تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
چگونه دعاهایمان به استجابت برسد زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:samin66
آخرین ارسال:ایزدی
پاسخ ها 14

صفحه‌ها (2): صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

چگونه دعاهایمان به استجابت برسد

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  samin66 آواتار ها
  سلام. چرا دعاهای ما برآورده نمیشه؟ چکار کنیم برآورده شه؟مثلا بعضی جاها گفته شده اگه فلان سوره را بخوانید، فلان اتفاق میفتد. اما وقتی میخوانیم تاثیری نداره.
  و سوال دیگه اینکه:
  چرا اگه کاری اتفاق نیفته میگن قسمت نبود یا حکمتی داشت و برعکس: مثلا من دوست دارم کنکور قبول شم، کلی تلاش میکنم و درس میخونم. اونوقت دقیقا روز کنکور خواب میمونم و نمیرم. و اطرافیان میگن حتما حکمت و مصلحتی بوده. آخه چرا نمیشه حکمت و مصلحت خدا طوری باشه که هم من خواب نمونم و هم بهترین رشته قبول شم؟
  بعد یک عمر زندگی و تجربه تازه دارم درک میکنم،
  توجه به علائقم و برای خودم زندگی کردن یعنی چی!!!!!
  پاسخ با نقل و قول

 2. چگونه دعاهایمان به استجابت برسد  سپاس شده توسط **شادی**

 3. ارسال:2#
  خوب دیگران شاید بخواهند دلگرممون کنن. خودخوریکردن بعد اتفاق افتاده که فایده ای نداره.
  خواب موندن روزکنکور سها انگاری خود فرده و نباید به حساب خدا گداشت.
  البته حکمت و رحمت خداوند درش شکی نیست.
  ولی این نباید با مختار بودن انسانها اشتباه بشه.
  فرض کن یکی در حق یکی بدی می کنه و اون طرف مقابل دعا می کنه که تقاص (؟) ببینه و اون بلافاصله ببینه! آیا دیگه فردی جرات می کنه بدی کنه؟ همه از ترس دعای طرف مقابل بدی نمیکنن. خوب پس چطور معلومشه که کی بده و کی خوبه؟ این دنیا عرصه آزمایشه. خدا به انسانها تو این دنیا مهلت داده به اختیار خودشون، خودواقعی شون رو نشون بدن.

  ودرباره موفقیت وعدم موفقیت آدمها به میزان تلاششون بستگیداره.

  دعا و اعتماد و توکل بخدا به انسان آرامش می ده که مطمئن تر و با اعتماد به نفس فعالیت و تلاش کنه. و هم اینکه از راه راست و درست و مستقیم منحرف نشه.

  اینها نظر من بود.
  پاسخ با نقل و قول

 4. چگونه دعاهایمان به استجابت برسد  سپاس شده توسط samin66,کوثر حبیبی

 5. ارسال:3#
  samin66 آواتار ها
  ممنون. راستش تاکید بیشتر من روی کاری هست که از اختیار ما خارجه نه اشتباهی که سهوا مرتکب شدیم.
  بعد یک عمر زندگی و تجربه تازه دارم درک میکنم،
  توجه به علائقم و برای خودم زندگی کردن یعنی چی!!!!!
  پاسخ با نقل و قول

 6. ارسال:4#
  ایزدی آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط samin66 نمایش پست ها
  سلام. چرا دعاهای ما برآورده نمیشه؟ چکار کنیم برآورده شه؟مثلا بعضی جاها گفته شده اگه فلان سوره را بخوانید، فلان اتفاق میفتد. اما وقتی میخوانیم تاثیری نداره.
  و سوال دیگه اینکه:
  چرا اگه کاری اتفاق نیفته میگن قسمت نبود یا حکمتی داشت و برعکس: مثلا من دوست دارم کنکور قبول شم، کلی تلاش میکنم و درس میخونم. اونوقت دقیقا روز کنکور خواب میمونم و نمیرم. و اطرافیان میگن حتما حکمت و مصلحتی بوده. آخه چرا نمیشه حکمت و مصلحت خدا طوری باشه که هم من خواب نمونم و هم بهترین رشته قبول شم؟

  سلام سمین جان ... پاسخی که آیشین عزیز نوشتند تا حدودی درسته و اما من یک پاسخ کامل براتون نقل قول می کنم اگر کامل بخونید فکر کنم پاسخ سوال هاتون رو پیدا می کنید. بعد اگه سوال و ابهامی داشتی در فرصتی مناسب من در خدمتم (فعلا خیلی دسترسی به نت ندارم)

  می دونم ممکنه خودت با جستجو این مطالب رو دیده باشی اما باز هم خوبه بخونیدشون.


  چرا دعايم مستجاب نمي شود

  نمي دانم چرا دعاهاي من اصلا مستجاب نمي شود، تمام حاجاتم هم مشروع است، گاهي به خدا التماس هم مي كنم ولي سودي ندارد، خدا را به ائمه معصومين(ع) هم قسم مي دهم ولي سودي ندارد؟ نميتوانم با اين سخن كه هرچه دعا مي كنم مصلحت من نيست كه مستجاب شود، قانع شوم، آيا مثلا داشتن شغل مصلحت يك جوان نيست؟

  پاسخ: اغلب کساني که در مورد اجابت دعاي خود اعتراض مي کنند و مي گويند چرا دعايم اجابت نمي شود از ضعف نگرش در اين زمينه رنج مي برند. اگر انسان نگرش درستي نسبت به دعا داشته باشد هم دعا مي کند و هم آرامش دارد و نگران چيزي نيست. در اين راستا ذکر چند نکته در پاسخ به سؤال شما لازم و ضروري است؛ تقاضا دارم هر نکته را چند بار با دقت، مطالعه کنيد:

  - انسان به هنگام دعا کردن، فقط بايد خدا را با قلب و زبان، بخواند و از خدا طلب برآورده شدن حاجت را داشته باشد. گاه انسان در دعا با زبان، خدا را مي خواند، ولي در قلب چشم اميد به خلق خدا دارد. اين خود مانعي است بر سر راه استجابت دعا.

  - در هنگام دعا بايد «مضطر» بود. مضطر همچون کسي است که در دريا خود را در حال غرق شدن مي بيند و براي خود پناهي جز خدا نمي يابد؛ در اين صورت چگونه خدا را مي خواند؟

  - دعا کردن آدبي دارد که اگر رعايت شود دعا در معرض اجابت قرار مي گيردو خداي متعال هم وعده اجابت داده است اما اولا خداي متعال روي مصالح و حکمت خود کار مي کند و ثانيا وعده اجابت او در حد اقتضا است نه عليت. يعني اگر مانعي در کار نباشد اقتضاي اجابت دارد و اين به اين معنا نيست که دعاي ما علت حتمي اجابت باشد و خداوند را مجبور به اجابت کنيم.

  - يکي از شرايط مهم دعا تلاش و کوشش خود شخص براي تحقق خواست هايش است. دعا در صورتي اجابت مي شود که خود شخص تمام تلاش خود را براي هدف اش کرده باشد و در اين زمينه کوتاهي صورت نگرفته باشد.

  -اجابت ممکن است تا مدتي به تاخير بيافتد و اين به معناي عدم اجابت نيست.

  - مومن تسليم خدا است ما نبايد با دعا کردن روح تسليم را از دست بدهيم و مانند بچه ها بر خواسته خود پافشاري کنيم. وظيفه ما دعا کردن و درخواست از خداي متعال است و اقضاي ايمان و توکل و تسليم اين است که نتيجه نهايي امور را به خداوند بسپاريم.

  - وقتي دعا مي کنيم بايد باور داشته باشيم که خداوند اگر مصلحت بداند حتما حاجت ما را مي دهد.

  - ممکن است خداوند براي «امتحان بنده»، حاجت او را ندهد، يا به تاخير اندازد. آيا فقط زماني که خداوند حاجت ما را بدهد به او ايمان داريم؟ آيا اگر در برآورده شدن حاجت تاخير افتد، اعتماد ما به خدا کم رنگ مي شود؟ و يا بقول فرمايش شما به او بدگمان مي شويم؟

  بدبيني به حضرت حق، که وجودش خير محض است و از هر گونه خطايي مبري است، از ضعف ايمان است و شايد اين ضعف شما در ايمان فقط با عدم استجابت دعا خود را نشان مي داد؛ لذا خداوند مهربان، قبل از اينکه فرصت ها از دست برود عيب شما را به شما نشان داده است تا آستين همت را بالا زده، اين ضعف را برطرف کنيد!

  - گاه ممکن است دعا مستجاب شده، اما زمان آن نرسيده باشد. حضرت موسي (عليه السلام) آل فرعون را نفرين کرد و خداوند اجابت کرد اما بنا بر مصلحت الهي، چهل سال طول کشيد!

  - چرا هر گاه دعا مستجاب نمي شود به گردن خدا مي اندازيم؟ شايد ما کاري کرديم که دعايمان به اجابت نمي رسد؟ اگر در دل، باور کنيم که همه نقصها از ما است، مشکل حل مي شود. حضرت يونس نبي (عليه السلام) گفت: «اني کنت من الظالمين» سپس دعايش مستجاب شد؛ «فاستجبنا له و نجيناه من الغم و کذلک ننجي المومنين»

  گاه انسان «گمان » مي کند که اهل گناه نيست؛ در حالي که مرتکب گناهان مي شود ولي خود نمي داند. ما گاهي گمان مي کنيم تنها با ترک دزدي، زنا و... وخواندن نماز و گرفتن روزه و... از گناهان دور شده ايم؛ در حالي که ممکن است پدر و مادر از ما راضي نباشند و ما نسبت به آن ها بي توجه باشيم.

  در روايات اسلامي آمده است که: اگر والدين به صورت شما زدند، بدون ذره اي ترش رويي، طرف ديگر صورت را به آن ها نشان دهيد و آمادگي خود را براي سيلي ديگري اعلام داريد! و يا در روايتي ديگر فرزند را غلام حلقه بگوش والدين مي داند؛ براستي آيا ما در ارتباط با والدين، اينگونه رفتار کرده، مانند غلام حلقه بگوش از آن ها اطاعت مي کنيم؟!

  و يا ممکن است تنها با زبان خود کسي را آزرده باشيم (بويژه محارم). شکستن دل ديگران خود از گناهان بسيار بزرگ است که چه بسا به آن توجه نداريم. و يا برخي نماز مي خوانند ولي توجهي به اداء نمازهاي قضا ندارند.

  لقمه ي ناپاک و حرام و ندادن خمس و زکات مال، هم از جمله گناهاني است که کمتر کسي به آن توجه دارد.

  - بايد ديد دعا چه دعايي است؟ آيا درخواست هاي ما از خداوند درست است يا خير؟ بعنوان مثال: ممکن است براي ازدواج، فلان فرد مشخص را مد نظر گرفته، با اصرار از خداوند مي خواهيم که دعاي ما را اجابت کند؛ در حالي که خداي حکيم و عالم به غيب مي داند که همان فرد، در خانه بداخلاق بوده، يا دو سال ديگر تصادف کرده و از دنيا مي رود و ... اين ازدواج به صلاح شما نيست.

  پس در دعا نبايد براي خدا، تعيين تکليف کرد بلکه از او بخواهيم به هر طريقي که خير مااست مثلاً شرايط ازدواج را برايمان فراهم کند.

  شما دوست خوبم تنها به يک حاجت خود – داشن شغل – اشاره کرديد؛ در اين رابطه دو سؤال از شما دارم و پاسخ آن را به عهده ي خودتان مي گذارم:
  1- آيا از همه ي توان خود براي تحصيل، استفاده کرده ايد؟ برخي از بزرگان با گرسنگي و نبود امکانات اوليه به هيچ وجه تحصيل را کنار نگذاشتند.

  2- آيا حاضريد با کارگري و بقول معروف از صفر شروع کنيد يا اينکه از شغل هاي پايين عار داريد و منتظر شغلي هستيد که در ديد مردم محترم باشد؟ شهيد رجايي هم درس خود را مي خواند و هم در کوچه و خيابان دست فروشي مي کرد!

  - برخي معناي «صلاح» را بد فهميده اند؛ تصور مي کنند اينکه مي گوييم: خدا صلاح نمي داند نعوذ بالله يعني خدا دلش نمي خواهد! در حالي که وقتي مي گوييم صلاح خدا نيست فلان دعا اجابت شود يعني «خير ما در عدم استجابت آن دعا است». مانند پدري که با علم به اينکه اگر به فرزندش پولي که درخواست کرده را به او بدهد، به سمت اعتياد رو خواهد آورد، لذا از دادن پول به او امتناع مي کند و مي گويد به صلاحت نيست.

  پس اگر درک درستي از معناي «صلاح» داشته باشيم نه تنها ناراحت نمي شويم بلکه با رغبت و طيب خاطر امور خود را به او که مهربان ترين مهربانان است و به بندگان خود به اندازه ي پوسته ي نازک روي هسته ي خرما هم ظلم نمي کند، مي سپاريم.

  - از خدايي که «فعال مايشاء و قادر متعال» است نبايد طلبکارانه چيزي خواست. يادمان باشد او خداست و ما بنده؛ او مولاست و ما عبد؛ لذا بنده از مولاي خود، هيچ طلبي ندارد! بنده تنها مي تواند از مولاي خود، درخواست کند؛ اگر مولا عطا کرد، از فضل و کرم اوست؛ اگر عطا نکرد، از حکمت اوست؛ پس طلبي در ميان نيست. (دقت کنيد)

  خيلي ها با يک «يا الله» و يا با يک «صلوات» حاجت گرفته اند چون در زندگي مسير عبوديت را طي کرده و خود را در لفظ و عمل، بنده ي خدا مي دانند.
  داستان آن باربر اصفهاني را شنيده اي که وقتي بچه از بالا به زمين در حال سقوط بود، با يک اشاره، کودک در بين زمين و آسمان توقف کرد و آهسته آهسته به آغوش او آمد؛ وقتي از او علت اين کرامت را پرسيدند گفت: «عمري هر چه خدا گفت گفتم چشم و انجام دادم، حالا من به خدا گفتم: خدايا مادر اين بچه را داغدار نکن، او هم اجابت کرد (او گفت: چشم).

  دعا نشان از فروتنی، تواضع، خاکساری، خشوع و خضوع به درگاه موجودی عزیز و مقتدر، توانا و بلند مرتبه است در مقام دعا باید دانست که «من» هیچ نیست و هر چه هست«اوست» باید باور کرد که من مخلوقم و او خالق من ذلیلم و او عزیز.

  به گزارش سرویس دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، یکی از پرسش‌هایی که همواره برای بندگان مومن خدا مطرح‌ می‌شود این است که چرا گاهی دعاها و خواسته‌های ما برآورده و مستجاب نمی‌شود؟ این مساله عوامل زیادی دارد که پاسخ آن را در کلام معصومین(ع) جستجو می‌کنیم.

  امام علی(ع) در پاسخ به این سوال که خداوند فرموده:«ادعونی استجب لکم؛ بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را» پس چرا دعا می کنیم ولی دعایمان اجابت نمی شود؟ فرمود: زیرا دل های شما هشت خیانت کرده است:

  1. شما خدا را شناختید اما حق او را چنان که بر شما واجب است ادا نکردید. بنابراین، شناخت شما به کارتان نیامد.

  2. ایمان به رسول خدا(ص) آوردید، اما با سنت او مخالفت کردید، پس فایده ایمان شما چیست؟

  3. قرآن را خواندید ولی عمل نکردید.

  4. گفتید از آتش جهنم می‌ترسید اما در هر وقت با گناهان خود بدن های خود را آماده عذاب ساختید.

  5. اظهار تمایل به بهشت کردید اما کاری که شما را از بهشت دور می‌کند انجام دادید.

  6. از نعمت‌های خدا استفاده کرده ولی سپاسگزاری نکردید.

  7. خداوند شما را به دشمنی شیطان امر کرده، شما با زبان با او دشمنی کردید ولی در عمل با او مخالفت نکردید.

  8. عیب‌های مردم را جلوی چشم خود قرار دادید اما عیوب خود را پشت سر انداختید.

  با توجه به این امور چگونه انتظار اجابت دعا دارید. پس خودتان را اصلاح و تقوا پیشه کنید تا دعاهای شما مستجاب شود.1

  امام صادق(ع) نیز در پاسخ به گروهی که از آن حضرت پرسیدند: چرا ما دعا می‏‌کنیم، امّا مستجاب نمی‏‌شود؟ فرمودند: " چون کسی را می‏‌خوانید که نمی‏‌شناسیدش2".

  همچنین پیامبر خدا(ص) در این باره می‌فرمایند: "همانا بنده دستش را (برای دعا) به درگاه خدا بالا می‏‌برد در حالی که خوراکش حرام است؛ با چنین حالی، چگونه دعایش مستجاب شود؟3".

  امام علی(ع) درباره این که چه حکمت‌هایی در تأخیر استجابت دعاست؟ می‌فرمایند:" تأخیر در اجابت دعا تو را نومید نگرداند؛ زیرا که بخشش (خداوند) بسته به نیّت تو است؛ چه بسا که در برآوردن خواهشت تأخیر شود، تا بدین وسیله خواهنده را پاداش بزرگتر و امیدوار (به بخشش الهی) را بخشش بیشتر دهد؛ بسا باشد که چیزی بخواهی و به تو داده نشود امّا دیر یا زود بهتر از آن به تو داده شود، یا برای خیر و مصلحت تو از تو دریغ شده است. و بسا خواسته‏‌ای که اگر برآورده شود موجب نابودی و تباهی دین تو گردد4".

  آن حضرت همچنین فرمودند: "خداوند عز و جل به عیسی بن مریم علیه‏‌السلام وحی فرمود: به اشراف بنی اسرائیل بگو که ... من دعای هیچ یک از شما و هیچ یک از کسانی را که حقّی از مخلوقات مرا به گردن دارند، اجابت نمی‏‌کنم5".

  امام باقر(ع) نیز در بیان موانع استجابت دعا می‌فرمایند: "(گاه) بنده از خداوند حاجتی را می‏‌خواهد و از شأن خداست که آن را در آینده‏‌ای نزدیک، یا با تأخیر برآورده سازد؛ امّا بنده بعدا مرتکب گناهی می‏‌شود. پس، خداوند تبارک و تعالی به فرشته می‏‌گوید: حاجت او را برآورده مساز و او را از آن محروم گردان؛ زیرا که او خود را در معرض خشم من نهاد و مستوجب محرومیت از سوی من شد6".

  رسول مکرم اسلام همچنین فرمودند: "بدانید که خداوند، دعایی را که از دلی غافل و بی‏‌خبر باشد، نمی‏‌پذیرد7".

  سخن پاياني اينکه
  در هر شرائطي راضي به رضاي خداي مهربان، حکيم، رؤوف و عالم به غيب باشيم. امام حسين (عليه السلام) در بدترين شرائط ظهر عاشورا، در حالي که همه عزيزانش را از دست داده، در حالي که زخمي و تشنه است و زن و فرزندانش در محاصره دشمن هستند مي فرمايد: رضا به قضائک، تسليما لامرک، لا معبود سواک ...

  منابع:

  1- أعلام الدین: 269 منتخب میزان الحکمة : 196

  2- بحار الأنوار: 93 / 368 / 4 منتخب میزان الحکمة : 196

  3- إرشاد القلوب: 149 منتخب میزان الحکمة : 196

  4- کشف المحجّه: 228 منتخب میزان الحکمة : 200

  5- الخصال: 337 / 40 منتخب میزان الحکمة : 196

  6- بحارالأنوار: 73 / 329 / 11 منتخب میزان الحکمة : 196

  7- بحارالأنوار: 93 / 321 / 31 منتخب میزان الحکمة : 196

  لینک به مطلب
  نکته آخر: نه اینکه همه موارد در مورد ما صدق می کنند اما اینها عواملی هستند که وجود دارند.


  ویرایش توسط ایزدی : 2014_01_16 در ساعت 04:37
  بسم الله الرحمن الرحیم ... و من یتوكل علی الله فهو حسبه طلاق/3

  وقتی چترت خداست بگذار باران سرنوشت هر چه می خواهد ببارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 7. چگونه دعاهایمان به استجابت برسد  سپاس شده توسط **شادی**,niloofarabi,samin66,مهرانگیز

 8. ارسال:5#
  samaaaa26 آواتار ها
  سلام دوستم
  ببین اگه شما امید و توکل دلشته باشیم و تلاشمووونو بکنیم حتما میشه ..کار نشد نداره
  اگه میبینه از خدا چیزی خواستی و جواب نگرفتی ببین بعد دعات چه کار کردی که اثر دعا رو از بین بردی
  به خدا شک نکن ........
  بزرگترین اقینوس جهان آرام است
  پس آرام باش تا بزرگ شوی ....
  پاسخ با نقل و قول

 9. چگونه دعاهایمان به استجابت برسد  سپاس شده توسط samin66,ایزدی

 10. ارسال:6#
  samin66 آواتار ها
  سلام. ممنون. ولی با این اوصافی که فرمودید بنابراین دعاهای من هیچ وقت به اجابت نمیرسه چون خ گناه کردم. نتیجه اینکه دیگه دعا نمیکنم.
  بعد یک عمر زندگی و تجربه تازه دارم درک میکنم،
  توجه به علائقم و برای خودم زندگی کردن یعنی چی!!!!!
  پاسخ با نقل و قول

 11. ارسال:7#
  **شادی** آواتار ها
  سلام.
  امیدوارم در حضور استاد بزرگواری مثل خانم ایزدی جسارت منو برای پاسخ دادن ببخشین...

  فقط میخواستم موردی رو طبق اطلاعات و تجربه ی شخصی خودم عرض کنم که اگه قبل از دعا کردن و خواستن حاجتی,استغفار کنیم ,صلوات بفرستیم و برای چند مومن(40 مومن) دعای خیر بکنیم زمینه ی استجابت دعامون رو فراهم کردیم...

  موفق باشین و التماس دعا...
  پاسخ با نقل و قول

 12. چگونه دعاهایمان به استجابت برسد  سپاس شده توسط ایزدی

 13. ارسال:8#
  ایزدی آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط samin66 نمایش پست ها
  سلام. ممنون. ولی با این اوصافی که فرمودید بنابراین دعاهای من هیچ وقت به اجابت نمیرسه چون خ گناه کردم. نتیجه اینکه دیگه دعا نمیکنم.
  سلام خانمی. نشد که ............ نا امیدی اول راه؟! ... میدونی خدا از اینکه بنده اش ازش ناامید باشه چقدر ناراحت میشه؟!!!

  نه گلم؛ نمی دونم در متنی که برات نقل قول کردم این رو نوشته بود یا نه! اما کسی که به درگاه خدا دعا می کنه باید تلاش کنه زمینه های برآورده شدن خواستش رو هم فراهم کنه. مثلا اگه خطایی کرده اون رو جبران کنه و خالصانه خدا رو صدا بزنه (همین باعث رشد انسان میشه). و از طرفی هم این باعث میشه تو یک قدم برداری خدا برات ده قدم برمیداره (شاید هم بیشتر؟؟!!).
  چیزهایی که نقل شد رو باید با دقت بیشتری بخونی اینها احتمالاتی هست که برخی دعاهای ما سریع برآورده نمیشن.
  بعضی خواسته ها هست که شاید به صلاحمون نباشه و خودت هم اشاره کردی. مطمئنا خدا خیر و صلاح ما رو بهتر می دونه. یک آیه قرآن هست که مضمونش این هست: و بسا چيزى را ناخوش داشته باشيد كه آن به سود شماست و بسا چيزى را دوست داشته باشيد كه به زيان شماست، و خدا مى‏داند و شما نمى‏دانيد. (سوره بقره:آیه 216)

  البته این با اختیار انسان منافات نداره. در مورد مثالی که زدی خوب بنده ها هم باید برای خواسته هاشون تلاش کنند. مثلا کسی که برای کنکور خواب می مونه خودش سهل انگاری کرده ... دیگه هر چیزی رو به حکمت خدا ربط ندیم . برای برخی چیزها باید خودمون نهایت تلاشمون رو بکنیم. وقتی میگن حکمت خدا بوده که تو نهایت تلاشت رو کرده باشی اما هیچ رقمه هیچ چیزی با شما راه نیاد.

  گاهی هم تاخیر در استجابت دعا برای امتحان بنده هاست. اشاره کردم که مطالبی که در مقاله ذکر شده، همه شون عواملی هستند که وجود دارند نه اینکه همه اونها در مورد همه یکجور صدق کنند.

  اتفاقا خدا خودش از بنده هاش می خواد که به درگاهش دعا کنند چون دعا یعنی درخواست؛ کسی که دنبال گرفتن پاسخ برای درخواستش هست یعنی خودش یک قدم جلو اومده یعنی هدف داره و برای هدفش تلاش می کنه، نه اینکه همین طور بنشینیم و از خدا بخواهیم بهترین ها رو داشته باشیم و بدون تلاش برامون فراهم بشه. از تو حرکت از خدا برکت ...

  این رو هم اضافه کنم گاهی هم خدا برخی بندهاش رو که خیلی براش عزیز هستند و همچنین صبور، شاید حاجتشون رو این دنیا نده اما اون حاجتشون رو به علاوه پاداشی نیکو برای شکیبایی و توکلشون، براشون جبران می کنه. توکل به خدا خیلی مهمه. برخی بنده ها هم اینقدر برای خدا عزیز هستند و مناجاتشون زیباست که خدا دوست داره صدا زدن هاشون رو بشنوه چون همین تکرار دعا و توکل بنده هاش باعث رشدشون میشه ... (نکته های زیادی وجود دارند که ما از اونها ناآگاهیم)  شادی عزیز خواهش می کنم خانمی اختیار دارید.
  ویرایش توسط ایزدی : 2014_01_17 در ساعت 07:32
  بسم الله الرحمن الرحیم ... و من یتوكل علی الله فهو حسبه طلاق/3

  وقتی چترت خداست بگذار باران سرنوشت هر چه می خواهد ببارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 14. چگونه دعاهایمان به استجابت برسد  سپاس شده توسط samin66,مهرانگیز

 15. ارسال:9#
  samin66 آواتار ها
  ممنون خانوم ایزدی. جوابای قشنگی که همیشه بهم می دید رو سعی می کنم چندبار و با دقت بخونم. اما این بار یه حالتی بهم دست داد. نه اینکه خدای نکرده ناامید شده باشماااااااااااا، نه. اما : ببینید من همیشه تلاش می کنم که گناه نکنم اما متاسفانه برخلاف تلاشم، سهل انگاری زیاده و مرتکب گناه خواسته و ناخواسته میشم. و گناه هم که میدونیم منافات داره با برآورده شدن دعا. به نظرم چه دعا کنیم و چه نکنیم اتفاقی که باید ، میفته. راستی من هنوز هم با این حکمت خدا مشکل دارم. چرا خداوند حکمت خودش رو تو چیزی که ما دوست داریم قرار نمیده.
  کاش این تاپیک رو نمیذاشتم، چون به خاطر ضعف ایمانم یه چند تا سوال دیگه که ناشی از ایمان پایینه تو ذهنم ایجاد شد، جداگانه تو پست دیگه ای میذارم.
  یا علی
  بعد یک عمر زندگی و تجربه تازه دارم درک میکنم،
  توجه به علائقم و برای خودم زندگی کردن یعنی چی!!!!!
  پاسخ با نقل و قول

 16. چگونه دعاهایمان به استجابت برسد  سپاس شده توسط ایزدی

 17. ارسال:10#
  ایزدی آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط samin66 نمایش پست ها
  ممنون خانوم ایزدی. جوابای قشنگی که همیشه بهم می دید رو سعی می کنم چندبار و با دقت بخونم. اما این بار یه حالتی بهم دست داد. نه اینکه خدای نکرده ناامید شده باشماااااااااااا، نه. اما : ببینید من همیشه تلاش می کنم که گناه نکنم اما متاسفانه برخلاف تلاشم، سهل انگاری زیاده و مرتکب گناه خواسته و ناخواسته میشم. و گناه هم که میدونیم منافات داره با برآورده شدن دعا. به نظرم چه دعا کنیم و چه نکنیم اتفاقی که باید ، میفته. راستی من هنوز هم با این حکمت خدا مشکل دارم. چرا خداوند حکمت خودش رو تو چیزی که ما دوست داریم قرار نمیده.
  کاش این تاپیک رو نمیذاشتم، چون به خاطر ضعف ایمانم یه چند تا سوال دیگه که ناشی از ایمان پایینه تو ذهنم ایجاد شد، جداگانه تو پست دیگه ای میذارم.
  یا علی
  سلام خواهش می کنم ببخشید که دیر جواب میدم. تمرکزم روی امتحان بود . هفته آینده ان شاالله تموم میشه و در خدمتم که هر سوالی دوست داشتی بپرسی ... منم در حدی که در توانم بود پاسخت رو میدم.

  ببین به نظرم باید قدم به قدم پیش بری. شاید الان سوالات خیلی زیادی ذهنت رو درگیر کرده باشه و تناقضات و کلاف های سردرگم زیادی در ذهنت باشه. به نظرم عجله نکن و یکی یکی کلاف ها رو باز کن. فقط باید کمی صبور باشی و خوب بررسی کنی. البته خیلی خوبه که سوالاتت زیاده و دنبال پاسخ. مطمئن باش من هم همراهیت می کنم.

  الان هم یکی یکی سوالاتت رو بررسی کنیم:
  خوب من خودم متنی که برات ارسال کردم (نقل قول) کامل مطالعه نکردم. اما به طور کل اشاره کردم که اینها همه در مورد یک نفر صدق نمی کنه بلکه ممکنه عواملی که باعث میشن دعایی مستجاب نشه یکی از این موارد باشند.

  در مورد گناه، خب ما انسان ها (به غیر از پیامبران و معصومین(ع) ) معصوم نیستیم و جایزالخطا. اما سعی می کنیم خطا نکنیم. اگه اینطور باشه که با هر اشتباهی خدا از ما رو برگردونه ، دیگه همه باید از رحمت خدا ناامید باشند!!!

  بیشترین گناهانی که باعث میشن دعا اجابت نشه حق الناس هست. ما باید تلاش کنیم حقی از مردم بر گردنمون نباشه. خب ممکنه در روز خیلی از این اشتباهات کنیم. خیلی خوبه که اگه اشتباه کردیم در صدد جبران باشیم. مثلا دل شکستن خیلی تاثیر منفی میگذاره. ناراحت کردن پدر و مادر و ...
  خدا هم به ما فرصت میده . فرصت میده که اون خطا رو جبران کنیم باید از این فرصت ها استفاده کنیم. و ناامید نباشیم. کسی که بی اعتنایی کنه و اصلا هم به روی خودش نیاره که اشتباه کرده و پشیمون هم نباشه فرق می کنه.

  اینکه گفتی چه دعا کنیم و چه دعا نکنیم اتفاقی که باید بیفته میفته، (نتیجه اینکه دعا بی تاثیره) نه خیلی وقت ها با دعا کردن و عملی نیکو بلایی رو از خودمون دور می کنیم. و دعا در انجام کاری که به صلاح ماست سرعت می بخشه. باید فلسفه دعا رو بهتر بدونیم. اگر موافقی کم کم پیش بریم. فهمیدن همه چیز باهم کمی شاید دشوار باشه. فعلا از فضای مستجاب نشدن دعا بیرون بریم و در مورد فلسفه دعا کردن بیشتر بدونیم. بعد عواملی که ممکنه در مستجاب نشدن دعا موثر باشند رو بررسی کنیم. و بعد هم حکمت خدا. تاپیک دیگهتون هم دیدم که سوالات زیادی داشتی. پس یکی یکی ...


