تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

کانال رسمی همیاری در تلگرام ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره قبل از ازدواج
خصوصیات پنهانی افراد وابسته زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:avazkhamoosh
آخرین ارسال:avazkhamoosh
پاسخ ها 1

خصوصیات پنهانی افراد وابسته

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  avazkhamoosh آواتار ها
  منبع :
  98ia.com

  وابستگی افراطی ، امری مذموم و ناخوشایند است که می تواند انسان را از مسیر سالم و کارآمد زندگی بازدارد و انرژی های مثبت او را صرف موارد بیهوده و بی سرانجام گرداند. جالب اینجاست که وابستگی ، می تواند خودش را از دید مردم پنهان نماید.

  برآنیم تا در این مقاله ، 9 نوع از جلوه های وابستگی در شکل های گوناگونی از خصیصه ها، نقش ها یا قالب های رفتاری و شخصیتی را مورد بررسی قرار دهیم ، تا شما کاربران گرامی ، با جلوه های متفاوت وابستگی آشنا شوید ؛ تا خدای ناکرده هم خود بدین دام گرفتار نشوید، و هم بتوانید افراد وابسته را در اطراف خود مورد شناسایی قرار دهید.

  1- نجات دهندگان و کار راه اندازها

  این افراد در ضمن اینکه خودشان را مورد غفلت قرار می دهند و از یاد می برند؛ سعی می کنند به دیگران کمک کرده و مشکل آنها را برطرف نمایند.

  به عبارت دیگر آنها هویت شان را در ارتباط با دیگران از دست می دهند.

  2- مردم راضی کن ها یا خشنودکنندگان مردم

  این افراد، به جای اینکه به ابراز نیازها و خواسته های طبیعی خود بپردازند و آنها را برآورده کنند، ترجیح می دهند تسلیم دیگران شوند و خواسته های آنها را اجابت کنند. این افراد به سختی می توانند جواب رد به دیگران بدهند. بخشی از فرآیند بهبودی آنها این است که (نه) گفتن را یاد بگیرند.

  3-افراد فزون طلب

  این افراد به دلیل از دست دادن خود حقیقی شان، احساس پوچی و تهی بودن می کنند و تلاش می کنند با دستیابی به پیشرفتها و موفقیتها، خلاء درونیشان را پر کنند. اما این احساس تهی بودن و پوچی ، به خاطر کمبود موفقیت و پیشرفتهای آنها نیست، بنابراین آسودگی ناشی از دستیابی به هر موفقیتی برای این افراد ، مدت درازی دوام نخواهد داشت.

  4-افراد بی کفایت یا ناموفق

  افراد نا موفق ، اعتماد به نفس خیلی کمی دارند و مرتباً احساس خجالت و شرمندگی می کنند. آنها در درون خودشان احساس ناکامی، معیوبی، نامناسبی، بدی، بی ارزشی و ناخوشی می کنند. احساس بی کفایتی ، در واقع شالوده و اساس این جلوه از وابستگی است.

  5-قربانیان

  قربانیان ، نسبت به خودشان ترحم زیادی ابراز می دارند و معمولاً می گویند: (هیچ کس مرا درک نمی کند). آنها هنگامی که از مصیبت و غم خود صحبت می کنند، نق نق کرده و ناله می کنند. ممکن است به طور سرسری درخواست کمک کنند و اغلب توجه جدی به این کمک خواهی نمی کنند و اگر این کار را هم انجام دهند، به ندرت آنرا پیگیری و دنبال می کنند. آنها در واقع از پذیرش مسئولیت سرباز می زنند. اغلب ، متخصص های یاری رسان را وسوسه می کنند تا به آنها کمک نمایند و از این طریق ، به نوعی آنان را به دام می اندازند.

  قربانیان ، اکثر اوقات در گذشته زندگی می کنند و مدام در ذهن آنها این جمله ی بی پایان تکرار می شود که (اگر فقط این طور ویا آن طور می شد، آن وقت ...) . این قربانیان اعتراف می کنند که بازنده هستند و از دیگران می خواهند که برای آنها احساس تاسف و دلسوزی کنند. تا زمانیکه آنها آمادگی پذیرش مسئولیت قربانی بودن خود را به دست نیاورده باشند، هیچ نوع کمکی به آنها نمی توان کرد.

  6- فداییان

  به دلیل آنکه هر آنچه قربانیان به آن اعتراف می کنند، فداییان آنرا انکار می کنند؛ یاری رساندن به آنها بسیار سخت تر از کمک به قربانیان است. آنها دلسوزی کردن برای خودشان را و همین طور احساس ناامیدی خودشان را انکار می کنند. آنها باصدای بلندتر از کلماتشان، حرف می زنند، اغلب آه می کشند و هر نوع پیشنهاد و کمکی را رد می کنند و می گویند که تقریباً از همه ی این راه ها آگاهی دارند، آنها را امتحان کرده اند و جوابی نگرفته اند.

  فداییان را به دلیل آنکه می توانند خود را در ظاهر خوب نشان دهند به سختی می توان تشخیص داد. آنها همچنان از پذیرفتن مسئولیت زندگیشان طفره می روند. فداییان اغلب اظهار می دارند که مسئولیت خیلی زیادی دارند و خودشان را ممکن است مانند نجات دهندگان یا کار راه اندازها نشان دهند. هر دوی فداییان و قربانیان ، خواهان آن هستند که به جای اینکه خود عهده دار مسئولیت زندگیشان باشند، شخص دیگری عهده دار آن گردد و می خواهند شاهد رنج بردن و کشمکش آنها در این قضیه باشند.

  فدایی ها اکثر در آینده زندگی می کنند و وانمود می کنند که گذشته برای آنها دیگر پایان یافته است. در حالیکه قربانیان اعتراف می کنند که افرادی بازنده هستند. فداییان به این وضعیت خود اعتراف نمی کنند و حتی از اینکه بازنده هستند، اطلاعی ندارند . هردوی فداییان و قربانیان از رویارویی با رنجها و دردهایشان و همینطور احساس کردن آنها خودداری می کنند.  7- افراد وسواسی

  وسواسی ها یکی دیگر از جلوه های وابستگی هستند .البته کسانیکه دارای وسواس های خفیف هستند مانند شخصی که بطور وسواس گونه ای تمیز و مرتب است، توسط دیگران به آسانی شناسایی نمی شوند.

  8-خودخواه ها یا خودشیفته ها

  این افراد با داشتن عزت نفس اندک و ناچیز خود ممکن است تلاش کنند تا به شکلی افراطی توجه دیگران را نسبت به خود جلب کنند و از این طریق تهی بودن خودشان را جبران نمایند و برای دیگران ایجاد مزاحمت کنند و به آنها آسیب و زیان وارد نماید. این مغایر آن چیزی است که اکثر وابسته ها انجام می دهند : یعنی توجه کردن به دیگران تا به آن حد که به خودشان صدمه و زیان برسانند. با این وجود ، آنها را جزء افراد وابسته معرفی می کنیم ؛ چرا که به دلیل متمرکز شدن بر دیگران برای دریافت توجه ، خودشان را از دست می دهند. خودشیفته ها معمولاً از دیگران سوء استفاده کرده یا با آنها بدرفتاری می کنند و اغلب این نوع برخورد را به شکل ماهرانه و فریب کارانه ای انجام می دهند.

  9-قلدرها یا زورگوها

  این گروه اغلب احساس ناایمنی بسیاری می کنند و نسبت به خود حقیقیشان بیگانه هستند و از این روی برای اینکه احساس قدرت و تسلط بیشتری بکنند به دیگران حمله می کنند و آنها را به باد انتقاد می گیرند.
  ویرایش توسط avazkhamoosh : 2014_03_28 در ساعت 13:00
  ببخشیدم اگر، صبر من کم بود و خطای تو زیاد , اگر تحمل من اندک بود و اشتباهاتِ تو بی شمار!ببخشیدم اگر,صدای گریه شبانه ام خوابت را آشفت ,اگر دیدن اشکهای من دلت را آزرد !ببخشیدم اگر , من پر از عشق بودم و تو پر از نفرت,اگر بخشیدن عادت من بود و خصلت تو نبخشیدن!ببخشیدم، به خاطر این همه دوستت داشتن...به خاطر تا آخرین نفس پایِ تو ایستادن!
  پاسخ با نقل و قول

 2. خصوصیات پنهانی افراد وابسته  سپاس شده توسط nafasebahar

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •