تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
علل گسترش طلاق توافقی و علت آن در جامعه زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:ویونا شاکری
آخرین ارسال:mozhghan
پاسخ ها 5

علل گسترش طلاق توافقی و علت آن در جامعه

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  ویونا شاکری آواتار ها
  روزنامه خراسان: امروزه زندگي اجتماعي و همه اتفاقاتش نسبت به گذشته متفاوت و گاه عجيب و غريب است؛ تولد، بزرگ شدن، تحصيل، ازدواج و طلاق به کلي با قديم ها فرق دارد.

  تا چند سال پيش طلاق پديده اي مذموم به شمار مي رفت و افراد در شرايط بسيار سخت به آن فکر مي کردند يا گاه آنقدر در پيچ و خم مراحل قانوني دادگاه ها سردرگم مي شدند که از طلاق گرفتن منصرف مي شدند اما اکنون با گسترش نوعي از طلاق، ديگر نياز نيست کفش آهنين براي جداشدن از هم بپوشند. آنها مي توانند با گذشتن از حقوق خود از قبيل؛ مهريه، حضانت و ملاقات فرزند، جهيزيه، نفقه و... به راحتي به دادگاه مراجعه کنند و پس از مدت کوتاهي به صورت توافقي از هم جدا شوند. طلاق توافقی يکي از بحران هاي تازه خانواده هاي ايراني و از آسيب هاي اجتماعي رو به گسترش است. در حالي که در گذشته حساسيت هاي زيادي نسبت به طلاق وجود داشت که باعث مي شد حکم طلاق صادر نشود اما امروز به راحتي حکم طلاق توافقی صادر مي شود. به همين دليل شاهد افزايش طلاق هاي توافقی هستيم. در طلاق توافقی زن و مرد توافق مي کنند از يکديگر جدا شوند و اين توافق در حکم دادگاه ثبت مي شود و از نظر قانوني ضمانت اجرايي پيدا مي کند.

  چندي پيش در رسانه ها آمده بود که روزانه ۵۰۰ زوج در کشور به صورت توافقی از يکديگر طلاق مي‌گيرند و ۸۰ درصد متقاضيان طلاق، زن هستند؛ بنابراين گزارش از هر چهار ازدواج در ايران يک مورد به طلاق منجر مي‌شود به عبارتي در هر سه دقيقه و ۴۵ ثانيه دو نفر از يکديگر جدا مي‌شوند. تغيير شيوه هاي همسريابي در سال هاي اخير، توقعات و خواسته هاي زوجين وتفاوت ديدگاه هاي آنها، نداشتن شناخت کافي و مناسب از اوضاع و احوال فرهنگي و شخصيتي يکديگر از مهم ترين علل طلاق توافقی از سوي زوجين است.

  با نگاهي گذرا به ارقام موجود درباره طلاق توافقی مي توان دريافت نهاد خانواده به ويژه در ميان جوانان از قداست پيشين برخوردار نيست. بر خلاف معيارهاي گذشته در فرهنگ ايراني که زندگي زير يک سقف تحت هر شرايطي را تجويز مي کرد، بسياري از کساني که در گيرودار مسائل و اختلافات زندگي مشترک قادر به ادامه زندگي نيستند با استفاده از شيوه طلاق توافقی به فسخ اين قرارداد اقدام مي کنند، به نظر مي آيد قداست زندگي مشترک و کراهت طلاق در ميان جوانان رنگ باخته است.

  بسياري از طلاق ها ريشه در اختلالات شخصيتي دارد که مي توان با درمان آن را حل کرد. به عنوان مثال ناسازگاري نوعي اختلال رفتاري است که مي تواند دوام زندگي را به مخاطره بيندازد. ديگر زوجين مثل گذشته صبر ندارند و حاضر به توافق نيستند لذا فکر مي کنند با طلاق توافقی از خيلي از مشکلات رها مي شوند غافل از اينکه اين تازه آغاز بسياري از مشکلات جديد در زندگي است. طلاق های توافقی زير پوست شهر ها ريشه مي دواند و هيچ مرجعي در اين باره پاسخگو نيست. نه تنها پاي پيشگيري مي لنگد، بلکه حتي آمار دقيقي نيز از تعداد اين طلاق ها ی توافقی در دست نيست تا بتوان براي بررسي عوامل و ارائه راهکار درباره اش اقدام کرد. چقدر زود خاطرات خوش فراموش مي شود و به راحتي کانون گرم يک خانواده بر اثر طلاق توافقی از هم مي پاشد!

  منبع: برترین ها
  مردمان شهر برای آزادی تابوت ساختند و برای عشق مرز...
  غافل از اینکه نه آزادی در تابوت جا می گیرد و نه عشق مرز می شناسد.
  "ارنستو چه گوارا"
  پاسخ با نقل و قول

 2. علل گسترش طلاق توافقی و علت آن در جامعه  سپاس شده توسط nafasebahar

 3. ارسال:2#
  بر خلاف معيارهاي گذشته در فرهنگ ايراني که زندگي زير يک سقف تحت هر شرايطي را تجويز مي کرد، بسياري از کساني که در گيرودار مسائل و اختلافات زندگي مشترک قادر به ادامه زندگي نيستند با استفاده از شيوه طلاق توافقی به فسخ اين قرارداد اقدام مي کنند، به نظر مي آيد قداست زندگي مشترک و کراهت طلاق در ميان جوانان رنگ باخته است.

  چرا؟چرا باید تحت هر شرایطی زندگی زیر یک سقف ادامه پیدا کنه وقتی هر روز و هر لحظه هر دو نفر در این زندگی دارن زجر میکشن. فقط به این دلیل که در جامعه آمار طلاق کاهش پیدا کنه!!! و بر اساس این آمارهای واهی افتخار کنیم که در جامعه ما آمار طلاق کمه. اما هیچ آماری وجود نداشته باشه که بررسی کنه زنها و یا حتی بعضی مردهای ما چه مشکلات بزرگی رو در یک زندگی تحمل میکنن تا فقط این که امار طلاق کم باشه. چرا ؟
  چرا این اندازه سنگدلی؟ آیا در جامعه بررسی برای اینکه چند در صد زوجین درزندگیشون آرامش و رضایت نسبی دارن یا نه وجود داره؟؟؟؟

  متاسفم برای چنین عقایدی که هنوز وجود دارد و با حالت طلبکارانه انسانهایی رو که دارن خودشون رو از یک زندگی جهنمی نجات میدن به جای دلسوزی و همدلی همیشه در حالت انتقاد و کنتیه و ... هستن.
  به خدا جنین افرادی از وجود چه ظلمهایی در درون خانواده ها بی خبرند..

  کاش به جای جلوگیری از این پدیده اجتماعی، قانون های عدالتمون رشد میکرد تا به این وسیله افراد با رضایت به زندگی مشترکشون ادامه میدادن نه با اجبار و زور...

  کاش میان خستگی هایم یکی آهسته می گفت : “خسته نباشی”
  پاسخ با نقل و قول

 4. علل گسترش طلاق توافقی و علت آن در جامعه  سپاس شده توسط ویونا شاکری

 5. ارسال:3#
  ویونا شاکری آواتار ها
  سحرجان خیلی تکانشی واکنش نشون دادی!
  ببین عزیزم منظور ازین گزارش اصلا این نیست که افراد حتی درحالت فشار و سختی باید همو تحمل کنن و طلاق نگیرند!
  هیچ اجبار و زوری نیست!
  طلاق یک راه کاملا شرعی برای جدایی است!
  اما این گزارش صرفا میخواد بگه چرا باید اینطوری باشه؟؟؟
  چرا آمار طلاق توافقی بالا رفته؟؟؟
  چرا هیچ راهی برای پیشگیری وجود نداره؟
  چرا طرفین بدون اینکه تلاشی کنن برای زندگی مشترکشون بصورت توافقی طلاق میگیرند؟
  آیا واقعا قداست زندگی مشترک مثل قبل داره حفظ میشه؟
  نباید فکر چاره بود؟؟؟
  این یه آسیب اجتماعی محسوب نمیشه؟؟
  مردمان شهر برای آزادی تابوت ساختند و برای عشق مرز...
  غافل از اینکه نه آزادی در تابوت جا می گیرد و نه عشق مرز می شناسد.
  "ارنستو چه گوارا"
  پاسخ با نقل و قول

 6. علل گسترش طلاق توافقی و علت آن در جامعه  سپاس شده توسط mozhghan

 7. ارسال:4#
  معذرت میخوام عزیزم اگه حرفام کمی تند به نظر اومد.
  عزیزم میدونم منظورت چیه اما قبول کن این حرفایی که تو میگی منظور این مقاله نبوده. و صراحتا منظور تحمل بی چون و چرا در این مقاله اومده.
  بیشتر از اون چیزی که تو این مقاله اومده و منو ناراحت کرد مشاهده وجود چنین افکار بی عدالتی در جامعه هست.
  اما این گزارش صرفا میخواد بگه چرا باید اینطوری باشه؟؟؟
  چرا آمار طلاق توافقی بالا رفته؟؟؟
  چرا هیچ راهی برای پیشگیری وجود نداره؟

  هممون میدونیم که چرا اینجوری شده. به علت ضعفهای بسیار زیاد و بزرگی که توی قانونهای مملکتمون برای اجرای عدالت در خانواده ها و زندگی های زناشویی هست.
  اگه این آمار بالا رفته برای این هست که جوونهامون فهمیدن هیچ کاری از قانون در احقاق حقشون توی خانواده بر نمیاد و تنها راه چاره ای که بهش دست یافتن اینه که به جای اینکه عمرشون رو تو راهروهای بی انتهای دادگاهها تلف کنن بدون اینکه راه چاره ای برای بهبود زندگشون پیدا کنن و مطمئنا فقط در این دوران عمرشون هدر میره خودشون با هم کنار بیان و بقیه عمرشون رو به اصطلاح به همدیگه ببخشن به جای اینکه سالها رفت و امدهای بی نتیجه توی دادگاهها انجام بدن...
  نباید فکر چاره بود؟؟؟
  این یه آسیب اجتماعی محسوب نمیشه؟؟

  چرا عزیزم باید فکر چاره بود اما این امر راهش این نیست که دادگاهها یا قانون فقط راه طلاق رو سختتر کنن و به این ترتیب فقط عمر جوونها رو به اتش بکشن. بلکه راهش اجرای عدالته. راهش شنیدن حرف جوونها و اعمال عدالت در زندگیهاست. نه فقط یه سازش الکی و برین شما رو به خیر و ما رو به سلامت..
  عزیزم حرف خیلی زیاده خیلیییییی
  کاش میان خستگی هایم یکی آهسته می گفت : “خسته نباشی”
  پاسخ با نقل و قول

 8. علل گسترش طلاق توافقی و علت آن در جامعه  سپاس شده توسط mozhghan

 9. ارسال:5#
  سلام خوبید خسته نباشید
  اگه بخواهید طلاق توافقی رو کاهش بدید دوباره کاغذ بازی و دوندگی جون ها بیشتر میشه هیچ وقت مشکلو از ریشه حل نمیکنن فقط راهشو سخت تر میکنن
  خوب مرد واسه اینکه چیزی نده دست به هر کاری میزنه بیشتر مردا اینجوی هستن شروع میکنن به ازار و اذیت وقتی واقعا ظرفیت خانم پر شد هیچی نمیخواد در واقع داره فرار میکنه که خودشو نجات بده نمیگم همه اشون نه ولی اکثرشون این راهو میرن البته هستن کسایی که از خیلی چیزا گذشتن حق خانمو دادن رفتن ولی خوب در کل به نظرم دولت به جای سخت تر کردن راه باید مشکل رو از ریشه حل کنه نه کاغذ و بازی دوندگی رو زیاد کنه
  زندگی یعنی . . . بخندی هر چند غمگینی . . . ببخشی هر چند مسکینی . . .
  فراموش کنی هر چند که دلگیری . . . اینگونه باید زیست هر چند آسان نیست . . .
  زندگی آنقدر ابدی نیست که هر روز بتوان مهربان بودن را به فردا انداخت . . .
  پاسخ با نقل و قول

 10. علل گسترش طلاق توافقی و علت آن در جامعه  سپاس شده توسط سحر1122

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •