تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
اصول و روشهای برنامه ریزی درسی زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:محسن عزیزی
آخرین ارسال:narges☺
پاسخ ها 3

اصول و روشهای برنامه ریزی درسی

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  محسن عزیزی آواتار ها
  برنامه ریزی درهر مرحله ای از زندگی نیاز اصلی برای کسب موفقیت است . می گویند برنامه ریزی نکردن یعنی برنامه ریزی برای شکست. برنامه ریزی در مقاطع زمانی که نیازهای ما (حجم کارهایی که باید انجام شود) بیشتر و یا در حدود فرصتی است که داریم، اهمیت بسیار بیشتری پیدا خواهد کرد. 

  با توجه به حجم مباحث کنکور (که نسبت به سالهای پایه بسیار بیشتراست) و نیز فرصت محدودی که تا روز کنکور وجود دارد ، برنامه ریزی اهمیت ویژه ای دارد.

  برنامه ریزی ، اصول ثابت و معینی دارد که هر داوطلبی که خواهان کسب رتبه مطلوب است باید آنها را رعایت کند و البته اصل تفاوتهای فردی را در جزئیات لحاظ کند.

  در این گفتار هفت اصل برنامه ریزی درسی را بررسی کرده و سپس در سه گام روش تهیه یک برنامه اصولی را آموزش می دهیم.

  اصل 1 - تعادل مطالعاتی 

  در اصل تعادل باید توجه کنیم که درس ها را به اندازه اهمیت آنها مطالعه کنید. در همین دفترچه ضرایب دروس در زیرگروه های هر گروه آزمایشی آمده است. که با توجه به این ضرایب می توانید تعادل در مطالعه را مورد بررسی قرار دهید به طور مثال فرض کنید داوطلبی در گروه آزمایشی ریاضی، یکی از رشته های ( زیر گروه 1) را به عنوان رشته مورد علاقه خود انتخاب کنید. همان طور که می دانید در آزمون سراسری ضریب دروس اختصاصی سه برابر ضریب دروس عمومی است، بنابراین ضرایب هر یک از دروس به شرح زیر خواهد بود:

  شیمی(6)، فیزیک(9)، ریاضیات(12) ، زبان(2) ، دین و زندگی (3)، عربی (2)، ادبیات (4)

  مجموع این ضرایب برابر 38 است . حال اگر داوطلب مورد نظر در هفته 45 ساعت مطالعه کند برای بیان کردن ساعت مطالعه مطلوب در هر ساعت باید از تناسب زیر استفاده کند:

  مثلا در درس ادبیات که ضریب 4 دارد. 

  جمع ضریب                                 ساعت مطالعه کل   
  38                                           x  —>  ساعت      5 ≈ x
  ضریب ادبیات                               ساعت مطلوب مطالعه ادبیات

  اصل 2 - واحد مطالعاتی 

  برخی از داوطلبان عادت دارند ساعت ها مطالعه کنند و برخی دیگر نمیتوانند حتی چند دقیقه بصورت متوالی اینکار را انجام دهند. همانطور که قبلا تاکید کردیم کنکور به دلایل تفاوت هایی که با پایه دارد نیازمند تغییر در روش مطالعه و برنامه ریزی است. طبق تحقیقات صورت گرفته مطالبی که در ابتدا و انتهای واحد زمانی، مطالعه می شود دارای حداکثر یادآوری خواهند بود.

  بنابراین اگر داوطلبی بدون وقفه بیش از دو ساعت مطلبی را مطالعه کند دارای دو حداکثر یادآوری خواهد بود. در حالیکه اگر همین دو ساعت، در دو زمان یک ساعته مطالعه شود. دارای حداکثر 4 یادآوری خواهد بود(مطالعه کمتر از یک ساعت پیشنهاد نمی شود).

  با توجه به آهنگ زمانی مطالعه، بهترین واحد زمانی بین 60 دقیقه تا 90 دقیقه می باشد. توصیه می کنیم به ازای هر 75 دقیقه مطالعه، 15 دقیقه استراحت کنید.

  اصل 3 - تنوع طلبی

  یکی از مهارت های لازم برای داوطلبان کنکور، توانایی انتقال یا(Shift) ذهنی است. در کنکور شما باید چندین درس را در کنار هم پاسخ دهید لذا باید این توانایی را داشته باشید. یکی از راه هایی که می توانید این مهارت را در خود ایجاد کنید؛ تنوع مطالعاتی است. در این اصل شما باید هر روز حداقل سه عنوان درس را بخوانید.

  اصل 4 - ترتیب مطالعه دروس

  دو نکته مهم در این اصل وجود دارد.

  اولا بهتر است حداکثر دو درس اختصاصی را به صورت متوالی مطالعه کنید یعنی بعد از مطالعه دو درس اختصاصی، یک درس عمومی بخوانید.

  دوما درس هایی را که علاقه بیشتری به آنها دارید در ابتدا و انتهای برنامه و درس هایی که خواندن آنها برایتان دشوار است را در اواسط برنامه مطالعه کنید. با این روش درس های سخت وقتی مطالعه می شوند که شما به اندازه کافی گرم شده اید.

  اصل 5 - مطالعه آزاد

  آیا تا به حال شده است که برنامه ای را تنظیم کنید و نتوانید آن را به درستی اجرا کنید. شاید بعضی از اوقات فقط به دلیل اینکه نتوانسته اید یک زنگ ( واحد ) مطالعه را انجام دهید دلسرد شده اید...

  برنامه تنظیم شده توسط شما اگر انعطاف کافی را نداشته باشد این مشکلات را به وجود خواهد آورد.

  در هر برنامه ای 10 درصد کل برنامه باید" آزاد" باشد تا اگر حوادث غیرمتقربه ای باعث شد نتوانید پیش بینی را اجرا کنید در واحد مطالعه آزاد جبران شود، بنابراین:

  در طول هفته چهار واحد مطالعاتی را در نظر بگیرید و نام یکی از درس های ضعیف خود را زیر خط کسری بنویسید، اگر در طول هفته ( قبل از مطالعه آزاد ) تمامی پیش بینی ها را اجرا کردید در زنگ مطالعه آزاد، درس ضعیف خود را یخوانید.

  اما اگر یک روز نتوانستید ( به هر دلیل ) یکی از واحدهای پیش بینی شده را اجرا کنید بعد از تغییر اولویت باید یکی از واحد ها را به مطالعه آزاد منتقل کنید.

  اصل 6 - درس هر روز را همان روز مطالعه کنید

  اگر جزو داوطلبانی هستید که مشغول به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی می باشید و یا از فارغ التحصیلانی هستید که به کلاس می روید، این اصل مهمترین اصل برای شماست.

  طبق پژوهشها، یادآوری مطالب بعد از یادگیری اوج گرفته و سپس به سرعت رو به کاهش می گذارد. اگر هر روز درس همان روز را مطالعه کنید علاوه بر اینکه سرعت مطالعه شما افزایش می یابد، عمق مطالب نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین توصیه می کنیم هر روز درس های همان روز را مطالعه کنید.

  اصل 7 - میزان خواب و استراحت

  سوال بسیاری از داوطلبان این است که چند ساعت در روز بخوابیم . طبق تحقیقات خواب مورد نیاز افراد 15 تا 25 ساله در حدود شش الی هشت ساعت می باشد . یعنی اگر داوطلبی کمتر از شش ساعت در شبانه روز بخوابد لطمه های جبران ناپذیری در دراز مدت خواهد دید . البته ممکن است این لطمه ها در کوتاه مدت ( مثلا چند هفته یا چند ماه ) احساس نشود اما به طور کلی کم خوابی علاوه بر کاهش میزان تمرکز پرش ذهن و افزایش بی دقتی و باعث کاهش سرعت مطالعه و ضعف در حافظه می گردد. یادتان باشد  ارزش یک خواب خوب کمتر از یک مطاله مفید است . توصیه می شود از هفت ساعت خواب حداقل 5 ساعت آن به صورت متوالی می باشد . این کار انرژی بیشتری ایجاد خواهد کرد.

  اکنون باید بر اساس هفت اصل گفته شده، سه گام زیر را انجام دهید تا برنامه درسی خود را معین کنید. 

  گام 1 - تعداد واحد مطالعاتی هر روز را تخمین بزنید 

  در گام اول شما باید هر روز هفته را به صورت فرضی در نظر بگیرید و طبق اصول ( واحد مطالعه و ...) تخمین بزنید که چند واحد مطالعاتی خواهید داشت مثلا شنبه ساعت  14:30 از مدرسه تعطیل می شوم  و ساعت 15 به منزل می رسم . ساعت 16:30 الی می توانم درس خاندن را آغاز کنم. از ساعت 16:30 الی17:45 یک واحدمطالعاتی و ... و به این ترتیب مثلا متوجه می شوید که شنبه می توانید 5 واحد مطالعاتی داشته باشید و این کار را برای تمامی روزهای هفته انجام دهید.

  گام 2 - مطالعه درس های هر روز را در همان روز قرار دهید 

  همانطور که در اصل یک شش گفتیم مطالعه درس هرروز را در یک جدول ( با توجه به تعداد واحد مطالعاتی که در گام یک معین کردید ) بنویسید و چهار زنگ مطالعه آزاد نیز در برنامه در نظر بگیرید بهتر است این چهار زنگ در طول هفته پخش باشد که اگر هر روز نتوانستید درسی را مطالعه کنید آن را سریعا جبران کنید. 

  گام 3 - قطعا تعداد بسیاری از واحدهای مطالعاتی خالی باقی مانده است که در گام آخر با توجه به اعدادی که در اصل اول استخراج کرده اید باید تعادل را در رنامه خود ایجاد کنید.

  یعنی مثلا اگر ساعت مطالعه ادبیات را 5 در نظر گرفته اید و تا انتهای گام دو ، دو واحد مطالعاتی برای ادبیات در نظر گرفته اید، باید سه واحد دیگر نیز به ادبیات اضافه کنید. ( اصل تنوع مطالعاتی را نیز فراموش نکنید) تا تبدیل به 5 ساعت در هفته شود.

  دو نکته مهم: 

  1 - تقسیم انرژی و حفظ آن تا روز کنکور هنر بسیار مهمی است که می توانید آن را به راحتی و با هفته ای  4 - 6 ساعت ایجاد کنید . در این زمان باید بدون کنکور زندگی کنید و کاری را انجام دهید که از آن لذت ببرید. 

  2 - هر روز قبل از شروع به مطالعه بر اساس نام درسهایی که از قبل معین کرده اید . باید ساعت شروع و پایان مبحث ، ممنبع ، تعداد تست و ... را به طور دقیق معین کنید . یعنی مثلا بگویید از ساعت ... الی ... فیزیک مبحث سینما تیک را از روی  ... مطالعه میکنم و 30 تست می زنم و این کار را در ابتدای روز تا آخرین واحد انجام می دهم.


  منبع_با اندکی تغییر
  پاسخ با نقل و قول

 2. اصول و روشهای برنامه ریزی درسی  سپاس شده توسط elnaz.t,niloofarabi

 3. ارسال:2#
  محسن عزیزی آواتار ها
  مطلب زیر هم که از این منبع قرار میدهم، نکات خوبی داره:   سلام به کنکوریهای عزیزززززززززخوبین ؟این اولین مطلب من واسه شماست . امیدوارم که بتونم تا کنکورتون کنارتون باشم .مطلبم رو با چند تا سوال شروع میکنم .

  1-روزی چند ساعت بخونیم ؟

  خیلی ها این سوالو ازم میپرسم . جواب من اینه که اولا کیفیت واستون مهمتر از کمیت باشه . یعنی اگه روزی 5 ساعت مفید و با تمرکز و بازدهی بالا میخونین خیلی بهتر از اینه 18 ساعت رو کتاب ولو باشید و حواستون پرت باشه! دوما اینکه هروقت احساس کردین با این ساعت مطالعه میرسید برنامتون رو اجرا کنید و به هدفتون برسید همون کافیه. یعنی اگه روزی n ساعت درس میخونین و از برنامتون عقب میوفتین ساعت مطالعتون رو افزایش بدین . نظر من اینه که واسه تابستون میانگین 6 تا 8 ساعت عالیه.

  2- دوم و سوم رو باهم بخونیم ؟ یا اول یه پایه رو بعد اون یکی ؟ کدوم اول بخونیم ؟

  اگه برنامه آزمونی رو اجرا میکنین که طبق همون برنامه راهبردی پیش برید مثلا کانون دوم و سوم باهمن برای اینایی که نمیخوان پیش دانشگاهی رو پیش خوانی کنن .و اگه خودتون میخواین برنامه بریزین نظر من اینه که پایه ها رو جدا بخونین بهتره یعنی مثلا دوم  رو تموم کنین برید سراغ سوم .در مورد اینکه کدوم اول بخونین نظر خودتون مهمتره . ولی من خودم اول پایه دوم رو تموم کردم بعد رفتم سراغ سوم چون اگه الان برید سراغ سوم بخاطر اینکه دروس سوم رو بخاطر امتحانات نهایی تازه خوندین یه حس تکراری بودن مطالب بهتون دست میده .ولی بازم میگم اول باتوجه به برنامه آزمونی که میرید بعد نظر خودتون و بعد نظر من .اگه خودتون برنامه ریختین باید مدت زمان تابستون رو بین دو پایه تقسیم کنین( میتونین درسهای پایه اول که تو کنکور میاد مثلا فیزیک رو جزو پایه دوم حساب کنید) . یه بازه مشخصی تعیین کنید مثلا تا 15 مرداد اول و دوم رو بخونین و بقیه اش سوم رو .

  3 - خواب و غذا ؟ تفریحات! چطور ؟

  از الان تا کنکور این سه تا رو باید خوب مدیریت کنید . مخصوصا خواب و غذا اگه دوست دارین بازدهیتون حداکثری باشه .واسه خواب میانگین 8 ساعت در روز کافیه . در مورد تفریحاتتون هم تو تابستون اگه یه برنامه ریزی خوب داشته باشین به تفریحاتتون هم میرسین به اندازه خودش .با یه حساب سرانگشتی اگه روزی 8ساعت بخوابین و 8 ساعتم درس بخونین و 2.3 ساعت غذا و نماز . حدود 5.6 ساعت وقت آزاد دارین که میتونین به تفریحاتتون برسین . البته تفریحات سالم!!! مثل وب من!

  4 - توازن عمومی و اختصاصی چطور باشه ؟

  واسه موفق شدن تو کنکور حتما و حتما باید بین درصد های دروس عمومی و اختصاصی توازن برقرار باشه از دوستای خودم بودن که بخاطر همین عمومی ها که همه بهشون بی محلی میکنن ضربه های جبران ناپذیری خوردن.تو تابستون اگه بتونین که همه عمومی ها رو تو برنامتون بگنجونین که عالیه ولی اگر وقت نمیکنین حتما عربی و ترجیحا زبان اگه ضعیفید رو باید باید بخونین . عربی رو اگه الان بگین تو طول سال میخونم مطمئن باشین نمیتونین جمعش کنین . نسبت 80 به 20 برای اختصاصی ها و عمومی ها خوبه  .تو تابستون چون وقتتون کاملا ازاده باید درسهای مثل ریاضی و فیزیک رو تحلیلی و پایه ای یاد بگیرین.

  5-کتابهای کمک درسی چی بخونیم؟

  دیگه همه میدونن کتابهای کنکور واسه نتیجه گرفتن تو کنکور جزو ضروریاته . خیلی دقت کنین که شما فقط 1سال وقت دارید و زمان برای اینکه تمام کتابهای کمک درسی رو بخونین و امتحان کنین وجود نداره . واقعا عذاب اوره کتابی رو شروع کنین بعد وسطاش بفهمین درد نمیخوره!  من خودم سعی میکنم یه پست کتابهای کمک درسی بذارم ولی  شما از دوستان کنکوری سال قبلتون حتما کمک بگیرین .

  6 - تشریحی بخونیم یا تستی ؟

  یکی از ابهام برانگیز ترین سوالاتی که بچه ها میپرسن همین سواله . ببینین تا الان شما  درسهارو یه جوری میخوندین که سر امتحان یه سوال تشریحی بدن و شما تو یه زمان زیادی هرچی به ذهنتون میرسه بنویسین! و مثلا تو یه پاراگراف شاید چند تا از نکته هاشو جا مینداختین و مینوشتین .فارغ از اینکه تا الان چجوری خوندین چون کنکور تستیه پس شما باید درسها رو باید بصورتی که از شما میخوان بخونین . اینکه صرفا تمام درسها رو فقط تستی بخونین کار درستی نیست تو بعضی از درسهای تحلیلی احتیاج به حل تمرینات تشریحی دارید . ولی دروس عمومی و زیست و شیمی احتیاجی به حل تمرینات تشریحی ندارن.چون کنکور هر سال مفهومی تر میشه پس دیگه حفظ کردن کلیات وقت تلف کردنه . شما باید به بطن مطالب و مباحث وارد بشین و اونارو یاد بگیرین . برای موفق شدن تو کنکور باید توانایی برقرار ارتباط بین فصلهای مختلف کتاب رو داشته باشین چون یه تست 4 تا گزینه داره که ممکنه هر گزینه اش مال یه فصله کتاب باشه .شما باید به تست زدن و ارتباط بین مباحث مختلف عادت کنین . پس از الان تمرین کنین تست زدنو . قرارم نیست بار اولی که  یه مجموعه تست میزنین 100 بزنین . چون عادت به تست زدن ندارین پس زیاد به درصدای تست زدنتو توجه نکنین .

  حالا برنامه ریزی

  قبل از همه چیز اول اینکه شما دو کار میتونین بکنین یا اینکه برنامه یه موسسه آموزشی ترجیحا کانون رو برای برنامه کلیتون انتخاب میکنین یا اینکه خودتون برنامه میریزین . مهم نیست حتما ثبت نام کرده باشین تو آزموناش . برید از سایت های موسسات دانلود کنین .اول برنامه کلی اینکه تو تابستون قراره پایه رو بخونین و تستاشم بزنین . برنامه جزئی همون برنامه هفتگی و روزانه هست . واسه برنامه ریزی هفتگی چند تا نکته رو باید در نظر بگیرین

  1 - نکته خیلی مهم اینه که درسها رو با توجه به ضرایب و اهمیتشون براشون وقت بذارین مثلا زیست ضریب 4 داره و 3 اختصاصی میخوره کل ضرایب رو حساب میکنین مثلا میشه 45 و اگه شما قرار باشه 45 ساعت هفته ای درس بخونین باید 12 ساعتشو زیست بخونین .اولویت بعدی با درسهایی هست که ضعیفید یعنی مثلا قراره هفته ای 5 ساعت فیزیک بخونین ولی چون تو فیزیک ضعیفید باید ساعت مطالعشو یه کم زیاد کنین .

  2- دوم اینکه شما باید واحد مطالعاتی داشته باشین یعنی مثلا اگه قراره روزی 7.5 ساعت درس بخونین 5 واحد 1.5 ساعته میشه و بین اینها حداقل یه ربع استراحت کنین . مدت زمان واحد مطالعاتی برای هر فرد و هر درسی اختصاصیه یعنی ممکنه فردی بیش از 1 ساعت و ربع نمیتونه متوالی درس بخونه اشکالی نداره .  ولی 1.5 ساعت با یه ربع استراحت خوبه .

  3- بعضی بچه ها این فکرو دارن که یه هفته پشت سر هم بشینن صب تا شب فیزیک دوم رو تموم کن و تستاشو بزنن و برن سراغ کتاب دیگه . این کارو من انجام دادم ولی کار کاملا اشتباهیه . چون اینجوری مثلا کتاب فیزیک دوم هفته اول تابستون خونده میشه و شاید تا اخر تابستون دیگه نگاهشم نندازین . دو نکته اول اینکه درسها رو باهم پیش ببرین هم اختصاصی هم عمومی و دوم اینکه تنوع مطالعاتی داشته باشین بهتره روزی 2 درس اختصاصی و 1 درس عمومی بخونین .

  4 - حتما تو برنامتون چند واحد جبرانی بذارین که اگه مشکلی واستون پیش اومد مثلا مهمون رسید بهتون  برنامتون بهم نخوره . برنامتون حتما باید انعطاف داشته باشه .  پنجشنبه ها بعد از ظهر زمان خوبیه واسه جبرانی .  10 درصد از کل ساعت مطالعه هفتگیتون رو برای جبرانی بذارین .حالا یه جدول هفتگی بکشین و با توجه به 4 اصل بالا درسهایی که قراره بخونین رو تو برنامتون بگنجونین . مثلا شنبه 5 واحد مطالعاتی 2واحد زیست 2 واحد فیزیک 1 واحد عربی ... همینجوری تا اخر هفته . زمان مشخص نکنین مثلا از ساعت 8 تا 9.45 قراره فیزیک 2 بخونین شاید یه روز بیدار شدین جس فیزیک خوندن نبود و اگر بخونین هیچی نمیفهمین و اگرم نه عذاب وجدان میگیرین برنامتون رو اجرا نکردین . پس زیاد بخودتون سخت نگیرین اگه قراره شنبه فیزیک بخونین و حسش نبود بجای زیستی که قرار بوده دوشنبه بخونین شنبه بخونین و جابجاش کنین .بعد هر روز که برنامتون رو اجرا میکنین علامت میزنین وهرکدوم که اجرا نشدن رو تو قسمت جبرانی ها جبران کنین .
  پاسخ با نقل و قول

 4. اصول و روشهای برنامه ریزی درسی  سپاس شده توسط elnaz.t,narges☺,niloofarabi,samin66,تیرا

 5. ارسال:3#
  narges☺ آواتار ها
  این بهتره بیاد بالا
  معلوم نیست کجا بود
  از لبــاس کهنـه ات خجــالت نکــش
  از افکــار کهنــه ات شرمنــده بــــــاش
  پاسخ با نقل و قول

 6. اصول و روشهای برنامه ریزی درسی  سپاس شده توسط elnaz.t,niloofarabi,تیرا

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •