یک دندانپزشک اطفال با تاکید بر لزوم آغاز مسواک زدن برای کودکان از بدو تولد به مادران توصیه کرد که پس از هر وعده شیر دادن به نوزاد لثه او را تمیز کنند.

دکتر لیلا بصیر، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه خوزستان، گفت: مسواک زدن و شست وشوی دندان کودک باید از بدو تولد اغاز شود؛ چرا که بی توجهی به پاکیزگی دندان های شیری مشکلاتی را برای کودک ایجاد می کند.

وی توصیه کرد که مادران در زمان شیرخوارگی و پیش از رشد دندان های شیری نوزاد، پس از هر وعده شیردادن لثه های نوزاد را ماساژ دهند. انجام این کار موجب می شود پلاک های باکتریال که در اثر شیر خوردن بر روی لثه نوزاد ایجاد می شود، پاک شوند.

پس از رشد دندان های شیری نیز توصیه می شود با استفاده از مسواک انگشتی، که مسواکی نرم و مخصوص نوزادان است دندان های کودک تمیز شوند.

استفاده از مسواک انگشتی تا ۲ سالگی برای تمیز کردن دندان های کودک توصیه می شود.

پس از ۲ سالگی نیز لازم است دندان های کودک با استفاده از مسواک مخصوص کودکان و با نظارت والدین تمیز شوند.

مراقبت از دندان های شیری کودکان بسیار مهم است؛ چرا که پوسیدگی دندان های شیری کودک، مشکلات بسیاری در تکلم و رشد دندان های دایمی کودک را به دنبال خواهد داشت.

فک کودک در زمانی که دندان های شیری خود را در دهان دارد رشد می کند و اگر دندان شیری پوسیده و یا کشیده شود، فضای لازم برای رشد دندان های دایمی در فک کودک ایجاد نخواهد شد.

کودکانی که دندان شیری پوسیده دارند ممکن است از نظر روحی و روانی نیز دچار مشکل شوند و به دلیل این که برخی مواقع دندان آنها سیاه می شود کمتر بخندند.

کودکانی که دندان شیری پوسیده دارند بیش از دیگر کودکان به سوء تغذیه دچار می شوند؛ چرا که پوسیدگی دندان ها موجب می شود این کودکان نتوانند برخی غذاها را بخورند. همچنین مصرف بیش از حد فست فود و غذاهای آماده موجب پوسیدگی پیش رونده در دندان کودکان می شود. رشد نامناسب فک، به دلیل پوسیدگی دندان های شیری مهم ترین علت افزایش ارتودنسی در نوجوانان است

منبع: مادرانه