چطور به نيت واقعي طرف مقابل در جلسات آشنايي ازدواج پي ببريم؟! براي تو و خويش چشماني آرزو مي کنم که چراغ ها و نشانه ها را در ظلمات ببيند، گوشي که صداها و شناسه ها را در بيهوشي مان بشنود براي تو و خويش روحي که اين همه را در خود گيرد و بپذيرد. و زباني که در صداقت خود ما را از خاموشي خويش بيرون کشد و بگذارد از آن چيزها که در بندمان کشيده است، سخن بگوييم .

آشنايي پيش از ازدواج چيست؟
شايد همه دختر وپسرهاي در آستانه ازدواج کم و بيش درباره اهميت شناخت و آشنايي پيش از ازدواج اطلاعاتي داشته باشند، اما آن چه اهميت بررسي اين موضوع را بيشتر مي کند نحوه شکل گيري اين آشنايي هاست، چرا که اگر آشنايي به درستي شکل نگيرد نه تنها باعث شناخت واقعي از فرد مقابل نمي شود بلکه حتي در صورت وقوع ازدواج به دليل تاثيري که در انتخاب نادرست همسر داشته، منجر به شکست آن ازدواج خواهد شد.
حذف راهکارهاي بومي و رواج سبک هاي امروزي در زمينه انتخاب همسر که با فرهنگ ملي و ديني جامعه ايراني سازگاري ندارد و در اغلب موارد اين گونه آشنايي ها و روابط قبل از ازدواج صرفا به بهانه شناخت بيشتر دختر و پسر از يکديگر شکل مي گيرد، ضرورت توجه به مهارت هاي قبل از ازدواج را دو چندان مي کند.
به هر حال به جرأت مي توان گفت، آموزش مهارت هاي پيش از ازدواج آن چنان که بايد و شايد به جوانان ارائه نشده است چرا که دليل بسياري از طلاق ها، انتخاب نادرست و آشنا نبودن با مهارت ها و آموزش هاي پيش از ازدواج است، به طوري که فرد پس از مدت کوتاهي از آغاز زندگي خود به اين باور مي رسد که همسرش آن فردي نيست که انتظارش را داشته است.
ميرمحمد صادقي در کتاب «آموزش پيش از ازدواج» توضيحاتي درباره اصول و شيوه آشنايي و همچنين فوايد و محدوديت هاي آن ارائه کرده است. اما آن چه امروز به مدد مطالب اين کتاب براي شما آماده کرده ايم، درباره ۲موضوع اساسي و مهم در دوره آشنايي است که اگر نسبت به آن بي توجه باشيم به طور قطع در انتخاب همسر آينده مان دچار مشکل خواهيم شد.

قصد طرف مقابل را بشناسيد
آشنايي ارتباطي است که بعد از انجام خواستگاري به منظور شناخت بيشتر دختر و پسر از يکديگر شکل مي گيرد، تا اين جاي کار را همه مي دانيم، ولي يکي از سوالات اساسي جوانان و به خصوص دخترخانم ها، اين است که چطور بفهميم قصد واقعي طرف مقابل ازدواج است؟ اين که يک فرد واقعا قصد ازدواج دارد را عملا مي توان با نشانه هايي که در ادامه ذکر مي کنيم، تشخيص داد.
۱ - فردي که قصد ازدواج دارد در دوره آشنايي، تقاضاهاي نامشروع نمي کند.
۲ - فردي که قصد ازدواج دارد، اين ارتباط را از خانواده اش پنهان نمي کند.
۳ - فردي که قصد ازدواج دارد، زمان آشنايي را بيش از اندازه طولاني نمي کند.
۴ - فردي که قصد ازدواج دارد علاوه بر معرفي شخصيت خود، سعي مي کند از طرف مقابل و خانواده اش شناخت پيدا کند و تنها به تبادل احساسات و بيان جملات عاشقانه و عاطفي بسنده نمي کند.
توجه به همين ۴اصل ساده که تشخيص آن ها خيلي هم سخت نيست، باعث مي شود از سرابي که بسياري از دختران جوان در آن گرفتار مي شوند، فاصله بگيريد.

خداحافظي با آن هايي که قصد ازدواج ندارند
معمولا دخترها و پسرها يک تفاوت عمده در زمينه آشنايي پيش از ازدواج با يکديگر دارند و آن، اين که برخي پسران بدون قصد ازدواج وارد فرآيند آشنايي با يک دختر مي شوند و حتي اين مسئله را از او پنهان نمي کنند!
برخي از دختران فکر مي کنند که اگر پسري از ابتدا بگويد که قصد ازدواج ندارد، ممکن است بعدا نظرش تغيير کند در حالي که پسران اين مطلب را نشانه صداقت خود مي دانند و هنگام پايان دادن به رابطه کمتر احساس گناه مي کنند!دختران به اشتباه در تمام اين مدت مي کوشند تا با ابراز محبت بيشتر نظر طرف مقابل را تغيير دهند اما با وجود اين، موفق نمي شوند و پس از شکست در رابطه، احساس مي کنند که بازي خورده اند و حس حقارت، نااميدي و نفرت پيدا مي کنند. اگر شما نيز دل به پسري سپرده ايد که از ازدواج مي ترسد، يا به هر دليلي مي گويد که قصد ازدواج با شما را ندارد، در شرايطي مشابه قمار قرار داريد؛ يعني هرچه فرد در بازي بيشتر مي بازد بيشتر قمار مي کند (بيشتر پيش مي رود) تا بلکه بتواند همه باخت ها را در يک برد جبران کند. پس در چنين وضعيتي بهترين کار، پايان دادن به اين رابطه است.

جذابيت و ديگر هيچ!
معمولا اولين عنصر محرک براي آشنايي با يک نفر «جذابيت» است و جذابيت ظاهري بيشترين تأثير غيرمنطقي را بر بيشتر افراد دارد. در نگاه اول جذاب ترين افراد به احتمال زياد افرادي خونگرم، با عاطفه، مهربان، زيبا و با کفايت هستند.
جذابيت ظاهري در فرآيند آشنايي براي مردان از اهميت بيشتري برخوردار است در حالي که براي زنان ويژگي هاي شخصيتي مهم تر است. به ياد داشته باشيد که جذابيت ظاهري مي تواند فرد را درگير فرآيند آشنايي کند، اما لزوما ارتباطي طولاني مدت و شاد را به همراه نخواهد داشت. اما به جز جذابيت ظاهري و شخصيتي، جذابيت اجتماعي فرد نيز مهم است.
جذابيت اجتماعي شامل طبقه اجتماعي، تحصيلات، شغل و قوميت، زبان و فرهنگ است. اما دو منبع ديگر جذابيت که کمتر به آن ها پرداخته شده است، شباهت ها و تفاوت هاست. شباهت ها بيشتر درباره انديشه ها، باورها و نگرش هاست. هرچه شباهت ها بين دو نفر بيشتر باشد، جذابيت بيشتري به وجود مي آيد و منبع ديگر جذابيت «تضاد و تفاوت هايي» است که افراد با يکديگر دارند. تضادها و تفاوت ها به صفات و شرايطي اشاره دارد که ما تجربه نکرده ايم و دوست داريم که صاحب آن صفت يا ويژگي بشويم به عنوان مثال ممکن است يک فرد درونگرا يک انسان برونگرا را جذاب بداند.

با اين حال اگر صرفا به دنبال همسري جذاب هستيد، بد نيست به اين نکته هم توجه داشته باشيد که داشتن جذابيت ظاهري زياد در عين حال که يک مزيت است، مي تواند يک نقطه ضعف هم محسوب شود چرا که جامعه معيارهاي سخت گيرانه تري نسبت به اين افراد دارد. بنابراين زنان و مرداني که جذابيت بالايي دارند، ممکن است مجبور باشند دائم وفاداري خود را به همسري که جذابيت کمتري دارد اثبات کنند!

تنظيم:
وحيده تبريزي-روانشناس
مرجع:روزنامه خراسان