حضرت زهرا(سلام الله علیها) از پيامبر اكرم(صلی الله علیه واله وسلم) سؤال كردند: پدر جان! چه مي‌شود مرد يا زني را كه نماز را سبك بشمارد؟
پيامبر(صلی الله علیه واله وسلم) فرمودند: اي فاطمه(سلام الله علیها) هر كس از زنان و يا مردان نماز را سبك بشمارد خداوند او را به پانزده بلا گرفتار كند. شش بلا در دنيا، سه بلا هنگام مرگ، سه بلا در قبر و سه بلا در روز قيامت هنگام خروج از قبر.

اما شش بلايي كه در دنيا به آن گرفتار مي‌شود:
1.خداوند بركت را از عمر او بر مي‌دارد.
2.خداوند بركت را از روزي او برمي‌دارد.
3.پروردگار سيماي صالحان را از او مي‌گيرد.
4.اعمال و كارهاي او بدون اجر و پاداش مي‌گردد.
5.دعاي او مستجاب نمي‌شود.
6.دعاي صالحان نيز در حق او مستجاب نمي‌گردد.

اما سه بلايي كه در هنگام مرگ به آن گرفتار مي‌شود:
1.ذليل و بي مقدار مي‌ميرد.
2.گرسنه جان مي‌دهد.
3.تشنه از دنيا مي‌رود اگر چه از تمام نهرهاي دنيا به او آب دهند.

اما سه بلايي كه در قبر به آن گرفتار مي‌شود:
1.خداوند ملكي را مأمور مي‌كند كه او را در قبر آزار رساند.
2.دچار فشار قبر مي‌شود. (قبر او تنگ مي‌گردد)
3.قبرش تاريك و ظلماني مي‌باشد.

اما سه بلايي كه در روز قيامت به هنگام خروج از قبر به آن گرفتار مي‌شود:
1.خداوند ملكي را مأمور مي‌كند تا او را با صورت به زمين بكشاند و مردم بر او نظاره‌گر باشند.
2.به شدت از او حساب مي‌كشند.
3.خدا به او نظر نمي‌كند و او را پاك نمي‌گرداند و براي او عذابي دردناك است
.
__________________________
فلاح السائل: سيد ابن طاوس، ص61.
رهبر معظم انقلاب: به هيچ علتي نماز اول وقت را ترک نکنيد توجه به نماز، اهتمام به نماز، خيلى تاثير دارد. نماز را با توجه خواندن، اول وقت خواندن، با حضور قلب خواندن، با تمرکز خواندن، خيلى خيلى اثر دارد.  در ماه مبارک رمضان، روزانه توصيه‌ هاي کاربردي رهبر انقلاب را درباره نماز، قرآن و نهج البلاغه که در بياناتشان به آن پرداخته‌ اند، به ترتيب منتشر مي‌ کند.
 دل را به خدا پيوند بزنيد؛ راهش هم در شرع مقدس باز است؛ يک کار رمزآلود پيچيده‌ اى نيست. شما قله‌ کوه را از پائين نگاه مي‌ کنيد، مى‌ بينيد کسانى آنجا هستند؛ اين جور نيست که تصور کنيد اينها بال زدند رفتند آنجا؛ نه، اينها از همين مسيرى که جلوى پاى شماست، جلو رفتند و به آنجا رسيدند.

دچار توهم نشويم، خيال نکنيم که با يک نوع حرکت غير عادى و غير معمولى مي توان به آن قله‌ ها رسيد؛ نه، آنهائى که در آن قله‌ ها مشاهده مي‌ کنيد، از همين راه ها عبور کردند.

اين راه ها چيست؟ در درجه‌ اول، ترک گناه. گفتنش آسان است، عملش سخت است؛ اما ناگزير است. دروغ نگفتن، خيانت نکردن، از لغزش هاى گوناگون جنسى و شهوانى پرهيز کردن، از گناهان پرهيز کردن؛ قدمِ مهم ترينش اين است. بعد از ترک گناه، انجام واجبات، و از همه‌ واجبات مهم تر، نماز است. «و اعلم انّ کلّ شى‌ء من عملک تبع لصلاتک»؛ همه‌ کار انسان تابع نماز است. نماز را به وقت بخوانيد، با توجه و با حضور قلب بخوانيد. ۱۳۸۹/۰۵/۳۱

------ مؤمن هيچ کار خيرى را هم از روى خجالت و حيا ترک نمى‌ کند. به بعضي ها مى‌ گويند: آقا! چرا فلان جا نماز يا نافله يا نماز اوّل وقتتان را نخوانديد؟ مى‌ گويند خجالت کشيديم! نه؛ از روى حيا، هيچ کار نيکى را ترک نکنيد. خواهند گفت متظاهر است؟ بگويند. خواهند گفت خودشيرينى مى‌ کند؟ بگويند. اگر حرفى حقّ است و اگر کارى خوب است، آن را به‌ خاطر ملاحظه ديگران ترک نکنيد. 08/05/1378

------ کار کردن در يک کارگاه علمى، کارگاه آموزشى، مرکز تحقيقات، فلان کلاس درس و فلان دانشگاه، هيچ منافاتى با اين ندارد که انسان نمازش را اول وقت، با توجه و با احساس حضور در مقابل خداوند به جا آورد. اين، دل شما را شستشو مي دهد. شماها جوانيد و دل هاى شما نورانى است. 25/06/1385

------ در محيط دانشجويىِ جوان، پرداختن به معارف دينى، پرداختن به الگوهاى دينى، توسل به پروردگار، توسل به ائمه (عليهم السلام)، خواندن دعاى عرفه، برگزارى مراسم اعتکاف و خواندن نماز جماعت، بسيار خوب است. البته اين را هم عرض بکنم؛ در مراسم مذهبى به روح مراسم توجه کنيد؛ فقط صورت سازى نباشد؛ انسان شعرى بخواند، اشکى بگيرد يا بريزد. روح دعا و نماز عبارت است از ارتباط با خدا، آشنا شدن با خدا، بهره بردن از معنويت، پاکيزه کردن و پيراستن روح، و پالايش کردن ذهن از وسوسه ها. نماز را با توجه و اول وقت بخوانيد. تحجر بد است؛ فکر نکردن در لايه هاى زيرين ظواهر، عيب بزرگى است؛ مواظب باشيد به اين عيب دچار نشويد. 
19/02/1384 

------ شما مي‌توانيد خودتان را متوجه به معانى مترقى و متعالى معنوى کنيد؛ اين را براى خودتان در نظر بگيريد. توجه به نماز، اهتمام به نماز، خيلى تأثير دارد. نماز را با توجه خواندن، اول وقت خواندن، با حضور قلب خواندن، با تمرکز خواندن، خيلى خيلى اثر دارد. 12/07/1391

منبع:پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری