تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
چگونگی اطمینان به خواستگار زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:aram
آخرین ارسال:aram
پاسخ ها 24

صفحه‌ها (3): صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

چگونگی اطمینان به خواستگار

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:21#
  ارام جان برای چی فکر میکنید باید ریسک کنید ؟
  ازدواج نکردن خیلی بهتر از ازدواج ناموفق هست
  حتما وقتی اقا اومدن ایران به یک مشاوره مراجعه کنید اینطوری بیشتر کمک میشه واسه هردوتاتون
  خدایا :
  هیچ چیز به اندازه تنهایی برایم لذت بخش نیست
  پاسخ با نقل و قول

 2. چگونگی اطمینان به خواستگار  سپاس شده توسط aram,mozhghan

 3. ارسال:22#
  خواهش میکنم ارام عزیز کاری نکردم یه سری مقاله خونده بودم برات میزارم ایشالا مشکلت حل بشه
  ضمن حفظ معيارهاي لازم بايد چند نكته را در نظر گيريد:
  1) چون جامعه ما اسلامي است و اكثر قريب به اتفاق مردم تا حدود زيادي متناسب با فرهنگ و ارزش هاي اسلامي رشد كرده اند نور ايمان و اسلام در غالب دلها تابان است . البته درجات ايمان متفاوت است ولي شما هم نبايد انتظار داشته باشيد كه حتما از بالاترين سطح ايماني انتخاب كنيد. بلكه همين كه دختري را يافتيد كه نسبت به وظايف ديني خود كوشاست و گرد معصيت نمي چرخد كافي است. در روايات متعددي آمده است كه به هنگام گزينش همسر به اخلاق و روحيات و رفتار خانواده اش بنگريد زيرا او در چنان محيطي پرورش يافته و منعكس كننده همان روش ها و هنجارهاست بنابراين با تحقيق کافي درباره فرد مورد نظر و خانواده وي، مي توانيد مطمئن شويد که آيا زن زندگي هست يا نه و به وجود ويژگيهاي لازم براي يک زندگي مشترک پي ببريد و بدين ترتيب دغدغه خاطرتان کاهش يابد.
  2) شما در صورتي كه 70 يا60% از معيارهاي خود را در كسي يافتيد مي توانيد به همان اكتفا كنيد و بيش از آن را با برنامه اي حساب شده و با اخلاق رفتار و ارشاداتي نيكو و صميمانه بسازيد. ضمن آن كه سطح توقع خود را نبايد خيلي بالا ببريد و از طرفي بايد بكوشيد كه خود نيز زوجي نيكو، با وفا، خوش اخلاق و شايسته براي همسرتان باشيد. 3) از خداوند در اين امر مهم استعانت جوييد.
  4) مشورت با بزرگان فاميل و خانواده بخصوص پدر و مادرتان در اين رابطه بسيار نافع است.
  5) با نگاهي به ازدواجهاي موفق ديگران و کشف رمز موفقيت آنها در اين امر به تدريج ترس و وسواس تان از بين خواهد رفت. و همين كه وارد اقدامات عملي در اين زمينه شديد با گذر زمان اين نگراني از بين مي رود.
  در ادامه لازم مي دانيم شما را ابتدا با معيارهاي كلي انتخاب همسر و سپس راههاي احراز آن معيارها آشنا كنيم :
  معيارها و ملاك هايي كه در انتخاب همسر بايد در نظر گرفته شود دو نوع است .
  الف . آنهايي كه ركن و اساس اند و براي يك زندگي سعادتمندانه حتما لازم اند.
  ب . آنهايي كه شرط كمال هستند و براي بهتر و كاملتر شدن زندگي اند و بيشتر به سليقه و موقعيت افراد بستگي دارد.
  ملاك هاي دسته اول عبارتند از:
  1. تدين و دين دار بودن فرد. زيرا انساني كه دين ندارد هيچ ندارد انسان بي دين در حقيقت مرده ي متحرك است و كسي كه پاي بند به دين (كه اصلي ترين مسأله زندگي است) نباشد هيچ تضميني وجود ندارد كه پاي بند به رعايت حقوق همسر و زندگي مشترك باشد. انسان ديندار هرگز نمي تواند با همسر بي دين كنار بيايد و با هم زندگي سعادتمندانه اي داشته باشند.
  2. اخلاق نيك داشتن كه منظور داشتن صفات و خلق و خوهاي پسنديده در نظر عقل و شرع است . در واقع اخلاق و دين دو ملاك و معيار اصل در ازدواج و انتخاب همسر است .
  اگر بخواهيم نمونه هايي از اخلاق خوب و بد را اشاره كنيم مي توان موارد زير را ذكر كرد.
  الف . خوش زباني و بدزباني زبان ترجمان و بيانگر احوال درون است و زبان دريچه اي است از محتويات درون فرد, زبان انسان آينده ي دل اوست
  ب . بزرگواري و حسادت
  ج . خوش خلقي و كج خلقي
  د. حق پذيري و لجاجت
  3. شرافت و اصالت خانوادگي كه منظور نجابت و پاكي خانواده است زيرا ازدواج دختر و پسر تنها پيوند و تركيب دو فرد نيست بلكه پيوند دو خانواده است و نمي توان گفت من مي خواهم با خود اين فرد ازدواج كنم و كاري به خانواده و فاميلش ندارم . زيرا اين فرد شاخه اي است از اين خانواده و از ريشه هاي همان درخت خانواده تغذيه كرده است و صفات اخلاقي , روحي عقل و جسمي آن خانواده را از راه وراثت و محيط و عادات به اين فرد منتقل كرده است .
  4. عقل ; در واقع همان نور افكني است كه جاده زندگي را روشن مي كند و بايد زن و شوهر براي اداره ي زندگي و تربيت فرزندان از نيروي عقل و فهم مجهز برخوردار باشند و رشد عقلي كافي پيدا كرده باشند همان طور كه ائمه اطهار ما را از ازدواج با افراد احمق و كم عقل نهي فرموده اند.
  5. تناسب , همتايي و كفو همديگر بودن كه از حساس ترين نكاتي است كه بايد در انتخاب همسر مورد توجه قرار گيرد همتايي و تناسب از نظر و جنبه هاي مختلف مثل
  الف . تدين و ميزان پاي بندي به دستورات شرع
  ب . همتايي و هماهنگي فرهنگي و فكري
  ج . همتايي اخلاقي و پاي بندي به آداب اخلاقي
  د. كفو همديگر بودن از نظر تحصيلات علمي
  ه. تناسب در زيبايي
  و. تناسب سني
  ز. تناسب مالي و سطح اقتصادي و...
  ملاك ها و معيار و مسائل ديگري كه بيشتر مربوط به سليقه و موقعيت افراد دارد. در دسته ي دوم قرار مي گيرد و مي توان از آن صرف نظر كرد. ولي براي اينكه بتوانيد به يك تصميم صحيح و عاقلانه اي برسيد بهتر است با افراد مورد اعتماد خويش، والدين، يا اقوام نزديك دلسوز و عاقل و داراي تجربه مشورت كرده و با دقت كافي تصميم مناسبي اتخاذ فرماييد.
  گفتني است همسر ايده آل از صفاتي بايد برخوردار باشد که هر صفتي از راهي خاص احراز مي گردد. برخي از اين طرق عبارتند از:
  1- تحقيق و بررسي از خانواده و چگونگي روابط خانوادگي و فاميلي. چون هر فردي تحت تأثير محيط خانواده به دنيا آمده و رشد کرده است و از آن فضاي فرهنگي و اجتماعي تأثير پذير بوده و هست.
  2- تحقيق و شناسايي دوستان و نزديکان و رفقاي صميمي در محل زندگي و سکونت، محل درس و محل کار.
  3- گفتگوي مستقيم (ولي تحت نظارت خانواده هاي دو طرف) با يکديگر و اطلاع يافتن از نقطه نظرات همديگر درباره مسائل مختلف و آنچه در آينده مي تواند در زندگي مشترک تان تأثيرگذار باشد و کسب اطلاع از ميزان اهتمام وي نسبت به ملاک ها و معيارهاي معرفي شده.
  بنابراين برخي اطلاعات را مي توان در غير از جلسه مشترک بدست آورد. در عين حال آنچه مهم است در چنين جلساتي موضوعات ومسائل را طرح کرد و از يکديگر بپرسيد و از ويژگيهاي يکديگر اطلاع بيشتري پيدا کرد.
  موضوعات قابل طرح در گفت و گوى قبل از مراسم عقد مختلف است؛ زيرا افراد عقيده‏ها، آرمان‏ها، هدف‏ها و خواسته‏هاى گوناگون دارند. البته بعضى از مسائل و موضوعات عمومى است و ضرورت دارد جوانان قبل از ازدواج براى آگاهى يافتن از ويژگى‏هاى جسمانى، روانى، اخلاقى يكديگر مطرح كنند و درباره آن‏ها به گفت و گو بنشينند. ناگفته پيداست، اين گونه جلسات حتماً بايد تحت اشراف خانواده‏هاى دو طرف صورت گيرد؛ زيرا مذاكره مستقيم و بدون اطلاع خانواده دختر و پسر مطلوب عرف و در اكثر موارد مورد پسند شرع و عقل نيست و به جاى اين كه زوج جوان را به حقيقت برساند، مايه انحراف و مشكلات ديگر مى‏شود. در اين جلسات مى‏توان درباره مسائل زير گفت و گو كرد:
  1. خط مشى كلى زندگى آينده‏
  مراد تبيين مبناى زندگى آينده است؛ براى مثال جوان متدين مى‏خواهد زندگى اش بر اساس قوانين اسلام بنا شود. در اين جا بايد از ميزان پاى بندى افراد به ارزش‏هاى دينى و اخلاقى سؤال شود.
  2. اهداف زندگى‏
  يعنى هدف هايى كه هر كدام قصد دارند در زندگى آينده شان دنبال كنند؛ هدف‏ها و آرمان‏هاى علمى و تحصيلى، اجتماعى، شغلى و...؛ براى مثال تا چه اندازه به ادامه تحصيل علاقه‏مند است و مشكلات تحصيل را تحمل مى‏كند. شغل مناسب و مورد علاقه‏اش چيست؟ جايگاه اجتماعى را داراى چه اهميتى مى‏داند؟ از نظر اقتصادى و مالى به چه سطحى مى‏انديشد و حداقل و حداكثر چقدر است؟
  3. چگونگى رابطه با خانواده و بستگان
  براى مثال به چه اندازه به رفت و آمد با اقوام و خويشان و نيز دوستان اهميت مى‏دهيد و بر آن اصرار مى‏ورزيد؟ به آداب و رسوم فرهنگى و اجتماعى رفتار با بستگان چقدر پايبنديد؟
  4. خواست‏ها و انتظارهاى دو طرف از يكديگر
  5. شيوه تربيت فرزندان
  مسؤوليت تربيت با چه كسى است و چگونه بايد آن را آموخت؟
  6. نقص‏هاى جسمانى و بيمارى‏هاى مزمن احتمالى يكديگر
  در اين جلسات بايد به نكات زير توجه شود تا به شكل مناسب انجام گيرد و دو طرف به هدف خود دست يابند.
  1. گفت و گو بايد خونسردانه و با آمادگى قبلى و در فضايى آرام و بدون خوف و فشار از طرف ديگران صورت گيرد.
  2. گفت و گو پس از انجام خواستگارى رسمى از طرف خانوادها و تحقيق و آگاهى از بعضى شرايط كه در مرحله تفحص به دست مى‏آيد، انجام گيرد نه در ابتداى آشنايى؛ به عبارت ديگر، در واپسين مراحل تحقيق و قبل از مراسم عقد بايد گفت و گو تحقق يابد.
  3. براى موفقيت بيش‏تر، دو طرف بايد در ابتداى جلسه از يكديگر بخواهند صادقانه به پرسش‏ها و مسائل مطرح شده پاسخ دهند تا از صفات اخلاقى و خصوصيات يكديگر آگاهى يابند.
  در باره احراز صفات معنوي و روحي مانند تقوي و اخلاق از طرق نيز بايد عمل کرد:
  - بررسي اصالت خانوادگي
  - سلامت روابط درون خانواده و مشي زندگي
  - احراز برخي از سطوح سلامت روحي و رواني و جسمي ( وسواس و اضطراب و تيک وبد بيني و...)
  - آگاهي از سطح انتظارات و سطح توقع فردي و خانوادگي
  زندگی یعنی . . . بخندی هر چند غمگینی . . . ببخشی هر چند مسکینی . . .
  فراموش کنی هر چند که دلگیری . . . اینگونه باید زیست هر چند آسان نیست . . .
  زندگی آنقدر ابدی نیست که هر روز بتوان مهربان بودن را به فردا انداخت . . .
  پاسخ با نقل و قول

 4. چگونگی اطمینان به خواستگار  سپاس شده توسط aram

 5. ارسال:23#
  aram آواتار ها
  خانم اسماعیل زاده عزیز منظور من از ریسک کردن همین قبول آشنائی و صحبت با ایشون بود و هنوز به مرحله ازدواج نرسیدیم و من هم تا به این سن فقط و فقط به این فکر کردم که ازدواج نکردن بهتر از یک ازدواج ناموفقه. در اطرافیان و دوستان همسن و سال خودم افرادی هستند که الان ازدواج ناموفقی دارند و من با دیدن زندگی اونا به زندگی خودم شکر می کنم.
  و ممنون از توصیه تون خودمم به این فکر بودم که اگه اومدن حتما به مشاور مراجعه کنیم.

  ممنون مژگان جان از مقاله مفیدت باز هم اگه مقاله ای داری برام بفرست. درسته که از نظر سنی سنم بیشتره اما از نظر تجربه خیلی بی تجربه ام در این مورد و به کمک شما دوستان عزیز واقعا نیازمندم
  خداوندا شکر به خاطر داده هایت، نداده هایت و گرفته هایت.
  که داده هایت نعمت، نداده هایت حکمت و گرفته هایت امتحان هستند.
  پاسخ با نقل و قول

 6. ارسال:24#
  aram آواتار ها
  سلام دوستان
  من تونستم از یه وکیل ایرانی که مقیم اون کشور هستن کمک بگیرم تا در مورد ایشون برام تحقیق کنن که بعد از تحقیق گفتن که قبلا ازدواجی نداره و مورد خاصی هم نداره البته اگه تحقیق بیشتری بخوام باید پول پرداخت کنم.
  راستش تحقیق در خارج از کشور راحتتر از ایرانه چون اونجا از اینترنت کمک می گیرن و هر چی مدرک ثبتی وجود داره به راحتی به دست میارن.
  خداوندا شکر به خاطر داده هایت، نداده هایت و گرفته هایت.
  که داده هایت نعمت، نداده هایت حکمت و گرفته هایت امتحان هستند.
  پاسخ با نقل و قول

صفحه‌ها (3): صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •