تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
رصد های شبانه زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:andromeda
آخرین ارسال:andromeda
پاسخ ها 4

رصد های شبانه

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  شهاب باران در صورت فلکی برساووش
  شب های گرم تابستان برای بررسی رگبار شهابی مطلوب است و رگبار شهابی درخشان مرداد ماه یعنی رگبار برساووش از درخشنده ترین رگبار هاست.
  این رگبار به گونه ایست که می توان با کمک ان بررسی شهاب ها را آغاز کرد.
  اوج بارش شهابی برساووش در حدود 21 مرداد هرسال روی می دهد که ممکن است تعداد انچنان زیاد شود که در هر دقیقه بتوان یک شهاب را مشاهده کرد که در ظاهر،از بخش شمالی صورت فلکی برساووش جدا می شود.نقطه نورباران خیلی نزدیک به ستاره گامای برساووش است،اما این نقطه قدری دیر به ارتفاع بالا می رسد،لذا نباید انتظار داشت تا قبل از نیمه شب تعداد زیادی شهاب مشاهده کرد.
  ادامه رصد تا ساعات اولیه بامداد می تواند بسیار مفید باشد.
  این شهاب ها معمولا درخشنده هستند و گاهی در اسمان شعله ور می شوندوبا برافروختگی،به سوی زمین می آیند(نگران نباشید.اتفاقی نمی افتد!)
  از یک هفته قبل و بعد تاریخ،رگبار همچنان ادامه دارد.
  این شهاب ها درمسیر عبور دنباله دار سویفت-توتل قرار دارند که مداری به نسبت طویل دارد و درهر135سال یک بار خورشید را دور می زند.
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  یافتن صورت فلکی برساووش
  اگر شبي كاملا تاريك از منزل خارج شده به سمت جنوب آسمان نگاه كنيد پس از آنكه چشمانتان به تاريكي عادت كرد اولين چيزي كه توجهتان را جلب مي كند جاده اي مات و شيري رنگ از نور است كه از افق جنوبي آسمان آغاز شده و سپس در افق شمالي فرو مي رود.اين همان راه شيري يعني كهكشان ماست.
  در مسير اين جاده زيبا صورت فلكي هاي زيادي وجود دارد كه هر كدام به نوعي جلوه گري هاي خود را دارند.
  يكي از آنها صورت فلكي برساوش است كه هر سال ميهمانان آسمان را در بارش شهابي برساووشي به خود جلب مي كند. اين صورت فلكي از ستاره هاي چندان پرنوري تشكيل نشده است ولي ستاره هاي بسياري دارد كه همگي قسمتي از نوار مه آلود كهكشانند و اين جاده مه آلود در آسمان به پيدا كردن اين صورت فلكي كمك مي كند. برساووش در بيشتر شبهاي سال در آسمان درنزديکي ذات الكرسي نمايان است.
  در اين فصل (تابستان نیمکره ی شمالی) بعد از ساعت يك بامداد كاملا بالاي افق شمال شرقي قرار دارد.براي پيدا كردن آن مي توانيد از دو ستاره ضلع پاييني زاويه تقريبا عمود ذات الكرسي استفاده كنيد.با امتداد دادن اين دو ستاره مي توانيد به پرنورترين ستاره اين صورت فلكي به نام راس الغول برسيد.
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:3#
  يکشنبه 6 مرداد و دوشنبه 7 مرداد 1392 / (28 و 29 جولاي)
  بارش شهابي دلتا-دلوي جنوبي.
  در نقطه اوج اين شهاب باران، تا حدود 20 شهاب در هر ساعت قابل رويت است. اوج بارش معمولاً در روزهاي 28 و 29 جولاي رخ خواهد داد اما شايد شما قادر به ديدن برخي از اين شهاب ها در روزهاي 18 جولاي تا 18 آگوست نيز باشيد. نقطه تشعشع براي اين بارش در صورت فلکي برساووش خواهد بود.
  __________________________________________________ ______________________________________________
  یکشنبه 20 مرداد
  بارش شهابی برساووشی
  درپست های قبل توضیح داده شده.

  __________________________________________________ _______________________________________________
   سه شنبه 15 مرداد 1392 / (6 آگوست) 
  ماه نو.

  ماه مستقيماً بين زمين و خورشيد بوده و از زمين قابل رويت نخواهد بود. اين وضعيت در ساعت 2:21 به وقت ايران ( UTC 21:51) رخ مي دهد.  
  پاسخ با نقل و قول

 4. ارسال:4#
  پنجشنبه 28 شهريور 1392 / (19 سپتامبر)
  قرص کامل ماه. ماه مستقيماً روبروي زمين قرار گرفته و در درخشان ترين حالت خود قرار خواهد داشت. اين وضعيت در ساعت 15:43 به وقت ايران (UTC 11:13) رخ مي دهد.
   دوشنبه ا مهر1392 / (22 سپتامبر)
  اعتدال شب و روز ماه سپتامبر. اعتدال شب و روز سپتامبر ساعت 14:00 به وقت ايران ( UTC 20:44) رخ خواهد داد. خورشيد مستقيماً روي خط استوا خواهد درخشيد و در سراسر دنيا روز و شب تقريباً يکسان خواهد بود. اين همچنين اولين روز پاييزي (اعتدالين پاييزي) در نيمکره شمالي و اولين روز بهاري (اعتدالين بهاري) در نيمکره جنوبي مي باشد. 
  پنجشنبه 11 مهر 1392 / (3 اکتبر)
  اورانوس در مقابله. سياره سبزآبي در نزديکترين فاصله اش به زمين بوده و سطح آن توسط خورشيد کاملا روشن خواهد شد. اين بهترين زمان براي مشاهده سياره اورانوس مي باشد. اورانوس در کل  به خاطر فاصله زيادش حتي توسط  تلسکوپهاي قويتر هم مانند يک نقطه ريز سبز-آبي رنگ به نظر خواهد رسيد. 
   شنبه 13 مهر 1392 / (5 اکتبر)
  ماه نو. ماه مستقيماً بين زمين و خورشيد بوده و از زمين قابل رويت نخواهد بود. اين وضعيت در ساعت 4:04 به وقت ايران ( UTC 00:34) رخ مي دهد. 
   شنبه 20 مهر 1392 / (12 اکتبر)
  روز نجوم (بخش دوم). روز نجوم رويداد سالانه اي است که هدف آن فراهم آوردن بستري براي ايجاد روابط متقابل بين مردم عادي، گروه ها، متخصصان و علاقه مندان به علم نجوم مي باشد. اصطلاح روز نجوم به ارمغان آوردن علم نجوم براي مردم عادي بوده و در اين روز انجمن هاي نجومي و ساير سازمانهاي دور دنيا وقايع خاصي را برنامه ريزي خواهند کرد. شما مي توانيد از وقايع ويژه محلي از طريق تماس با مراکز نجومي و رصدخانه هاي واقع در محل زندگي خود باخبر شويد. همچنين مي تواند اطلاعات بيشتر در مورد اين روز را در سايت نجوم ايران بيابيد. 
   جمعه 26 مهر 1392 / (18 اکتبر)
   خسوف يا ماه گرفتگي. اين گرفتگي در سراسر دنيا بجز استراليا و دورترين نقطه شرق سيبري قابل رويت خواهد بود.  
  شنبه 27 مهر 1392 (19 اکتبر)
  قرص کامل ماه. ماه مستقيماً روبروي زمين قرار گرفته (ازسمت خورشيد) و از روي زمين کاملاً روشن و درخشان ديده مي شود. اين وضعيت در ساعت 3:08 به وقت ايران (UTC 23:38) رخ مي دهد.   [img]/images/2014/leonids1234.jpg[/img]
  دوشنبه 29 مهر و سه شنبه 30 مهر 1392 / (21 و 22 اکتبر)  
  بارش شهابي جباريها. بارش ميانگيني است که در نقطه اوج آن تا حدود 20 شهاب در ساعت قابل رويت مي باشد. اين بارش معمولاً در روز  21 ام اکتبر به اوج خود مي رسد اما بسيار بي نظم مي باشد. صبح روزهاي 20 تا 24 اکتبر زمان خوبي براي رصد اين بارش شهابي مي باشد اگرچه ممکن است در فاصله زماني 17 تا 25 اکتبر نيز قادر به ديدن شهاب ها به صورت پراکنده باشيد. امسال ماه تثليث مشکلاتي را براي مشاهده به وجود خواهد آورد و نور آن اغلب شهاب ها (به جز درخشنده ترين شهاب ها) را پنهان خواهد نمود.  بهترين ديد به سمت شرق و بعد از نيمه شب مي باشد. پس مطمئن باشيد که يک مکان تاريک و به دور از چراغهاي شهر پيدا مي کنيد.
  منبع : سايت نجوم ايران

   

   
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •