تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
رابطه قبل از ازدواج زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:سیمین 2
آخرین ارسال:همسفر
پاسخ ها 9

رابطه قبل از ازدواج

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  با سلام . من 4 سال با یه پسر رابطه دارم ولی حس می کنم این منم که فقط دوسش دارم و اون دوسم داره ولی نه به اندازه من . وقتی باهم قهر هستیم زندگی من مختل میشه و دیگه نمی تونم کاری کنم . می خوام اون مال خودم بشه ولی امکانش نیست و در ضمن خیلی مغرور هست . دیگه این شرایط داره منو از پا در میاره . واقعا بهش احتیاج دارم
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  سلام عزیزم
  خوش اومدید؟
  شما چندسالتونه ایشون چند سالشه ؟
  تحصیلاتتون هر دو شما در چه حدیه ؟
  خانواده از رابطه شما اطلاع دارند ؟
  الان تو این شرایط چه کمکی از ما میخواید ؟هدفتون چیه ؟
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:3#
  PARSABARZEGAR آواتار ها
  سلام.

  دوست عزیز شما خودتون گفتین که 4 سال هست با هم دوست هستین . اسم این رابط دوستی هست و این دوستیها با آسیبهای همراه هست و آخرش هم جدایی هست .چرا که این جور دوستیها روزی به پایان خواهد رسید.

  تو این چهار سال که باهم بودین از خودتون یکبار سال کردین که به چی میخوام برسم؟

  چرا خانواده ها را در جریان قرار ندادیم؟

   
  پاسخ با نقل و قول

 4. ارسال:4#
  PARSABARZEGAR آواتار ها
  سلام.

  دوست عزیز شما خودتون گفتین که 4 سال هست با هم دوست هستین . اسم این رابط دوستی هست و این دوستیها با آسیبهای همراه هست و آخرش هم جدایی هست .چرا که این جور دوستیها روزی به پایان خواهد رسید.

  تو این چهار سال که باهم بودین از خودتون یکبار سال کردین که به چی میخوام برسم؟

  چرا خانواده ها را در جریان قرار ندادیم؟
  به طور كلي روابط باز و آزاد دوجنس مخالف پيش از ازدواج، داراي آفت‏ها و آسيب‏هاي رواني و اجتماعي جبران ناپذيري است. در ذيل به چند نمونه از اين آسيب‏ها اشاره مي‏شود:

  1.فقدان شناخت درست و واقع بينانه: معمولا ادّعا مي‏شود اين گونه روابط و دوستي‏ها به انگيزه ازدواج شكل مي‏گيرد، ولي با كمي دقّت فهميده مي‏شود، روح حاكم بر اين گونه دوستي‏ها، عشق‏ورزي كور است نه خردورزي. پاي خرد و عقل در ميدان عاشقي لنگ است. امام علي عليه السلام مي‏فرمايند: «حبّ الشّيء يعمي و يصمّ»، دوست داشتن چيزي انسان را كور و كر مي كند.
  در حالي كه تصميم‏گيري درست در مورد ازدواج با فرد خاص، تنها با تكيه بر عقلانيّت و خردورزي ممكن است. دوستي‏هاي قبل از گزينش همسر، راه عقل را مسدود و چشم واقع بين انسان را كور مي‏سازد و اجازه نمي‏دهد تا يك تصميم صحيح و پيراسته از اشتباه گرفته شود. اين نوع انتخاب‏ها كه در فضايي آكنده از احساسات و عواطف انجام مي‏گيرد. به دليل نبود شناخت عميق و واقع‏بينانه، زندي مشترك را تلخ و آينده را تيره و تار مي‏سازد.

  2. ايجاد جو بدبيني:اين گونه دوستي ها نه تنها مشكلي را براي دختران و پسران حل نمي‏كند بلكه بر مشكلات آنان مي‏افزايد.
  اين گونه دوستي‏ها و روابط اگر به ازدواج بي‏انجامد پس از مدتي از شكل‏گيري زندگي جو بدبيني و سوءظن را به دنبال خواهد داشت.
  پسر به خود مي‏گويد اين دختر وقتي به راحتي با من پيوند و رابطه نامشروع برقرار نمود، پس از اعتقاد و ايمان قوي برخوردار نيست. بنابر اين از كجا معلوم پيش از ارتباط با من، با فرد ديگري طرح دوستي نريخته است. از كجا معلوم كه در آينده با اين كه همسر من است با ديگري ارتباط برقرار نكند؟
  دختر نيز همين تصور را نسبت به پسر دارد.
  بر اين اساس اين گونه ازدواج‏ها داراي پايه واساسي سست و متزلزل است و تجربه نشان داده كه سريع منجر به طلاق و جدايي مي‏گردد.
  بر اساس يك يافته پژوهشي در آمريكا، زوج‏هايي كه پيش از ازدواج با يكديگر زندگي مي‏كنند زندگي زناشويي آنها با مشكلات عديده‏اي رو به رو است و منجر به طلاق مي‏شود. به گزارش ايسنا، دكتر «كاترين كوهان»، استاد دانشگاه ايالت پنسيلوانيا گفت: طبق آخرين تحقيقات، افرادي كه پيش از ازدواج با يكديگر رابطه داشته‏اند بعد از ازدواج در حلّ مشكلات خود عاجزند، چرا كه نسبت به يكديگر بسيار بدبين هستند. كوهان گفت: طبيعت ارتباطات آزاد اين است كه زوجين چندان انگيزه‏اي براي حل درگيري‏ها و حمايت از مهارت‏هاي خود ندارند. وي افزود: به نظر مي‏رسد ارتباطات اين افراد زودتر از افرادي كه با يكديگر دوست نبوده‏اند، سرد و منجرّ به طلاق مي‏شود. وي در پايان گفت: مي‏توانم بگويم رابطه قبل از ازدواج به هيچ وجه سبب دوام زندگي زناشويي نمي‏شود <روزنامه جمهوري اسلامي – ش 6571- 29/11/1380 – ص 5>

  3.افت تحصيلي يا ركود علمي:اين گونه روابط باعث مي‏شود كه دو طرف تمام فكر و توجه و تمركز خود را صرف ديدارها و ملاقات‏هاي حضوري و تلفني خود بكنند و اين بزرگ‏ترين مانع براي رشد و ترقي علمي است؛ زيرا تحصيل دانش نيازمند تمركز نيروهاي فكري وروحي است.
  دل‏مشغولي و اضطرابي كه در اثر اين گونه پيوندها پديد مي‏آيد بزرگ‏ترين سد راه تعالي علمي و تحصيلي است؛ لذا متصديان امور علمي مدارس و دانشگاه‏ها توصيه مي‏كنند. حتي ايام عقد و نامزدي جوانان در بحبوحه تحصيلات نباشد تا آنان بتوانند با تمركز بيشتر فكر، در ادامه دروس و امتحانات موفق شوند.

  4.عدم اسقبال از تشكيل كانون خانواده:اين گونه روابط و دوستي‏ها معمولا به انگيزه تفنّن و سرگرمي شكل مي‏گيرد و در خلال آن از خود باوري و زودباوري دختران سوء استفاده مي شود. متاسفانه در بسياري موارد بين عشق و هوس تمييز داده نمي‏شود. عشق حقيقي و پاك با هوس‏هاي آلوده و زودگذر، تفاوت جوهري دارد. برخي از اين روابط كه مبتني بر هوسراني و سرگرمي است، پس از مدتي رو به سردي و افول مي‏نهد. جاذبه و دل ربايي‏ها مربوط به روزها و ماه‏هاي اول دوستي است. ولي ديري نمي‏پايد كه اين روابط عادي شده و به جدايي مي كشد. حس تنوع طلبي انسان از يك طرف و فقدان عامل بازدارنده از طرف ديگر باعث مي‏شود برخي سراغ ازدواج و تشكيل خانواده نروند جامعه‏اي كه از تشكيل كانون خانواده استقبال نكند هيچ‏گونه ضمانتي براي رشد و شكوفايي فضايل انساني در آن وجود ندارد. عمده خوبي‏ها و كمالات والاي انساني در پرتو تشكيل خانواده‏اي سالم، به فعليت مي‏رسد.

  5. اضطراب، تشويش و احساس نگراني:در دوستي‏هاي موجود بين دختران و پسران، از آنجا که مقاومتي بسيار قوي از طرف پدر يا مادر يا جامعه براي ممانعت از برقراري اين دوستي‏ها وجود دارد، اين گونه دوستي‏ها با مخاطرات رواني گوناگوني از جمله اضطراب و تشويش همراه است.
  وجود افکار ديگري چون احساس گناه، نگراني از تهديداتي که توسط پسر براي فاش کردن روابطش با دختر صورت مي‏گيرد، يک تعارض دروني و اضطراب مستمر را به دنبال خود دارد.
  بنابر اين وجود چنين دلهره‏ها و اضطراب‏هايي که گاهي لطمه‏هاي جبران ناپذيري بر جسم و روان انسان دارد، از جمله آسيب‏هاي اين گونه روابط است.

  6.محروميت از ازدواج پاك:هر انساني در سرشت و نهاد خويش به دنبال پاكي‏ها و نجابت است. دختراني كه در پي اين روابط آلوده هستند در حقيقت پشت پا به سرنوشت خود زده‏اند و اين امر باعث مي‏شود كه آن‏ها به جرم آلودگي به اين روابط شرايط ازدواج پاك را از دست بدهند. البته اين گونه روابط ناسالم حتي در ازدواج پسران نيز تاخير ايجاد شود و دختران بيش از پسران در معرض اين آسيب قرار دارند. در پايان به چند پرسش اساسي اشاره مي‏شود:
  1. به نظر شما يك رابطه و پيوند مطلوب چه ويژگي‏هايي دارد؟
  2. آيا روابطي كه بر پايه هوسراني‏ها و سرگرمي‏هاي زودگذر است، مي‏تواند روابطي پايا و پويا باشد؟
  3. آيا هر انساني با هر صفت و ويژگي شايسته ارتباط و دوستي است؟
  4. آيا پسنديده نيست كه انسان سرمايه عشق و محبت خود را براي زندگي آينده خويش پس انداز کند.
  پاسخ با نقل و قول

 5. ارسال:5#
  سلام 
  بنظرمن اینجور رابطه ها بیشتر وابستگیه تا عشق...
  عشق پاک ومقدسه...
  توهرسن و سالی باشی اینجور رابطه جز ضرر چیزی نیس بخدا نیس ولی هیچوقت حاضر نیستیم که به عاقبتش فکر کنیم فقط فکرالانیم که چطوری بگذره...
  منم خودم درگیرش بودم ولی الان نیستم
  پاسخ با نقل و قول

 6. ارسال:6#
  درود

  بانو سیمین نمیخوا مثل بقیه بهت بگم خوبه یا بده فقط میخوام بدونی منم مثل خودت بودم طرفم مغرور نبود ولی حاضر نبود بخاطر رسیدن به همدیگه تلاش زیادی کنه خیلی خودمو تغییر دادم 2سال عمرم رفت یکبار با خودش آبجی هام حرف زدن و گفتن بدردت نیمخوره شیش ماه بعدش دوباره خواهش کردم رفتن تحقیقات بازم گفتن بدردت نیمخوره

  ولی الان ازدواج کردم خیلی خیلی هم راضی ام و احساس خیلی خوب یدارم و خداروشکر اون رابطه به نتیجه ای نرسید

  اهل آخوند بازی و مذهبی بودن نیستم ولی اونی که اون بالاست حواسش بهت هست الکی زور نزن بسپر دست خودش ریدیفش میکنه
  پاسخ با نقل و قول

 7. ارسال:7#
  سلام عزیزم
  شرمنده که اینقدر قاطع صحبت میکنم ولی باید خودتو از این وابستگی رها کنی تا بتونی عاقلانه تصمیم بگیری
  پاسخ با نقل و قول

 8. ارسال:8#
  سلام عزیزم منم دقیقا مث خودتم واقعا حال همو داریم مال منم بخون خوشحال میشم . منم مث توم درکت میکنم وقتی نیست چه عذابی می کشی ...
  پاسخ با نقل و قول

 9. ارسال:9#
  این عذابها و ... تموم میشه
  و خاطره ی تلخش برات یه جور تجربه است
  که خیلی ارزش  داره
  و مانع ازدواج ناموفقت میشه
  تن به کار اشتباه نده دوست من
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •