تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
چهطور استرس کم کنم؟ زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:ghalbe laleh
آخرین ارسال:ali10664
پاسخ ها 12

صفحه‌ها (2): صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

چهطور استرس کم کنم؟

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  سلام
  میشه لطفا بگید چهطوری میشه استرس و کم کرد؟
  من وقتی میرم پایین کلاس استرس دارم و فقط به اینکه همه دارن نگام میکنن فک میکنم و گاها دستام میلرزه
  یا میخوام با جنس مخالف بحرفم استرس دارم که سوتی بدم  و شاید گاهی صدام بلرزه  و اصلا روم نمیشه بحرفم
  کلا درسم میخوام ارایه بدم همینطوری ام
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  کسیییییییییی نیست ج منو بدهههههههههه؟
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:3#
  سلام چقدر اهل مطالعه و دیدن برنامه های سخنرانیهای تلویزیونی هستی؟
  پاسخ با نقل و قول

 4. ارسال:4#
  موج آبی آواتار ها
  سلام
  چند سالته؟
  فقط در همین موارد استرس داری؟
  در سجده هنوز با تو سرسنگینیم
  دلبسته ی این زندگی رنگینیم
  دیوار وضوخانه پر از آیینه است
  این است که در نماز هم خودبینیم
  پاسخ با نقل و قول

 5. ارسال:5#
  PARSABARZEGAR آواتار ها
  سلام.

  استرس در زندگی روزمزه برای انجام امور نیاز هست و زمانی  که استرس و فشار عصبی زندگی روزمره و کار و ... ما را دچار اختلال کند مشکل هست و باید آن رفع کنیم.


  خودتان سرنوشت را رقم بزنید
   
  یادآوری این نکته به خودتان میتواند به شما کمک کند که حتی در موقعیتهای فوق العاده استرس زا، خونسردی خود را حفظ کنید. سعی نکنید نقش اول نمایشی غم انگیز را بازی کنید. وقتی مشکلی استرس زا پیش میآید به خودتان بگویید: دنیا به آخر نرسیده! این کار به شما کمک میکند تا بر اوضاع تسلط یابید.
   

  با دیگران به توافق برسید
   
  قبول کنید که شاید همیشه به چیزی که میخواهید نرسید؛زیرا این پذیرش استرس را کاهش میدهد.
   

  جسور باشید نه ستیزهجو
   
  تفاوت بسیاری بین جسارت و ستیزه جویی وجود دارد. با این حال اغلب افراد این دو را با هم اشتباه میکنند. برای حفظ جسارت نیازی به بالا بردن صدا یا پررویی نیست تفاوت این دو را از یکدیگر تشخیص دهید و به این ترتیب از استرس خود بکاهید.
   

  برای خود ارزش قائل شوید
   
  این مهمترین نکته در کنترل استرس است. معنایش این است که یاد بگیرید به دیگران اجازه ندهید که شما را گول بزنند، تهدید کنند. اگر نمیدانید که چگونه با این مشکل روبه رو شوید از افرادی که آنها را تحسین میکنید، کمک بگیرید. دقت کنید که آنها چگونه بر اوضاع تسلط پیدا میکنند و به چه نحو با آنچه شما دشوار میدانید کنار میآیند.
   

  صادق و درستکار باشید
   
  به خصوص در مورد احساسات خود بیاموزید از کاه کوه نسازید. به طور مثال اگر با بهترین دوست خود اختلاف نظر پیدا کردید کار را به عصبانیت بیش از حد نکشانید.
   

  جمله خونسرد باش را پیش خودتان تکرار کنید
   
  وقتی که احساس ترس یا استرس میکنید این جمله را نه با صدای بلندبلکه در ذهن خود تکرار کنید. چندین بار تکرار این جمله بهآرامی واقعاً به شما کمک میکند تا خونسردی خود را حفظ کنید.
   

  کلمه نه را بر زبان آورید
   
  افرادی که نمیتوانند به دوستان و خانواده خود «نه» بگویند، کسانی هستند که به سادگی دچار استرس میشوند زیرا برای خود فرصت یا شرایط مناسب را فراهم نمیکنند. آموختن اینکه چگونه پاسخ منفی بدهید راه بسیار خوبی است برای اینکه به خودتان اطمینان
  ببخشید.
   
  بهخود فرصت بیشتری بدهید
   
  مدیریت زمان راهحلی ضروری در بازی استرس است قبل از اینکه هر شغل مهم یا کار بزرگی را بپذیرید، ببینید که چگونه میتوانید برای زمانی که دراختیار دارید بهنحو احسن برنامهریزی کنید تا بدون عجله به همه کارهای خود برسید.
   

  استراحت کنید
   
  یکی از عوامل بسیار مهم برای کاهش استرس رسیدن به آرامش است. راه حل اصلی برای رسیدن به آرامش کامل این است که ذهن خود را از هر چیز دیگری خالی کنید.
   

  تنفس صحیح را فراموش نکنید
   
  وقتی دچار استرس میشویم، فراموش نکنیم که به نحو صحیح تنفس کنیم و در چنین حالتی باید نفسهای عمیق بکشیم تا ضربان قلب شدت نیابد و میزان اکسیژن خون کم نشود و برای نشان دادن عکس العمل سریع و مناسب در لحظه های استرس آمیز، سه نفس عمیق بکشید و سپس وارد عمل شوید.
   

  قبل از درگیر شدن صبر کنید
   
  وقتی که دچار استرس و عصبانیت هستید بهسادگی کنترل خود را از دست میدهید، به همین دلیل قبل از اینکه چیزی بگویید به آرامی تا شماره 10 بشمارید. این کار به شما امکان میدهد قبل از حرف زدن فکر کنید و به این ترتیب بر موقعیت استرسزا چیره شوید.
   

  به کارهای خود نظم و ترتیب ببخشید
   
  یکی از دلایل اصلی ایجاد استرس، رعایت نکردن نظم و ترتیب است. درصورتی که خاطره بدی در ذهنتان باقی مانده آنها را بنویسید. عادت کنید که هر روز هر کاری را که مجبور به انجام دادن آنها هستید، یادداشت کنید. به این ترتیب آن کارها را فراموش نخواهید کرد.
   

  زمان نگرانی خود را محدود کنید
   
  اوقات نگرانی خود را محدود کنید و این قانون را برای خود بگذارید که به هر شکلی فقط 20 دقیقه فکر کنید اگر بعد از گذشت این مدت هیچ راهحلی پیدا نکردید به خودتان استراحت دهید و بعداً دوباره به موضوع برگردید.
   

  صبحها در باره مشکل خود فکر کنید
   
  نگرانی درباره استرسهایتان در طول شب بسیار بد است زیرا اولاً شما خیلی خسته تر از آن هستید که بتوانید تفکر درستی داشته باشید و ثانیاً این افکار شما را بیخواب میکند.
   
  تصمیم بگیرید که صبحها مشکل خود را حل کنید.اگر در طول شب خوابتان نمیبرد نگرانی خود را روی کاغذ بنویسید و ببینید که تا چه اندازه به شما آرامش میدهد.
   

  بیشتر ورزش کنید
   
  ورزش باعث ترشح مسکنهای طبیعی اندروفینها در بدن میشود که شما را سرحال میکند و هفتهای سه روز ورزش کنید آن هم به مدت 20 دقیقه خستگی و اضطراب را از شما دور میکند.
   

  به حرفهای دیگران گوش دهید
   
  شاید این حرف عجیب و غریب به نظر برسد اما هیچیک از ما به اندازه کافی به حرفهای دیگران گوش نمیکنیم، به همین دلیل همیشه اکثر ما دچار سوءتفاهم میشویم. در این حالت خونسردی خود را حفظ میکنیم و موقعیت را عاقلانه میسنجیم و راه حلی مناسب پیدا میکنیم.
   

  به اندازه کافی بخوابید
   
  هر فرد باید 8 ساعت در روز بخوابد. اگر بیشتر یا کمتر از این مقدار بخوابید نه تنها نسبت به تأثیرات استرس حساسیت بیشتری از خود نشان میدهید بلکه تمام روز دچار تندخویی میشوید.
   

  رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید
   
  خوردن بیش از حد غذاهایی که قند زیاد و ارزش غذایی اندکی دارند، باعث میشود تا میزان قند موجود در بدن به سرعت افزایش پیدا کند. باید این مقدار قند را کاهش داد و به تعادل درآورد و برای این کار باید مقدار زیادی میوه و سبزی بخوریم.
   

  به مدت 2 دقیقه در برابر وحشت خود مقاومت کنید
   
  اوقاتی هست که کنترل خود را از دست میدهید و دچار وحشت میشوید. دو دقیقه به خودتان فرصت دهید ، نفس عمیق بکشید و سپس پیش خودتان بگویید: من میتوانم این کار را انجام دهم و اگر هم نتوانستم دنیا به آخر نمیرسد و زندگی ادامه دارد.

   
  پاسخ با نقل و قول

 6. ارسال:6#
  سلام
  من وقت تلویزیون و مطالعه غیر درسی اصلا ندارم
  سن:24
  بله من فقط در مواردی که باید جلوی جمع صحبت کنم استرس دارم یعنی بیشتر این مواقع است که بهم اسیب میزنه در مواقع دیگه مثل موقع امتحان استرسش لازمه چون باعث میشه درس بخونم ولی جلوی جمع اصلا نمیتونم حرف بزنم البته پیش فامیل و خانواده مشکلی ندارم بیشتر پیش جمع دوستان و همکلاسی و همکار
  سعی میکنم ولی هنوز استرسم زیاده
  آقای برزگر از شما هم ممنون
  ولی من وقتی یکدفعه صدام میکنن پای تخته حرف بزنم اونجا باید چکار کنم؟
  پاسخ با نقل و قول

 7. ارسال:7#
  موج آبی آواتار ها
  سلام
  خب این برمیگرده به عدم جمع گراییت به نظرم درونگرایی یعنی هرجایی احساس امنیت کافی نمیکنی بیشتر توی کارهای تکی موفقی .
  اینطور بهت بگم
  تو زحمتتو میکشی توی جمعی هم که صحبت می کنی همه هم سطح خودتن کسی کمتر وبیشتر از زحمت نکشیده تو برای نمره و توانایی خودت زحمت کشیدی و کسی هم اگر نمره نیاری کسی مواخذه ات نمیکنه
  به این فکر کن که باید طوری صحبت کنی که دیگران تحت تا ثییر قرار بگیرن
  قبل از ارائه نفس عمیق بکش
  یه چیز شیرین بخور
  میتونی آیه الکرسی که خیلی موثره هم بخونی
  و جلوی آینه تمرین کنی
  در سجده هنوز با تو سرسنگینیم
  دلبسته ی این زندگی رنگینیم
  دیوار وضوخانه پر از آیینه است
  این است که در نماز هم خودبینیم
  پاسخ با نقل و قول

 8. ارسال:8#
  تمرین خیلی مهمه
  راهکار بعضی از دوستان برای کنترل استرس بوده 

  ولی برای رفع علت مشکل استرس در سخنرانی در جمع و یا صحبت با جنس مخالف :

  سعی کن حتما بیشتر مطالعه کنی ، کتابهای رمان و با دیالوگ دوطرفه بیشتر بخون 
  صحبت کردن در آینه که دوستمون گفتن و یا کلا با خودت اگرچه به ظاهر مسخره میاد ولی بسیار مفیده. میدونی خیلی از سخنرانیهای رسمی بدون نوشته از قبل تمرین میشن؟ البته بعد از یک مدت دیگه عادی میشه

  صحبت با جنس مخالف معمولا به صورت رسمی انجام میشه پس باید رسمی صحبت کردن رو تمرین کنی برای این موضوع نگاه کردن به تلویزیون (میزگزدهایی که موضوعش حداقل جذاب باشه) رو پیشنهاد میکنم. قرار نیست البته کتابی صحبت کنی . فقط اعتماد به نفست رو در صحبت بالا ببر. 

  معمولا در دانشگاه کسانی که در دوران مدرسه اهل شیطونی نبودن هنوز تجربه کافی ندارن ( خودش بد نیست نشونه نجابته!) ولی کم کم سعی کنید صحبت کنید و از صحبت مناسب با افراد مناسب فرار نکنید فوقش یکی دو بار سوتی بدید همه ما تو زندگیمون به انداز ه کافی سوتی دادیم! براتون عادی میشه و دیگه استرس نمیگیرید.

  یکم با این نکته موج آبی عزیز که فکر کنی باید بقیه رو تحت تاثیر قرار بدی نظرم متفاوته . پیشنهاد میکنم فقط در همون چند لحظه هم که شده ببخشید میگم بقیه رو آدم حساب نکن ! اصلا نظرشون هم برات مهم نباشه. راحت صحبت کن . اتفاقا قرار نیست بهترین سخنرانی دنیا رو ارائه بدی. خیلی از افراد که دچار استرس میشن اول سخنرانیشون پشت میکروفون میگن ببخشید من سخنران خوبی نیستم و اتفاقا همین باعث میشه به راحتی صحبت کنن . 
  پاسخ با نقل و قول

 9. ارسال:9#
  PARSABARZEGAR آواتار ها
  سلام.

  دوست عزیز ضمن رعایت نکاتی که دوستان گفتند این نکته را فراموش نکنید که با
  تمرین ، تمرین ، تمرین میتوانید بر این اضطراب خود غلبه کنید.   
  پاسخ با نقل و قول

 10. ارسال:10#
  دوست خوبم ، تمام پیشنهاد هایی که دوستانمون دادن رو اگر کامل گوش کنید و انجام بدید،همه شون مفید هستن.منم این مطالب رو بهت پیشنهاد میکنم.چون برای خیلی از دوستانم جواب داده و موفق بودن.البته باید با تمرکز انجام بدی.یعنی اینکه موقع خوندن مطالب حواست فقط به اینا باشه.

  11راه آسان برای کنترل استرسیکی از مهمترین مشکلات انسانها کنترل استرس است. برای این منظور 11 مورد از بهترین راه ها برای کاهش استرس در زندگیتان را در این مقاله گردآوری کرده ایم. بااینکه همیشه نمی توانید استرس را در زندگیتان از بین ببرید، اما می توانید با این تکنیک های ساده آنرا کنترل کنید.1. حرف بزنید! همه احساساتتان را درون خودتان نگه ندارید! درمورد احساسات استرس زای خود با کسی که به او اعتماد داشته باشید و درموردتان قضاوت نکند و سعی هم نکند که دیدگاه خودش را به شما بقبولاند ، حرف بزنید. حتی اگر نتوانید آن موقعیت را فوراً تغییر دهید، حرف زدن درمورد آن کمک میکند که کمی از فشار آن کمتر شود. می توانید این حرف زدن را با چیزی فیزیکی هم ادغام کنید: آنرا روی کاغذ بیاورید، ورزش کنید و ....2. عمل کنید! مهم نیست که چقدر عملتان کوچک باشد،  برای خطر کردن و ایجاد تغییر داوطلب باشید. سعی کنید آن موقعیت استرس آور را یا حداقل بخشی از آن را تغییر دهید.  رو به جلو رفتن حتی با قدم های کوچک هم که شده، به شما کمک میکند احساس قدرت بیشتری کنید و کنترل خودتان را به دست گیرید. قدمتان را جلوی قدم دیگر بگذارید تا به جهتی مثبت گام بردارید. خیلی زود می بینید که استرس در شما خیلی کمتر شده است.3. به بدنتان گوش کنید! وقتی یاد بگیرید که بدنتان چطور به استرس واکنش می دهد، می توانید یاد بگیرید که چطور باید با آن روبه رو شوید. یاد بگیرید که به علامت های بدنتان گوش دهید و راه هایی برای کاهش استرستان پیدا کنید. استراحت، ورزش، یوگا و امثال آن هم می تواند به کمکتان بیاید.4. مسئولیت قبول کنید! کشف کنید که برای اینکه احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید باید چه بکنید و نیازهایتان را برطرف کنید. راهی دیگر برای کاهش استرس این است که یک علاقه یا سرگرمی پیدا کنید که نسبت به آن احساس تعهد و مسئولیت کنید. اگر حس می کنید که واقعاً کنترلتان را از دست داده اید ساکت و تنها نمانید! از کسی که شایستگیش را دارد راهنمایی بخواهید تا به شما کمک کند که چطور از موانع و مشکلات عبور کنید تا دوباره به سمت جلو حرکت کنید. اگر نمی توانید در نزدیکیتان چنین شخصی را پیدا کنید، می توانید به یک مشاور روانشناس مراجعه کنید. 5. خودتان را غرق نکنید. اگر استرس زیادی دارید ممکن است دلیلش این باشد که خودتان را بیش از اندازه درگیر کرده اید. خودتان را از شر مسئولیت ها و وظائف اضافی خلاص کنید. یاد بگیرید که چطور می توانید بعضی از کارهایتان را به دیگران واگذار کنید یا بدون احساس گناه  به بقیه "نه" بگویید. درصورت نیاز از دیگران کمک بخواهید.6. فرار کنید! گاهی اوقات یک تغییر هرچقدر هم که کوچک باشد، شگفتی می آفریند. برای یک لحظه هم که شده همه چیز را فراموش کنید! از همه چیز فرار کنید. برای چند ساعت یا چند روز به جایی بروید که قبلاً نرفته اید. حتی یک حمام آب گرم می تواند کمکتان کند. 7. اولویت بندی کنید. شاید نتوانید از عهده همه مسئولیت ها برآیید اما میتوانید یاد بگیرید که چطور هوشیارانه و بدون عصبانیت و استرس آنها یکی یکی انجام دهید.8. خودتان را گسترش دهید. با بهتر کردن زندگی یک نفر دیگر، زندگی خودتان را بهتر کنید. برای گذشتن از خود داوطلب شوید. بااینکار احساس مثبت بودن، قدرت داشتن و مهم بودن به شما دست خواهد داد.9. بگذارید موفقیت اتفاق بیفتد. اگر نمی توانید دنیا را عوض کنید، خودتان را تغییر دهید. یاد بگیرید چطور با حرکت به سمت اهدافتان آنچه هستید را  دوست داشته باشید. بعد با خودتان متعهد شوید که برای بهتر کردن مسائل مربوط به خودتان و زندگیتان  که فکر می کنید نیاز دارید، تلاش کنید. به جای یک تغییر فوری و  چشمگیر یاد بگیرید که از گذران زندگی و رفتن قدم قدم به سمت موفقیت لذت ببرید. 10. اجتماعی شوید. با دوستان و خانواده تان وقتبگذرانید. از لذت بردن نترسید. قدر دوستانتان را بدانید و اجازه بدهید بفهمند که دوستشان دارید. شاید عشق بر همه چیز پیروز نشود اما آغاز بسیار خوبی است.11. یاد بگیرید که چطور شاد باشید. یکی از نقاط مشترک همه آدمهایی که در زندگی هایشان موفق هستند حس سلامت و سرزندگی، نگرشی مثبت و اهدافی واقعبینانه است.  روی نقاط مثبت خود و زندگیتان متمرکز شوید. هیچکس کامل نیست. یاد بگیرید که چطور از چیزهای کوچکی که موجب شادیتان می شود لذت ببرید. قدردان نعمت های خداوند باشید. هر روز روی یک برگه کاغذ چیزی را درمورد خودتان یا زندگیتان که به خاطر آن قدردان خداوند هستید را یادداشت کنید، حتی اگر آن یک روز آفتابی، تماس یکی از دوستان، یا هر چیز کوچک دیگر باشد. اینکار را به مدت یکماه ادامه دهید و هر بار هزار تومان هم لای آن برگه بگذارید. در آخر ماه همه آنها را بخوانید و آنوقت خواهید فهمید که زندگی خیلی بهتر از آن چیزی است که فکر می کردید. با آن پول هم هر چیزی که دوست داشتید را برای خود بخرید یا آن را صدقه دهید.


  پاسخ با نقل و قول

 11. چهطور استرس کم کنم؟  سپاس شده توسط گلبرگ خانوم

صفحه‌ها (2): صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •