تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
بیخوابی زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:زمرد
آخرین ارسال:زمرد
پاسخ ها 21

صفحه‌ها (3): صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

بیخوابی

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  سلام و خسته نباشید . من وقتی به موضوعی فکر میکنم دچار اختلال خواب میشم و فکر اون موضوع آزارم میده . مثلا اگه فردای آنروز مصاحبه داشته باشم فکرم مشغول اونموضوع میشه و خوابم نمیبره و خیلی اذیت میشم . لطفا منو راهنمایی کنید چکار کنم  این افکار  را از ذهنم دور کنم . با تشکر

   
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  سلام
  میشه بگید که چند وقته که دچار این حالت شدید؟
  برای همه موضوع ها یا موضوعات خاصی دچار این استرس میشید؟
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:3#
  سلام . بیشتر وقتا اینجوری میشم . وقتی تنها میخوام جایی برم . یا حتی برای یکی از افراد خانوادم مشکلی پیش بیاد هم خوابم نمیبره و فکر اونموضوع راحتم نمیذاره . خیلی سعی میکنم بهش فکر نکنم ولی نمیتونم .
   
  پاسخ با نقل و قول

 4. ارسال:4#
  havva آواتار ها
  سلام
  به نظر من شما دچار افکار مزاحم تکراری هستید منم اینهارو از سایت اکادمی تفکر براتون میزارم امید وارم مفید باشه
  تحقیقات نشان داده است که سرکوب تفکرات، کارآیی ندارد. پس چگونه می توان افکار مزاحم تکراری را متوقف کرد؟هنگامی که افکار مزاحم در ذهن انسان گیر می کند باعث ناراحتی او می گردد. این امر می تواند از یک اشتباه در کار باشد یا هر چیز دیگری که باعث اضطراب، نگرانی و ترس شود. شهودی ترین روش برای مقابله با افکار مزاحم؛ سرکوب آنهاست که ما با استفاده از فشار، سعی در بیرون راندن آنها از ذهن خود داریم.
  متاسفانه؛ بسیاری از مطالعات علمی ثابت کرده اند که روش سرکوب افکار نه تنها کارآیی ندارد، بلکه باعث بازگشت آنها با شدت بیشتری نیز می گردد. برای انسان؛ تکرار تجربیات بیهوده و بی نتیجه، بسیار کسل کننده و رنج آور است. پس چه گزینه های دیگری برای رهایی از افکار مزاحم وجود دارد؟
  متخصص سرکوب اندیشه، آقای دانیل وگنر، در یک مقاله برای روانشناسان امریکایی چندین روش نیرومند را برای مقابله با افکار ناخواسته تکراری پیشنهاد می دهد که در اینجا هشت روش را برای شما بازگو می کنیم:

  تمرکز بروی حواس پرتی:
  گرایش طبیعی انسان در هنگام تلاش برای خاموش کردن ذهن و تمرکز بروی یک موضوع خاص، این است که بروی موضوعات دیگر فکر می کند یا بقول معروف؛ حواس انسان پرت می شود. ذهن در اطراف و به صورت سرگردان به دنبال موارد جدیدی است که بروی آنها متمرکز شود و نه آنچه که مورد نیاز در آن لحظه است.
  پرت اندیشی کارآیی ندارد، با این حال؛ مطالعات نشان داده اند که اگر بروی یک چیز منحرف شوید بهتر از آن است که ذهن شما سرگردان باشد، زیرا که سرگردانی بی هدف ذهنی با ناخشنودی همراه خواهد شد. پس بهتر است که بروی یک موضوع تمرکز کنید،  مثلا؛ یک قطعه موسیقی یا یک برنامه جالب تلویزیونی.

  جلوگیری از استرس:
  یکی دیگر از روش های شهودی برای اجتناب از افکار ناخواسته تکراری، تحت فشار قرار دادن خودمان است. در اینجا ایده این است که؛ شتاب و عجله مقدار کمی انرژی روحی برای رهایی از افکار مزاحم صرف می کند. تحقیقات علمی نشان می دهد که این رویکرد نادرست است. در واقع؛ مانند حواس پرتی، استرس نیز باعث بازگشت قوی تر افکار مزاحم می شود. بنابراین، از این روش برای جلوگیری از افکار ناخوشایند نباید استفاده کرد.

  به تاخیر انداختن اندیشه برای بعد:
  در حالی که تلاش مداوم برای سرکوب اندیشه های مزاحم باعث بازگشت شدیدتر آنها می شود، پژوهشگران در تحقیقات خود از کسانی که افکار مضطرب دارند، خواستند که نگرانی خود را به مدت نیم ساعت به تعویق اندازند. برخی مطالعات نشان دهنده آن است که افراد این کار را به عنوان مرحله جانبی سرکوب اندیشه های مزاحم می شناسند.
  بنابراین، نگرانی خود را برای مدت معینی به تاخیر اندازید و احتمالا این روش به راحت شدن ذهن شما در این مدت کمک خواهد کرد.

  درمان متناقض:
  به جای تلاش برای سرکوب افکار مزاحم، می توان مستقیما بسراغ آنها رفت و بروی آنها متمرکز شد. به نظر می رسد که تناقض در تفکر؛ کمک به از بین رفتن آن می کند، ولی برخی تحقیقات ثابت کرده اند که این کار می تواند تنها به از بین بردن افکار مزاحم انجامد. این نظریه بر اساس «نمایش درمانی» در زمان طولانی شکل گرفته است. برای مثال؛ درمان ترس از عنکبوت با نمایش عنکبوت به بیمار و بطور آهسته و آرام و با لمس آن انجام می گیرد.
  این روش برای افراد کم جرات کارآیی ندارد،  ولی در زمانی که افراد مجبور به مقابله با افکار و رفتار همراه با وسواس خود باشند، می تواند مفید واقع گردد.

  پذیرش:
  این روش هم می تواند مشابه روش های دیگر، کارآیی داشته باشد. شواهدی موجود است که اثبات می کند؛  پذیرش افکار مزاحم، به جای جنگیدن با آنها، می تواند مفید باشد. این دستورالعمل در یک مطالعه، نشان دهنده کاهش ناراحتی و فشار بر شرکت کنندگان است:
  «مبارزه با اندیشه مزاحم، مانند تقلا کردن در باتلاق است. افکار خود را مشاهده کنید. تصور کنید که آنها از گوش شما بیرون می آیند و از ذهن شما خارج می شوند. با علائم و نشانه ها مبارزه نکنید. از آنها اجتناب کنید و یا آنها را مجبور به دور شدن از ذهنتان کنید. تنها مشاهده گر باشید»

  مراقبه:
  مشابه روش پذیرش، مراقبه به ترویج شفقت و نگرش بدون قضاوت می انجامد و کمک می کند که افکار مزاحم به مکان دیگری، بغیر از ذهن شما، نقل مکان کنند. این نیز روش مفیدی برای مقابله با افکار مزاحم و تکراری است و همچنین، به بهبود تمرکز حواس شما کمک می کند.

  تصدیق خود:
  خود تصدیقی یک درمان روحی برای همگان است. این امر شامل تفکر در مورد صفات و باورهای مثبت برای افزایش اعتماد به نفس در اجتماع و کنترل خود می گردد و مزایای دیگری نیز دارد. این روش، همچنان که در آزمایشات علمی ثابت شده است، ممکن است که کمک زیادی برای مقابله با افکار مزاحم کند.

  نوشتن:
  در مورد تصدیق و تاکید بر خود و عمیق ترین افکار و احساسات خود بنویسید. آزمایشات علمی ثابت کرده اند که نوشتن، سلامت جسمی و روانی بسیار گسترده ای را به ارمغان می آورد. نوشتن در مورد عواطف می تواند برای مقابله با افکار مزاحم و تکراری بسیار مفید باشد.
         
  ترجمه: فرشاد سجادی
  منبع:

  http://www.spring.org.uk/2012/10/setting-free-the-bears.php  
  پاسخ با نقل و قول

 5. ارسال:5#
  سلام . ممنون از راهنمائیتون . این روش ها هم اثری نداره . نمیدونم چکار کنم ؟
  پاسخ با نقل و قول

 6. ارسال:6#
  سلام
  این یک استرسه که شما دچارش شدید...
  سعی کنید وقتی ذهنتون به طرف این موضوع ها میره ذهنتونا به  یک موضوع دیگه مشغول کنید...
  اگر این حالت شدت پیدا کرد ... (استرس زیاد باعث تشنگی و پر شدن مثانه میشه)دست شویی برید و یک لیوان آب خنک بخورید و چند نفس عمیق بکشید...
  در طول روز فعالیت زیادی داشته باشد که موقع خواب احساس خستگی کنید ... یییحتی وقتیم که این موضوع ها به زهنتون میان به دلیلی خستگی زیاد مغز توان آنالیز این افکارو نداره و خستس و شما بهتر خوابتون میبره...
  پاسخ با نقل و قول

 7. ارسال:7#
  منم تو یه بحره زمانی همین مشکل را داشتم. علت اصلیش ترسی است که شما از موضوع خاصی که در پش رویتان است دارید. سعی کنید در طول روز بوسیله موضوعات خاصی فکر خود را مشغول کنید. فعالیت بدنی مثل ورزش تاثیر زیادی در بهبود این مسئله داره. اینو بدونید که فعالیتهای پیش روی شما مثل مصاحبه یا مثلا ارائه کنفرانس، پایان نامه و... اموری گذرا و معمولی هستند. شاید برای شما مهم باشه و اولین مرتبه اتفاق تو عمرتونن باشه اما بدونید که ساده و خالی از ترس است. چیزهای ترسناک اینا نیستند. بلکه بطور معمول و طبیعی چیزهای ترسناکند که به شخص آسیب جسمی بزنه. اینا که راحت و بدون خطره.
  علت بیخوابیتون هم استرس زیاده. فکر و خیال. یه صدا تا صبح تو گوشتون با هاتون حرف میزنه و نمیزاره بخوابین. سعی کنید ذهنتون همیشه مشغول باشه. حل جدول. خواندن کتاب اینا موثره
  پاسخ با نقل و قول

 8. ارسال:8#
  سلام  آقای دکتر عزیزی . میشه لطف کنید جواب منو بدین . خیلی وقته منتظر راهنمایی شما هستم .
  پاسخ با نقل و قول

 9. ارسال:9#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  خوش آمدید

  لطفا بفرمایید که:

  چند سالتونه؟

  مشغول به چه کاری هستید؟

  به طور کلی و در شرایط عادی، میزان خوابتون چقدر هست؟ یعنی در شرایط عادی، راحت می خوابید؟

  میتونید چند مثال روشن تر از مشکلتون رو شرح بدید؟ مثلا درباره مصاحبه، بیان کنید که تا کی خوابتون نمیبره؟ چه افکاری میان سراغتون؟ و هنگام مصاحبه نتیجه چی میشه؟

  آیا قبلا تجربه ناموفقی(مثلا مصاحبه ای که نتیجه مساعدی نداشته)، رو داشته اید؟

  پس از اینکه اون مساله مرتفع شد، مشکل خواب و افکارتون هم برطرف میشه؟

  چقدر به توانایی های خودتون در انجام اموری مثل مصاحبه، اطمینان دارید؟

  پاسخ با نقل و قول

 10. ارسال:10#
  سلام آقای دکتر . من در یکی از سازمانهای دولتی مشغول بکار هستم . همیشه مشکل خواب داشتم و به سختی به خواب میرم . وقتی خوابم میبره با کوچکترین سروصدا بیدار میشم . و وقتی به فکر چیزی هستم تا وقتی که اونموضوع برطرف نشه خوابم نمیبره چه یک روز طور بکشه چه یکسال . براثر بیخوابی فردای آنروز سرم سنگین میشه و حال خوشی ندارم . چون قرص خواب آدمو وابسته میکنه اصلا قرص خواب نمیخورم . یکسال هم خوابم نبره نمیخورم .
   
  پاسخ با نقل و قول

صفحه‌ها (3): صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •