تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
بحث ومشاوره در مورد اضطراب وپانیک زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:narges☺
آخرین ارسال:موج آبی
پاسخ ها 6

بحث ومشاوره در مورد اضطراب وپانیک

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  narges☺ آواتار ها
  کاربران عزیز لطفا اگه پانیک دارید لطفا علائم واتفاقاتی که براتون می افته بنویسید تا با کمک هم ومشاورین عزیز در موردش صحبت کنیم
   
  از لبــاس کهنـه ات خجــالت نکــش
  از افکــار کهنــه ات شرمنــده بــــــاش
  پاسخ با نقل و قول

 2. بحث ومشاوره در مورد اضطراب وپانیک  سپاس شده توسط niloofarabi

 3. ارسال:2#
  narges☺ آواتار ها
  سلام بچه ها خدارو شکر هیچ کس مشکلی نداره
   
  پاسخ با نقل و قول

 4. ارسال:3#
  http://hamyaryiran.ir/Thread-%D8%AD%D8%A7%D9%84%D9%85-%D8%AE%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%87?page=2
  این تاپیک میتونه کمکتون کنه دوست عزیز مشاوره خانم رهایی را هم بخوانید
  خدایا :
  هیچ چیز به اندازه تنهایی برایم لذت بخش نیست
  پاسخ با نقل و قول

 5. ارسال:4#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  در این مورد میشه صحبت کرد. اما یادتون باشه که حتما زیرنظر روانشناس بالینی مجرب باشید.

  معیارهای تشخیصی اختلال پانیک بدون آگورافوبی, در DSM-IV-TR:

    الف ـ هم (۱) و هم (۲):

      ۱. حملات مکرر و غیرقابل انتظار پانیک

      ۲. حداقل به دنبال یکی از حمله‌ها به مدت یک ماه (یا بیشتر)، یک (یا چند تا) از علایم زیر ادامه خواهد داشت:

        الف ـ نگرانی مداوم در مورد وقوع حمله‌ای دیگر
        ب ـ نگرانی در مورد آثار حمله یا نتایج آن (مثلاً از دست دادن کنترل دچار حمله قلبی شدن، دیوانه شدن)
        ج ـ تغییر واضح در رفتار در ارتباط با حمله‌ها

    ب ـ فقدان آگورافوبی

    ج ـ حمله‌های پانیک به‌دلیل اثر فیزیولوژیک مستقیم یک ماده (مثلاً یک ماده مورد سوءمصرف یا دارو) یا بیماری طبی عمومی (هیپرتیروئیدی) نمی‌باشد.

    د ـ حمله‌‌های پانیک با بیماری روانی دیگری بهتر توضیح داده نمی‌شود، مانند فوبی اجتماعی (مثلاً در مواجهه با موقعیت‌های اجتماعی اتفاق بیفتد که باعث ترس بیمار می‌شود)؛ فوبی اختصاصی (مثلاً هنگام مواجهه با یک موقعیت خاص فوبیک اتفاق بیفتد)؛ اختلال وسواس فکری - عملی (مثلاً در مواجهه با کثیفی در فردی که وسواس دارد اتفاق بیفتد)؛ اختلال استرس پس از تروما (مثلاً در پاسخ به محرک‌هائی اتفاق بیفتد که مرتبط با استرسی شدید است)؛ یا اختلال اضطراب جدائی (مثلاً در پاسخ به دور شدن از خانه یا نزدیکان).

  معیارهای تشخیصی برای حمله پانیک , در DSM-IV-TR:

  توجه: حمله پانیک اختلالی قابل کدگذاری نمی‌باشد. آن را با تشخیص خاصی که در آن حمله پانیک رخ می‌دهد، کدگذاری کنید (مثلاً: اختلال پانیک با آگورافوبی).

  دوره مشخصی از ترس یا ناراحتی شدید، که در آن چهار (یا بیشتر) از علایم زیر به‌طور ناگهانی ایجاد می‌شود و در عرض ده دقیقه به اوج خود می‌رسد:

    ۱. تپش قلب، کوبش قلب یا افزایش ضربان قلب
    ۲. تعریق
    ۳. لرز یا تکان خوردن
    ۴. احساس تنگی نفس یا اختناق
    ۵. احساس خفگی
    ۶. درد یا ناراحتی در سینه
    ۷. تهوع یا ناراحتی شکمی
    ۸. احساس سرگیجه، عدم تعادل، سیاهی رفتن چشم‌ها یا غش
    ۹. مسخ واقعیت (احساس غیرواقعی بودن) یا مسخ شخصیت (احساس گسستگی از خود)
    ۱۰. ترس از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن
    ۱۱. ترس از مردن
    ۱۲. بارستزی (احساس کرختی یا مور مور شدن)
    ۱۳. لرز یا گر گرفتگی


  نقل از ویستا
  پاسخ با نقل و قول

 6. ارسال:5#
  elnaz.t آواتار ها
  من1/2/3/4/6/7/8/9/10/12/13رودارم ایاممکنه؟
  پاسخ با نقل و قول

 7. ارسال:6#
  موج آبی آواتار ها
  طبقه بندی اختلالات اضطرابی: اختلالات اضطرابی معمول ترین یا رایج ترین اختلال زوانی هستند که شامل اختلال پنیکگروفوبیا 1( بدون تاریخچه اختلال پنیک ) ، اختلال اضطراب منتشر2 ، فوبیای خاص3 ، فوبیای اجتماعی4 ، اختلال وسواس 5و اجبار استرس پس از سانحه6 ، اختلال استرس حاد و مزمن.7                                                  
  پانیک: مشخصه اختلال پانیک ، وقوع خود به خود و غیر منتظره حملات پانیک است که شامل حملات و دوره های مجزای ترس شدید هستند و فراوانی بروز آنها از چند حمله در یک روز تا صرفا تعداد انگشت شماری در یک سال فرق می کند .اختلال پانیک اغلب بازار هراسی همراه است و آن ترس از تنها بودن در مکان های عمومی ( مثل فروشگاه های بزرگ ) بویژه اماکنی است که در صورت عارض شدن حمله پانیک در
  فردخروج سریع از آنها دشوار است  .                                                                                                           .                                                                                                                  عوامل وراثتی دراختلال: تعداد مطالعات کاملا نظارت شده در باره اساس وراثتی ، اختلال پانیک و بازارهراسی اندک است ، اما همین داده های موجود مؤید این نتیجه گیری است که اختلالات مزبور مؤلفه ی وراثتی مشخصی دارند ( کاپلان ، سادوک 1386 ) .8
  حملات پانیک و اختلال پانیک :حمله پانیک یک دوره مشخص ترس یا ناراحتی شدید است که با تعدادی علائم جسمی و شناختی همراه می شود . یک حمله حداکثر ممکن است 10 تا 15 دقیقه طول بکشد . اکثر افراد ترس از مردن ، دیوانه شدن یا ازدست دادن کنترل هیجانات در رفتارشان را گزارش می دهند . یک حمله پانیک با شدت و ناگهانی بودن آن و طبیعت دوره ای خود از انواع اختلالات اضطرابی جدا می شود . میزان حملات پانیک در تمام عمر تا 4% و در یک سال حدود 2% پیوسته در مطالعات همه گیر شناسی گزارش شده است این اختلال به طور معمول در زنان دو برابر مردان می باشد ( کاپلان ، سادوک 1386 ) .1                                                                                                       
  آگروفوبیا : امروزه اگروفوبیا اضطراب شدید و نافذ در مورد بودن در شرایطی که فرار از ان ممکن است سخت باشد یا اجتناب از شرایطی مانند تنها بیرون از خانه بودن یا مسافرت با ماشین ، یا اتوبوس یا هواپیما یا بودن در مناطق شلوغ را توصیف می کند . شیوع یک ساله آن در حدود 5% می باشد و به طور معمول در زنان دو برابر مردان اتفاق می افتد .                                                                                                                   
  فوبیها : آسیب شناسان روانی فوبی را نوعی اجتناب ناراحت کننده و ناشی از ترس می دانند که تناسبی با میزان خطر در یک شی ء موجود یا یک موقعیت خاص ندارد و بیمار آنرا بی پایه می داند در صورتی که ترس افراطی از بلندی ، فضای بسته ، مار ، عنکبوت ، ( البته در صورتی که هیچ خطر واقعی وجود نداشته باشد ) به قدری ناراحت کننده باشد که منجر به آشفتگی در زندگی شخص شود می توان تشخیص فوبی را داد .                        
  فوبی های خاص : این شرایط عمومی و مشترک با ترسهای مشخص شده از موضوعات و موقعیتهای خاص تشخیص داده می شوند ، برخورد با موضوع فوبیا چه در زندگی واقعی ، چه تصور و فیلمهای ویدئویی حتما اضطراب شدیدی را که ممکن است شامل یک حمله پانیک موقعیتی نیز باشد بر می انگیزد . تقریبا 8% جمعیت بزرگسالان به یک یا چند نوع فوبی خاص در یک سال مبتلا می باشند .
    فوبیهای خاص ترسهای ناموجهی هستند که در اثر حضور یا پیش بینی یک موضوع یا موقعیت خاص به وجود می آیند . Dsm – iv – jr  این گونه فوبی ها را براساس منبع به چند نوع فرعی تقسیم بندی کرده است : خون ، جراحت و تزریق ، موقعیت ها ( از قبیل هواپیما ، آسانسور ، فضاهای بسته ) ، حیوانات ، محیط طبیعی ( برای نمونه : ارتفاع و آب ) . این فوبی ها غالبا با یکدیگر همایندی مرضی دارند . شیوع در طول زندگی برای این اختلال حدود 7% در مردان و   16 % در زنان است . ( دهستانی ، مهدی ، دیویسون و همکاران )   1.     
  فوبی اختصاصی: فوبی اختصاصی ممکن است از ملازم و مقارن شیئی یا موقعیت معین با هیجان هایی از قبیل  ترس و پانیک پیدا شود . مکانیزم های مختلفی را برای این جفت شدن و ملازمت مطرح کرده اند اما در کل چنین است که استعدادی نامعین و عامل به پیدا کردن احساس ترس یا اضطراب زیربنای این اختلال را تشکیل می دهد بعد که واقعه خاص یا معینی ( مثلا رانندگی ) باتجربه هیجانی ( نظیر تصادف ) توام می شود بیمار به ایجاد تداعی هیجانی دائم میان رانندگی یا ماشین و ترس یا اضطراب آسیب پذیر می گردد .                                     
  فوبیای اجتماعی:که به عنوان اختلال اضطراب اجتماعی نیز مطرح شده است افرادی اضطراب خیلی شدید و مشخص را در شرایط اجتماعی ای توصیف می کنند شامل نمایش یا اجرا می شود . میزان فوبی اجتماعی 2 تا 7%  می باشد . این فوبی بیشتر در خانمها شایع است .                                                                                     
  اختلال اضطراب منتشر: این اختلال با دوره 6 ماهه اضطراب و نگرانی و همراهی آن با چند علامت مشخص تعریف می شود در این اختلال نگرانی افراط آمیز و معمولا مربوط به بسیاری از موضوعات شامل کار ، روابط ، بودجه ، فامیل خوبی برای کسی بودن ، گرفتاریهای عملی و مسائل مشرف به مرگ می باشد . این اختلال بیشتر خانمها به نسبت 2 به 1 نسبت به آقایان است و شیوع سالانه آن 3% است که 50% موارد در دوران کودکی یا جوان آغاز شده اند .
  اختلال وسواس و اجبار : وسواس ها افکار ، محرکها و یا تصوراتی نافذ برگشت پذیر هستند که به عنوان چیزی نامناسب ، عجیب و غریب یا اجتناب ناپذیر ادراک می شوند . وسواسهایی که اضطراب و افسردگی مشخصی را بر می انگیزند اصطلاحا الگوی بیگانه یا الگوی نیروپریش نامند . زیرا محتوای آنها اصلا به افکاری که  معمولا شخص دارد شباهتی ندارد.   اجبارها :  رفتارهای تکرار شونده یا فعالیتهای ذهنی هستند که با یک وسواس یا اجتناب از بوقوع پیوستن برخی حوادث بیم آور همراه می باشند شیوع یک ساله آنها 2.4% می باشد .                                                
  اختلال استرس پس از سانحه: به اختلالی گفته می شود که در طول نخستین ماه پس از فشار ناشی از یک ضربه روحی شدید گسترش می یابد و خصوصیات آن شامل علائم اضطراب منتشر و بیش تحریکی ، اجتناب از شرایط یا محرکاتی مربوط به حادثه را بر می انگیزند و مزمن و مصر بودن خاطرات حادثه از طریق بازگشت ناگهانی آن خاطرات ، رؤیاها یا افکار تکرار شونده یا تصورات دیداری ، حدود 50 % افراد مبتلا به این اختلال پس از شش ماه بهبود می یابند
  اختلال حاد : این اختلال با بهبود دیرتر از پایان یک ماه از اختلال استرس پس از سانحه متمایز می شود (APA 2000) .
  علائم و نشانه های اضطراب : مضطرب بودن تا اندازه ای به عنوان بخشی از یک پاسخ مقابله ای طبیعی به مسائل زندگی روزمره در نظر گرفته می شود . با این حال زمانی که اضطراب شدید یا نامتناسب با موقعیت باشد به عنوان یک اختلال و یا یک مشکل بالینی در نظر گرفته می شود . علائم روان شناختی اضطراب عبارتند از :
  خلق وخو: اضطراب ، تحریک پذیری ، احساساتی بودن .
  تفکر : نگرانی ، اشکال در تمرکز ، احساس خالی بودن ذهنی ، بیش از حد به تهدید اهمیت دادن ، آسیب پذیر تلقی کردن خود ، احساس بی کفایتی .
  انگیزش : اجتناب از موقعیت ها ، وابستگی زیاد ، تمایل به فرار .
  رفتار : بی قراری ، واکنش از جا پریدن ، هوشیاری زیاد ( توزنده جانی 1374 ) .1
  علائم و تظاهرات محیطی اضطراب : اسهال ، احساس سرگیجه .سبکی در سر ، تعریق مفرد ، تشدید رفلکس ها ، بالا رفتن فشار خون ، تپش قلب ، تنگ شدن مردمکها ، بی قراری و ( قدم زدن ) ، سنکوپ ، تاکی کاردی ، مورمور شدن انتهاها ، لرزش ، آشفتگی  ، احساس پروانه در شکم ، تکرر ادرار ، کندی دفع ادرار ، احساس قریب الوقوع بودن ادرار ( پورافکاری 1375 ) .   2                                                                                                                        
  احساس اضطراب دو مؤلفه دارد : با خبر شدن فرد از تغییرات جسمی خود ( مثل تپش قلب و تعریق ) و با خبر شدن از اینکه عصبی شده است یا ترسیده است ، احساس شرم نیز ممکن است به اضطراب دامن بزند ( دیگران می فهمند که من ترسیده ام ) خیلی ها وقتی می فهمند که دیگران پی به اضطراب آنها نبرده اند یا شدت آنرا نیافته اند تعجب می کنند .                                                                                                      
  اضطراب ، گذشته از اثرات حرکتی ( موتور ) و احشایی بر تفکر و ادراک ، و یاد گیری فرد هم اثر می گذارند .اضطراب اغلب اغتشاش شعور و اعوجاج در ادراک ایجاد می کنند : اعوجاج هایی که نه فقط در درک زمان و مکان که حتی در درک افراد و معنا و اهمیت وقایع این اعوجاج ها یا کاستن از تمرکز ، کم کردن قدرت یادآوری و مختل ساختن قدرت ربط دادن امور به هم ( یعنی تداعی کردن ) می توانند دریاد گیری اختلال ایجاد کنند .   [hr].Panic disorder 1.Anxiety disorder 2.Specific Phobias 3.Social phobias 45 .Obsession6.Having post – traumatic stress7 .Chronic and acute stress disorder8 . كاپلان، هارولد؛ سادوك، بنيامين(2003). خلاصه روانپزشكي باليني. (جلد اول، دوم و سوم) ترجمه: رفيعي، حسن؛ رضاعي، فرزين(1382). تهران: انتشارات ارجمند.
   1 . كاپلان، هارولد؛ سادوك، بنيامين(2003). خلاصه روانپزشكي باليني. (جلد اول، دوم و سوم) ترجمه: رفيعي، حسن؛ رضاعي، فرزين(1382). تهران: انتشارات ارجمند.
   1 . آسیب شناسی روانی جلد اول مؤلفان دیویسون ، نیل ، کرینگ ، مترجم دکتر مهدی دهستانی 1385
   
   1 . بلك برن، ماري؛ ديويد سون، كيت. ام(1374). شناخت درماني افسردگي و اضظراب (راهنمايي براي پزشكان). ترجمه: توزنده جاني، حسن. مشهد: انتشارات آستان قدس رضوي.2 گلبرگ ، ریچارد ، اضطراب . ترجمه پورافکاری ، نصرت الله . تبریز : تابش ، 1363  .
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •