تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!! زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 11

صفحه‌ها (2): صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  خوب تحصیل کردن در دانشگاه

  اگر از دانشجویان سوال کنید چرا به دانشگاه آمده اند، جواب های مختلفی می شنوید. عده ای برای رشد و تعالی خود آمده اند ،عده ای برای کار پیدا کردن و عده ای برای بدست آوردن دل دوستان یا خانوادشان و خلاصه خیلی دلیل دیگر. اما به هر دلیلی که وارد دانشگاه شده باشند انتظار دارند تحصیل در دانشگاه برای آنها یک تجربه مثبت و ارزشمند باشد. با این وصف ،بسیاری از دانشجویان نمی توانند از وقت شان در دانشگاه ، حداکثر بهره را ببرند. آنها معمولا احساس می کنند نمی توانند کاری را که باید انجام بدهند،انجام بدهند. در حالی که مشکل اصلی آنان این است که نمی دانند آن را چطور انجام بدهند. توصیه ها و راهنمایی های زیر به شما کمک می کنند حداکثر بهره را از دانشگاه ببرید.

  نگرش درست

  در شروع ترم باید بگویید: «درس می خوانم». با شروع ترم ،باید در کلاس ها شرکت کنید و تکلیف تان را انجام بدهید. در این بین باید کارهای آسان و سختی انجام بدهید.عده ای از دانشجویان وقتی با مشکل و گرفتاری مواجه می شوند،تسلیم نمی شوند و از تلاش دست نمی کشند.عده ای هم از درس خواندن دست می کشند و با سختی ها مبارزه نمی کنند. ملزم بودن به انجام دادن کارها ،مهم ترین عامل موفقیت در دانشگاه است.

  درس خواندن ،علی رغم وجود مشکلات

  مردم جوکی دارند با این مضمون که یکی دو روز قبل از ترم اول، برای برخی از دانشجویان چند سال طول می کشد. این جوک تا حدود زیادی درست است. اولین سال حضور در دانشگاه برای شما دوران تغییر و سازگاری است . در سال اول دانشگاه،به بسیاری از ارزشها یتان شک می کنید.به فکر اهداف شغلی یان می افتید. در محیط جدیدی قرار می گیرید و روابط جدیدی برقرار می کنید . اگر چند سال از درس و تحصیل دور بوده اید یا در دبیرستان ،دانش آموز کوشایی نبوده اید،مجبور می شوید عادت درس خواندن را در خودتان ایجاد کنید . در ضمن گاهی با مشکلات مالی،شخصی و خانوادگی خاصی مواجه می شوید که بیش از هر دوره ی دیگری روی شما فشار روانی می آورند.
  همیشه دانشجویانی علی رغم مشکلات موجود موفق می شوند که عزم شان را برای درس خواندن جزم کرده باشند. شما نیز با وجود نگرانی ها و فشارهایی که در طول ترم خواهید داشت باید هر طور شده درس بخوانید.در غیر اینصورت ،فرصت هایی را که شاید هرگز تکرار نشوند،از دست می دهید.
  اما ممکن است به جای درس خواندن تحت هر شرایطی ،درس مورد نظر یا ترم را ول کنید. من نمی خواهم بگویم تصمیم تان غلط است ولی پیش از هر اقدامی ،با یک نفر مشورت کنید. در دانشکده آدم هایی مثل مشاوران ، اساتید و سایر مقامات مسئول هستند که می توانید با آنها صحبت کنید . این آدم ها می توانند دورنمایی از تصمیم تان را برای شما ترسیم کنند. همیشه مواقعی پیش می آید که محتاج بینش پیدا کردن درباره خودمان هستیم و این بینش را دیگران می توانند به ما بدهند.

  منبع: زمینه روانشناسی سانتراک جلد یک.
  ادامه دارد ....  اینا قبلا بودش پاک شد دوباره دارم میذارم! فایلش رو هم حذف کردم! گفتم رو همیاری موندگار هست! بیخود فضای هاردمو اشغال نکنم
  ویرایش توسط niloofarabi : 2014_10_05 در ساعت 18:51
  پاسخ با نقل و قول

 2. دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!  سپاس شده توسط anahid,elnaz.t,Far Zane,مهدوی,مهرسا62,محسن عزیزی,yas64,جیگر طلا,ساجده,شبنم

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  آیا از درس خواندن طفره می روید؟


  همین طور که ترم پیش می رود و درس ها سنگین می شوند بیش از بیش به انتخاب کردن نزدیک می شوید.شما دو را بیشتر ندارید. یا درس بخوانید یعنی تفریح و ضیط صوت و تلویزیون و خوشگذرانی را تعطیل کنید و به درس بچسبید ؛یا از درس خواندن طفره بروید که بی نهایت راه برای انجام دادنش دارید. مثلا دانشجویان معمولا با حربه های زیر از درس خواندن طفره می روند.اگر شما نیز به این حربه ها متوسل می شوید و معمولا در دام آنها می افتید باید ببینید آیا اصلا وقت مناسبی برای دانشگاه آمدنتان بوده است. اگر نمی دانید که واقعا عزم تان را برای تحصیل در دانشگاه جزم کرده اید یا نه،خودتان را به بی خیالی نزنید. از مشاور دانشگاه یا مشاور تحصیلی یا یک متخصص وقت ملاقات بگیرید. به این ترتیب با مشکل تان درگیر خواهید شد و آن را برطرف خواهید کرد.

  " من نمی توانم"

  بسیاری از دانشجویان از همان ابتدا موضع آدم شکست خورده را می گیرند و چون پذیرفته اند کاری نمی توانند بکنند،هیچ تلاشی نمی کنند. ولی تنها راهی که می توانید ببینید آیا کاری می توانید انجام بدهید یا نه،امتحان کردن آن کار است. اکثر دانشگاه ها با راده خدماتی مثل تدریس خصوصی و ازمایشگاه های خواندن ،نوشتن و ریاضی به دانشجویان مصمم برای تحصیل کمک می کنند.


  ادامه دارد ....
  پاسخ با نقل و قول

 4. دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!  سپاس شده توسط elnaz.t,مهدوی,yas64,جیگر طلا,ساجده,شبنم

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  "سرم خیلی شلوغ است"

  برخی از دانشجویان هم خودشان را خیلی مشغول می کنند.کاری پیدا می کنند که اصلا نیازی به آن ندارند یا بیش از حد کار می کنند .عده ای نیز خودشان را درگیر فعالیت های اجتماعی داخل و خارج از دانشگاه می کنند. برخی دیگر برای خودشان مشکلات شخصی و خانوادگی می تراشند و وانمود می کنند که نمی توانند روی درس ها متمرکز شوند.البته مواردی هم هست که آنان واقعا سرشان شلوغ باشد و مشکل داشته باشند . ولی در اغلب موارد ،برای انجام ندادن کاری که می دانند باید آن را انجام بدهند، ناهشیارانه عذر موجهی می تراشند.

  "درسم را بعدا می خوانم"

  همه ما گاهی تعلل می کنیم و کارها را به بعد موکول می کنیم. اما بعضی از دانشجویان مدام تکلیفشان را پشت گوش می اندازند و ساعات منظم مطالعه ندارند. آنها به جای درس خواندن،وقتشان را صرف تماشای تلویزیون ،حرف زدن با دوستان شان ،سینما رفتن و صدها کار دیگر می کنند.
  خودتان را متقاعد نکنید که اگر روی شما فشار باشد،بهتر درس می خوانید.اگرچه ظاهرا مهم ترین مطالب شب قبل از امتحان یادتان می ماند و وقتی ساعت 9 صبح روز بعد امتحان دارید،مطالبی را که بین نیمه شب تا 2 صبح خوانده اید بیش از همه به یاد می آورید اما آمادگی قبلی بیش از هر چیزی به شما کمک خواهد کرد . این یک حقیقت مسلم روانشناسی است که اگر دروس را به صورت وعده های کوچک در چنئ جلسه بخوانیم،آنها را بهتر یا می گیریم و آسانتر به یاد می آوریم تا وقتی آنها را در یک وعده می خوانیم. این نشان می دهد که درس خواندن شب قبا از امتحان چندان موثر نیست و بسیار خسته کننده است.

  ادامه ....

   
  پاسخ با نقل و قول

 6. دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!  سپاس شده توسط elnaz.t,مهدوی,مهرسا62,yas64,جیگر طلا,ساجده,شبنم

 7. ارسال:4#
  niloofarabi آواتار ها
  "درس خسته کننده ای است"
   
  گاهی اوقات دانشجویان دلیل عملکرد ضعیفشان در فلان واحد درسی را استاد یا خود آن درس می دانند.انها توقع دارند تحصیل شان پر ازسرگرمی باشد که توقع غیر واقع بینانه ای است. به طور کلی برخی دروس و استادان دانشگاه خسته کننده اند و برخی پر شور و هیجان. بسیاری نیز بین این دو حالت اند. اگر به درسی علاقه ندارید باید تمام سعی تان را به خرج دهید تا آن را پاس کنید و برای همیشه از آن درس خلاص شوید.
   

  "مهم اینست که وارد دانشگاه شده ام"

  برخی از دانشجویان ،دوران دانشجویی خود را در این خیال خطرناک می گذرانند که «اوضاع روبه راه است . من وارد دانشگاه شده ام. کارت دانشجویی و یک عالمه کتاب درسی دارم. تمام اینها ثابت می کند که من دانشجو هستم. من کارم را انجام داده ام.» آنها در این خیال که انسان های دیگر نیز گاهی در آن غرق می شوند، غرق شده اند که یک شبه راه صدساله طی کرده اند.ولی اکثرشان به تدریج می فهمند که این یک خیال واهی است. خیلی کم پیش می آید که کسی یک شبه ره صد ساله طی کند. در دانشگاه نیز چنین است. برای رسیدن به هدف تان باید زحمت بکشید. با زحمت کشیدن است که می توانید عنان زندگی را در دست بگیرید.


  ادامه ....
  پاسخ با نقل و قول

 8. دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!  سپاس شده توسط elnaz.t,Far Zane,مهدوی,مهرسا62,yas64,جیگر طلا,ساجده,شبنم

 9. ارسال:5#
  niloofarabi آواتار ها
  یک شروع محکم

  برای شروع محکم تحصیل در دانشگاه ،داشتن برنامه خوب ،ضروی است. در بسیاری از دانشگاه ها ،واحد های ترم اول برای تمام دانشجویان ثابت اند. اما اگر در ترم اول حق انتخاب دارید،راهنمای دروس دانشگاه را بادقت بخوانید . در این دفترچه راهنما ،محتوا و اهداف اکثر دروس و پیش نیاز های آنها نوشته شده است. وقتی پیش نیاز واحیدی را نگذرانده اید ،آن واحد را نگیرید.
  پیش از تنظیم برنامه تان ،با شخص آگاهی که در انتخاب دروس مناسب و جالب می تواند به شما کمک کنید،مشورت کنید.مشاورانن تحصیلی و روانشناسان مشاور و دانشجویان سال بالایی می توانند به برنامه ریزی شما کمک کنند.
  کلاس های تان را پشت سر هم در یک روز نگیرید چون خسته کننده می شوند و نمی گذارند از کلاس ها نهایت بهره را ببرید.بیش از واحدهایی که در ترم اول توصیه شده اند،واحد نگیرید. شما که نمی خواهید برنامه تان سنگین و غیر ممکن شود.
   

  آشنایی با خط مشی های کلی هر درس

  راه دیگر یک شروع خوب ،آشنایی با خط مشی های کلی درس است. بسیاری از اساتید در همان جلسه اول توضیح می دهند که چه چیزهایی می خواهند. پس حتما در جلسه اول حاضر شوید و توضیحات انخا را یادداشت کنید.عده ای نیز برنامه درسی خود را به صورت مکتوب بین دانشجویان پخش می کنند. برنامه درسی آنها را بادقت بخوانید.در این برنامه معمولا دفتر کار مدرس ،ساعلت کارش در دانشگاه و نحوه حضور وغیاب کردن آنها ،امتحانات ،کتاب هایی که باید خوانده شوند و موارد دیگر مشخص شده است. اگر این نکات مشخص نشده بودند از خود استاد بپرسید.
  چند هفته اول ترم جدید معمولا شلوغ و پر رفت و آمد است. اگر تداخلی در برنامه درسی تان وجود دارد و یکی دو جلسه اول نمی توانید سر کلاس حاضر شوید،موضوع را با استادتان در میان بگذارید و او را مطمئن کنید که بعدا حضورتان مرتب خواهد بود.در ضمن به کمک استادتان ببینید در جلساتی که از دست داده اید، چه تکلیفی داده شده است.

  ادامه ....
  پاسخ با نقل و قول

 10. دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!  سپاس شده توسط elnaz.t,Far Zane,مهدوی,مهرسا62,yas64,جیگر طلا,ساجده,شبنم

 11. ارسال:6#
  niloofarabi آواتار ها
  درس ها را ول نکنید

  اگر درس ها را نمی فهمید ،وقت تان را با غر زدن به استاد ،هدر ندهید.همچنین نگویید اوضاع روبه راه خواهد شد.از دانشجویان دیگر و استادتان کمک بگیرید. بسیاری از دانشجویان از مراجعه به اساتید اکراه دارند. ولی اساتید برای رفع  همین مشکلات در دفترشان می نشینند.پس از ساعات کاری آنان حداکثر استفاده را بکنید.
  وقتی یک  جلسه غیبت می کنید درس ها و تکالیف آن جلسه را از استادتان بپرسید.پرسیدن از آنها از دانشجویان دیگر روش دقیقی نیست چون ممکن است آنها خودشان موضوع را نفهمیده باشند یا آنها را خوب توضیح ندهند. درنتیجه نفهمیدن آنها در کارتان نمود پیدا می کند. ولی از استادتان ،اطلاعات دست اول می گیرید و به او نشان می دهید که در کارتان جدی هستید.
   

  فعالیت شماره یک:جدی بودن تان را در درس خواندن بسنجید.

  طبق راهنمای زیر ،حربه های اشاره شده برای درس نخواندن را در خودتان ارزیابی کنید.
   
  "سرم شلوغ است "  غالبا ، گاهی ، به ندرت، هرگز
  "درسم را بعدا می خوانم" غالبا ، به ندرت ،هرگز
  "درس خسته کننده ای است" غالبا ،گاهی به ندرت ، هرگز
  "مهم این است که وارد دانشگاه شده ام. " غالبا ، گاهی به ندرت ، هرگز  ادامه ...
  پاسخ با نقل و قول

 12. دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!  سپاس شده توسط elnaz.t,مهدوی,yas64,جیگر طلا,ساجده,شبنم

 13. ارسال:7#
  niloofarabi آواتار ها
  از وقتتان حداکثر بهره را ببرید
   
  ما همه به وقت آزاد نیاز داریم – وقتی که در آن در وظیفه ای  درقبال دیگران نداریم و می توانیم آن را صرف استراحت و تفریح کنیم. ولی دراوقات فراغت،زمان را فراموش می کنیم و یک دفعه متوجه می شویم که وقت چندانی برای انجام کارهایی که باید انجام بدهیم،نداریم. هیچ مهارتی در دوران تحصیلات دانشگاهی تان و به دنبال آن ، اهداف زندگی تان که به آن بستگی دارد،لطمه خواهد خورد . سه روش زیر به شما کمک می کنند ،وقت تان را تنظیم کنید: استفاده از تقویم ماهیانه ،برنامه هفتگی درس خواندن و تهیه فهرست روزانه یا هفتگی "کارها".
   
  تقویم ماهیانه
   
  یک تقویم ماهیانه بزرگ بخرید یا درست کنید . این اولین روش تنظیم وقت است چون به شما اجازه می دهد با یک نگاه بفهمید در هفته های بعدی باید چه کار کنید. در تقویم ماهیانه شما باید جای خالی برای ثبت قرارها و یادداشت ها موجود باشد. هر وقت تاریخ امتحانات و ارائه مقالات تان مشخص می شودٰآنها را روی تقویم یادداشت کنید.تقویم را جایی وصل کنید که هر روز جلوی چشم تان باشد. مثلا بالای میز کار یا روی دیوار اتاق خواب تان.

  فهرست "کارهای"  روز یا هفته
   
  آدم های موفق معمولا به تهیه فهرست "کارها" عادت کرده اند.این فهرست گام مهمی برای استفاده بسیار موثر از وقت تان در طول روز است . فهرست "کارهای روز یا هفته " می تواند یکی از مهم ترین عادات درس خواندنی باشد که در طول عمرتان یاد گرفته اید.فهرست کارهای هفته باید در جمعه هر هفته برای هفته بعد تهیه شود. فهرست کارهای روز نیز هر شب یا صبح هر روز تهیه می شود.
  فهرست را در طول روز همراه خود داشته باشید. استفاده بهینه از زمان یعنی تمرکز کردن بر اولویت ها در مقابل کارهایی که بیشترین اولویت را دراند علامت -- یا (الف) بگذارید. بعد کارهایی را که انجام داده اید یا با علامت "تیک " مشخص کنید. این کار باعث ایجاد احساس تمام شدن کارها در شما می شود و به راحتی می فهمید چه کارهایی باقی مانده اند.
  تقویم ماهیانه، برنامه درس خواندن و فهرست کارها همراه با عزم جزم تان برای انجام دادن کارها ، بی نظمی زندگی شما را برطرف می کند. شما با برنامه ریزی زمان، در کارهایتان یک نوع هماهنگی ایجاد می کنید که رکن اساسی موفقیت در دانشگاه است. با این روش بیش از بیش به خواسته هایتان می رسید.
   
  برنامه هفتگی درس خواندن

   
  برنامه هفتگی درس خواندن به شما نشان می دهد که هر هفته عملا چقدر وقت دارید و به شما کمک می کند ار وقت تان خوب استفاده کنید.

  نمونه برنامه هفتگی


  ادامه ...

   
  پاسخ با نقل و قول

 14. دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!  سپاس شده توسط elnaz.t,مهدوی,مهرسا62,yas64,جیگر طلا,ساجده,شبنم

 15. ارسال:8#
  niloofarabi آواتار ها
  نکات مهم درباره برنامه هفتگی درس خواندن
   
  ابتدا در ازای هر یک ساعت کلاس تان،حداقل یک ساعت زمان برای مطالعه کنار بگذارید. به تناسب نوع درس ،نمره ای که می خواهید بگیرید و توان درس خواندن تان می توانید زمان بیشتری هم به این اختصاص بدهید. مدت زمان درس خواندن تان باید در حدی باشد که بر درس مورد نظر مسلط شوید.
   
  منظم درس بخوانید. برای موفق شدن در دانشگاه ٰساعات مشخصی را به درس خواندن اختصاص بدهید. اگر هر روز یا تقریبا هر روز درس نخوانید،تسلط تان را بر وقت تان از دست خواهید داد. در نظر گرفتن ساعات مشخصی برای درس خواندن ،فواید زیادی دارد.اولا به شما کمک می کند به مطالعه و درس خواندن عادت کنید .تا جایی که مثل تماشای برنامه دلخواه تان از تلویزیون،به شکل خودکار عادت می کنید در ساعات مورد نظر مطالعه کنید.اگر به مطالعه کردن عادت کنید دیگر لازم نیست به خودتان گوشزد کنید که درس بخوانید.همچنین دیگر وقت و انرژی زیادی صرف طفره رفتن از درس خواندن نمی کنید بلکه خیلی راحت درس می خوانید. فایده دیگر منظم درس خواندن این است که در درس های تان به روز هستید. به این ترتیب یک دفعه چند روز قبل از امتحان خودتان را در مقابل سه فصل بزرگ یک کتاب درسی نمی بینید یا پنج هفته قبل از امتحان مجبور نیستید یک عالمه یادداشت های کلاسی را دسته بندی کنید و بخوانید . و بالاخره همان گونه که قبلا گفته شد ،تحقیقات نشان داده اند که منظم درس خواندن این مزیت را دارد که وقتی مطالب را در چند جلسه یاد می گیرید یادگیری شما بهتر خواهد شد تا اینکه آنها را در یک جلسه طولانی «بچبانید».

  جلسات درس خواندن حداقل یک ساعتی باشد. اگر جلسات درس خواندن تان کمتر از یک ساعت باشد،تا می خواهید گرم شوید و مطالعه تان جدی شود،وقت تان تمام می شود.
   
  وقتی از زمان درس خواندتان استفاده موثری می کنید،به خودتان پاداش بدهید. تقویت مثبت رفتارها احتمال وقوع آنها را بالا می برد .به عبارت دیگر،پس از هر بار خوب درس خواندن ،به خودتان اجازه بدهید مثلا یک ساعت تلویزیون تماشا کنید یا به دوست تان تلفن بزنید(تقویت مثبت).این کار احتمال درس خواندن موثر شما را بیشتر می کند . یادتان باشد اگر کلک بزنید،پاداش ،تاثی نخواهد گذاشت! اگر بدون درس خواندن،با تماشای تلویزیون و تلفن کردن به دوست تان به خودتان پاداش بدهید ،احتمال تکرار این رفتار منفی (یعنی عدم استفاده عاقلانه از ساعات درس خواندن) بیشتر می شود.

  قبل و پس از کلاس ها درس بخوانید . حالت آرمانی درس خواندن این است که فصل های کتاب را قبا از تدریس آنها توسط استاد بخوانید. به این ترتیب مطالبی که سر کلاس می شنوید «دست دوم» و برای شما با معناتر می شوند. همچنین باید یادداشت های جلسه قبل را در زمینه ای که استاد قصد توضیح بیشتر آن را دارد،مرور کنید. در ضمن اگر بعد از اتمام کلاس، یادداشت های خودتان را حتی برای چند دقیقه هم که شده مرور کنید،دروس همان لحظه در ذهن تان سازمان دهی می شوند و جا می افتند.

  سخت ترین درس ها را وقتی بیشترین هوشیاری را دارید،بخوانید. در اوقاتی که خسته اید،کارهای معمولی و پیش پا افتاده انجام بدهید. مثلا خواندن فصل جدید و سخت درس روانشناسی را به ساعت 8 صبح موکول کنید که بیشترین هوشیاری را دارید. مرور کلمات اسپانیایی را نیز به ساعت 11 شب که قدری خسته اید موکول کنید.

  اعتدال داشته باشید. در برنامه تان،وقت آزادی را نیز به خانواده،دوستان، ورزش،تلویزیون و مواردی از این قبیل اختصاص بدهید.

  برنامه تان را انعطاف پذیر کنید. وقتی اتفاق غیر منتظره ای می افتد از وقت های جدول زمانی تان بزنید. البته فقط از ساعات درس خواندن تان نزنید. وقتی فکر می کنید برنامه تان نیاز به بازنگری دارد،این کار را بکنید. پس از دو سه بار بازنگری ،به یک برنامه هفتگی واقع بینانه و عملی دست خواهید یافت.


  ادامه ....
   

   
  پاسخ با نقل و قول

 16. دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!  سپاس شده توسط elnaz.t,مهدوی,مهرسا62,yas64,جیگر طلا,ساجده,شبنم

 17. ارسال:9#
  niloofarabi آواتار ها
  حربه های دیگر

  تا حد امکان در محیطی پر نور ،روی یک صندلی راحت و در محیطی آرام و ساکت درس بخوانید. اگر برنامه هم اتاقی هایتان با برنامه شما فرق دارد و در زمان مطالعه شما مشغول استراحت هستند و دور هم جمع می شوند، به کتابخانه یا مرکز دانشجویان بروید. خوابگاه ها معمولا سالن مطالعه هم دارند. اگر برای درس خواندن پاتوق خاصی دارید، خود به خود برای درس خواندن به آنجا پناه خواهید برد.

  مراقب شرایط جسمی تان باشید. قرار نیست خیلی زود خسته یا دائم مریض شوید. غذاهای مقوی بخورید. اگر صبحانه خوب و کاملی بخورید، فصل سخت کتاب زمینه روانشناسی را بهتر می فهمید تا این که فقط یک فنجان قهوه بخورید. سعی کنید روزی هشت ساعت بخوابید، مگر آن که بدن تان کمتر از این به خواب احتیاج داشته باشد. در ضمن ،مرتب ورزش کنید. نرمش سبک صبحگاهی باعث می شود در طول روز انرژی داشته باشید.

  درصورت لزوم درس خواندن با دیگران مفید خواهد بود. اگر دیگران در درس خواندن جدی باشند و به یکدیگر در یاد گرفتن دروس کمک کنند،درس خواندن با آنان کار سودمندی است. برخی از آنها می توانند مفاهیمی را که نمی فهمید توضیح بدهند. گاهی این دوستی و رفاقت می تواند همان چیزی باشد که برای پیش بردن کارتان به ان احتیاج دارید. ولی برخی از دانشجویان از درس خواندن گروهی برای وقت تلف کردن استفاده می کنند. ممکن است در گروه وقت تان را صرف صحبت درباره چیزهایی که ربطی به درس ندارند، کنید یا در مورد بی میلی تان نسبت به درس خواندن حرف بزنید. وقتی به گروه ملحق می شوید ، دقت کنید گروه از مسیر اصلی خارج نشود و برای شما مفید باشد . همچنین در صورت امکان از امکانات تدریس خصوصی دانشکده یا گروه های علمی آن استفاده کنید و از این کار اکراه نداشته باشید. ببینید آیا دانشکده شما مرکز یادگیری که در آن مهارت های نگارش،خواندن،مطالعه و ریاضی را پرورش می دهند، دارد یا خیر. و بالاخره ببینید اساتیدتان چه ساعاتی در دفترشان هستند و در صورت نیاز به آنها مراجعه کنید.

  فعالیت شماره دو : مهارت هایتان را در زمینه مدیریت زمان و عادت درس خواندن بسنجید.
  در مقابل هر یک از عادات زیر در ستون مربوط به آن علامت بزنید.
  عادت درس خواندن باید تهیه شود عملکرد فعلی
  تقویم بزرگ ماهیانه
  برنامه درس خواندن هفتگی
  فهرست"کارهای" روزانه یا هفتگی
  تعیین ساعات مورد نیاز برای دروس خاص
  پاداش دادن به خود بابت استفاده موثر از زمان درس خواندن
  خواندن مباحث سخت در مواقعی که هوشیارتر هستید
  اعتدال داشتن
  برنامه ریزی مجدد در صورت هدر رفتن وقت مطالعه
  درس خواندن در محل پر نور ،راحت و آرام
  مراقبت از شرایط جسمی
  درس خواندن با دیگران

  فعالیت شماره 3 :حالا برای خودتان برنامه درس خواندن هفتگی تهیه کنید.
  شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
  6 صبح
  7
  8
  9
  10
  11
  12 ظهر
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12 شب
  ساعت/روز درس خواندن
  ادامه ....  از اینجا به بعد توسط خانم ایزدی سیو شده
  ویرایش توسط niloofarabi : 2014_10_05 در ساعت 23:00
  پاسخ با نقل و قول

 18. دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!  سپاس شده توسط elnaz.t,narges☺,مهدوی,مهرسا62,yas64,جیگر طلا,ساجده

 19. ارسال:10#
  niloofarabi آواتار ها
  راهبردهای مطالعه :


  اگر چه یاد گرفته اید درس بخوانید و بالاخره دروس مختلف را یاد بگیرید ولی راهبرهای نظامداری که امکان مطالعه موثر تر را فراهم آورند، یاد نگرفته اید. روان شناسان ، فنون بی نظیر (و اثبات شده ای) برای بهبود مطالعه ابداع کرده اند. که توان یادگیری و نگهداری اطلاعات و تفکر انتقادی شما را بالا می برند.

  روش حفیه بم

  روش حفیه بم یکی از رویکرد های مطالعه است . اولین مرحله در این روش ، حال و حوصله ایجاد کردن برای درس خواندن است . این حال و حوصله با تعیین اهداف هر جلسه مطالعه و انتخاب زمان و مکانی که حواس ما پرت نشود ، ایجاد می شود. همان طور که قبلا اشاره شد بهترین راه آن است که در واحدهای زمانی معین و در مکان مخصوص مطالعه ، درس بخوانید. مرجله بعدی ، مرحله فهمیدن است که در ان باید به معنای درس ها توجه کنید. یادآوری مرحله ای است که در آن مطالب را بدون باز کردن کتاب به یاد می آورید.مرحله چهارم ، هضم دروس است. باید اشتباهات تان را اصلاح کنید و به یاد بیاورید و مطالب جدید را در حافظه تان سازمان و ذخیره کنید.
  در مرحله بعد باید مطالب جدید را بسط بدهید (یعنی تجزیه و تحلیل و ارزیابی کنید) و آن را در مورد وضعیت های دیگر به جز وضعیت های مطرح شده در کتاب به کار بندید.با جا دادن آموخته هایتان در یک شبکه اطلاعاتی وسیع تر می توانید آن ها را آسان تر به یاد آورید.و بالاخره نوبت به مرحله مرور می رسد . مرور منظم مطالب شرط لازم مطالعه موفقیت آمیز است.

  روش وس خبم

  روش "وس خبم" پنج مرحله دارد. نام این روش از سرواژه های پنج کلمه گرفته شده است. مرحله اول ، ورانداز کردن یا خواندن بخش های مختلف هر فصل است و حکم مرور مطالب را دارد. برخی از کتاب ها رئوس مطلب فصل، خلاصه فصل ، اهداف یادگیری ، مقدمه و مؤخره یا مجموعه ای از اینها را دارند.

  مرحله بعدی سوال کردن است . قبل از خواندن هر بخش ، سوالات شفاهی یا مکتوبی طراحی کنید. بعضی از کتاب های درسی سوالات تفکر برانگیزی دارند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. ولی صرفا به آن ها تکیه نکنید. این که خودتان این سوالات را تهیه کنید ، خیلی مهم است . می توانید ان ها را در حاشیه کتاب تان بنویسید. با این کار روی نکات مهم فصل تمرکز خواهید کرد و ذهن تان کنجکاو می شود.

  حالا نوبت مهم ترین مرحله است : خواندن مطالب. مطالب را با دقت و مهم تر از آن ، فعالانه و انتقادی بخوانید. مثلا هنگام خواندن مطالب به سوالات تان جواب بدهید. هنگام خواندن مطالب هر فصل ممکن است سوالات جدیدی به فکرتان برسد. این چیز خوبی است چون کنجکاوانه خواندن و توجه کردن به مطالب را به شما یاد می دهد. با بررسی تلویحات مطالبی که می خوانید، فکر کردن به استثناها و تناقضات و مفروضات نهفته در پس ادعاهای مولف کتاب، مطالبی را که می خوانید به شکل انتقادی ارزیابی کنید.

  مرحله بعدی که عجیب ترین مرحله است ؛ بازپس دادن به خود می باشد. باز پس دادن یعنی این که مطالب کتاب را برای خودتان تشریح کنید و توضیح بدهید. آن ها را برای یک نفر دیگر هم می توانید توضیح دهید. همچنین باید به سوالاتی که قبلا تنظیم کرده اید ، جواب بدهید. این کار را با صدای بلند انجام بدهید. در این حالت ، دچار شرم و دستپاچگی نمی شوید. باز پس دادن به خود ، به شما نشان خواهد داد که مطالب را چقدر فهمیده اید. در ضمن ، تحقیقات روانشناسی نشان داده اند که بیان مطالب برای دیگران یا باز پس دادن آن ها به خود با صدای بلند کمک می کند مطالب را به شکل دیگر و عمیق تری یا بگیرید. پس، باز پس دادن درس ها نقش مهمی در فرایند مطالعه دارد.

  و بالاخره آخرین مرحله، مرور است. مرور پیش شرط یادگیری و به یاد سپردن کامل مطالب است. مطالب را مرور کنید، جنبه هایی از کتاب را که حالت مرور دارند دوباره بخوانید و مطمئن شوید که می توانید به سوالات تفکر بر انگیز جواب بدهید. سوالات فصل و سوالات خودتان را مرور کنید. مرور باید فعالانه باشد یعنی اطلاعات متفاوت را کنار هم بچینند و تصویر کاملی از مطالب ترسیم کنید.   
  پاسخ با نقل و قول

 20. دانشجویان پیشکسوت و ترم اولی ها!!!  سپاس شده توسط elnaz.t,narges☺,مهدوی,مهرسا62,میلاد کریمی,جیگر طلا,ساجده

صفحه‌ها (2): صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •