تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
علائم هشدار دهنده اسكیزوفرنی زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:avazkhamoosh
آخرین ارسال:avazkhamoosh
پاسخ ها 3

علائم هشدار دهنده اسكیزوفرنی

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  avazkhamoosh آواتار ها
  سکیزوفرنی چیست؟


  اسکیزوفرنی نوعی اختلال شدیداست که بر کل شخصیت تاثیر میگذارد ولی همه نشانه های آنرا میتوان بادرمان کنترل کرد.برخی از مبتلایان به اسکیزوفرنی برای کنترل نشانه های بیماری خود باید همیشه دارو مصرف کنند،برخی دیگر برای دوره محدودتری نیاز به دارو دارند وبالاخره عده ای که بیماری آنها در پی استرس حاد نظیر بیماری جسمی یا زایمان شروع شده ممکن است طی مدت زمان کوتاهی بهبود بالینی کامل پیدا کنند.


  نشانه های بیماری:


  درافراد مختلف متفاوت است ولی اغلب شامل تغییر در بهداشت فردی، افسردگی ،رفتار عجیب و غریب ، تحریک پذیری، خواب زیاد یا عدم توانائی در خوابیدن ، گوشه گیری ، خصومت بی دلیل ، فراموشی،واکنش شدید در بحران ها، عدم توانائی درگریه کردن یا گریه های شدید، درک احساس غیرمعمول ، استفاده از الکل ومواد مخدر ،تراشیدن موهای سر وبدن و خودکشی


  درمان:


  داروهای ضدجنون بهترین درمان است که بیماری را قطعا"درمان نمی کنند یا تضمینی برای عود مجدد بیماری نیست.


  هنگام ویزیت ،پزشک چه سوالاتی از بیمار می کند؟


  1- برای رسیدن به تشخیص صحیح، پزشک ازبیمار خواهد خواست که درباره نشانه های خود، احساسات راجع به آنها و نیز اینکه آیا آنها رابه مثابه قسمتی از بیماری تلقی می کند یا نه گفتگوکند.


  2- داروهائی که اخیرا"مصرف کرده است زیرا تعدادی از داروها ومواد اعتیادآور می توانند نوعی بیماری با نشانه های شبیه اسکیزوفرنی ایجاد کنند.


  3- جهت شناخت بیشتر افکار و هیجانات بیمار، پزشک ممکن است معنی یک ضرب المثل یا دادن شرح مفصلی از آنچه در یک طرح یا نقاشی میبینید، بپرسد.


  4- بیماریها ، ناراحتی ها و مشکلاتی که اخیرا"به آن گرفتار شده است نیز میتواند با وضعیت فعلی بیمار مرتبط باشند.


  اگر پزشک برای بیمار داروی تزریقی تجویز کرد وظیفه بیمار چیست؟


  1- این تزریقها درد ندارند وبه بیمارکمک میکنند که بر بیماری خود فائق آید.


  2- منظم بودن تزریق دارو بسیار مهم است چون در غیر اینصورت ممکن است بیماری عود کند.


  3- اگرقصد مسافرت به داخل یا خارج کشور داردبا روانپزشک خود صحبت کند چون همه داروها در کشورهای دیگر موجود نیستند ودر برخی از کشورها هم گران هستند.


  4- درصورتیکه بیمار به دارو پاسخ نداد به پزشک خود اطلاع بایددهد زیرا ممکن است تغییر یا تعویض دارو لازم باشد.


  5- هرگز بطور ناگهانی دارو را قطع نکندچون این کار ممکن است به بازگشت شدید وناتوان کننده بیماری بیمارمنجر شود.


  بیمارکدام علائم را به پزشک معالج خود اطلاع دهد ؟


  اگردچار سفتی گردن ، آبریزش از دهان ، تب ، گلودرد، اختلال در تعادل، بیقراری، بثورات پوستی، کاهش دید، لرزش دست ها وتشنج شد حتما"به پزشک معالج خود اطلاع دهد.


  آموزش به بیمار:


  1- اگر موقتا"اشکالی در بخواب رفتن بوجود آمد باید دلیل آنرا یافت.از زیاده روی در مصرف چای و قهوه در ساعات بعد از ظهر خودداری کند.فعالیت خود را باید در طی روز افزایش دهد.


  2- از مصرف داروهای کنترل چاقی پرهیز کرده زیرا ممکن است سبب ایجاد یا تشدید نشانه های اسکیزوفرنی شوند.


  3- طبق دستور پزشک با پزشکش جهت ویزیت ملاقات کند.


  4- برای حل مشکلاتش باید تلاش کند.


  5- داروها را طبق دستور پزشک معالج خود مصرف کرده واز قطع ناگهانی وزیاد کردن تعداد آنها بدون دستور پزشک جدا"خودداری کند.


  6- به پزشکش اعتماد داشته تا با برقراری رابطه خوب بتواند هرگونه علائم را به موقع به وی اطلاع دهد تا از عود بیماری پیشگیری بعمل آید.


  7- از انزوا وگوشه گیری خودداری کند.  تهیه و تنظیم :حلیمه شیخلو کارشناس ارشد روان پرستاری مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی اورمیه

  ببخشیدم اگر، صبر من کم بود و خطای تو زیاد , اگر تحمل من اندک بود و اشتباهاتِ تو بی شمار!ببخشیدم اگر,صدای گریه شبانه ام خوابت را آشفت ,اگر دیدن اشکهای من دلت را آزرد !ببخشیدم اگر , من پر از عشق بودم و تو پر از نفرت,اگر بخشیدن عادت من بود و خصلت تو نبخشیدن!ببخشیدم، به خاطر این همه دوستت داشتن...به خاطر تا آخرین نفس پایِ تو ایستادن!
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  avazkhamoosh آواتار ها
  علائم هشدار دهنده اسكیزوفرنی

  یك روانپزشك توهم و هذیان را از عمدهترین علائم بیماری روانی "اسكیزوفرنی" دانست و گفت: هر نوع كنارهگیری اجتماعی، افسردگی و علاقه به تنهایی، می تواند یك علامت هشداری باشد.

  جعفر عطاری مقدم در گفتوگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا - منطقه زنجان، اسكیزوفرنی یا شیزوفرنی را نوعی اختلال روانپریشی معرفی و اظهار كرد: فرد دچار توهم در این بیماری، معمولاً صداهایی را میشنود، صحنههایی را میبیند، چیزیهایی را لمس و یا بوهایی را استشمام میكند كه سایرین قادر به درك آن نمیباشند.
  وی در خصوص علامت هذیان در اسكیزوفرنیها، گفت: در این حالت فرد به یكسری باورهای غیرمنطقی دست مییابد كه به زعم خود آنها را درست میپندارد، در حالی كه دیگران آن را نمیپذیرند. نظیر احساس سوء قصد به جان وی از جانب دیگران.

  عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی زنجان، علائم بیماری اسكیزوفرنی را مزمن و طولانی دانست و تصریح كرد: این علائم بر عملكرد فرد در زندگی روزمرهاش تاثیر گذاشته و میتواند اعمال وی را در هر حوزه از زندگیاش مختل كند.

  عطاری مقدم اسكیزوفرنی یا شیزوفرنی را همانند اكثر اختلالات روانپریشی چند عاملی عنوان كرد و گفت: ژنتیك و وراثت، فاكتورهای مهمی در ابتلا به این بیماری میباشند.

  وی وجود عوامل محیطی نظیر محرومیتهای اجتماعی و اقتصادی را در كنار استعداد ژنتیكی در بروز اسكیزوفرنی موثر ارزیابی و اظهار كرد: عواملی نظیر ضربهها و ترومای زمان زایمان، عفونتهای دوران بارداری، عفونتها و مشكلات ایمنی دوران كودكی میتواند استعداد ژنتیكی فرد را در راستای ابتلا به این بیماری تقویت نماید.

  این متخصص اعصاب و روان، شایعترین سنین ابتلا به شیزوفرنی را اواخر نوجوانی و شروع جوانی دانست و ابراز كرد: این بیماری در تمام طبقات اجتماعی و اقتصادی جامعه دیده میشود. اما گاهی در سطوح پایینتر به دلیل برخی محرومیتها شیوع بیشتری دارد.

  عطاری مقدم طول دوره درمان در اسكیزوفرنیها را بسته به زمان مراجعه در هر مرحله از بیماری، متفاوت عنوان كرد و افزود: در صورت تشخیص این بیماری، درمان دارویی آغاز و در طول درمان دارویی از رفتار درمانی، شناخت درمانی و كار درمانی نیز بهره گرفته میشود.

  وی با تاكید بر اینكه فرد اسكیزوفرنی محكوم به اختلال كاركرد تا پایان عمر نمیباشد، گفت: پزشك با آغاز درمان به مرور ضمن بهبود فرد، میزان داروها را كاهش داده و در مواردی حذف مینماید.

  این پزشك متخصص با اشاره به اینكه این بیماری مزمن بوده و مراجعه دیرهنگام به روانپزشك احتمال بهبودی را كاهش میدهد، توصیه كرد: به محض مشاهده هر گونه اختلال روانی غیرمعمول در رفتارهای نوجوانان، وی را نزد روانپزشك ببرید.

  این روانپزشك با یادآوری اینكه این گونه اختلالات مزمن روانپریشانه، حدود كمتر از یك درصد كل اختلالات روانپزشكی را دربرمیگیرد، ابراز كرد: گاهی در صورت وجود این گونه اختلالات در یك فرد، به دلیل انگ اجتماعی موجود در خصوص چنین بیماریهایی، خود فرد یا خانواده وی آن را مورد توجه قرار داده و از مراجعه به پزشك خودداری میكنند.
  عطاری مقدم با اشاره به فعالیت انجمن احبا (انجمن حمایت از بیماران اسكیزوفرنی) در تهران، گفت: خانوادههای بیماران از طریق برقراری ارتباط با این انجمن و مراجعه كنندگان به آن، از تجربیات سایر خانوادهها بهره بگیرند.

  وی افزود: از آنجایی كه بیماران اسكیزوفرنی، بار اقتصادی و اجتماعی سنگینی بر دوش فرد، خانواده و جامعه تحمیل مینمایند، با حمایت از این بیماران میتوان به بهبودی و بازگشت آنها به دامن خانواده و جامعه كمك نمود.

  این پزشك متخصص خاطرنشان ساخت: مستندات علمی نشان میدهد پرخاشگری در اسكیزوفرنیها بسیار نادر بوده و بیشتر از افراد عادی نیست.

  گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
  ببخشیدم اگر، صبر من کم بود و خطای تو زیاد , اگر تحمل من اندک بود و اشتباهاتِ تو بی شمار!ببخشیدم اگر,صدای گریه شبانه ام خوابت را آشفت ,اگر دیدن اشکهای من دلت را آزرد !ببخشیدم اگر , من پر از عشق بودم و تو پر از نفرت,اگر بخشیدن عادت من بود و خصلت تو نبخشیدن!ببخشیدم، به خاطر این همه دوستت داشتن...به خاطر تا آخرین نفس پایِ تو ایستادن!
  پاسخ با نقل و قول

 3. ارسال:3#
  avazkhamoosh آواتار ها
  اسکیزوفرنی یک سندروم (مجموعه علائم باعلل مختلف یا نامشخص) روانی سایکوتیک می باشد که علت دقیق آن هنوز ناشناخته است. این بیماری بدنبال اختلال در مغز (ساختمانی و عملکردی) ایجاد شده و باعث اختلال در شناخت ˓ ادراک ˓ تفکر ˓ خلق ˓ رفتار فرد می گردد. اسکیزوفرنی یک اختلال مزمن است. شیوع این اختلال در تمام طول عمر حدود 1 درصد است.
  (تقریبا از هر صد نفر در جامعه یک نفر در طول عمر خود دچار اسکیزوفرنی می شود) شیوع تقریبا برابر بین مردان و زنان دارد ولی شروع ان در مردان معمولا در سنین پائینترنسبت به زنان رخ می دهد پیش آگهی بدتری هم دارد. بیشترین بروز(شروع علائم بیماری) در سن 35-15 سالگی و در 50 درصد موارد شروع علائم قبل از 25 سالگی است. آغاز علائم قبل از 10 سالگی و پس از 45 سالگی ناشایع است. این اختلال در قشر اجتماعی با وضعیت اقتصادی - اجتماعی پائینتر شیوع بیشتری دارد.(البته مشخص نیست که این موضوع علت است یا معلول)
  کاهش امید به زندگی در بیماران اسکیزوفرنی دیده می شود و از علل مرگ زوددتر از معمول آنها می توان به حوادث و سوانح ˓خودکشی ˓افزایش دیابت و سندروم متابولیک بدنبال درمان دارویی اشاره کرد.تشخیص این اختلال بر اساس توصیف بیمار و اطرافیان + مشاهدات بالینگر است.
  حداقل 5-2 علامت از : توهم ˓هذیان ˓تکلم آشفته ˓رفتار آشفته به همراه علائم منفی ( مثل بی ارادگی و عاطفه سطحی) و علائم ذکر شده حداقل بمدت 1 ماه وجود داشته باشند. البته اسکیزوفرنی به همین علائم محدود نمی شود و همانطور که قبلا ذکر شد اختلال در زمینه های مختلف وجود دارد از جمله:
  1- اختلال در تفکر (محتوا و شکل)
  2- اختلال در عاطفه (سطحی یا کند شده /نامتناسب /بی ثبات)
  3- اختلال در ادراک (هالوسیناسیون)
  4-اختلال در اراده (Volition)(دوگانگی / نداشتن انگیزه)

  5-اختلال در احساس خود (اختلال در هویت / اختلال در مرزهای ایگو / ناتوانی در افتراق واقعیات درونی از بیرونی)
  6-اختلال در عملکرد (بین فردی و ...)
  7-اختلال در شناخت (Concreatness/ بی توجهی / اختلال در پردازش)
  8- اختلال در سایکوموتور (شکلک در اوردن و اژیتاسیون و کاتاتونی و...)
  9- این بیماران معمولا نسبت به علائم و بیماری خود بینش وآگاهی ندارند.

  جالب اینکه هیچ علامت پاتوگنومیک برای تشخیص این اختلال وجود ندارد (هیچ علامتی به تنهایی معادل با این تشخیص نیست) . البته بیماریهای دیگری هم هستند که می توانند علائم تا حدودی مشابه علائم اسکیزوفرنی ایجاد کنند مثلاختلالات طبی (مسمومیت/ عفونی/ نورولوژیک) ˓اسکیزوفرنیفرم ˓اسکیزوافکتیو˓اختلال سایکوتیک کوتاه مدت˓اختلالات خلقی˓اختلالات شخصیت˓اختلال هذیانی˓اختلالات فراگیر رشد (اوتیسم)˓عقب ماندگی ذهنی

  --------------------

  سیر اسکیزوفرنی بطور معمول دارای سه مرحله کلی : پیش درآمد - فعال - باقیمانده است.
  • اضطراب و وحشت و افسردگی و گوشه گیری در مرحله پیش درآمد (پرودرومال) دیده می شوند.(البته در مراحل دیگر هم ممکن است)
  • توهم و هذیان و تفکر اشفته علائم برجسته در مرحله فعال هستند.
  • گاهی افسردگی بعداز سایکوز در مرحله باقیمانده مشاهده می شود.
  • بیماری معمولا در طول زمان باعث افت عملکرد و تواناییهای فرد (بخصوص طی چند سال اول) می شود.

  عواملی که وجود آنها در بیماران احتمال بروز خشونت (حین ابتلا به این اختلال) را بیشتر می کنند عبارتند از :
  1- سابقه قبلی خشونت
  2- هذیان گزند و آسیب
  3- وجود نقصهای نورولوژیک

  اسکیزو فرنی بر اساس علائم غالب در بیمار به انواع زیر دسته بندی می شود : (که پیش آگهی آنها هم متفاوت است)
  1- پارانوئید
  2- دیس ارگانیز یا هبفرنیا (Hebephrnia)
  3- کاتاتونیک
  4- نامتمایز (mix)
  5- باقیمانده (residual)

  اساس درمان این بیماران درمان دارویی (بخصوص هنگام شدت علائم) به همراه حمایت اجتماعی (درمانهای سایکوسوشیال) است.(گاهی اسفاده از روشهای درمانی دیگر مثل ECT) اولین مساله برای درمان این بیماران بررسی از نظر نیاز به بستری است (تشخیصی˓خطر آسیب به خود˓خطر آسیب به دیگران˓عدم پاسخ به درمان سرپایی˓ضعف در مراقبت از خود˓نداشتن سیستم حمایتی مناسب) معمولا اگربعد از بهبود یا کاهش علائم برای یکسال وضعیت بیمار ثابت بماند می توان دوز دارو را کاهش داد (ماهانه 20-10 درصد) و پیگیری نمود.آموزش خانواده در مورد بیماری و نوع برخورد با این بیماران نیز اهمیت دارد.
  بدنبال درمان :
  • حدود یک سوم بیماران به زندگی طبیعی (در جامعه) هدایت می شوند.
  • حدود یک سوم بیماران علائم استمرار دارد اما می توانند در جامعه فعالیت کنند.
  • حدود یک سوم بیماران اختلال شدید عملکرد و بستری مکرر (10 درصد از این گروه نیاز به نگهداری طولانی)

  احتمال عود علائم عرض 2 سال در 40 درصد بیمارانی که درمان می کنند و احتمال عود در 80 درصد بیمارانی که بدون درمان هستد وجود دارد.از عواملی که باعث افزایش احتمال عود وتشدید علائم میگرددابراز هیجان اضافی و مخرب (رفتار بیش از حد مداخله جویانه ˓رفتار بیش از حد کنترلی ˓رفتار ستیزه جویانه ˓رفتار انتقادی ˓رفتار کودک انگارانه) در خانواده و اطرافیان بیمار است.
  بعضی از بیماریهایی که احتمال وجودشان بصورت همراه با اسکیزوفرنی وجود دارد عبارتند از : سومصرف مواد˓سیگار کشیدن˓هیپوناترمی ثانویه به نوشیدن زیاد آب˓وسواس˓...


  منبع :
  پزشک آنلاین

  ببخشیدم اگر، صبر من کم بود و خطای تو زیاد , اگر تحمل من اندک بود و اشتباهاتِ تو بی شمار!ببخشیدم اگر,صدای گریه شبانه ام خوابت را آشفت ,اگر دیدن اشکهای من دلت را آزرد !ببخشیدم اگر , من پر از عشق بودم و تو پر از نفرت,اگر بخشیدن عادت من بود و خصلت تو نبخشیدن!ببخشیدم، به خاطر این همه دوستت داشتن...به خاطر تا آخرین نفس پایِ تو ایستادن!
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •