بارداری دوره ‌ای از تغییرات هورمونی و متابولیک عمیق است که بدن آنرا برای مدت نسبتا کوتاهی تحمل می‌کند و در طی آن تغییرات متعددی در پوست، ناخن و مو‌ها بروز می‌کند.

بثورات و تغییرات پوستی در طول بارداری فوق العاده شایع هستند. به علت شرایط خاص روحی و روانی زنان باردار، این تغییرات می‌توانند سبب بروز نگرانی‌هایی شوند که ممکن است مربوط به زیبایی ظاهری، امکان عود در بارداری‌های بعدی، اثرات بالقوه بر روی جنین و یا مجموعه‌ای از آن‌ها باشد. بثوراتی که در دروان بارداری مشاهده می‌شوند همگی از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند.

برخی از آن‌ها تغییرات پوستی شایع هستند که تقریبا در تمام زنان باردار دیده می‌شوند. البته تعدادی از بیماری‌های پوستی نیز وجود دارند که اختصاصا با حاملگی همراه هستند. همچنین حاملگی می‌تواند سبب تشدید یا تخفیف بسیاری از بیماری‌های پوستی شود که اختصاص به این دوران ندارد.

تغییرات شایع در پوست و ضمایم

تیره شدن پوست (هیپرپیگمانتاسیون): درجات مختلفی از افزایش رنگدانه در پوست که منجر به تیره شدن منتشر آن می‌شود در ۹۰درصد زنان باردار در فاصله هفته‌های اول تا چهاردهم بارداری اتفاق می‌افتد. این تغییرات در خانمهایی که موی تیره و پوست سبزه دارند، دیده می‌شود. قسمت‌هایی از بدن که بطور طبیعی تیره‌تر هستند تیرگی بیشتری پیدا می‌کنند مخصوصا نوک سینه‌ها و هاله اطراف آن‌ها، نواحی تناسلی و خط میانه دیواره شکم که در این زمان اصطلاحا به آن خط سیاه گفته می‌شود.

همچنین گاهی تغییر مشابه در زیر بغل و کشاله ران‌ها نیز مشهود است. این تغییر رنگ معمولا بعد از حاملگی از بین می‌رود، ولی ممکن است درجاتی از آن باقی بماند.

همچنین در طول بارداری خال‌های تیره ممکن است بزرگ‌تر و یا تیره‌تر شده و خال‌هایی که قبلا مورد توجه قرار نگرفته‌اند، مشخص گردند. باید توجه داشت که تغییرات ذکر شده در خال‌ها، به طور کم و بیش یکسان و متناسب در تمام خال‌های بدن صورت می‌گیرد، ولی چنانچه یکی از خال‌ها تغییرات واضح در اندازه و یا رنگ پیدا کند و یا دچار علایمی نظیر خارش، سوزش و یا احیانا خونریزی گردد، حتما باید توسط متخصص پوست بررسی گردد.

یک طرح مشخص از تیره شدن پوست که در حدود ۷۰ درصد از زنان باردار مخصوصا سبزه‌ها در نیمه دوم حاملگی دیده می‌شود، ماسک حاملگی است که در نواحی مختلف صورت ظاهر می‌شود. این تیرگی عموما لب بالا، گونه‌ها، پیشانی و چانه را گرفتار می‌کند و به دنبال تماس با افتاب نیز تشدید می‌شود. این نواحی تیره عموما به رنگ قهوه‌ای و اغلب دوطرفه و قرینه هستند. تغییر رنگ مشابه ماسک حاملگی در زنان غیرباردار که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند و یا گاهی حتی در مردان نیز دیده می‌شود. ماسک حاملگی بعد از زایمان ممکن است از بین برود و یا به درجاتی پایدار باقی بماند.
منبع: مادرانه