تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
مازوخیسم زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:راز آبی
آخرین ارسال:راز آبی
پاسخ ها 3

مازوخیسم

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  بسم الله الرحمن الرحیم

  مازوخیسم یا شهوت خود آزاری

  انحراف مازوخیسم یا شهوت خودآزاری، نقطه ی مقابل انحراف سادیسم یا دیگرآزاری است.
  یك فرد سادیستیك ازآزار واذیت كردن دیگـــران لذت می برد، اما یك انسان مبتلا به «مازوخیسم» از عذاب و شكنجه ای كه خودش متحمل می شود لذت می برد.

  افرادی كه به این نوع انحراف مبتلا هستند بشدت تمایل دارند كه چه به وسیله ی خود و چه از طرف دیگران، آزار ببینند یا حتی شكنجه شوند. كامیابی روانی این بیماران، جز با زجر و آزار دیدن حاصل نمی شود.

  تمامی روان شناسان در دوره های مختلف، خوی تجاوز و تعدی یا به بیان دیگر غریزه ی تخریب و مرگ را یكی از غرایز طبیعی افراد بشر و منشأ انحراف سادیسم دانسته اند. انحراف مازوخیسم یا خودآزاری نیز ریشه در همین غریزه دارد.
  با این تفاوت كه واكنشهای بیمار مبتلا به مازوخیسم با بیمار سادیست فرق می كند.

  یه عکسم هست که به صورت لینک میذارم
  اگه تحمل دیدنشو ندارید، لطفا نبینید.
  تصویر شماره یک                                  
                                     ادامه دارد....

   

   

   

   
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  هنگامی كه تمایلات قهرآمیز غریزه ی مرگ در عوامل روانی انسان حادث شد، از دو حال خارج نیست:

  1- یا انسان به پیروی از این غریزه به تخریب و شكستن اشیا و آزار دیگران می پردازد و به این ترتیب غریزه ی خود را ارضا می كند،

  2- یا اینكه محدودیتهای طبیعی و اجتماعی به او اجازه ی این كار را نمی دهند؛ برای مثال طفل به دلخواه خود نمی تواند آنچه را كه در دسترسش قرار می گیرد بشكند و یا مثلاً سر گربه را از تنش جدا سازد.

  در این صورت غریزه ی تخریب و مرگ به جای اینكه متوجه دنیای بیرون انسان شود، به درونش راه می یابد و خود انسان را هدف قرار می دهد و به این ترتیب، تمایلات قهرآمیزانسان به جای دیگران روی خود او پیاده می شود.

  به بیان دیگر انحراف مازوخیسم و سادیسم هر دو از یك منبع سرچشمه می گیرند ولی در مازوخیسم غریزه ی تخریب و مرگ به جای اینكه روی دیگران عمل كند، بر خود بیمار مبتلا اثر می گذارد.

  گروه های زیادی از مردم مبتلا به مازوخیسم هستند؛ مثلاً مرتاضان و یا افرادی كه در پاره ای موارد به استقبال مرگ می روند و یا اشخاصی كه در مواقع خطر و پیش آمدهای ناگوار و مصیبت بار، به جای اینكه برای رفع مشكلات خود تدابیر منطقی ای بیندیشند، خود را هلاك می كنند.

  بعضی از مبتلایان به مازوخیسم نیز، دراین موارد، در واقع قصد انتقامجویی و یا كشتن دیگران را دارند. این _نوع سادیسمی ارضای غریزه _ است، اما به جای این كار، خود را از بین می برند.  ادامه دارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:3#
  ● انواع مازوخیسم:


  انحراف مازوخیسم را از نظر شدت و ضعف به سه دسته تقسیم كرده اند:

  مازوخیسم روانی، مازوخیسم احساساتی و مازوخیسم جسمی یا فیزیولوژیكی.

  توجه به این نكته ضروری است كه به طور معمول، حالات مذكور تا حدودی در زندگی افراد بشر وجود دارند، و تا هنگامی كه جنبه ی عادی داشته، ازحد و مرز معمولی تجاوز نكنند، امری كاملاً طبیعی به شمار می روند اما اگر به صورت های شدید و خاص یا به عبارت دیگر انحرافی جلوه كنند و یا بتدریج به صورت عادت در آیند، وجود انحراف را محقق می سازند.


  ● مازوخیسم روانی

  مبتلایان به این نوع مازوخیسم، جز دشنام و خفت و خواری چیزی نمی طلبند و زخم زبان، اهانت و ناسزا آنها را به اوج لذت می رساند.


  مازوخیست های روانی، تا زمانی كه از كسی دشنام نشنیده اند یا شخصی آنها را تحقیر نكرده است، ناراحت و ناآرامند.


  به طوركلی می توان گفت كه منحرف مازوخیست، یك انسان خفت طلب واهانت جو است و به هر ترتیبی كه بتواند خود را به دیگری تسلیم می كند و بدون قید و شرط در اختیار او قرار می گیرد تا تمایلات روانی و انحرافی خود را اقناع کند.
  ● مازوخیسم احساساتی

  بعضی از افراد مبتلا به مازوخیسم كه معمولأ كمرو، جاهل و بی سواد هم هستند، از آشكار شدن انحراف خویش خودداری می كنند و به درون خود پناه می برند.

  این افراد می كوشند با تجسم صحنه های مختلف مازوخیسم از راه فكر و خیال، تمایلات غیر عادی خود را ارضا كنند. این دسته از منحرفان مازوخیسم را مازوخیسم های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.  
  ● مازوخیسم فیزیولوژیكی

  مازوخیسم فیزیولوژیكی كه حادترین و واقعی ترین وجه مازوخیسم است حالتی است كه انسان را وا می دارد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتیاق درمعرض زجر و درد و عذاب قرار دهد.

  برای شخصی كه به انحراف مازوخیسم فیزیولوژیكی مبتلاست، درد مفهوم خود را از دست داده و حتی لذت و شعف می شود.

  مبتلایان به این نوع مازوخیسم كه تعدادشان از مبتلایان به دو نوع دیگر بیشتر است، از آزار های بدنی مانند شكنجه، پاره شدن پوست و گوشت و یا سوختن بدن شان لذت می برند و چنانچه اقدامی برای درمان آنها صورت نگیرد، سرانجام خود را هلاك خواهند ساخت.

  لینک تصویر شماره دو

  ایران سلامت
  نوشته دکتر مسعود انصاری

  با تلخیص!
   

   

   
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •