشش پرداختم
  دانستم كه خداوند بر حال من اطلاع دارد خجالت كشيدم
  فهميدم روزى مرا ديگرى نخواهد خورد آرامش يافتم
  و دانستم بالاخره بسوى مرگ مي روم به همين جهت آماده آن شدم
  بحار الأنوار (ط - بيروت)، جلد 111
  پاسخ با نقل و قول

 6. نقش و رسالت زن در سبک زندگی ایرانی-اسلامی(عفاف و حجاب)-عفّت و حیا  سپاس شده توسط محسن عزیزی

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •