تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
کهکشان و سحابی ها زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:andromeda
آخرین ارسال:andromeda
پاسخ ها 4

کهکشان و سحابی ها

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  دانستنی های کهکشان
  خورشید و دویست بیلیون ستاره ی دیگر،به اضافه مقدار زیادی ماده میان-ستاره ای،به اضافه تعدای زیادی سحابی،ساختار بسیار بزرگی را می سازند که به کهکشان ما(راه شیری یا راه کاهکشان)موسوم است.
  قطر کهکشان ما تقریبا 100،000سال نوری است.حداکثر ضخامت ان در حدود 10،000 تا 15،000 سال نوری براورد شده.
  شکل کهکشان ما حاکی از ان است که دوران می کند؛دروقع امکان ندارد که کهکشان بتواند بدون دوران به صورت یک قرص مسطح باقی بماند.
  کهکشان ما درعالم فلک،تنها نیست.در عالم،احتمالا بیش از 100بیلیون کهکشان وجود دارد.نام های گوناگونی براین کهکشان ها نهاده شده است.
  می توانید الان تصور کنید در کجای جهان قرار گرفته اید؟!
  ما یک جهان داریم پر ازکهکشان.که گفتیم هر کدام از چه عناصری تشکیل شده اند.یکی از این ها کهکشان راه شیری است با کلی ستاره.گوشه ای از کهکشان، دور تنها یک ستاره به نام خورشید سیاراتی در گردش هستند.روی یکی از این سیارات (زمین) موجوداتی به نام انسان زندگی می کنند.حال می توان احتمال داد که در همین کهکشان خودمان،درگوشه ای دیگر،در کنار یک یا دو ستاره شرایط برای زندگی موجوداتی فراهم باشد.بیایید این احتمال را روی دیگر کهکشان ها گسترش دهیم.به همین دلیل است که محققان سعی دارند شواهدی بیشتر بر وجود موجودات فرازمینی پیدا کنند.که البته چون مسافت بین ستاره ها بسیار بسیار زیاد است این کار کمی مشکل به نظر میرسد.
   
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  ابر بزرگ ماژلان
  کهکشانی که از همه به ما نزدیک تراست،ابربزرگ ماژلان نام دارد که فاصله ان کمتر از 150،000سال نوری است.(خیلی کمه مگه نه؟!!! )
  با چشم برهنه در صورت فلکی ماهی طلایی نزدیک قطب جنوب سماوی دیده می شود.
  به لحاظ شکل یک بیضوی نامنتظم است.
  طول قطر بزرگ آن در حدود 30،000 سال نوری است.
  (ببینم اصلا سال نوری یادتان هست؟
  سال نوری فاصله ایست که یک شعاع نور در مدت یکسال می پیماید.فاصله ای که توسط شعاع نور در یک ثانیه پیموده میشود 300،000کیلومتر است.پس سال نوری معادل است با تقریبا ده میلیون میلیون کیلومتر!)

  ابر بزرگ ماژلان حاوی اجرام جالب توجه زیادی است.از ان جمله در حدود 1500متغیر قیقاووسی(ستاره ای که روشنی آن بر اثر تپش به طور تناوبی تغییر می کند)،بیش از یکصد چشمه قوی و مجزای رادیویی(نواحی کوچکی در اسمان که از انها امواج الکترو مغناطیسی بسیارشدیدی درفرکانس های رادیویی به زمین می رسد)و نیز سحابی بزرگ حلقه زده که نام دیگرش 30ماهی طلایی است.
  ابر بزرگ ماژلان با سرعتی بیش از 250کیلومتر درثانیه از ما دور می شود.   
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:3#
  سلام
  اول از خودم یکم تعریف کنم بعد می ریم سراغ بقیه کهکشان ها

   
  آندرومدا یک کهکشان مارپیچی است که در فاصله 2 میلیون و 500 هزار سال نوری از ما در صورت فلکی آندرومدا قرار دارد. این کهکشان به عنوان جرم مسیه M31 یا NGC 224 نیز شناخته شده است. در نسخه‌های قدیمی ‌این کهکشان را با عنوان "سحابی بزرگ آندرومدا‌" نامیده‌اند. آندرومدا نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی به راه شیری است.
  در شبی که ماه در آسمان وجود ندارد شما می‌توانید این کهکشان را به صورت یک لکه مات با چشم غیرمسلح ببینید. در حقیقت آندرومدا دورترین جرم قابل رویت بدون استفاده از ابزار اپتیکی است. حتی شما می‌توانید این جرم را از درون شهر با دوربین دوچشمی‌ رصد کنید. آندرومدا بزرگ‌ترین کهکشان گروه محلی است. کهکشان‌های گروه محلی عبارتند از: کهکشان آندرومدا، کهکشان راه شیری، کهکشان مثلث و در حدود 30 کهکشان کوچک دیگر.
  با این که آندرومدا بزرگ‌ترین کهکشان این گروه است اما لزوما پرجرم‌ترین آنها .
  با توجه به رصدهایی که توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر در سال 2006 صورت گرفت، مشخص شد که M31 شامل یک تریلیون ستاره است. در صورتی‌که کهکشان ما 200 تا 400 میلیارد ستاره دارد.
  با این حال برآوردهای سال 2006 نشان داد که جرم کهکشان راه شیری تقریبا 80 درصد جرم آندرومداست یعنی7/1× 1011 برابر جرم خورشید. براساس مطالعه‌ای که در سال 2009 صورت گرفت می‌توان نتیجه گرفت که جرم کهکشان ما و آندرومدا تقریبا با هم برابر است.
  کهکشان آندرومدا با قدر ظاهری 4/3 یکی از درخشنده‌ترین اجرام مسیه است. به همین دلیل این جرم را می‌توان حتی در مناطقی که دارای آلودگی نوری هستند با چشم غیرمسلح مشاهده کرد.
  [size=11pt]نخستین رصد ثبت‌شده از کهکشان آندرومدا، در سال [/size][size=11pt]964[/size][size=11pt] میلادی توسط منجم ایرانی، [/size][size=11pt]عبدالرحمان صوفی [/size][size=11pt]انجام گرفت که از آن به عنوان" ابر کوچک" نام برد.[/size]

  برخورد کهکشان راه شیری و آندرومدا در آینده
  کهکشان آندرومدا با سرعتی در حدود 100 تا 140 کیلومتر در ثانیه در حال نزدیک شدن به کهکشان ماست. بنابراین آندرومدا یکی از معدود کهکشان‌های انتقال به آبی است. انتظار می‌رود که این دو کهکشان در 5/4 میلیارد سال آینده با یکدیگر برخورد کنند. البته جزئیات این برخورد نامشخص است. شاید این دو کهکشان پس از برخورد با یکدیگر ادغام شده و یک کهکشان غول‌پیکر بیضوی را شکل دهند. این‌گونه اتفاقات در گروه‌های کهکشانی تکرار می‌شوند. در حال حاضر سرنوشت زمین و منظومه شمسی پس از این برخورد مشخص نیست. اگر کهکشان‌ها در هم ادغام نشوند شاید منظومه شمسی از راه شیری جدا شده یا به آندرومدا بپیوندد. 

  اینم دوتا تا عکس خوشگل از من


  آندرومدا در نوار فرا بنفش


   
   
  پاسخ با نقل و قول

 4. ارسال:4#
   کهکشان گرداب در واقع یک کهکشان مارپیچی کلاسیک است. در فاصله ایی تنها برابر ۳۰ میلیون سال نوری و با ۶۰ هزار سال نوری پهنا، M51 که NGC 5194 نیز نامیده می شود، یکی از پرنورترین و زیباترین کهکشان ها در آسمان است. این تصویر، ترکیبی دیجیتالی از تصاویر تلسکوپ زمینی ۰٫۹ متری رصدخانه‌ی ملی کیت‌پیک و تلسکوپ فضایی هابل است. که وی‍ژگی های مشخصی را برای مشاهده به رنگ قرمز برجسته نمایی کرده است. هرکس که دوربین دوچشمی داشته باشد به سادگی کهکشان گرداب را در صورت‌فلکی سگ‌های شکاری می‌یابد. ( تازی ها ) کهکشان M51، یک کهکشان مارپیچی و از نوع Sc است. ستاره شناسان حدس می زنند که ساختار مارپیچی این کهکشان در ابتدا به علت تاثیر گرانشی آن با کهکشان کوچک تری است که در این عکس درست در بالای تصویر است.

  من که عاشق این کهکشانم...
  [img=500x362]http://upload7.ir/images/43886081615133075169.jpg[/img]

  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •