[size=x-large]گریه نوزادان و روشهای آرام کردن آنها[/size]
      شیرینی لحظات انتظار تولد فرزند با شنیدن صدای گریه نوزادی کوچک به شوقی وصف ناشدنی تبدیل می شود و مادر زیباترین موسیقی دنیا را تجربه خواهد کرد. گریه نوزاد در نخستین ماه های پس از تولد، تنها راه برقراری ارتباط او با دنیای پیرامون است. نوزاد کوچک از طریق گریه، نیازهای خود را به اطرافیان اعلام و مشکلات خود را بیان می کند. پس از آن نوزاد با روش های ارتباطی دیگر از طریق حرکات چشم، دست و حتی لبخند، شیوه تعامل با دنیای پیرامون را می آموزد. نوزاد سالم در روز یک تا سه ساعت گریه می کند و در صورتی که پاسخی به منظور ارضای نیازهای اولیه کودک به او داده نشود، متناسب با نوع نیاز و شدت آن، میزان گریه و نوع آن تغییر خواهد کرد. شناخت نوع گریه نوزاد، کمک مؤثری به پاسخ به نیازهای شیرخوار و قطع گریه می کند.

  ● گرسنگی نیاز به غذا و گرسنگی از عمده دلایل گریه نوزادان است. اکثر شیرخواران با زبان گریه، قصد دارند به والدین خود بفهمانند که نیاز به غذا دارند. معمولاً دو تا سه ساعت پس از شیردهی نوزاد گرسنه می شود و در صورت پاسخ ندادن به این نیاز کودک او گریه می کند. صدای آرام گریه کودک که ریتمی یکنواخت نداشته و بالا و پائین می رود، نشانه گرسنه بودن کودک است. در این زمان کودک شصت خود را می مکد و در هیچ شرایطی آرام نمی شود. درد احساس درد و ناراحتی در نوزاد یکی از دلایل گریه کردن است. گریه هایی که با جیغ نیز همراه بوده و بدون وقفه یا نفس کشیدن است، نشانه ای از وجود ناراحتی یا ابتلای کودک به یک بیماری خاص است. بسیاری از والدین این نوع گریه را علائم بدخلق بودن شیرخوار یا خواب آلودگی او می دانند و تلاش در آرام کردن نوزاد بدون برطرف کردن نشانه درد می کنند که بطور قطع بی نتیجه خواهد بود. معمولاً گریه هایی که ناشی از درد یا بیماری نوزاد است با اختلالات تنفسی یا علائم دیگری مانند حالت تهوع، اسهال یا یبوست همراه است که در صورت مشاهده چنین علائمی مشورت با پزشک معالج ضروری است. 

● خستگیگاهی اوقات گریه نوزاد، علامتی از خستگی شیرخوار بوده و او از این طریق نیاز به خواب و استراحت را اعلام می کند. گریه نرم و آهنگین نشان از خسته بودن نوزاد است که بطور معمول با پستانک، شیرخوار آرام می شود. سر و صدا، نور و عوامل محرک دیگر که مانع از استراحت نوزاد شوند باعث تشدید گریه او می شود.  

● احساس ناراحتی نوزادان با گریه، احساس ناخوشایندی را که دارند به گوش والدین خود می رسانند. زمانی که آوای صدای نوزاد، مصنوعی و غیر طبیعی بوده و شبیه به گریه نیست نوزاد ناراحت است. سرد یا گرم بودن دمای محیط، نیاز به تعویض پوشک و ... از عوامل گریه کردن نوزاد است که با رفع آنها، شیرخوار آرام می شود. مناسب ترین دمای اتاق برای نگهداری نوزاد ۱۸ درجه سانتی گراد است.

 ● بغل کردنگریه هایی که با افزایش آوای گریه متوقف می شود و پس از چند ثانیه آغاز می شود ممکن است نشانه ای از نیاز شیرخوار به محبت والدین، در آغوش گرفتن او توسط پدر و مادر یا سرگرمی باشد. نوزاد روزانه نیازمند برقراری ارتباط نزدیک با پدر و مادر خود و بغل شدن دارد. باید توجه داشت تنها صحبت کردن یا بازی کردن با شیرخوار نیازهای عاطفی او را ارضا نمی کند و نوزاد نیاز به نوازش و در آغوش گرفته شدن دارد که نباید تنها به شیرخوردن یا هنگام تعویض لباس و حمام کردن محدود شود.  در برخی مواقع نوزادان بهانه گیر می شوند و بدون هیچ علت خاصی بدون وقفه گریه می کنند. این نوع از گریه تن های متفاوتی از صدا را داشته و وقتی والدین اقدام به پاسخ به نیازهای متداول شیرخوار می کنند، نوزاد آرام نمی شود. والدین پس از مدت کوتاهی راهکار مقابله با این نوع گریه را می آموزند. آرام کردن نوزادان با یکدیگر متفاوت است و هر شیرخوار نیاز به راهکار ویژه ای دارد. گریه کردن بدون دلیل به مدت حداکثر سه ساعت در روز و سه بار در هفته طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.  

● روش های آرام کردن نوزادهمانطور که گفته شد، عمده دلایل گریه نوزادان درعواملی مانند بیماری، گرسنگی، ترس، تنهایی، ناراحتی، درد یا خستگی است که با رفع عوامل محرک نوزاد آرام می شود. در سه تا چهار ماه نخست زندگی با قنداق کردن یا قرار دادن نوزاد در گهواره های کوچک و تکان دادن شیرخوار، احساس آرامش بیشتری در نوزاد ایجاد شده و از شدت گریه های ناشی از ناراحتی او کاسته می شود. قنداق کردن نوزاد، تداعی گر فضای امن رحم بوده و به او آرامش می دهد. بسیاری از نوزادان از حرکت لذت می برند. حرکت اتومبیل، تاب دادن، حرکاتی که دارای ریتم یکنواخت با فواصل زمانی معین هستند مورد توجه شیرخواران قرار دارد و آنها را آرام می کند. جنین در رحم مادر، عادت به شنیدن صدا و ریتم خاص دارد. جنین تمام لحظاتی را که در رحم مادر به سر می برد، از شنیدن آواهایی یکنواخت لذت می برد. بعضی ریتم ها مانند ضربان قلب، صدای باران، صدای جارو برقی یا ساعت و بطور کلی نواهایی که ریتم یکنواخت دارد در آرام شدن نوزاد بویژه در چند ماه اول زندگی مؤثر است. موسیقی های آرام و ملایم، در آرام کردن گریه نوزادان تأثیر خارق العاده ای دارد. شیر خوار تمایل زیادی به شنیدن صدای مادر خود دارد و زمانی که صدای محبت آمیز مادر یا لالایی با موسیقی آرام همراه شود، تأثیر زیادی در آرام شدن نوزاد و خفیف شدن گریه های شیر خوار دارد.  ماساژ دادن نوزاد از دیگر روش های آرام کردن او است. این روش در کاهش گریه های بی دلیل نوزاد بویژه هنگام بعد از ظهر مؤثر است. باید توجه داشت این ماساژ ها عاری از هر گونه فشار یا ایجاد ناراحتی برای شیرخوارباشد و حالتی نوازش گونه داشته باشد. برخی از نوزادان، از انجام حرکاتی هیجان انگیز و مشاهده تجربه ای جدید در زندگی لذت می برند. گاهی اوقات حمام کردن نوزاد با اسباب بازی های جدید و متنوع برای شیرخوار جالب بوده و در آرام شدن او مؤثر است. تغییر موقعیت نوزاد مانند بغل کردن او به شیوه های مختلف، تعویض مکان خواب شیرخوار یا تغییر موقعیت او هنگام خواب از دیگر روش های آرام شدن گریه نوزاد است.

منبع: معلومات پزشکی