  دعا مظهر بندگی انسان است، بندگی آن است كه انسان در مقابل پرودگار عالم از خود اراده ای نداشته باشد [در مقابل خدا، وگرنه انسان دارای اراده است] و تمام عالم را در ید قدرت او ببیند.
  اگر كسی این جهان بینی را نداشته باشد و برای غیر خدا قدرتی در عرض او به رسمیت بشناسد [یعنی به غیر خدا متوسل شود یا به او امیدوار باشد] از دایره توحید خارج شده و داخل عرصه شرك و كفر می‌گردد. و دعا به محضر خداوند به معنی نفی قدرتهای غیر الهی است.
  و هر چه انسان در توحید به مراتب بالاتری برسد. دعای او نیز بیشتر و خالص تر می‌شود و به همین دلیل در روایت آمده است كه هر كه خدا را بیشتر بشناسد دعایش هم بیشتر خواهد شد.
  و چنین فردی حتی برای تهیه نمك غذا هم در خود استقلال نمی بیند و این نهایت توحید افعالی است. و برای بیان همین نكته است كه در روایات تاكید شده است كه هنگام دعا از دیگران نا امید باشید و همه امیدتان به خدا باشد.

  پس مهم ترین حكمت و فلسفه دعا این است كه دعا اعلام بندگی است و اظهار فقر و وابستگی به منبع لایزال الهی و غنای مطلق اوست.
  نكته دیگری كه در دعا وجود دارد و از جهت دیگر بندگی انسان را به ثبوت می‌رساند، این است كه خداوند خود به این عمل امر فرموده است و دعا كردن انجام یكی از فرامین الهی است. «ادعونی استجب لكم سوره غافر، آیه 60.»، «ادعوا ربكم تضرعا و خفیه سوره اعراف، آیه 55

  حكمت دیگر دعا رسیدن به اهداف، از طریقی غیر از طریق مرسوم است، توضیح آنكه:

  می دانیم كه انسان با تمامی دانایی و توانایی در مقابل بسیاری از نیروهای شناخته و ناشناخته عالم كاری از پیش نمی برد در حالی كه در موارد فراونی نیازمند غلبه بر این نیروهاست، و نیز می‌دانیم همه عالم به اراده الهی اداره می‌شود و او بر هر كاری تواناست، با توجه به این دو نكته آشكار می‌شود كه دعا و طلب از خدا در واقع، به معنی به خدمت گرفتن نیروها و قوای موجود در جهان می‌باشد. یعنی دعا نیز یكی از ابزار و وسایلی است كه خداوند در اختیار انسان قرار داده است تا او را به اهدافش برساند، و شاید به همین دلیل باشد كه در روایت آمده است كه دعا قضای حتمی را نیز بر می‌گرداند.
  و یا اینكه پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) دعا را سلاح مومن برای غلبه بر دشمنان و نیز فراوانی رزق او دانسته‌اند. و به تعبیر امیر المؤمنین(علیه السلام) كلید خزائن الهی در اختیار انسان نهاده شده است.

  عالی ترین حكمت موجود در دعا این است كه موجب تقرب به خداست، دعا فرصت مناجات و نجوای بی‌واسطه و انس با پروردگار عالم است كه در حقیقت برترین امتیاز و ویژگی را دعا داراست. امام صادق(علیه السلام) در حدیثی می‌فرمایند: شما با هیچ وسیله ای همانند دعا نمی توانید به خدا نزدیك شوید . ایشان در روایت دیگری فرموده اند نزد خدای عزو جل منزلتی است كه فقط با مسألت و دعا می‌توان به آن مقام رسید.
  گویند تمنایی از دوست بكن سعدی جز دوست نخواهم كرد از دوست تمنایی


  فعلا این مطالب رو بخون هر جا سوال داشتی بپرس تا بعد موراد دیگه رو با هم بررسی کنیم.
  بسم الله الرحمن الرحیم ... و من یتوكل علی الله فهو حسبه طلاق/3

  وقتی چترت خداست بگذار باران سرنوشت هر چه می خواهد ببارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 18. چگونه دعاهایمان به استجابت برسد  سپاس شده توسط samin66,مهرانگیز,سبز

صفحه‌ها (2): صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •