چگونه یک رابطه‌ی دوستانه آغاز می‌شود؟
 برخی از مردم این استعداد خدادادی را دارند که بتوانند یک مکالمه خوب را شروع کنند و با دیگران تعامل داشته باشند. آنها می‌دانند چه باید بگویند و حرف‌های درست برای شروع یک گفتگو کدام‌ها هستند. اما برخی دیگر نیز هستند که مهارت و اعتماد به نفس لازم را برای شروع یک مکالمه ندارند. اما اگر هم این مهارت و اعتماد به نفس وجود نداشته باشد، فراگیری آن کار دشواری نخواهد بود. هر کسی می‌تواند یاد بگیرد چطور یک مکالمه را به خوبی آغاز کند و آن را به خوبی به پیش ببرد. موقعیت هر چه باشد، از مهمانی گرفته تا سمینار علمی، در هنگام نیاز می‌توان به خوبی از پس یک مکالمه مناسب برآمد. در این مقاله نکاتی ارائه می‌شود که امید است به کمک آنها بتوانیم اعتماد به نفس لازم را به دست آورده و از پس آغاز یک مکالمه خوب بربیائیم؛

وقتی می‌خواهید مکالمه‌ای را آغاز کنید به فرد مورد‌نظر لبخند بزنید و بسیار مودبانه احوالش را بپرسید. می‌توان از کلیشه‌هایی مانند «احوال شریف؟» و یا «حال شما چطور است؟» استفاده کرد. در مورد مسائل عمومی مانند وضعیت آب و هوا، و یا بسته به مکان شکل‌گیری مکالمه موضوعاتی مانند کیفیت غذا، موسیقی، ورزش و مانند آن صحبت کنید. برای شروع یک مکالمه هرگز به سراغ موضوعات شخصی مانند روابط خانوادگی و وضعیت مالی نروید. احتمالا می‌توانید بر اساس سن و یا حتی نوع لباس پوشیدن مخاطب خود علاقه‌مندی‌های وی را حدس بزنید. حتی می‌توانید با پرسشی در مورد گوشی تلفن همراه مخاطب خود مکالمه را آغاز کنید. می‌توانید بپرسید به کدام نوع موسیقی و یا فیلمی علاقه دارد و بر اساس همین علاقه‌مندی‌ها مکالمه را به پیش ببرید. اگر علاقه‌مندی‌های مشترکی در مورد یک هنرمند یک ژانر خاص فیلم و یا موسیقی داشته باشید، به احتمال زیاد مکالمه به خوبی به پیش خواهد رفت. غذای مورد‌علاقه هم از موضوعات مناسب دیگر برای آغاز یک مکالمه است. در صورتی که سلایق مشترکی داشته باشید می‌توانید در مورد اینکه کدام رستوران‌ها این غذا را ارائه می‌دهند و یا کیفیت کدام یک بهتر است صحبت کنید.
مکالمه‌ای مناسب تلقی می‌شود که هر دو طرف آن به یک اندازه بگویند و بشنوند و به پاسخ‌های طرف مقابل نیز توجه نشان دهند. با استفاده از زبان بدن و تماس چشمی نشان دهید که به موضوع مورد بحث علاقه‌مندید.
شروع مکالمه با یک غریبه به کمی شجاعت نیاز دارد، پس چند نکته را به خاطر بسپارید. به زبان بدن طرف مقابل و تماس چشمی وی دقت کنید. هنگام برقراری تماس چشمی، تلاش کنید چهره‌ای دوستانه داشته باشید. برای اینکه بسنجید فرد مورد‌نظر شما علاقه‌ای به گفتگو دارد یا نه، می‌توانید با یک «سلام» ساده آغاز کنید. در صورتی که واکنش مناسبی مشاهده نکردید از خیر این مکالمه بگذرید.
از شروع مکالمه با فردی که در حال خواندن روزنامه و یا گوش دادن به موسیقی است، اجتناب کنید. ممکن است برخی از این نوع مکالمه‌ها خوششان نیاید و یا در حال حاضر حال و حوصله‌اش را نداشته باشند. اگر به هر دلیلی با واکنش مناسبی روبرو نشدید، برای ادامه مکالمه اصرار نورزید و به دل هم نگیرید. اجازه ندهید یک شکست کوچک موجب شود خودتان را زیر سوال ببرید و یا از انجام تلاشی دیگر ناامید شوید. اگرچه شروع یک مکالمه به نظر بی‌خطر می‌رسد اما محدودیت‌هایی را نیز باید برای آن قائل شد.
اینکه شما راه و روش برقراری یک رابطه‌ی دوستانه را به خوبی طی کرده‌اید، تنها نیمی از راه را رفته‌اید، نیمه‌ی دیگر آن بر عهده‌ی طرف مقابل است تا بتواند پیام ارتباطی شما را درک کرده و به آن پاسخ دهد.


 [hr]منبع:مترجم: علی کازرونی‌زند
منبع:
http://sitagita.com/relationships/11388-initiating-friendly-conversations-measures-to-be-taken.html