تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
سردرگم شدم زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:همراز
آخرین ارسال:همراز
پاسخ ها 13

صفحه‌ها (2): صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

سردرگم شدم

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  با عرض سلام و وقت بخیر
   دختری 25 ساله هستم که در شرف ازدواج با آقایی همسن و سال خود می باشم
  خانواده این آقا مذهبی و گاهی در دین افراطی عمل میکنند
   طوری که سایر عروس های این خانواده نزد پدرشوهر خود بایستی حجاب کامل داشته باشند و این امر برایشان الزامیست
   در حالی که خود من در خانواده ای نسبتا راحت بزرگ شده ام
   و فرهنگمان خصوصا تفاوت فرهنگ بین اقوام ما و اقوام ایشان کاملا مشهود است
   در اقوام ما تفریط در دین و در اقوام آنها افراط در دین رایج است
   خود بنده نه با اقوام خود موافقم و نه با اقوام ایشان
   و دوست دارم حد اعتدال در دین را رعایت کنم
   گرچه این آقا پسر خودشان بسیار منطقی و معتدل هستند از من خواستند که برای احترام به عقاید اقوامشان
   طوری که آنها می پسندند رفتار کنم با اینکه این رفتار خلاف میل من است اما مصلحت اینطور دیدم که قبول کنم

  اولین سوال : به نظر شما در این مورد دچار مشکل جدی خواهیم شد؟

  همانطوری که اشاره کردم من دختری بودم که راحت بزرگ شدم و قبل این آقا ٬بودند کسانی که در زندگی من به قصد ازدواج بطور کوتاه مدت و هدفمند وجود داشتند.اغلب اشناییمان با هم بصورت اینترنتی بود.من این موارد قبلی را به این آقا گفتم  تا بعدا عذاب وجدانی از این جهت نداشته باشم به جز یک مورد که دوبار با یک آقایی قرار گذاشتیم و صحبت کردیم و به نتیجه نرسیدیم و  کلا 3ماه چت می کردیم.با اینکه اعتماد کامل به فرد قبلی داشتم و ایشان هم هیچگونه مزاحمتی ایجاد نکردند اما عذاب وجدان اذیتم میکند..چون طی این سه ماه عکس هایی بدون حجاب مو از طریق چت به ایشان نشان دادم که اککان ذخیره عکس وجود داشت.اما ایشان قول دادند که عکسی ذخیره نکنند.حتی چند ماه بعد جدایی دوباره پیامی دادم و از او خواستم اگر احیانا عکسی از من دارد حذفش کند که ایشان باز قسم خوردند که هیچ عکسی از من ندارند .با اینکه به گفته او اطمیناندارم اما لحظه ای عذاب وجدان رهایم نمی کند.مخصوصا وقتی یادم می افتد که خانواده این آقایی که قصد ازدواج داریم بسیار مذهبی هستند ٬همه وجودم را ترس می گیرد.از طرفی خجالت می کشم مورد جدیدی به موارد قبلی اضافه کنم٬از طرف دیگر از مشاور دینی که سوال کردم گفتند اگر توبه واقعی کردی نباید همه چیز از گذشته را که کسی چیزی درباره اش نمیداند نزد همسرت بازگو کنی   چرا که اینکار تردید را در دل او ایجاد میکند.لازم به ذکر مجدد که این آقا معتقد است اما مانند خانواده افراطی نیست و موارد قبلی را توانست قبول کند.(لازم به ذکر است که این آقا خودشان قبلا هم با دخترانی رابطه دوستی موقت داشتند و من هم گفتم که گذشته شما برایم اهمیتی ندارد به شرطی که خللی در آینده ایجاد نشود.(گرچه کسی از شنیدن این حقیقت ها خوشحال نمی شود و شاید کار احمقانه ای کردم که همه مسایل رو بازگو کردم و شاید اگر کسی جای من بود به هیچ چیز از گذشته اشاره نمی کرد)از طرفی به این جمله معتقدم که گفتن هر حرفی صداقت نمیرساند و گاهی مصداق وقاحت است.

  لطفا مرا راهنمایی کنید
   
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  دوست گرامی سلام 
  برای اینکه بشه پاسخ مناسبی به شما داد خوبه لطفا به چند سوال در کنار توضیحاتی که میدم پاسخ بدید:

  1- آیا جدای روحیه مذهبی حاکم بر اون خانواده، فضای پدرسالاری هم بر اون فامیل حاکم هست؟
  2- عموما دلیل به تفاهم نرسیدن شما با افراد قبلی چی بود و چرا فکر کردید این فرد گزینه بهتر و جدیتری هست؟

  افراط در امور مذهبی تعریف مشخص خودش رو داره و نباید نسبی و شخصی تفسیر بشه. مثلا کراهت یا حرمت گوش کردن به موسیقی از نظر بسیاری از افراد یک عقیده افراطی به حساب میاد ولی بسیاری هم اون رو یک حکم مشخص و بارز دینی میدونن.  در هر صورت برای کسی که مدت زیادی از زندگی خودش عادت به گوش کردن موسیقی داشته، ترک این عادت حداقل در کوتاه مدت، زندگی رو براش عذاب آور خواهد کرد و دچار تردید در انتخابش میشه.

  لازمه در مورد مسائلی که برای شما مهم هستن یا ممکنه باشن و فکر میکنید ایشون احتمالا عقیدشون فرق کنه با همسر آیندتون صحبت مفصلی انجام بدید و به توافق برسید.

  مسائلی مثل : پوشش و سبک لباس شما در منزل، مهمانی فامیلی یا مراسم و مجالس عمومی یا لباس رسمی شما در بیرون از منزل یا لباسی که برای سفر تفریحی خارج از منزل میپوشید، گوش کردن به موسیقی، دیدن فیلم و سریال، اشتغال و تحصیل شما، نوع نگاه ایشون به وظایف زن و شوهری و به جایگاه مذهبی و وظایف خودش به عنوان شوهر و شما به عنوان همسر و انتظاراتی که از هم در روابط زناشویی دارید همه و همه مهم هستن.

  گاهی بسیاری از رفتارهای ما بیشتر از اینکه ریشه در عقاید مذهبی ما داشته باشن خاستگاه فرهنگی و اجتماعی دارن ، ولی به خاطر درهم امیختگی فرهنگ و دیانت در جامعه ما تشخیص و تمیز دادن مرز این دو مورد مشکل میشه.

  مطمئنا ایشون در همون خانواده بزرگ شدن و از اون تربیت و تفکر ( فارغ از صحیح یا ناصحیح بودنش) تاثیر پذیرفتن. خیلی از رفتارها در جایگاه یک شوهر متفاوت از رفتار یک خواستگار خواهد بود. رسمیتها کمرنگ میشه و اخلاق فردی و عادات روزانه بروز پیدا میکنن چیزی که شاید شما هنوز با اون بعد از شخصیت ایشون آشنا نباشید. 

  اختلافات و تفاوتهای فامیل شما با ایشون اگر خیلی پر رنگ باشه میتونه از جشن عروسی شما شروع بشه و بروز پیدا کنه. تصویری از صحنه یک فیلم سینمایی ایرانی در ذهنم هست که فعلا اسمش رو نمیبرم ولی مثال روشن واگرچه با زبان طنز ولی متاسفانه واقعی و تلخی از مشکلات ناشی از این تفاوتها بود.

  3- آیا مطمئنید این مسائل تأثیری در زندگی شخصی شما نخواهد داشت و نه شما و نه ایشون تعصبی نسبت فامیل خودتون ندارید؟ اگر درصدی هم از انتقاد از فامیلتون حتی اگر تاییدشون نکنید ناراحت میشید و به این مسئله حساس هستید از الان میتونم به شما هشدار بدم بارها شاهد این انتقادات متقابل از سوی هر دو فامیل خواهید بود و هر بار شخص شما خدای نکرده احساس تحقیر میکنید و هدف آماج این انتقادات خواهید بود.

  کمی محتاط تر و سنجیده تر عمل کنید بهتره چون نه شما جدای از اقوامتون هستید و نه ایشون. 
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:3#
  سلام.ممنونم از وقتی که برام گذاشتید

  خب در مورد سوال اولتون باید بگم که بله.متاسفانه فضای  پدر سالاری در خونواده ایشون حاکم هست که الیته خود این آقا خیلی مخالف این رفتارهای پدرشون هست.ایشون کلا از یک شهر دیگه هستن و قراره بعد ازدواج به دلیل مسایل کاری کلا به شهر دیگری بریم و زندگی کنیم و قصد برگشت به شهر ایشون رو نداریم.در مورد لباس بیرون هم به توافقاتی رسیدیم.ایشون قبلا می گفتن که در مهمانیهای اقوام شما مطابق فرهنگ خودتون لباس بپوشید و در مهمانیهای ما هم مطابق فرهنگ ما.ولی مدتیه نظرشون اینه که در مهمانی های ما هم باید خودشون شرایطو ببینن و مهمونو بشناسن  .درمورد عروسی هم قراره 2 عروسی گرفته بشه که یکیش فامیلای ایشون و یکیش فامیلای ما دعوت باشن.در مورد ادامه تحصیل هم ایشون مشوق من هستن و حتی پیگیرتر از من .
  دلیل اینکه باعث شد من ایشون رو مناسب آیندم بدونم خانواده دوستی و استقلال ایشون هست  که تا حد زیادی خیال من رو از آینده راحت میکنه.اینکه در کنار هم  میتونیم پیشرفت زیادی بکنیم و به آرزوهامون برسیم و در نهایت آرامش داشته باشیم.
  پاسخ با نقل و قول

 4. ارسال:4#
  جمله آخرتون باعث میشه بر خلاف برداشت شخصی خودم از شرایط شما به خودم اجازه ندم دلسردتون کنم، ولی خیلی خیلی مراقب تصمیمتون باشید. این مسئله دو عروسی و حساسیتهای روی فامیل و حتی پدر سالاری افراطی چیزهایی هستن که به عنوان نشونه خوبی برای انتخاب شما به حساب نمیان وبه هر حال میتونن بسته به شرایط مختلف زندگی اختلاف برانگیز و مسئله ساز باشن. 

  در نهایت اگر تصمیمتون رو گرفتید و فکر میکنید ایشون فرد موجه و قابل اعتمادی برای آینده شماست و این مسئله رو ارجح بر یک رابطه گرم و صمیمی بین دو فامیل میدونید و در کنار ایشون احساس ارزشمند و غیرقابل قیاس "آرامش" میکنید، ضمن اینکه توصیه میکنم آمادگی مسائلی که گفتم رو داشته باشید و رفتارها رو در حد توانتون مدیریت کنید، براتون صمیمانه آرزوی موفقیت و خوشبختی میکنم.
  پاسخ با نقل و قول

 5. ارسال:5#
  از راهنمایی شما بی نهایت ممنونم اما اگر میشه لطف کنید و راجب قسمت دوم حرفهام هم منو راهنمایی کنید.ممنونم
  پاسخ با نقل و قول

 6. ارسال:6#
  ببینید در اصل اینکه کارتون به هر حال اشتباه بوده شکی نیست. فکر نمیکنم دلیل خاصی وجود داشته باشه که بخوان از اون عکسها به فرض اینکه هنوز در باکس میلشون وجود داشته باشه سوء استفاده ای بکنن. شما هم بیشتر با حساس نشون دادنتون ایشون (مورد قبلیتون) رو تحریک به سوء استفاده نکنید
  بیشتر موارد قبل از اینکه افراد اقدامی بخوان بکنن به خود فرد به قصد اخاذی و یا تهدید اطلاع میدن که شما هم میتونید در اولین فرصت اقدام قانونی کنید و جلوی سوءاستفاده ایشون رو بگیرید. تجربه و حس من میگه مورد جدی ای نیست هر چند هنوز هم میگم کارتون به هر حال اشتباه بوده.این مورد به لحاظ قانونی جزو مواردی نیست که لازم باشه توضیح بدید همینکه میدونن با کسانی در ارتباط آشنایی بودید کافیه. جای نگرانی نیست با خیال راحت به زندگیتون ادامه بدید.
  پاسخ با نقل و قول

 7. ارسال:7#
  بیشتر از اینکه عکس فرستادنت به دوستان اینترنتی اشتباه بوده گفتن روابط قبلی ات به خواستگارت اشتباه است
  به نظرم توقف کن روی ازدواج تا ببینی آیا واقعا براش در آینده مهم نیست ؟؟؟
  اگه اخلاقهای پدرش به پسرش سرایت نکرده مساله ای نیست
  تو که نمیخوای با باباش زندگی کنی
  پاسخ با نقل و قول

 8. ارسال:8#
  متاسفانه آدم حساس و وسواسی هستم و همین خیلی اذیتم میکنه.به نظرشما نیاز هست که برای بررسی بیشتر وقت بگیریم و دوتایی پیش مشاور بریم؟در مورد تمامی مسایل
  پاسخ با نقل و قول

 9. ارسال:9#
  نقل قول نوشته اصلی توسط 'همسفر' pid='20109' dateline='1376851897'
  بیشتر از اینکه عکس فرستادنت به دوستان اینترنتی اشتباه بوده گفتن روابط قبلی ات به خواستگارت اشتباه است
  به نظرم توقف کن روی ازدواج تا ببینی آیا واقعا براش در آینده مهم نیست ؟؟؟

  منظورتون رو متوجه نشدم
   
  پاسخ با نقل و قول

 10. ارسال:10#
  نقل قول نوشته اصلی توسط 'hamid62' pid='20101' dateline='1376849896'
  ببینید در اصل اینکه کارتون به هر حال اشتباه بوده شکی نیست. فکر نمیکنم دلیل خاصی وجود داشته باشه که بخوان از اون عکسها به فرض اینکه هنوز در باکس میلشون وجود داشته باشه سوء استفاده ای بکنن. شما هم بیشتر با حساس نشون دادنتون ایشون (مورد قبلیتون) رو تحریک به سوء استفاده نکنید
  بیشتر موارد قبل از اینکه افراد اقدامی بخوان بکنن به خود فرد به قصد اخاذی و یا تهدید اطلاع میدن که شما هم میتونید در اولین فرصت اقدام قانونی کنید و جلوی سوءاستفاده ایشون رو بگیرید.

  من تقریبا مطمئنم که این فرد اهل اخاذی و اینها نیست فقط گاهی فکرایی به سرم میزنه که نکنه تو کامپیوترش سیو کرده باشه و یه روزی از حرصش یا نه اصلا حرص٬ کلی دلیل دیگه ٬مثل سرقت یا هک شدن کامپیوترش این عکسام پخش بشهاین مورد به لحاظ قانونی جزو مواردی نیست که لازم باشه توضیح بدید همینکه میدونن با کسانی در ارتباط آشنایی بودید کافیه. جای نگرانی نیست با خیال راحت به زندگیتون ادامه بدید.

  یعنی صلاحه که دیگه این مورد رو نگم؟ حرفی و راهی دارید که من بتونم به این وضعیت آشفته فکریم که هرلحظه حس میکنم اگه نگم خیانت کردم٬سروسامون بدم؟

  اصلا به نظرتون من احتیاج به روانپزشک یا روانشناس دارم؟
   
  پاسخ با نقل و قول

صفحه‌ها (2): صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •