دكتر گرهارد راث دانشمندان آلمانی اهل «برمن» اظهارداشت: تكه شر در لوب مركزی مغز قرار دارد و در تصاویر گرفته شده توسط اشعه ایكس شبیه یك توده تاریك به نظر می‌رسد.

وی پس از سال‌ها تحقیق روی مجرمان متهم شده برای دولت آلمان به این كشف دست یافته است.

این عصب شناس افزود: ما به افراد متهم و مجرم فیلم‌های كوتاهی نشان دادیم و سپس امواج مغزی آنها را اندازه گیری كردیم. هروقت كه آنها صحنه‌های خشونت بار را می‌دیدند، هیچ احساسی از خود نشان نمی‌دادند و آن بخش از مغز كه شفقت و اندوه رخ می‌دهد، هیچ اتفاقی رخ نمی‌داد.

«راث» اضافه كرد: این توده تاریك در قسمت جلویی مغز در تمام اسكن‌های مربوط به مجرمان خشن مشاهده می‌شود.

این تحقیقات، وی را به این نتیجه رساند كه برخی از مجرمان تمایل ژنتیكی به خشونت دارند. وقتی كه اسكن مغزی این افراد را نگاه می‌كنید، تقریباً همیشه در قسمت پایینی پیشانی كمبودهایی مشاهده می‌شود. در برخی از موارد نیز افراد در نتیجه یك تومور و یا یك جراحت و یا در نتیجه یك عمل جراحی برای برداشتن تومور در همین منطقه مجرم می‌شوند.

وی یادآور شد: گاهی هم برخی نقایص فیزیولوژیكی به علت وجود مواد خاصی چون سروتونین در پیش مغز موجب بروز چنین حالتی در افراد می‌‌شود، اما بی تردید شر در همین قسمت از مغز شكل گرفته و پنهان می‌شود. این فرآیند اتوماتیك نیست و مغز می‌تواند تمایلات خشونت آمیز را خنثی كند اما كاركرد و چگونگی آن مشخص نیست.

این متخصص اعصاب آلمانی یادآور شد: وقتی كه به مغز افراد جوان نگاه می‌كنیم و رشد ناهنجاری‌ها را در قسمت پیشانی پایین مغز مشاهده می‌كنم، می‌توانم بگویم كه ممكن است با احتمال 66 درصد این فرد تبدیل به یك بزه كار شود. تشخیص این نقطه رفتار ضد اجتماعی در سنین پایین ساده است.

دكتر راث با اشاره به اینكه هیچ دو جنایتكاری شبیه هم نیستند، جنایتكاران را به سه گروه برای هدف جستجوی شر تقسیم كرد و گفت: گروه اول از نظر فیزیولوژی سالم هستند و در محیطی بزرگ شده‌اند كه ضرب و شتم، سرقت و قتل بدون اشكال است.

گروه دوم افرادی هستند كه از نظر ذهنی دچار اختلال هستند و دنیا را به مثابه تهدیدی برای خود در نظر می‌گیرند. با یك نگاه و حركت نادرست این فرد منفجر شده و به یك قاتل تبدیل می‌شود.

گروه سوم جامعه ستیزهای خالص هستند كه هیتلر و استالین به این دسته تعلق دارند.

منبعمهر)