انواع مسواک ( toothbrush ) و تجهیزات بهداشت دهان و دندان


مسواک دندانی برقی Electric toothbrushمسواک برقی که نیروی خود را از برق AC و یا باتری تامین می کند، متشکل از یک دستگیره دارای یک موتور است که حرکت مکانیکی مسواک را برای اعمال به دندانها فراهم می کند. وسیله به منظور زدودن پلاک چسبنده و خورده های غذا از دندانها برای کاهش پوسیدگی دندان بکار می رود.


مسواک دندانی دستی Manual Toothbrushمسواک دندانی دستی وسیله ای متشکل از یک میله با موی طبیعی یا سنتزی در یک طرف به منظور زدودن پلاک مانده و خورده غذا از دندانها برای کاهش پوسیدگی دندان استفاده می شود.


مسواک دندانی دارای توان یونی Ionic Battery-Powered Toothbrushمسواک دندانی یونی نوعی مسواک است که در آن بجای استفاده از اصطکاک و صوت با تغییر قطبیت سطوح دندان از منفی به مثبت پیوند پلاکها کنده می شود. مواد پلاک به طور موثر توسط دندانها دفع می شوند و با موهای مسواک شارژشده بصورت منفی گرفته می شوند.

مسواک اندومتری Endometrial Brushes

مسواک اندومتری وسیله ای است که برای زدودن نمونه های اندومتری با برس زدن سطح آن طرح شده است.این وسیله برای مطالعه سلول شناسی اندومتری استفاده می شود.
مسواک پیشگیری Prophylaxis Brushes

مسواک پیشگیری وسیله ای است که برای زدودن و برداشتن ذرات و زوائد از اجزاء و قطعات دندانپزشکی استفاده می شود.
مسواکهای سطوح دندان Dental Plate Brushes

برسهای سطوح دندان برسهایی هستند که برای تمیز کردن سطوح دندانی در لابراتوار دندانپزشکی استفاده می شوند.
مسواک لثه Gum Brush

مسواک لثه یک ابزار دندانپزشکی با موهای نرم و/یا نقاط ماساژی است بدین منظور که برای تمیز کردن و ماساژ بافت لثه ای استفاده شود.
مسواک وکیوم دار Vacuum Toothbrushes

مسواک وکیوم دار وسیله ای است که عمل تمیز کردن و خارج ساختن ذرات از میان بافتهای دهانی در آن بوسیله مکش هوا انجام می شود.

منبع: iranmedical.net