شهید گمنامی که ۲۷سال قبل به اشتباه به نام جعفر زمردیان در گلزار شهدای همدان به خاک سپرده بود، شناسایی شد.
به گزارش خبرنو به نقل از مجله مهر؛ شهید «ایرج خرم‌جاه».این نام جوانی است که 27سال پیش در دی ماه 1365 در مرحله اول عملیات کربلای 5 به شهادت رسید اما با هویت «جعفر زمردیان»به خاک سپرده شد.

جوانی که بعد از آزادی اسرای ایرانی در عراق، به جمع شهدای گمنام پیوست و تا پیش از انتشار تنها عکس‌ به جا مانده از او، کسی نام و نشانش را نمی دانست. در ماه رمضان امسال آزاده ای به نام جعفر زمردیان مهمان برنامهماه عسل بود که به «شهید اشتباهی» معروف شد.

او که درعملیات کربلای4 در سال1365 توسط نیروهای عراقی اسیر شده بود،یک سال بعد با پیدا شدن پیکر شهید گمنامی که شباهت بسیارزیادی به زمردیان داشت در لیست شهدای این عملیات قرار گرفت اما سال ها بعد همراه با گروه آزادگان به کشور بازگشت تا هویت شهیدبه خاک سپرده شده به جای زمردیان در گلزار شهدای همدان تبدیل به معما شود.

در برنامه ماه عسل امسال با نمایش تنها عکس به جا مانده از شهیدی که به جای زمردیان به خاک سپرده شده بود، از بینندگان خواسته شدتا چهره او را شناسایی کنند و حالا بعد از یک ماه، خبرگزاری ایسنا ازمشخص شدن هویت این شهید خبر داده است. بر اساس این خبر، شهید ایرج خرم‌جاه که از غواصان لشکر 10 سیدالشهدا بود در روز بیست و هفتم دی‌ماه 1365 و در سن 14سالگی در منطقه عملیاتی شلمچه به شهادت رسیده است.

 این شهید در سال 1351 در روستای «سیبستان» منطقه سیف‌آباد استان البرز متولد شده و در حال حاضر خانواده او شناسایی شده اند.  

 قرار است مراسم گرامی‌داشت این شهید و تعویض سنگ مزار او روزپنجشنبه خبر نو این هفته با حضور مادر شهید خرم‌جاه و مسئولان استان همدان انجام شود.

 منبع: خبر نو