تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
3شبهه دینی زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:khodbakhteh
آخرین ارسال:ایزدی
پاسخ ها 5

3شبهه دینی

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  سلام .
  من سه تا سوال دارم که هیچ وقت جوابشون برام روشن نشده :
  1- نسل حضرت آدم چطور ادامه پیدا کرد ؟ یعنی برادر و خواهر باهم ازدواج کردن ؟
  2- منظور از اینکه خداوند نور آسمان ها و زمین است چیه ؟ یعنی هرجا سایه باشه خدا اونجا نیست ؟ اینکه با اطلاعات ما در مورد خدا مغایرت داره !!!! خدا همه جا هست . آیا منظور اینکه خدا عامل بینش عقلی است ؟
  3- مگه پیامبر بین مردم عربستان خونه و زندگی نداشته پس چرا بهش میگن رسول (فرستاده) ؟ منظورم اینکه جسم فیزیکی پیامبر تو عربستان بوده پس چه چیز پیامبر به سمت مردم عربستان فرستاده شده ؟ آیا نور محمد (یکی از نور های پنج تن )بوده ؟ من شنیدم نور حضرت محمد و حضرت علی یکی بوده و از اول خلقت تو وجود پیامبران بوده و بعداً ذریه این ها رو از هم جدا کرده . آیا این مطلب درسته ؟ 
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  ایزدی آواتار ها
  با سلام 

  طاعات و عباداتتون قبول 

  پاسخ هر سوال شما رو جدا جدا بررسی می کنیم.

  سوال اول:

  پاسخ اجمالی

  بر اساس منابع روایی و دیدگاه گروهی از مفسّران؛ نسل فعلی انسان نه از هابیل است و نه از قابیل، بلکه از فرزند دیگر حضرت آدم(ع) به‌نام شیث است.

  اما درباره ازدواج فرزندان آدم(ع) در میان دانشمندان اسلامی دیدگاه‌هایی وجود دارد و هر کدام برای خود دلایلی از قرآن کریم و روایات ذکر کرده‌اند که در این‌جا به‌طور گذرا اشاره می‌شود:

  1. برادر با خواهر ازدواج کرده است و چون در آن زمان هنوز قانون تحریم ازدواج خواهر و برادر از طرف خداوند قرار داده نشده بود و راهی هم برای بقای نسل بشر غیر از این راه وجود نداشت، از این جهت اشکالی وارد نیست.

  2. چون ازدواج فرزندان آدم با یکدیگر ممکن نبوده، آنان با دخترانی از نژاد و نسل دیگر که در روی زمین بودند ازدواج کردند، بعداً که فرزندان آنها با هم پسر عمو و دختر عمو شدند با یکدیگر ازدواج کردند. این نظر را نیز بعضی از روایات تأیید می‌کنند؛ زیرا نسل آدم نخستین انسان روی زمین نبوده، بلکه پیش از او نیز انسان‌هایی در زمین زندگی می‌کرده‏اند.

  البته به نظر می‌رسد که نظریه اوّل با ظاهر قرآن سازگارتر باشد؛ همان‌طور که عده‌ای از مفسّران - مانند علامه طباطبایی(ره) - نیز آن را می‌پذیرد.
  برای دین پاسخ کامل تر (تفصیلی) به آدرس زیر مراجعه کنید.
  اسلام کوئست نت

  برای اطلاعات بیشتر می تونید این لینک رو هم بخونید.
   
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:3#
  ایزدی آواتار ها
  2. پاسخ به سوال دوم شما

  آیه ای که اشاره کردید آیه نور است : اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ

  1. منظور از نور در این آیه نور حسی و محسوسی که ما می شناسیم نیست، چون نور محسوس از کیفیات عارض بر جسمه، اما خداوند که دارای جسم نیست و این برای ما ثابت شدست؛

  نور حسی و مادی: بعضى از اجسام نيّرند و نور مى‏پراكنند مثل خورشيد، ستارگان، چراغها و لامپ هايى كه خودمان داريم كه اگر اين نورها نبودند جهان سراسر تاريك بود و به اصطلاح «چشم، چشم را نمى‏ديد» ولى اين نور كه هست فضا روشن است. 

  دوم اینکه این نور خودش از مخلوقات خداست. پس نمی تونیم بگیم منظور از نور بودن خدا، نور حسی و مادی است.

  2. لفظ "نور" عبارت است از هر چیزی که روشن و روشن کننده و پیدا و پیدا کننده است، خواه نور محسوس باشد، مثل نور خورشید و ستارگان و چراغ، و خواه نور غیر محسوس مانند علم و ایمان. 

  چون علم روشن و روشن كننده است، علم خودش در ذات خودش روشنايى است و جهان را بر انسان روشن مى‏كند. 

  ايمان هم يك حقيقت غير جسمانى است كه خاصيتش روشن كردن است، چون انسان را در باطنش نوعى آگاهى مى‏دهد، هدف و مقصد را به انسان نشان مى‏دهد، چون به انسان مقصد مى‏دهد و انسان را به سوى مقصد سعادت بخش مى‏كشاند، به ايمان هم «نور» مى‏گوييم.

  3. از آنجا که ذات خداوند پیدا و روشن است و باعث پیدایش و روشنى هر چیز دیگر است، زیرا خالق و ایجاد کننده آنان است، اطلاق کلمه "نور" بر خداوند صحیح است.

  پس خداوند متعال کامل‏ترین مصداق "نور" مى‏باشد و ظاهر بالذات و مُظْهِر واقعى اوست، پس او نورى است که آسمان‏ها و زمین به وسیله او ظهور یافته‏اند.

  4. تعبیر به آسمانها و زمین کنایة از کل عالم هستى و همه مخلوقات است، نه اینکه منظور فقط همین آسمان بالاى سر باشد. پس معناى "الله نورالسموات و الارض" این است که: خداوند نور تمام جهان است.

  و اما اینکه درآیه تعبیر به "نور" کرده است و نه "پدید آورنده"، براى تنبه براین نکته است که، همانطور که "نور" ظاهر است و نیاز به ظاهر کننده ندارد، خداوند متعال هم، خود ظاهر و روشن و واضح است و براى شناخت او نیازى به وجود واسطه و مُظْهِر نیست.

  پس استفاده مهم از این آیه این است که :خداوند متعال براى هیچ موجودى مجهول نیست ، چون ظهور تمام اشیا، ناشى از ظهور و اظهار او است. خداوند غایب نیست تا از طریق مخلوقاتش مکشوف گردد.

  5. برای تفسیر این آیه دیدگاه ها و روایات مختلف دیگه ای هم وجود داره که براى آگاهى میتونید به کتاب‏هاى مربوط و تفاسیر و مجامع روایى مراجعه کنید.

  برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به 
  كتاب: آشنايى با قرآن جلد 4 صفحه 97 استاد مرتضى مطهرى که براتون لینک کردم.
    
   
  پاسخ با نقل و قول

 4. ارسال:4#
  ایزدی آواتار ها
  در مورد سوال سومتون که خودش چند تا سواله، الان چون نزدیک به اذان هستیم فرصت پاسخگویی ندارم؛ بعد اگر خدا بخواد پاسخ رو برای شما ارسال می کنم.
  اما به طور کلی عرض کنم که  واژه "رسول" در اصل به معنى كسى است كه ماموريت و رسالتى بر عهده او گذارده شده، تا آن را ابلاغ كند. خوب فرقی نداره که بین مردم عربستان سکونت داشتند یا نه؟!   
  پاسخ با نقل و قول

 5. ارسال:5#
  ایزدی آواتار ها
  سلام خواهش  می کنم

  اما برای کامل کردن پاسخ سوال هاتون معنای واژه رسول رو از فرهنگ لغت ببینید.

  واژه رسول در لغت به معنای: مأمور ابلاغ پیغام از جانب کسی به دیگری، فرستاده، سفیر و نبی آمده است (فرهنگ معین، واژ ه "رسول")، و جمع آن "رُسُل" است. این واژه در زبان فارسی نیز در دوران بعد از اسلام مصطلح گردیده است. و در اصطلاح به پیامبران الاهی که از جانب خداوند برای راهنمایی و هدایت انسان ها مبعوث شده اند، رسول می گویند. به عبارت دیگر؛ در آیین اسلام، رسول به فرستاده یا پیغمبری گفته می شود که شریعتی را از جانب خدا با خود می‌آورد.
  در مورد ادامه سوالتون متوجه منظور شما نشدم؟؟!! اگر امکان داره کمی بیشتر توضیح دهید. 
   آیا نور محمد (یکی از نور های پنج تن )بوده ؟ من شنیدم نور حضرت محمد و حضرت علی یکی بوده و از اول خلقت تو وجود پیامبران بوده و بعداً ذریه این ها رو از هم جدا کرده . آیا این مطلب درسته ؟ 
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •