تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
چرا دیه زن از ثلث به بعد، نصف دیه مرد می شود؟ زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:محسن عزیزی
آخرین ارسال:behrooz747
پاسخ ها 2

چرا دیه زن از ثلث به بعد، نصف دیه مرد می شود؟

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  محسن عزیزی آواتار ها
   دیه زن تا ثلث با مرد برابر است آیا این سبب نمی شود که اگر فردی سه انگشت از زنی را قطع کرد یک انگشت دیگر از او را نیز قطع کند تا دیه او کمتر شود؟


  جواب سئوال شما درضمن چند مقدمه ارائه می گردد:

  1)همانطور که در جواب سئوالات مستقلی در همین سایت مفصلا بحث شده تفاوت دیه در اسلام به هیچ وجه نشانگر فضیلت شخص یا شخصیت کسی نیست و به همین لحاظ فرقی بین دیه یک مرجع تقلید و یک مجرم معتاد بیسواد؛ نیست و بعضی از حکمتهای تفاوت دیه زن ومرد ،عمدتا به خاطر جایگاه اقتصادی مرد در خانواده و جامعه و همچنین تکالیف و وظائف مرد نسبت به نفقه ، مهریه و تامین نیازهای مالی همسر وفرزندان وتکالیف او نسبت به جامعه (مانند سربازی و جهاد و..)می باشد. نقش محوری مرد در مدیریت و وظائف اقتصادی در خارج از خانه در مقابل نقش مدیریت داخلی زن به لحاظ الگوی تربیتی ، اخلاقی و حقوقی اسلام در خانواده واجتماع مقتضی چنین تقسیم کاری است.

  2) هرچند دیه زن تا زمانی که میزان دیه به یک سوم برسد مساوی با دیه مرد است وبعد از آن دیه زن نصف میشود لکن عملا در اکثر حوادثی که منجر به اخذ دیه می گردد دیه جراحات زن ومرد برابر است چون حوادثی که در جامعه منجر به دیه برای زنان می گردد عمدتا یا ناشی از نزاعهای خانوادگی ، اجتماعی و یا تصادفات سهوی است که به شهادت آمار ووجدان اکثر این حوادث منجر به دیه کمتر از ثلث می شود.

  حال در جواب این سئوال پرسشگر محترم که گفته :«اگر فردی سه انگشت از زنی را قطع کرد ، یک انگشت دیگر از او را نیز قطع می کند تا دیه کمتری بپردازد» باید گفت:

  اولا: لازمه وجود اکثر احکام ومقررات بشری و الهی لحاظ حد مکانی و یا زمانی برای موضوع یک حکم است . مثلا معقول نیست که گفته شود :این بی انصافی است شخصی که 17 سال و 364 روز از عمرش می گذرد هیچ وظیفه ای نسبت به مملکت خود ندارد و به خاطر یک روز موظف است 2 سال دور از خانواده سربازی کند. یا فرد یک روز قبل از بلوغ هیچ تکلیفی ندارد و به محض پایان این یک روز نماز و روزه وجهاد و ... بر او واجب می شود.

  ثانیا: در مورد مسئله حاضر چنین حکمی از بنیان نادرست است. چون شخصی که سه انگشت زن را قطع کرده یا عمدا مرتکب این جرم شده ویا سهوا؛ اگر سهوا این کار را کرده باشد باید مساوی دیه مرد (30 شتر) بپردازد ولی اگر عمدا این کار را کرده باشد حکم اولی قصاص است و مجنی علیه می تواند 3 انگشت اورا قصاصا قطع کند ویا آنکه به هر میزان که اراده کرد دیه بگیرد.

  حال اگر شخصی که سهوا 3 انگشت زنی را قطع کرده پیش خود همین محاسبه ای را که پرسشگر عزیز کرده را بنماید ویک انگشت دیگر او را هم قطع کند مرتکب دو جرم شده که به اصطلاح حقوقدانان مشمول تعدد جرم می شود یعنی یک بار باید دیه سه انگشت را که سهوا قطع کرده (برابر دیه مرد ) بدهد و یک بار هم به خاطر یک انگشتی که بعدا قطع کرده مجازات می شود که چون جنایت عمدی بوده زن حق قصاص عضو داردو در مقابل چشم پوشی از قصاص هر مقدار که مصالحه کند می تواند دیه اخذ نماید.

  لذا فقط در صورتی حکم دیه 4 انگشت زن کمتر از دیه 3 انگشت است که هر 4 انگشت در یک فعل مجرمانه قطع شده باشد نه اینکه جدا جدا قطع شود.از آن گذشته در قطع 4 انگشت در یک فعل مجرمانه اگر جنایت عمدی باشد فرض بر حق قصاص است که با هر میزان دیه ای که زن اراده کند قابل مصالحه است.

  نتیجه آنکه فرض چنین سوءاستفاده ای ثبوتا امکان ندارد.


  منبع
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  دوست عزیز این جوابتون منطقی و قانع کننده نیست.
  حالتی رو فرض کنید که دو زن انگشتانشون رو از دست داده باشند.یکی سه انگشتش رو و یکی چهار انگشتش رو.
  طبیعیه که آسیب وارده به اونی که چهار انگشت رو از دست داده بیشتر از اونیه که سه انگشتش رو از دست داده.اما دیه اونی که سه انگشت رو از دست داده بیشتر از اونی هست که چهار انگشت رو از دست داده!این یعنی ظلم و بی عدالتی
  ضمنا این با مورد اول که گفتی دیه دارای علل اقتصادیه هم در تضاده.چون نداشتن چهار انگشت از نظر اقتصادی هم بهش نگاه
  کنیم از نداشتن سه انگشت بدتره.
  ضمنا در همین قصاصی هم که گفتید باز بین زن و مرد تبعیض وجود داره.مثلا اگر زنی مردی رو بکشه قصاص میشه
  اما اگر مردی زنی رو بکشه خانواده مقتول باید نصف دیه کامل به قاتل بپردازند و بعد قصاصش کنند!
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •