اگر کودکان بتوانند در خانواده به راحتي دربارة نگراني هايشان صحبت کنند، از ميزان اضطرابشان کاسته خواهد شد .

به گزارش خبرگزاري موج به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي،كارشناس اداره روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: والدين بايد به كودكان خود آموزش دهند كه اگر نمي توانند مشكلاتشان را با آنها در ميان بگذارند، شخص ديگري را که به او اعتماد دارند، انتخاب كرده و با وي صحبت كنند.
دكتر مهديه وارث وزيريان افزود: والدين بايد کودکان را تشويق کنند تا در مورد احساسات خود با آنها گفتگو کرده و راه حل هايي براي مشکلاتشان پيدا کنند.
به گفته وي،‌ مناسب ترين راه براي كاهش استرس در كودكان، فعاليت هاي بدني منظم و انجام دادن كارهايي است كه به آن علاقه مند هستند.
اين روانپزشك همچنين براي كاهش استرس در بزرگسالان به آنها نيز توصيه كرد: اين افراد بايد تلاش کنند تا خود را آرام كرده و براي كاهش استرس با آب گرم دوش بگيرند، موسيقي آرامبخش گوش كنند و چشمانشان را بسته و نفس عميق بکشند.
دكتر وزيريان تصريح كرد: بايد ياد گرفت كه هميشه بايد خود را دوست بدارند و به خود احترام بگذارند زيرا به اين ترتيب به ديگران هم احترام خواهند گذاشت همچنين بهتر است با افرادي معاشرت کنند که آنها را قبول دارند و احترام مي گذارند.
گفتني است: استرس و اضطراب موجب اختلالات جسمي همچون ضربان قلب،‌ اختلال در تنفس و گوارش و احساس دردهاي استخواني و جسمي مي شود و زمينه ساز بروز بسياري از بيماري ها است.