آداب پسندیده موقع مهمانی رفتن
مهمانی
مهمانی
مهمان خوبی باشید
۱ ---تشکر یادتان نرود:
تشکر از میزبان به خاطر پذیرایی--اش ضرورت دارد. این کار را می--توانید در پایان مهمانی انجام بدهید. اما روش بهتری هم وجود دارد؛ می--توانید فردای مهمانی به میزبان تلفن بزنید و به او بگویید فقط زنگ زده--اید بابت تشکر از پذیرایی دیروز؛ همین.
۲- سرزده نروید مهمانی:
ایام عید، بازار مهمانی و دید و بازدید حسابی داغ است. پیش از این--که به قصد مهمانی از منزل خارج شوید، تلفن بزنید و از حضور میزبان در منزل و از آمادگی--اش برای پذیرایی از شما اطمینان حاصل کنید. شاید مهمانان زیادی در منزل میزبان حضور داشته باشند و او موقع پذیرایی به زحمت بیفتد.
۳- سر وقت بروید :
اگر قرار گذاشته--اید زمان معینی به منزل میزبان بروید، دیر نکنید. زود هم نروید در روز--های شلوغ عید، هر خانواده--ای برای خودش برنامه--ریزی فشرده--ای دارد و تأخیر شما ممکن است برنامه یک جمع را مختل کند.
۴- گپ بزنید، بحث نکنید : وقتی دور هم نشسته--اید، احتمال این که بحث--های متنوعی درباره مسائل اجتماعی، سیاسی، شخصی و… پیش بیاید، زیاد است. فراموش نکنید که شما مهمان--اید و مجلس مهمانی جای بحث و جدل نیست. به یک گپ خودمانی بسنده کنید و مجلس مهمانی را به میدان جنگ تبدیل نکنید. از این فرصت برای تازه کردن دیدار--ها و لذت بردن از مصاحبت همدیگر استفاده کنید و خودتان و اطرافیانتان را با بحث--های آنچنانی-- خسته نکنید.
۵ – به میزبان کمک کنید :
خوشبختانه بیشتر خانم--های ایرانی، این کار را خوب بلدند. به میزبان در امر پذیرایی کمک کنید: موقع چیدن میز غذا، مرتب کردن آشپزخانه بعد از صرف غذا و شست--وشوی ظروف. با این کار، نه تنها به میزبان کمک می--کنید، بلکه فرصتی پیدا می--کنید تا رابطه--تان را هم صمیمی--تر کنید و احیانا چیزهای جدیدی هم یاد بگیرید.
۶ – شنونده خوبی باشید :
توی مهمانی، دائم از خودتان تعریف و تمجید نکنید و به همان میزان که صحبت می--کنید، به دیگران هم اجازه صحبت بدهید و خلاصه این که شنونده خوبی باشید.
۷ – گاهی به ساعت نگاه کنید:
گه--گاه، نگاهی به ساعت--تان بیندازید. ساعات بعد از صرف شام، جان می--دهد برای گپ--های طولانی، ولی حواستان باشد که این گپ--ها خیلی هم به درازا نکشد. گاهی میزبان قرار است صبح روز بعد برود سر کارش یا برنامه مسافرتی در پیش داشته باشد و به خاطر رودربایستی-- با شما حسابی به زحمت بیفتد.
۸ – غم و غصه--تان را با خودتان نبرید :
وقتی به مهمانی می--روید، غصه--هایتان را در خانه جا بگذارید حتما. مهمانی جای خوبی برای طرح مسائل و مشکلات نیست. مسلما میزبان هم مثل شما مشکلات خاص خودش را دارد. یادتان باشد که این دید و بازدیدها قرار است فرصتی باشند برای شاد بودن و فراموش کردن گرفتاری--ها.
۹- یار کمکی ببرید:
گاهی شما به یک مهمانی دعوت می--شوید، ولی بیشتر آدم--های حاضر در آن مهمانی را نمی--شناسید. خلاصه این که گاهی برایتان سخت است به تنهایی با فضای یک مهمانی کنار بیایید. این--جور مواقع می--توانید با کسب اجازه از میزبان، یکی از دوستانتان را همراه خودتان ببرید مهمانی تا تنها نمانید. ولی این را هم فراموش نکنید که نباید تمام زمان مهمانی را فقط با دوستتان بگذرانید. از این فرصت می--توانید برای آشنایی با دوستان جدید هم استفاده کنید.
۱۰- حواستان به بچه-- هم باشد:
اگر بچه--های شیطان و باهوشی دارید که از فرط باهوشی دلشان می--خواهد از همه چیز سر در بیاورند و از در و دیوار بروند بالا، حتما هوایشان را داشته باشید. به هر حال آن--جا خانه خودتان نیست و احتمالا قواعد و قوانین خودش را دارد.
به فرزندتان اجازه ندهید تمام کار--هایی را که در منزل انجام می--دهد، بی--توجه به ملاحظات منزل صاحبخانه انجام بدهد. بهتر است پیش از رفتن به مهمانی، با کوچک--ترها صحبت کنید و توجیه--شان کنید که مهمانی یعنی چه. اگر هم احیانا حرف--هایتان اثر نکرد و کودک شروع کرد به شیطنت و به هم ریختن منزل صاحبخانه، بی--خیال نباشید و او را منع کنید. این ایده را که بچه باید از همه چیز سر در بیاورد، لااقل وقتی که مهمان--اید، فراموش کنید.
۱۱ -گاهی به فکر هدیه باشید:
خب، اگر برای اولین بار است که دارید به منزل میز
بان می--روید، رسم است که دست خالی نروید؛ به ویژه اگر میزبان تازگی--ها نقل مکان کرده یک منزل جدید یا احیانا اتفاق خوشایندی برای خود میزبان یا خانواده--اش افتاده، مثلا بچه--دارشده، یا پسرش کنکور قبول شده یا… و البته توجه شما مهم--تر از نوع هدیه--ای است که می--گیرید. گاهی حتی یک گلدان گل یا یک جعبه شیرینی واقعا جواب می--دهد
منبع :سایت رودان