تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
دخترک لجوج من زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:نرگس64
آخرین ارسال:نرگس64
پاسخ ها 8

دخترک لجوج من

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  با سلام خدمت همگی
  من مادر یه دختر کوچولوی سه و نیم ساله هستم و حسابی در رفتار باهاش به مشکل برخوردم.من شاغل هستم و دخترم از 6 ماهگی به مهد رفته و البته اصلا برای مهد رفتن مشکلی نداره و خیلی هم خوشحال می شه که با دوستاش باشه.من و همسرم هم رفتار خیلی خوبی با هم داریم و اصلا تو خونه ما از بحث و بگومگو خبری نیست.
  دخترم به هیچ صراطی مستقیم نیست و حرف حرف خودشه.اصلا به حرف ما گوش نمی ده و هر کاری که خودش بخواد رو انجام می ده.اگه از دستش ناراحت بشیم و یا حتی دعواش کنیم هم از رو نمی ره .تو چشای ما زل می زنه و تازه یه چیزی هم از ما طلبکار می شه. داد و هوار راه می اندازه و حتی با مشت و لگد به جون ما می افته.این رفتار رو اکثر اوقات داشت تا اینکه الان یکی دوبار شده که سر یه موضوع الکی لج می کنه و اینقدر گریه می کنه و جیغ می زنه که نفسش بند میاد و تمام تنش به لرزه می افته و هق هق می کنه و تو اون وضعت کنترل ادرارش رو هم از دست می ده.در ضمن ناخن هاش رو می جوه و من وقتی با مربی مهدش در میون گذاشتم گفت بیشتر بچه های این سن این کار رو می کنن.
  چند مورد هست که باید بگم:
  1 -من خودم یه مدت بدلیل مشکلات هورمونی خیلی عصبی بودم و خیلی سرش داد می کشیدم ولی درمان کردم و الان خودم خوبم.
  2-تازگیا پی بردم که همه اعضای خانواده پدری دخترم هر کدوم یه مشکل مربوط به اعصاب و روان دارن و برای همین نگرانم که دخترم هم این مشکل رو داشته باشه.
  3- به گفته مادرشوهرم همسرم تو بچگی حتی صدبرابر بیشتر از دخترم لجوج بوده و این ارثیه.!!!! و البته شوهر من الان اصلا دیگه مشکلی نداره و خیلی آروم و صبوره.
  4-یکی دوبار بدلیل رسیدن من و شوهرم به نقطه جوش متاسفانه به عنوان تنبیه روی دست دخترمون زدیم(خیلی خیلی شرمنده ایم)


  امیدوارم لطف کنید و راهکارهای مناسبی برای رفتار با دخترم بهم ارائه بدید و اینکه به نظر شما من با توجه به بیشینه خانوادگی ، بهتر نیست از همین الان دخترم رو پیش یه روانشناس ببرم؟
   
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  سبز آواتار ها
  سلام
  معمولا بچه ها از سن 3 تا 4 سالگی لجباز میشوند واوج این لجبازی در سه ونیم سالگی است .
  بچه ها تاقبل از 4 سالگی  نیاز دارند بیشتر در محیط خانه ودر کنار مادر باشند .
  واگر این زمان را در مهد کودک بگذرانند یا دچار کمبود اعتماد بنفس میشوند ویا پرخاشگر .
  به همین دلیل بهترین سن ورود به مهد را پایان 4 سالگی اعلام کرده اند

  در مورد دختر شما سعی کنید در مقابل  لجبازی او عکس العمل نشان ندهید
  واگر جایی نیاز است به او تذکر دهید یک بار با قاطعیت این کار را انجام دهید واز تکرار آن خودداری کنید چون تکرار باعث لجبازی کودک میشود
  مثلا اگر لیوان آب را برداشته ومیخواهد روی زمین بریزد  شما  روبروی  اوقرار بگیرید وبا جدییت لیوان را از اوبگیرید وبگوید این کار درست نیست .وخودتان رابه کاری سرگرم کنید مطمئنا دختر شما شروع به گریه یا جیغ زدن میکند که شما به هیچ وجه نباید تسلیم این رفتارشوید چون دفعه بعد قاطعیت شما برایش بی معنی  خواهد بود .بعد از آرام شدن کودک میتوانید اورا بغل کنید و با آرامش برایش توضیح دهید که چرا نباید آب رو روی زمین بریزد.

  نکته مهم اگر درمقابل جیغ ودادوفریاد کودک تسلیم شوید دفعه بعد این رفتار را به مدت بیشتر وبا روشهای دیگری انجام میدهد تا به خواسته خود برسد .
  درضمن  فراموش نکنید کودک  در این سن کنجکاو است وبسیاری از رفتار هایی که انجام میدهد واز طرف والدین منع میشود طبیعی وحق او بوده پس ملایمت در باید ها ونباید ها  آرامش کودک را بیشتر میکند
   
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:3#
  سبز عزیز از لطف شما سپاسگذارم
  من الان دیگه کاملا مطمئنم که قاطعیت من برای دخترم بی معناست.(دخترم ذاتاً از هیچ کس حساب نمی بره)
   
  پاسخ با نقل و قول

 4. ارسال:4#
  چرا قاطعیت شما برای فرزندتون بی معنیه؟؟ به این زودی جا زدید؟؟!!! قاطعیت این نیست که سر فرزندمون داد بزنیم یا تنبیه بدنی کنیم یا از خودمون برونیمشون بلکه باید سر حرفمون باشیم به هر قیمتی که شده و باید صبور هم باشیم .
  کانال من و تو برنامه ای داشت به نام جو فراست که خانمی بود در زمینه تربیت کودکان فعالیت داشت موضوع بیشتر برنامه هاش مربوط می شد به عدم قاطعیت والدین. مواردی که از این برنامه ها یادم میاد رو براتون میگم:
  1- وقتی با فرزندتون صحبت می کنید تو چشاش نگاه کنید
  2- جملاتی که بکار می برید سئوالی نباید باشه و خبری باشه
  3- لحن صحبت شما نباید همراه با خنده و یا صدای بلند باشه بلکه شمرده و در نهایت آرامش
  4- بعد از درخواستتون هیچوقت تهدید یا تنبیهی یا جملاتی مثل اگر این کار رو بکنید دوست ندارم باهات قهر می کنم نباید بکار ببرید
  5- خواسته تون در 2یا 3 جمله باشه و طولانی نباید باشه
  6- وقتی کاری رو که خواستید انجام نداد بازهم خواسته تون رو تکرار کنید و از خواستتون کوتاه نیایید
  7- دلسوزی و پرخاشگری اکیدا ممنوع
  8- پدر و مادر باید یه رویه تربیتی داشته باشن و سر مسائل تربیتی باید دور از حضور کودکان با هم صحبت کنن و با هم به تفاهم برسن
  9- پشتکار رمز موفقیت است شاید برای رسیدن به خواستتون مجبور باشید یک ماه وقت لازم باشه پس صبور باشید
  و این هم تجربه خودمه
  10- تربیت رو باید والدین(پدر یا مادر) در محیط خونه به فرزندانشون بدن
  پاسخ با نقل و قول

 5. ارسال:5#
  **شادی** آواتار ها
  نرگس عزیز
  علاوه بر تمام مواردی که دوستان عزیز اشاره کردن این رو هم باید درنظر داشته باشین که دختر نازنین شما توسن یادگیری هم به سر میبره... سنی که بشدت آمادگی جذب و درونی کردن وقایع بیرون رو دارن...
  فلسفه مهدکودک هم همینه چون بچه ها با دیدن هم سن های خودشون و با کمک مربی میتونن تو سنینی که بیشترین پذیرش رو برای یادگیری دارن رفتارهاشون بدرستی شکل بگیره و بعضی قوانین مثل صف ,رعایت نوبت ,اداب غذا خوردن و ارتباط و احترام به دیگرون و ... رو  از طریق یادگیری و تقلید درکنار آموزشهای مربی , یاد بگیرن.

  ولی این بحث همیشه هم به نفع بچه ها تموم نمیشه و این یادگیری در مورد رفتارهای نادرست هم اتفاق میفته چون بچه ها قوه تشخیصشون کامل رشد نکرده و نمیتونن بدرستی قضاوت کنن و بین رفتار درست و ناردرستی که از دیگرون میبینن تفکیک قایل بشن , چیزی که باعث میشه رفتار دیگرون رو جذب و تقلید کنن تشویق یا تنبیهیه که اون رفتار در پی داشته...
  برای مثال تو مورد رفتارهای پرخاشگرانه دختر شما, میشه این احتمال رو در نظر گرفت که تو مهد این سبک رفتار پرخاشگرانه رو تویکی از بچه ها دیده و پاداش بعدیش یعنی توجه مربی و رسیدن بچه به خواستش رو هم دیده و بعد از چند بار تکرار این قضیه تو این بچه یا سایر بچه ها, متوجه شده که این سبک رفتار میتونه راهی برای رسیدن به خواسته ها باشه... دقت داشته باشین بچه ها تو این سن نیت  و نحوه رفتار رو در نظر نمیگیرن و صرفا طبق پاداش یا تنبیهی که رفتار در پی داره رفتاری رو انتخاب میکنن.
   پس شما میتونین این مورد رو هم بررسی کنین و ببینین تو مهد رفتاری مشابه رفتار دختر شما از بچه ها سر زده یا خیر.

   
  پاسخ با نقل و قول

 6. ارسال:6#
  **شادی** آواتار ها
  این رفتار دخترتون رو با بازی میتونین با یه رفتار مناسب جایگزین کنین.
  نمایش عروسکی برای بچه های این سن بسیار عالی جواب میده.چنتا عروسک مورد علاقش رو انتخاب کنین و دقیقا شرایطی رو که رفتار پرخاشگرانه دخترتون رو بدنبال داره با اون عروسکها نمایش بدین و بجای رفتار پرخاشگرانه یه رفتار مناسب رو از عروسک نشون بدین... البته انتظار نداشته باشین با یکبار نمایش بتونین رفتاری رو که تو چند مدت شکل گرفته جایگزین کنین ولی مطمئن باشین بمرور نتیجه دلخواه رو میگیرین چون ذهن بچه شما الان کاملا آمادگی یادگیری و شکل دهی رفتار رو داره مخصوصا از طریق بازی و نمایشهای عروسکی.
  پاسخ با نقل و قول

 7. ارسال:7#
  ممنون دوستان

  لطف می کنید و نظراتتون رو در مورد روانشناس هم بگید؟
  پاسخ با نقل و قول

 8. ارسال:8#
  دوستان دو سه روزیه به این نتیجه رسیدم که رفتار دخترم دقیقا بازتاب رفتار ما با اونه.
  گفته بودم که من خیلی اعصاب قوی ای ندارم و به نظر خودم این اصلی ترین دلیل مشکل دخترمه.
  این دو سه روزه خیلی خیلی سعی کردم به اعصاب خودم مسلط باشم و اصلا کاری نکردم تا لجاجت دخترم رو تحریک کنم و خیلی از این بابت خوشحالم چون خداروشکر این چند روزه اصلا اون اعصاب خوردیا رو نداشتیم.
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •