تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
خیالبافی زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:ali1
آخرین ارسال:ali1
پاسخ ها 7

خیالبافی

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  سلام
  فرزندی 12 ساله دارم که دوست دارد اکثر وقت خود را در تنهایی بگذراند. اصلا دوست ندارد با همسالان خود باشد وتا آنجایی که من متوجه شده ام و به ما گفته است تمام وقت خود را خیالبافی می کند و خود را به جای شخصیت های داستانی و قهرمانان جایگذاری می کند . او در موقع خیالبافی دستان خود را به نزدیکی دهان وصورت خود می برد وآنقدر به خود فشار می آورد که صورتش سرخ می شود . با مراجعه به چند مشاور حقیقتا (حداقل از نظر ما) جواب قانع کننده ای نگرفتیم و تقریبا تنها چیزی که شنیدیم این بود که باید سعی کنی این کار را دیگر انجام ندهی ولی فرزندم می گوید نمی تواند جلوی خودش را بگیرد . من در این زمینه هر چه در کتاب های روانشناسی و اینترنت جست و جو کردم در مورد این اختلالات چیزی پیدا نکردم , فقط چیزی که من پیدا کردم استرئوتایپی هست ولی خوب درست نمیدونم . خواهش میکنم یکی از عزیزان کمکم کنه و بگه این حرکات عجیبی که از خود در میاره اسمش چیه و نام بیماری او چیست و درمان آن چگونه است .
  پاسخ با نقل و قول

 2. خیالبافی  سپاس شده توسط anahid

 3. ارسال:2#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  به همیاری خوش آمدید

  لطفا به این سوالات پاسخ بدهید:

  فرزندتون پسر هست یا دختر؟

  آیا فرزندتون در مدرسه کارهاش رو به موقع انجام میده و موفق هست؟

  آیا از دستورات یا خواسته ها به درستی تبعیت میکنه؟

  آیا خیالبافی هاش در کارکرد تحصیلی و خانوادگی و اجتماعی اش ایجاد اخلال کرده؟

  میتونه درباره خیالبافی هاش صحبت بکنه؟ محتوای دقیقش رو به شما میگه؟ اگر میگه، این محتواها چه هستند؟

  فرزندتون اهل نقاشی کشیدن هست؟

  روانشناسانی که نزدشون رفتید، درباره تحلیل نقاشی هاش صحبتی نکردند؟

  در روز چند بار حرکت نزدیک بردن دستانش به سمت دهان و فشردن اون رو انجام میده؟

  در چه مواقعی بیشتر خیالپردازی میکنه و در چه مواقعی ارتباطش با دنیای واقعی بیشتره؟

  از کی متوجه شدید که این مشکل رو داره؟ آیا از سالهای پیش بوده یا اخیرا این مسائل پیش اومده؟

  آیا برادر یا خواهر کوچکتری هم داره که اخیرا متولد شده باشند؟
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_04_21 در ساعت 01:58
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 4. خیالبافی  سپاس شده توسط anahid,m1392

 5. ارسال:3#
  فرزندتون پسر هست یا دختر؟ پسر
  آیا فرزندتون در مدرسه کارهاش رو به موقع انجام میده و موفق هست؟ میگه اصلا حوصله نشستن سر کلاس و گوش کردن حرفهای معلم رو نداره در ضمن میگه تمام وقت کلاس رو خیالپردازی میکنه واصلا توجهی به موضوع کلاس نداره وبعضی از بچه ها هم خیلی اذیتش می کنن .
  آیا از دستورات یا خواسته ها به درستی تبعیت میکنه؟ بله کاری که بهش محولش میشه رو درست انجام میده
  میتونه درباره خیالبافی هاش صحبت بکنه؟ محتوای دقیقش رو به شما میگه؟ اگر میگه، این محتواها چه هستند؟ خیر خیلی کم در این مورد صحبت می کنه ولی میگه بیشتر فکر می کنه خودش رو جای مثلا یه قهرمان فیلم تصور می کنه و از کسایی که بدش میاد انتقام میگیره .
  فرزندتون اهل نقاشی کشیدن هست؟ اصلا اهل نقاشی نیست وحتی به کمک دیگران (ما وهمکلاسیاش) نقاشیای مدرسشو میکشه.
  در روز چند بار حرکت نزدیک بردن دستانش به سمت دهان و فشردن اون رو انجام میده؟ خیلی زیاد میگه تو مدرسه هم یه گوشه ای قایم میشه و این کار رو انجام میده .
  در چه مواقعی بیشتر خیالپردازی میکنه و در چه مواقعی ارتباطش با دنیای واقعی بیشتره؟ من متوجه شده ام که چه سرحال باشه و چه ناراحت این کار رو انجام میده در ضمن مطلب مهمی که یادم رفت بگم این که خیلی ساله با دست وصورتش این کار رو انجام میده (حتی قبل از مدرسه رفتن) ولی اون موقع فکر نمیکنم اینجوری خیالپردازی میکرده باشه .
  از کی متوجه شدید که این مشکل رو داره؟ آیا از سالهای پیش بوده یا اخیرا این مسائل پیش اومده؟ خیلی وقته ولی الان شدتش زیادتر شده .
  آیا برادر یا خواهر کوچکتری هم داره که اخیرا متولد شده باشند؟ فقط یه برادر داره که دو سال از خودش کوچکتره و با اون اصلا مشکلی نداره  پاسخ با نقل و قول

 6. خیالبافی  سپاس شده توسط m1392

 7. ارسال:4#
  محسن عزیزی آواتار ها
  ممنون

  اینکه سر کلاس حوصله اش نمیشه به درس گوش بده و همچنین اذیت کردن بچه ها، باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرند. با توجه به اینکه کلیت محتوای تخیلاتش درباره انتقام گیری از کسانی هست که او رو آزار میدن، بنابراین یک راه چاره آموزش مهارت های زندگی و ارتباطی و حل مساله به فرزندتون هست. زمانی که فرزندتون با داشتن این مهارت ها و حمایت های والدینش بتونه از پس مشکلاتی که داره در همون دنیای واقعی بر بیاد و با اونها مواجه بشه، اونوقت نیازش به تخیل در این باره کاهش پیدا میکنه

  من فکر می کنم نداشتن مهارت در حل مشکلاتش با دوستان، از عوامل تاثیرگذار بر تخیلاتش هست؛ همچنین حمایت شما و یاددان مهارت ها با او، نقش به سزایی میتونه در کنترل میزان و دفعات خیالپردازی اش داشته باشه

  با این حال، برخی دلایل محتمل دیگر برای خیالپردازی کودکان رو بیان میکنم تا بهتر روشن بشه که چرا کودک دنیای ساختگی رو به دنیای واقعی ترجیح میده. این موارد رو بررسی کنید و در ادامه هم راهکارهایی رو برای حل این مشکل بیان می کنم.

  اولین دلیل که صرفا به عنوان یک احتمال باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیره، نشانه حمله صرع خفیف و کوچک هست.

  دومین دلیل خستگی هست و سومین دلیل بیکاری. شاید عدم توفیق در مدرسه و انجام تکالیف آن مشکل ساز شده. ممکنه به دلیل بیکاری و نداشتن برنامه هم باشه. در این صورت باید زندگی فرزندتون رو جذاب تر و جالب تر کنید و مشارکت در کارها رو مورد تشویق قرار بدید.

  دلیل چهارم مساله عاطفی هست. باید با بررسی محتوای تخیلاتش، و یا با استفاده از نقاشی هایی که می کشه، تشخیص داد که با چه مسائل عاطفی و هیجانی و اجتماعی درگیر هست که در تخیلات خودش غوطه ور میشه. این امر مستلزم بررسی حضوری توسط روانشناس کودک هست.

  اما راهکارهایی که می توانید برای حل مساله به کار ببندید عبارتند از:

  1. تشویق و ترغیب برقراری ارتباط با هم سن و سال ها. شما به عنوان پدر به همراه مادرش سعی کنید برنامه ای ترتیب بدید که فرزندتون عضو و همبازی گروهی از بچه ها بشه. گروهی که با هم فعالیتهای مفیدی رو انجام میدن. از بازی گرفته تا انجام تکالیف درسی و تا اجرای پروژه و روزنامه دیواری و رفتن به منزل همدیگر و ... . اینچنین فعالیتهایی هم باعث میشه وقت فرزندتون پر بشه و اوقات بیکاری اش کمتر بشه، هم بهش کمک میکنه تا مهارت های زندگی اجتماعی رو یاد بگیره، و هم بهش کمک میکنه تا نیاز به تعلق به گروه رو ارضا بکنه و هم دوستانش براش به عنوان یک منبع حمایتی در میان تا اگر مشکلی داشت به جای تخیلاتش بتونه روی دوستانش هم حساب باز بکنه

  2. هر گونه شرکت و فعالیتش در برنامه های گروهی رو تقویت کنید. به طور مثال وقتی از مدرسه برمیگرده ازش سوال کنید که تو مدرسه چه فعالیتهایی انجام داده و با چه کسانی در ارتباط بوده. اینگونه پرس و جوها، که البته باید سنجیده باشه، بهش نشون میده که شما برای فعالیتهای اینچنینی ارزش قائل هستید.

  3. بهش مسئولیت بدید. فرزندان دوست دارند در کارهای بزرگترها سهیم باشند و احساس کفایت بکنند. مسئولیتهایی رو که میتونه از عهده اشون بربیاد رو بهش بسپارید(مسئولیت هایی که نه خیلی ساده باشند که براش بی ارزش جلوه کنند، و نه خیلی دشوار که از پسشون برنیاد) و همکاری و مسئولیت پذیری اش رو ترغیب کنید.

  4. بازی های فکری براش تهیه کنید و باهاش بازی کنید. وقتی ذهنش درگیر بازی های فکری بشه، فرصت کمتری برای تخیل و رویاپردازی داره

  5. برای انجام کارهاش محدودیت زمانی در نظر بگیرید و اگر در زمان مقرر انجام داد تشویقش کنید. مثلا وقتی میخواد تکلیف شبش رو آغاز کنه، ازش بپرسید فکر می کنی چقدر طول می کشه تا تمومشون کنی؟ بعد می تونید با یه ساعت زنگدار، زمان تخمین زده اش رو بهش یادآور بشید تا کم کم مدیریت زمان رو یاد بگیره و بیکاری ذهنش رو سمت تخیلات نبره

  6. بهش اجازه بدید درباره مشکلاتش با شما صحبت کنه و شما به حرفهاش گوش بدید و حمایتش کنید. اگر کسی اذیتش میکنه، فضایی رو فراهم کنید که بتونه راحت درباره اش با شما حرف بزنه و احساس اطمینان خاطر بهش دست بده

  7. با معلم هاش همکاری کنید. احتمالا معلم میتونه تشخیص بده که فرزندتون چه مواقعی حواسش نیست. از معلم بخواهید که برای افزایش تمرکزش سر کلاس، سوال طرح کنه یا بار روش های دیگر جلب توجه، حواسش رو به کلاس بیاره. برای تمرکزش روی درس هم تشویقش کنند.

  موفق باشید.
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 8. خیالبافی  سپاس شده توسط m1392

 9. ارسال:5#
  از راهنمایی وپیشنهادهای واقعا عالیتون متشکرم (مخصوصا شماره 3و5 و7که فکر میکنم واقعا موثر باشند)
  فقط باید نکته ای عرض کنم اینکه این حرکاتی که با دست وصورتش در میاره رو از شاید خیلی قبل از مدرسه رفتن هم انجام می داد و همانطوری که گفتم فکر نمیکنم اون موقع کنار اون حرکات خیالپردازی هم می کرد البته چیزی که جدیدا متوجه شدم اینکه مثلا وقتی ماشینی رو می بینه تو ذهنش در مورد حرکت کردن ماشین فکر می کنه و تاجایی که ممکنه دور از چشم همه این حرکات رو انجام میده (نمی دونم میشه به این حرکات تیک گفت یا عادت گفت یا نه) چه کاری می تونیم انجام بدیم تا دست از این کار برداره ؟
  فکر می کنم برای انجام این کارش وسوسه می شه
  خیلی ممنون میشم اگه بتونید راهنمایی کنید
  با تشکر
  پاسخ با نقل و قول

 10. خیالبافی  سپاس شده توسط m1392

 11. ارسال:6#
  محسن عزیزی آواتار ها
  خواهش میکنم

  پیش از هر چیز، شما باید بتونید ارتباط نزدیک تری رو با فرزندتون برقرار کنید، به گونه ای که با شما احساس راحتی بیشتری بکنه و بنابراین نخواد چیزی رو ازتون مخفی بکنه یا اینکه نگران باشه که اگر درباره مسائلش با شما صحبت کنه، براتون غیرعادی جلوه کنه یا اینکه نتونه حرفشو راحت بزنه

  اگر عملی که با دست و دهانش انجام میده، منشا جسمانی داشته باشه و از کودکی اش هم بوده، باید حضورا توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیره؛ اما اگر منشا روانی داره و مرتبط با تخیلاتش هست، میشه امیدوار بود که با اجرای راهکارهای بیان شده، به مرور زمان از فراوانی اش کاسته بشه

  در عین حال، میتونید تا حدودی بر این رفتارش کنترل اِعمال کنید. مثلا زمانی که حس کردید میخواد این کار رو انجام بده، شیء ای رو به دستش بدید و ازش بخواهید مثلا اونو جایی ببره، یا ازش کمکی بخواهید که نیازمند فعالیت دستها باشه تا دستانش درگیر فعالیت بشن. میتونید همون موقعی که این کار رو انجام میده، ازش سوال کنید که پسرم داری به چی فکر می کنی؟ اگر بتونید به محتوای تفکراتش دست پیدا کنید، کمک بزرگی هست. همچنین اگر ترغیبش کنید به کشیدن نقاشی(نقاشی که خودش بکشه نه اینکه از روی الگو ترسیم کنه)، با تحلیل نقاشی هاش هم میشه احتمالاتی رو مورد بررسی قرار داد.

  اگر خودش موافق با همکاری برای برطرف کردن این عادت هست و دلش میخواد در این باره تغییر بکنه، میشه ترتیبات دیگری هم چید تا با همکاری شما، اعضای خانواده و فرزندتون این عادت فراوانی اش کاهش پیدا بکنه
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 12. خیالبافی  سپاس شده توسط m1392

 13. ارسال:7#
  خیلی از راهنمایی و مشاوره مفیدتون ممنونم
  با تشکر
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •