تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
تردید درباره خواستگار زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:ترنم خانوم
آخرین ارسال:ترنم خانوم
پاسخ ها 23

صفحه‌ها (3): صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

تردید درباره خواستگار

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:11#
  maryam.azadeh آواتار ها
  همسفر عزیز
  من ضررهای مشروب رو کمرنگ جلوه ندادم. لطفا به دور از هرنوع تعصب اعتقادی، متنی رو که نوشتم یکبار دیگه بخونین. من گفتم اگه این اقا فقط در مهمانی ها مشروب میخورن این کارشون ضرر کمی برای سلامتی شون داره. بله این یک واقعیت هست دوست داشتی از یه پزشک سوال کن. کسی که مثلا ماهی یبار مشروب میخوره خیلیییییییی ضرر داره برا سلامتیش؟؟؟
  در مورد سیگار هم در بد بودنش شکی نیست ولی باید دید خانم ترنم خودشون خیلی به بوی سیگار حساس هستن یا اینکه چندان براشون فرقی نداره و صرفا نگران سلامت همسر اینده شون هستن. این دو مساله خیلی با هم فرق دارن.
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:12#
  من خودم با مشروب کاملا" مخالفم، از آدمایی که مشروب میخورن هم خیلی بدم میاد ولی یه جورایی مطمئنم که دیگه نمیخوره ، اگه بخوایم اینطوری درنظر بگیریم که مشروب خور نیست بازم به نظر شما دیگه درموردش فکرنکنم و به قولی که در مورد ترک سیگار داده اعتماد نکنم؟
  من واقعا" از سیگار بدم میاد، به حدی که اگه کسی رو ببینم که خیلی هم ازش خوشم بیاد ولی وقتی سیگار دستش میبینم نظرم درموردش کاملا" عوض میشه.
  ولی دوست دارم یه فرصت به این خواستگارم بدم، خودش فهمیده من چقد از سیگار بدم میاد، گفتم هم قول داده به همین زودی ترک کنه، تو این مدت زن داداشم همش باهاش در ارتباط بود، اونم قول داده که راستشو بگه، مثلا" اگه یه نخ میکشید میگفت، اگه 5 نخ هم میکشید بازهم میگفت.
  خداروشکر این چند روزهم فقط روزی یه نخ کشیده.
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:13#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  اولین نکته مهم اینه که هیچگاه به خاطر عذاب وجدان از ناراحتی دیگران، ازدواج نکنید؛ چرا که بعدها باید تاوانی بسیار سنگینتر بابت چنین دلیلی برای تصمیم گیری بپردازید. انتخاب همسر، یکی از بزرگترین انتخاب های زندگی است و آنچه بیشترین اهمیت رو داره، میزان تناسب و کفویت شما با خواستگار و نظر خود شماست، چون زندگی مربوط به شماست. البته این اصلا به معنای بی احترامی به دیگران نیست.

  دوم اینکه برای ازدواج کردن، برخی تناسبها ضرورت دارند. ازجمله تناسبهای مهم، تناسب اعتقادی و تناسب فرهنگی است. یکی از سوالات اساسی در مساله شما اینه که آیا شراب خوردن و سیگارکشیدن خواستگارتون، در منظومه اعتقادی ایشون جا داره؟ یعنی اینکه آیا ایشون به لحاظ اعتقادی، معتقد به حرمت شرابخواری هستند یا خیر؟(بحث من فعلا تناسب اعتقادی است و بنابراین در این بخش، به مشکلات جسمانی ناشی از شرابخواری نمیپردازم). آیا اهل نماز و روزه هستند؟

  اعتقادات خود شما چطوره؟ آیا بد اومدن شما از شرابخواری، نشات گرفته از اعتقادات مذهبی شماست یا به خاطر مشکلات جسمانی که داره یا هردو؟

  فعلا این سوالات رو پاسخ بدید تا تناسب اعتقادی رو بتونیم بهتر بررسی کنیم؛ ان شا الله در ادامه به بررسی مساله سیگارکشیدن و تناسب فرهنگی هم میپردازیم.
  پاسخ با نقل و قول

 4. ارسال:14#
  سلام آقای عزیزی
  قبلا" نماز میخوند ولی این دو، سه سال مرتب نمیخونه، روزه هم بخاطر سختی های کارش نمیگیره فقط شبای قدر، بابا و مامانش اهل نماز و روزه هستن.
  من روزه هامو حتما" میگیرم، تو ماه رمضون هم نماز و قرآن رو مرتب میخونم، ولی بقیه ایام سال به دلیل تنبلی نمازمو مرتب نمیخونم که خودم از این موضوع خیلی ناراحتم.
  چندهفته پیش که خواستگارم اومده بود خونمون تو ماه رمضون بود، فهمید که خونواده ما به نماز، روزه و قرآن اهمیت میدن، خیلی از این موضوع خوشحال شده بود، وقتی باتلفن باهم صحبت کردیم گفت دوست دارم مثل خونواده شما بشم اعتقاداتم رو قوی کنم، حتی اینم گفت که اگه من قبول کنم و خدا قسمت کنه بجای جشن عروسی بریم مکه.
  من بخاطر اینکه مشروب خوردن حرامه و آدم با خوردنش تا 40روز نجس میشه و نماز نمیتونه بخونه بدم میاد، یعنی در کل اعتقادات دینیم باعث شده از مشروب بدم بیاد.
  سیگار فکرنکنم گناه باشه ولی به هرحال من از سیگار متنفرم.
  پاسخ با نقل و قول

 5. ارسال:15#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  اگر انتظار دارید که همسر آینده تون به اعمال عبادی اهمیت بده، لازمه که در ابتدا خودتون بهشون اهمیت بدید.

  در این خصوص، حکمتی(شماره 150) از امیرالمومنین(ع) وارد شده که همواره برای امثال من درس آموز هست:

  از کسانی مباش که بدون عمل صالح به آخرت امیدوار است...نیکوکاران را دوست دارد، اما رفتارشان را ندارد گناهکاران را دشمن دارد اما خود یکى از گناهکاران است...

  متن کاملش رو اینجا بخوانید.

  اگر امید میره که دوباره به نماز خواندن و روزه گرفتن و سایر اعمال عبادی مشغول بشن، باهاشون شرط کنید که این مسائل براتون حائز اهمیت هست و از همین حالا شروع کنند.

  اما در رابطه با سیگاری بودن:

  سیگار میتونه زمینه ساز اعتیادهای دیگر باشه و بنابراین باید پیش از ورود به زندگی مشترک، این عادت ترک بشه. برای ترک کردن بهشون فرصت بدید. اگر نمیتونید با سیگارکشیدن ایشون کنار بیاید، که البته با نظر به پیامدهایی که داره کاملا منطقی هم به نظر میرسه، به ایشون بگید که برای ترک کامل از طریق کلینیکهای ترک اعتیاد معتبر اقدام کنند. شش ماه تا یک سال زمان لازمه تا مطمئن بشید که بازگشتی در کار نیست و ترک با موفقیت صورت پذیرفته. در غیر اینصورت، باید پیامدهای ازدواج با فرد سیگاری رو در نظر داشته باشید تا بتونید تصمیم درست رو بگیرید.

  فرصتی که برای ترک سیگار بهشون میدید، میتونه زمان مناسبی برای شروع مجدد اعمال عبادی ایشون هم باشه

  اما در رابطه با تناسب فرهنگی:

  باید درباره رسومات خودتون، پیش از ازدواج، هم با خود ایشون و هم با خانواده ایشون صحبت کنید. خانواده خواستگار و خود ایشون باید کاملا متقاعد بشن درباره رسومات شما. مثلا نحوه عروسی گرفتن، میزان جهیزیه ای که دختر عرفا میبره، تعداد مهمانها و مراسم خاص جشن عروسی بختیاری، انتظاراتی که از داماد هست و ...

  اگر اختلافات فرهنگی شدید باشه، تحمل وضعیت برای طرفین دردسرساز خواهد بود؛ اما اگر اختلافات، سطحی و قابل تحمل هست و طرفین هم همکاری لازم رو می کنند، چندان جای نگرانی وجود نخواهد داشت. در رابطه با جهیزیه سعی کنید کاملا خانواده شون رو توجیه کنید و به با خودشون هم شرط کنید که در آینده مشکل ساز نشه

  خلاصه:

  تناسب اعتقادی لازم و ضروری هست و باید درباره اون پیش از ازدواج به توافق رسید.

  درباره سیگارکشیدن، فرصت بدید و پیش از ازدواج، تکلیف ترک رو روشن کنند.

  درباره تناسب فرهنگی هم _ به مشکل نخوردن _ ، بستگی به میزان اختلافات فرهنگی و رسومات، میزان همکاری طرفین و درک آنها و میزان تحمل پذیری طرفین داره
  پاسخ با نقل و قول

 6. تردید درباره خواستگار  سپاس شده توسط niloofarabi

 7. ارسال:16#
  ترنم عزیزم سلام
  انشاالله که هر چی خیر و صلاحته برات اتفاق بیفته
  ولی خیلی حواستو جمع کن سعی کن خیلی خوب بشناسیش
  تا زمانی هم که به یقین نرسیدی که از کارای اشتباهش دست برداشته عقد نکن
  نامزدیتو طولانی کن تا کاملا بشناسیش
  برات آرزوی خوشبختی می کنم عزیزم
  پاسخ با نقل و قول

 8. ارسال:17#
  با سلام
  با تشکر از دوستان و همکاران مشاورم که به زیبایی به روشن شدن راه برای شما اقدام کردند، با احترام به درخواست شما درباره آگاهی از نظر اینجانب،با جمع بندی نظر دوستان، میتونی قبل از جواب دادن، از مشاوره حضوری هم بهره مند شوی. ولی یک پیشنهاد دارم . به خاطر نسبتی که با واسطتتون دارید و برای کم رنگ کردن تأثیر نظرات ایشون برای وابسته شدن به خواستگارتون و احیاناً تأثیر بر جهت پاسخگوییتون و کاهش مسئولیت ایشون و افزایش مسئولیت خوددتون، بهتره که نقش ایشون رو کمرنگ کرده و از این لحظه با خانواده پسر مراوده و به طور مستقیم، قرار و مدار بگذارید.
  پاسخ با نقل و قول

 9. ارسال:18#
  سلام
  من به حرفای شما خیلی فکر کردم، درمورد کساییکه خواستگار یا شوهرشون سیگاری بودن هم تو سایتای دیگه خیلی مطلب خوندم، در مورد سوالا و حرفا و شروط قبل از ازدواج هم مطالعه داشتم.
  اونارو که خوندم فهمیدم که من درمورد خواستگارم چیز زیادی نمیدونم، و توی اون صحبتاییکه با هم داشتیم خیلی از مسائلو روشن نکردیم، البته چون صحبتمون زیاد طولانی نبود.

  متاسفانه خانواده ما رسم ندارن که دختر و پسر تو دوران خواستگاری زیاد باهم صحبت کنن، نهایتش تو جلسه خواستگاری اجازه بدن نیم ساعت باهم صحبت کنن بعدشم از دختر میخوان که جواب قطعیشو بده  که این واقعا" خیلی رسم بدیه و طرفین نمیتونن از هم شناخت پیدا کنن. الان به خود من گفتن که نباید با خواستگارت صحبت کنی ولی از یه طرف دیگه تاهروقت که دوست داشتی فکرکن بعد جواب بده. خب من وقتی خیلی چیزارو نمیدونم چطور در موردشون فکرکنم؟

  تاالان من فقط یکبار یک ساعت تلفنی باخواستگارم صحبت کردم که درمورد خودمون حرف زدیم و بیشتر خودمونو به همدیگه معرفی کردیم چون من حتی نمیدونستم متولد چنده،  3بار هم با پیامک، که هردفعش هم حرفای زیادی بینمون ردوبدل نمیشد.  تا این حد هم ازنظر خانواده من خیلی زیاد بود.

  خانواده خواستگارم  همچین رسمی ندارن و میگن دختر و پسر باید باهم صحبت کنن وباهم آشنا بشن. خود خواستگارم هم وقتی باهاش صحبت میکردم میگفت که بیشتر باهم صحبت کنیم و با خط خودم بهش زنگ بزنم چون اون موقع با خط زن داداشم براش پیام میدادم و باهاش حرف زدم.

  بنظر شما اگه من خودم با خواستگارم صحبت کنم بدون اینکه خانوادم چیزی بفهمن و از اون هم بخوام که به خانوادش چیزی نگه و همه چیز بین خودمون بمونه اشکال داره؟ " البته حد و مرض هارو هم حفظ کنیم و صحبتمون فقط و فقط برا آشنایی ازدواج و تصمیم گیری درست باشه، نه ابراز علاقه و حرفای بی ربط"
   

   
  پاسخ با نقل و قول

 10. ارسال:19#
  با سلام
  از اونجایی که خانم برادرتون، در جریان هستند شاید بتونید به واسطه برادرتون، خانواده رو برای قرارهای بعدی حتی پیامکی هم که شده قانع کنید. البته با توجه به مطالعاتی که داشتید حتما از آسیب های این گفتگوها هم آگاهی دارید و باید تلاش کنید از اونها پیشگیری کنید از جمله وابسته شدن، خروج از خط قرمزها، رودربایستی ها برای جواب مثبت دادن و... به هر حال برای شناخت بیشتر برای دادن جواب قطعی از هر ترفندی برای هدفتون که همون شناخت بیشتره، با توجه به تجربیات قبلی خانوادگی استفاده کنید. اگر بتونید اطمینان خانواده رو نسبت به خودتون و اینکه از خط قرمزها عبور نخواهید کرد، جلب کنید بهتر از اینه که از اولین خط قرمز خانواده که همون تماس بدون اطلاعه، عبور کنید. با این کار حتی میتونید بر جلب اعتماد خواستگارتون هم تأثیر بذارید. دختری که به خانواده، پایبنده بیشتر میتونه در آینده قابل اعتماد باشه.
  پاسخ با نقل و قول

 11. ارسال:20#
  سلام
  ممنون از راهنماییتون
  خودمم داشتم به این نتیجه میرسیدم که بی اجازه خانوادم این کارو نکنم، چون هرچند که من حد و مرض و خط قرمزارو رعایت کنم ولی بازم اگه خانوادم بفهمن برام دردسر میشه و ممکنه حرف منو باور نکنن، چون بی اجازه این کارو کردم.
  یا اینکه ممکنه این وصلت سرنگیره اون وقت خودم از اینکه این کارو کردم پشیمون بشم و اون پسر شاید بخاطر اینکه پنهانی باهاش حرف میزدم درموردم فکرای بدی بکنه یا اگه هم سر بگیره بازم ممکنه تو زندگی بهم اعتماد نکنه و فکرکنه قبلا" هم پنهانی کارای دیگه ای کرده باشم.
  پس باتوجه به حرفای شما و برداشتای خودم بهتره صبر کنم... شاید خانوادم خودشون بعدا" اجازه بدن بیشتر باهم آشنا بشیم.
  فعلا" که عجله ای نیست، منم باتوجه به صحبتای دوستان نمیخوام شتابزده عمل کنم.
  پاسخ با نقل و قول

صفحه‌ها (3): صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •