تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
اجازه همسر زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:زویا صالحی
آخرین ارسال:ایزدی
پاسخ ها 7

اجازه همسر

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  سلام دوستان . من درباره اجازه همسر در اسلام به شدت به مشکل برخوردم هر دستور اسلام رو قبول کنم و برای خودم دلیل بیارم اجازه همسر رو نمیتونم هضم کنم . به نظرم یه قانون وحشتناکه ؟ خدا که ظالم نیست پس این دستور چیه ؟ بعضی وقتا فکر میکنم مورخ ها و راویان چون همه مرد بودن خودشون به این قضیه پر و بال دادن . دیگه دارم دیوونه میشم .
  میتوان از آب و نان ،از جان خود حتی گذشت
  ممکن اما نیست مجنون بود واز لیلا گذشت
  عاشقان را جامه ای پوشیدنی جز چشم نیست
  یا زخیر عشق یا باید از دنیا گذشت
  پاسخ با نقل و قول

 2. اجازه همسر  سپاس شده توسط

 3. ارسال:2#
  m1392 آواتار ها
  سلام.
  من با آقای سیب موافقم.

  من مجردم ولی عقیده ونظری که دراین مورد دارم همین هست.

  بعضی ازخانوما وقتی میبینن همسرشون هیچ مخالفتی توکاراشون نمیکنن وآزادی زیادی دارن کم کم دیگه به حرف همسرتوجهی نمیکنند.)


  فکرمیکنن بهترین شوهردنیارودارن ولی شوهرخوب به این معنانیست که خانم روبیش ازاندازه آزاد بزاره.چون حتما این آزادی یه روزی به ضررشان تمام خواهدشد.


  من خودم به شخصه آزادی که ازحدبگذره روقبول ندارم.
  ویرایش توسط m1392 : 2014_01_16 در ساعت 09:49 دلیل: اصلاح بعضی کلمات
  پاسخ با نقل و قول

 4. اجازه همسر  سپاس شده توسط کاربر

 5. ارسال:3#
  lale آواتار ها
  من میشه گفت خانومی ام که آزادم وشوهرمم گیر الکی نمیده اما نه خطایی شده نه نیازی به مدیریت سخت گیرانه تو خودم میبینم...آدم با آدم فرق داره...همه زنا یه جور نیستن
  هرگز با کسی که دوستش داری قهر نکن"
  چون اون وقت"
  بی تو زندگی کردن رو یاد می گیره!!!
  پاسخ با نقل و قول

 6. اجازه همسر  سپاس شده توسط یه ناشناس,کاربر

 7. ارسال:4#
  ایزدی آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط اسمان رویاها نمایش پست ها
  سلام دوستان . من درباره اجازه همسر در اسلام به شدت به مشکل برخوردم هر دستور اسلام رو قبول کنم و برای خودم دلیل بیارم اجازه همسر رو نمیتونم هضم کنم . به نظرم یه قانون وحشتناکه ؟ خدا که ظالم نیست پس این دستور چیه ؟ بعضی وقتا فکر میکنم مورخ ها و راویان چون همه مرد بودن خودشون به این قضیه پر و بال دادن . دیگه دارم دیوونه میشم .
  سلام آسمان جان...
  خوب مسلما اگر ما اطلاعات کافی نسبت به مسئله ای نداشته باشیم و یا در موردش نگرشمون اشتباه باشه، ممکنه خیلی از جوانب مسئله برامون قابل قبول نباشند.
  در اجازه از همسر اینطور نیست که خانم ها برای هر کاری مجبور باشند از همسرشون اجازه بگیرند. و نه اینکه خانم ها خدای نکرده به گفته دوستان سرکش شوند
  x؛نه اصلا اینطور نیست.

  بحث اعتماد یا عدم اعتماد بین زن و شوهر هم نیست. بحث اجاز از همسر فقط در مورد
  عبور و خروج از منزل هست اون هم نه به این معنا که زن از همسرشون برای هر بار عبور و خروج از منزل اجازه بگیرند، بلکه به معنای این هست که همسر مطلع باشند و از بابت خانمشون نگرانی نداشته باشند. همه اینها برای حفظ کیان خانواده است نه اینکه مرد رو یک موجود برتر بدونیم که باید برای هر کاری از او اجازه بگیریم.

  به نظرم بهتره فلسفه و علتش رو براتون نقل قول کنم شاید ابهاماتون برطرف بشه.

  سوالی بود درفرصتی مناسب در خدمتم.


  فلسفه اجازه زن از شوهر چیست؟

  حقیقت این گونه احکام را باید در چارچوب نوع ساختاری که اسلام برای خانه و خانواده تعریف کرده است دید؛ در اسلام خانواده یکی از مهم ترین مجموعه های اجتماعی است که سلامت و کارایی درست آن در ساختن انسان های مفید و سعادتمند و در نتیجه در ایجاد جامعه ای سالم و مفید نقش کلیدی و اساسی دارد؛ به همین خاطر دستورات زیادی برای نتیجه بخشی این مجموعه و انجام کامل رسالت آن و دوری ان از آفات در نظر گرفته شده است.

  یقینا هر مجموعه موفقی هرچند بسیار کوچک، نیاز به مدیر دارد تا در سایه مدیریت و هماهنگی که بین او و دیگر اعضا مجموعه برقرار می شود ، هدف معینی که پیش روی مجموعه است، به درستی تحقق یابد . هریک از اعضا برای خود و برای رسیدن به هدف مورد نظر خویش تلاش نمایند .
  اسلام به دلایل مختلف که تا حدودی هم روشن است، از میان اعضای خانواده، شوهر را به عنوان مدیر این مجموعه انتخاب کرده ، برای او اختیارات و امتیازات وی‍ژه ای را معین کرده ،تصمیم گیری برای افراد مجموعه را در بخشی از مسائل شخصی و جمعی بر عهده او نهاده است .البته در مقابل ،هزینه های زندگی و مسئولیت اعضا را هم در بسیاری از موارد بر عهده او قرار داده است.

  مسلما یکی از مهم ترین ابعاد مدیریت هر مجموعه ای آگاهی مدیر از نوع رفتارها و عملکرد اعضای مجموعه است. ورود و خروج اعضا یکی از شاخص ترین موارد این آگاهی هاست که البته در خصوص فرزندان به شکل طبیعی وجود دارد ، اما در خصوص همسر که نقش برجسته ای در زندگی دارد ، به دستور شرع این تکلیف لازم شمرده شده است تا مدیر مجموعه به طور کامل از نحوه عملکردهای کلی اعضای مجموعه مطلع باشد.

  البته آگاهی می تواند به شکلی کلی و ضابطه مند باشد مثلا زن به مرد اطلاع دهد که همه روزه برای انجام این کار از منزل خارج می شود یا هفته ای یک مرتبه به مادر خود سر می زند ؛ حتی در صورتی که اعتماد و اطمینان بین آنان فراهم شد ، زن می تواند اجازه کلی برای همه خروجی های آینده اش از منزل از همسرش بگیرد و خیال خود را از این جهت راحت کند ، اما جدای از شیوه کسب اجازه ، آگاهی مرد از خروج زن از منزل اصل مهمی در مدیریت است که نباید از اهمیت آن غافل بود .

  نکته بسیار مهمی که در این میان کم تر به آن توجه می شود، آن است که میزان آسیب پذیری زنان در ارتباطات اجتماعی از جهات مختلف بسیار بالا است . به همین خاطر سطح امنیت خاطر و آرامش روانی مرد در شرایط بی اطلاعی از وضعیت و موقعیت مکانی همسرش بسیار تنزل می یابد . به همین نسبت توانایی او در انجام کار و فعالیت مثبت نیز بسیار کاهش می یابد .

  اینکه مرد بداند در وضعیت عادی همسرش در منزل - که امن ترین مکان ممکن محسوب می شود - است و اگر هم قصد خروج از منزل را دارد ، به او اطلاع داده، با هماهنگی با او و تمهیداتی که او معین می نماید ، این کار را انجام می دهد، کاهش امنیت روانی را به حداقل می رساند . مرد در آرامش روانی به فعالیت اجتماعی خود مشغول خواهد بود .

  آنچه معمولا موجب ناراحتی و واکنش افراد می شود، نوع اجرای این دستورات و تلقی غلطی که در ذهن از دستورات ایجاد می شود است، نه ماهیت دستورات . اگر این دستور شرعی به شکل درست و متناسب و محترمانه و البته در موقعیت های مناسب صورت بگیرد ، هیچ یک از حساسیت ها به چشم نمی خورد .

  خروج زن از خانه همواره نیازمند اذن شوهر نیست، بلکه در مواردی خروج زن از خانه جایز است، از جمله:

  1 - کسب علوم واجب و یا انجام تکالیفی که مستلزم خروج از خانه است.

  2 - احقاق حق مانند دادخواهی و شکایت به دادگاه یا ادای شهادت .

  3 -در صورتی که قبل از ازدواج زن در کاری استخدام بوده است، پس از ازدواج نیز به خاطر سابقه استخدام می‏تواند سر کار خود برود و ازدواج مانع آن نیست.


  4 - در صورتی که به صورت شرط ضمن عقد به هنگام ازدواج، جواز خروج از خانه را شرط کرده باشد. (1)


  پي نوشت :
  1. محمد فاضل ،جامع المسایل، ص460 ، نشر مهر، قم، 1376 ش.
  ویرایش توسط ایزدی : 2014_01_16 در ساعت 05:03
  بسم الله الرحمن الرحیم ... و من یتوكل علی الله فهو حسبه طلاق/3

  وقتی چترت خداست بگذار باران سرنوشت هر چه می خواهد ببارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 8. اجازه همسر  سپاس شده توسط m1392,کاربر

 9. ارسال:5#
  سلام همسر من ادم سختگیری نیست ولی اگه بخوام جایی برم که قبلا ازش بی اطلاع بوده حتما بهش زنگ یا اسمس میزنم و البته ایشون هم اینجوری هستن مسئله اجازه و اینا نیست بحث احترام و علاقه است وبرای اینه که نگرانه هم میشیم من پاسپورت جدا دارم و خود همسرم برام گرفته ولی میدونه که محاله بدون اون به مسافرت برم. حتی داخلی چه برسه به خارجیش. اسلام گفته زن باید از شوهرش اجازه بگیره ولی از اون ور به مرد هم گفته چطور با زنش رفتار کنه و اینکه زن ریحانه است یعنی چی ؟ پس هردو طرف اگه به دستورات واقعی اسلام عمل کنن خوشبختیشون تضمینه.
  پاسخ با نقل و قول

 10. اجازه همسر  سپاس شده توسط m1392,ایزدی

 11. ارسال:6#
  سلام مجدد .
  آقایون محترم اگه یه زن حد و حدود رو رعایت نمیکنه لطفا همه رو با یه چوب نزنید . مثل اینکه بگیم فلان مرد هوس بازه پس همه مردها هوس بازن .
  خانم ایزدی ممنون از وقتی که گذاشتید سخن شما متین فرمودید که زن آسیب پذیری بالایی داره منم قبول دارم که احترام متقابل باید باشه زن و مرد از رفت و آمدهای هم خبر داشته باشن فرمودید که :
  خروج زن از خانه همواره نیازمند اذن شوهر نیست، بلکه در مواردی خروج زن از خانه جایز است، از جمله:

  1 - کسب علوم واجب و یا انجام تکالیفی که مستلزم خروج از خانه است.

  2 - احقاق حق مانند دادخواهی و شکایت به دادگاه یا ادای شهادت .

  3 -در صورتی که قبل از ازدواج زن در کاری استخدام بوده است، پس از ازدواج نیز به خاطر سابقه استخدام می‏تواند سر کار خود برود و ازدواج مانع آن نیست.


  4 - در صورتی که به صورت شرط ضمن عقد به هنگام ازدواج، جواز خروج از خانه را شرط کرده باشد. (1)
  به موارد2 3و 4 هیچ اعتراضی ندارم اما مورد 1 لطفا توضیح بدید1 علوم واجب چه مواردیه ؟ آیا فقط علوم دینی به حساب میاد یا خیر ؟
  2اگر زن بدون اجازه همسر اینکارو انجام بده مرد حق طلاق یا عدم پرداخت نفقه رو داره یا خیر ؟
  3 اگر مرد مخالف باشه و همسرش بدون اجازه دنبال این مورد باشه تکلیف چیه ؟ تو جامعه امروزی ما و متاسفانه با نظر بعضی از علما که به روایات استناد میکنن زن بدون اجازه همسر مورد لعن فرشته هاست و در هر موردی بهتره که رضایت همسر باشه .
  4خانم ایزدی مردای با استناد به این دستور اسلام خیلی از حقوق همسرانشون رو پایمال میکنن به عنوان مثال : اجازه رفت و آمد با خانواده رو به همسر نمیدن ، ادامه تحصیل ،شاغل شدن (باتوجه به این مورد که شغل زن آسیبی به نظام خانواده وارد نکنه ) حتی اجازه بیرون امدن از منزل برای یه پیاده روی ساده و یا پرداختن به علایق شخصی که متاسفانه خیلی از خانمهایی که استعدادهای عالی دارن به همین علت استعدادهاشون راکد مونده و مواردی که خودتون هم در جامعه شاهدش هستید
  بارها مکررا تو برنامه هایی تلویزیونی که روحانیون رو دعوت میکنن ( توجه داشته باشید صدا و سیما روحانیون و علمای میانه رو ، رو دعوت میکنه که قوانین اسلام رو با توجه به سطح فرهنگی جامعه مطرح میکنن) وقتی سوال از اجازه همسر میشه همه صحبت های شما رو مطرح میکنن و نهایتا میگن برای حفظ نظام خانواده بهتره که دو طرف باهم کنار بیان و خانم از همسرش تمکین داشته باشه . خانمی شما هم میدونید که تو جامعه ما اکثرا این زن هست که کوتاه میاد . اینجاست که میگم به زن ظلم میشه
  دلیلی که این بحث رو مطرح کردم یه مثال زندس که تو اطرافیان خودم میبینم . زن و شوهری که باهم هیچ مشکلی ندارن .آقا در جریان تمام رفت و آمدهای همسرش هست ( با میل خود خانم) در صورتی که بعضی از آقایون یه سری مخفی کاری هایی دارن و همسر ایشون هم جز این دسته هست که به ایشون یه سری از رفت و آمدهاشو نمیگه ( اونهم دلیلش رفیق بازیه و به خاطر اینکه توجیهی براش نداره اینو برای این میگم که متوجه باشید که خانم مقصر نیستن) خود آقا کارمند و دانشجو هستن . اما به همسرشون اجازه ادامه تحصیل نمیدن . تا حالا کلاس هایی خانم رفته ولی همسرش گفته دیگه اجازه کلاس رفتن نداره . (همیشه هم حضور نداشتن مرد تو کلاسها شرط بوده درصورتی این آقا اصلا نشونه های بد دلی و بدبینی رو نداره و میگه به مردها اعتماد ندارم ) خانم ایشون علاقه وافری به زبان انگلیسی داره و همینطور استعداد بالا که همسرشون تشویق میکنه اما میگه من کلاس میرم بعد باهم یاد میگیریم . خانم هم به خاطر علاقه به همسرش و اینکه مشکلی برای زندگیش پیش نیاد ضمن تلاش برای منزوی نشدن تو زندگی اجتماعی ( کارهاییی هنری و درامد زایی که توخونه انجام میده ) از دیگر علایقش گذشت میکنه در صورتی که تنها مانع برای آقا در رسیدن به علایقش مشکل مالی هست که اگه مساله مالی در میون نباشه هم خانم کاملا حمایت میکنه هم اقا به علاقش میرسه .
  این مورد رو برای مشاوره مطرح نکردم فقط برای مثال بود به نظر شما ظلم نیست ؟ به نظرتون اگه این خانم رو علایقش پافشاری کنه آقا قضیه رو به دعوا نمیکشونه و نمیگه که من همسرتم و حق نداری و اجازه نمیدم و ..............
  اگه ظلم نیست پس چیه حالا اگه یه زنی قبل ازدواج این مسایل رو به هر دلیلی مطرح نکرده و شرط نذاشته حالا باید اینجوری برخورد بشه باهاش
  خاتنم ایزدی من نمیگم خدا ظالمه میگم این قانون میتونست جور دیگه ای مطرح بشه
  ویرایش توسط زویا صالحی : 2014_01_16 در ساعت 18:44
  میتوان از آب و نان ،از جان خود حتی گذشت
  ممکن اما نیست مجنون بود واز لیلا گذشت
  عاشقان را جامه ای پوشیدنی جز چشم نیست
  یا زخیر عشق یا باید از دنیا گذشت
  پاسخ با نقل و قول

 12. اجازه همسر  سپاس شده توسط ایزدی

 13. ارسال:7#
  ایزدی آواتار ها
  سلام آسمان عزیز ... خواهش می کنم

  در مورد سوالات اولت من اطلاعات کافی ندارم برای همین نمی تونم دقیق پاسخت رو بیان کنم. یک یک مقاله پیرامون همین مسائل به شما معرفی می کنم. کمی متنش سنگین و تخصصی (فقه و اصولیه). اگر براتون مشکلی نبود کامل بخونیدش؛ شاید پاسخ سوالاتتون رو پیدا کردید. من این روزها چون درگیر امتحانات هستم نمی تونم دقیق مطالعه کنم و موارد مورد نیاز رو براتون بنویسم. اگر عجله ندارید، بعدا با تمرکز بیشتر موضوع شما رو دنبال می کنم. http://a-alidoost.ir/fa پایگاه اطلاع رسانی حضرت استادشیخ ابوالقاسم علیدوست

  اما در مورد مثال هایی که زدید. بله خوب موارد بدتر از این هم هست که متاسفانه حقوق خانم ها پایمال میشه. موردی رو می شناختم که حتی خانم، مادرشون فوت شده بود و آقا با بدجنسی (نه از روی مصلحت خانواده) اجازه شرکت خانم در مراسم خاکسپاری رو ندادند و مواردی خیلی بدتر از این. به نظر شما مشکل از قوانین الهیه یا سوء استفاده و تربیت نادرست خانوادخ در فهم این مطالب؟

  متاسفانه نه همه، اما مواردی بسیاری هستند که از قوانین الهی سوء استفاده می کنند و یا اینکه در خانواده با تربیت اشتباه به زن و مرد این رو یاد میدن که در بیشتر موارد حق با مرد هست. و حقوق خانم رو در نظر نمی گیرند. بله اجازه از همسر برای خانم در مواردی برای مصالحی، ذکر شده؛ اما در مقابل همه اینها خانم ها هم حقوقی دارند که نادیده گرفته میشه. و برخی مردان از همه چیز به نفع خودشون استفاده می کنند و خود خانم ها هم گاهی به حقوقشون آشنا نیستند.
  اگر در خانواده همه موارد واقعا طبق خواسته های خداوند باشه و همه حقوق هم رو به درستی بشناسند هیچ یک از این مشکلات ایجاد نمیشه.
  گاهی هم به گفته شما، برخی بیان کنندگان این مسائل، مطالب رو خوب و کامل بیان نمی کنند. و همین طور به صورت مطلق فقط اجازه گرفتن خانم از همسرش مطرح میشه بدون اینکه به بیانش پرداخته بشه که طبق چه شرایطی و به چه دلیلی و در مقابل، آقا چه وظایفی دارند؟
  در حال حاضر خوشبختانه کمی بهتر شده و در برخی برنامه ها یا جلسات حقوق خانم ها هم بیان میشن . مردم هم آگاهیشون بالاتر رفته. اما به نظر من در این زمینه ضعیف هستیم. اگر در جامعه و خانواده همه چیز بدرستی از قرآن و روایات معصومین (علیهم السلام) که حکم گفته خداوند رو دارند رعایت میشد خوب همه جا میشد مدینه فاضله ...

  به هر حال به نظرم اگه بدرستی فلسفه این مسئله برامون درک بشه، ابهاماتمون برطرف میشه.
  بسم الله الرحمن الرحیم ... و من یتوكل علی الله فهو حسبه طلاق/3

  وقتی چترت خداست بگذار باران سرنوشت هر چه می خواهد ببارد ...
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •