حساسيت هاي پوستي با علايمي مانند قرمزي، پوسته شدن، خارش و... خود را نشان مي دهد. اين نوع از حساسيت ها همراه با حساسيت تنفسي بيشتر در فصل بهار ديده مي شود
حساسيت هاي پوستي با علايمي مانند قرمزي، پوسته شدن، خارش و... خود را نشان مي دهد. اين نوع از حساسيت ها همراه با حساسيت تنفسي بيشتر در فصل بهار ديده مي شود و متخصصان توصيه هاي مختلفي براي رفع آن مي کنند.

در اين مطلب به سراغ دکتر سيد سعيد اسماعيلي پزشک و محقق طب اسلامي رفتيم تا توصيه هاي طب اسلامي و سنتي را درباره حساسيت ها به اطلاع خوانندگان محترم برسانيم.

وي چنين مي گويد: بيشتر افرادي که دچار حساسيت هاي پوستي مي شوند، درمان هاي رايج را روي پوست و درمان هاي موضعي متمرکز مي کنند، در حالي که اکثر بيماري هاي پوستي بازتابي از شرايط داخلي بدن است.از ديدگاه طب سنتي، پوست در حکم سطل زباله اي براي کل بدن است و از آن جا که عوارض پوستي به سرعت قابل تشخيص است، سيستم بدن به گونه اي طراحي شده است که مواد زايد را به پوست بريزد و اين مواد را از ارگان هاي حياتي مانند قلب، کبد و مغز دور نگه دارد. بنابراين اگر فردي دچار مشکلات پوستي مي شود، اين احتمال وجود دارد که در عملکرد دستگاه هاي بدن وي، اختلالاتي ايجاد شده و مواد زايد زيادي داخل بدن انباشته شده است.

معمولاً انباشت اين فضولات ناشي از مصرف خوراکي هاي ناسالم است و در مواردي نيز به دليل عملکرد نامناسب دستگاه گوارش مي باشد.

از جمله مواردي که در بروز بيماري هاي پوستي موثر است، ترشحات سر است که از طريق ترشحات پشت حلق وارد دستگاه تنفس و دستگاه گوارش مي شود و در نهايت به عضلات رباط و پوست سرايت مي کند.

چنان چه به تجربه هم مشاهده شده است بسياري از افرادي که مشکلات پوستي دارند داراي ترشحات پشت حلق هستند و هنگامي که ترشحات پشت حلق درمان مي شود عوارض پوستي کاهش مي يابد.وي مي افزايد: در درمان حساسيت هاي پوستي که گاهي فصلي اتفاق مي افتد و در فصل بهار نيز شايع است، بايد به اين نکات توجه شود.

در بهار که فصل معتدل است، بدن مواد زايد انباشته شده در طول زمستان را آماده دفع مي کند و بخشي از آن را به پوست مي ريزد. به همين دليل جوش، دمل و انواع مشکلات پوستي در فصل بهار افزايش مي يابد.

براي درمان اين نوع حساسيت هاي پوستي فصلي يا غيرفصلي بايد به چند نکته توجه کرد.اول اين که بايد از مصرف غذاهاي تند و تيز که ادويه زيادي مانند فلفل، زنجبيل يا سير و پياز دارد، پرهيز کرد.همين طور بايد ميزان مصرف غذاهاي چرب و شيرين را محدود کرد زيرا اين مواد غذايي زمينه ساز افزايش توليد صفراست.

توصيه مي شود به جاي اين مواد غذايي، از غذاهاي لطيف و سهل الهضم که خون غليظي توليد نمي کند و فضولات زيادي ندارد، استفاده شود. به عنوان مثال گوشت پرندگان، تخم مرغ عسلي و غذاهايي که به راحتي هضم مي شود، مصرف اين مواد براي افرادي که مشکلات پوستي دارند، مفيد است.

افرادي که دچار پرخوري هستند حتماً بايد اين عادت خود را اصلاح کنند و حجم غذاي مصرفي خود را کاهش دهند.همچنين عملکرد مناسب دستگاه گوارش اهميت زيادي دارد. از اين رو اگر فردي دچار يبوست است بايد يبوست خود را با مصرف موادي مانند خاکشير حل شده در آب جوش، آلو، تمر هندي و... بر اساس مزاج خود برطرف کند.

براي اصلاح وضعيت کبد نيز مي توان از عرق کاسني، شاه تره و سکنجبين استفاده کرد.در بسياري از موارد براي درمان حساسيت هاي پوستي مي توان از روش خون گيري از جمله فصد و حجامت بهره برد.زالودرماني نيز براي اگزما مفيد است.

البته زالو درماني بايد حتماً بعد از مصرف داروهاي ملين و انجام فصد يا حجامت و زيرنظر متخصص انجام شود.براي درمان کهير نيز بهترين درمان حجامت است.بايد دانست که در بسياري از موارد حساسيت هاي فصلي با حساسيت هاي پوستي همراه است؛ افرادي که دچار حساسيت هاي فصلي با علايم عطسه يا آبريزش از بيني، خارش و سوزش بيني و گلو هستند، به حساسيت تنفسي مبتلا هستند که آن ها نيز مي توانند از همين درمان ها استفاده کنند.

افزون بر اين چکاندن قطره بنفشه داخل بيني نيز مفيد است.از جمله راهکارهاي موثر ديگر براي رفع حساسيت هاي پوستي، استفاده از گياهاني است که در اين فصل رويش مي کند. مانند ريواس که مي توان از آن در غذا استفاده و يا شربت ريواس تهيه کرد.سبزي خرفه يا تخم خرفه همراه با عرق کاسني نيز در درمان اين حساسيت ها موثر است.

حساسيت هاي پوستي بيشتر در افرادي ديده مي شود که مزاج هاي گرم دموي و صفراوي دارند. وي با اشاره به اين که اگر نوزاد نيز دچار حساسيت پوستي شد بايد مادرش را درمان کرد، مي افزايد: اگر مادر گرم مزاج است، بايد وضعيت وي اصلاح شود و اگر نوزاد يبوست دارد با مصرف شيرخشت و ترنجبين مشکل وي نيز برطرف شود.

همچنين مي توان کمي عرق کاسني به کودک داد.


منبع:تعامل
مطالب مرتبط
روزانه ۳۰۰ ایرانی سکته مغزی می‌کنند
عکس/ مادران دوست داشتنی سینما
پوست و موی ایده آل با ۹ ترفند استثنائی