گامهایی برای نوشتن یک مقاله علمی روانشناسی

سلام

یکی از دغدغه های دانشجویان روانشناسی، مشاوره و علوم تربیتی، نگارش مقاله هست.

در این مقاله سعی داریم چند گام موثر برای نوشتن یک مقاله علمی خوب در رشته خودمون رو معرفی کنیم. در این راه از سایت Psychology - Complete Guide to Psychology for Students, Educators & Enthusiasts کمک می گیریم.

با اینکه نوشتن مقاله در ابتدا ممکنه دلهره آور به نظر بیاد، ولی با مشخص کردن مراحل نگارش مقاله و نظم بخشی به روند کار، می توان آن را بسیار ساده تر کرد.

1. بارش مغزی: نخستین مرحله نگارش مقاله علمی، انتخاب موضوع هست. گرچه ممکن است موضوعی کلی در ذهن خود داشته باشید، اما یک ایده خوب اینه که مقدار زمان صرف کرده و تمرکزتون رو محدود به حیطه مشخصی بکنید. فنون مختلف بارش مغزی نظیر نقشه ذهنی، نوشتن آزاد، و فهرست بندی و چارت بندی به شما کمک می کنند تا بتونید ایده های بیشتری تولید کنید.

2. جستجو در اینترنت برای یافتن برخی ایده ها: پس از اینکه ایده های اولیه رو تولید کردید، سری به اینترنت بزنید تا ببینید چه منابعی برای دستیابی به هدفتون در دسترس هستند. این مرحله به شما کمک میکنه تا موضوعتون رو مشخص تر کنید، برای اکتشاف های بیشتر منابع جذابی رو پیدا کنید، و به یک نمای کلی از موضوعتون دست یابید.

3. رفتن به کتابخانه: کتب مرتبط با موضوع انتخابی تون رو جستجو کنید. خودتون رو با مفاهیم اساسی موضوع انتخابی تون آشنا کنید و پژوهشگران برجسته در این حیطه رو بشناسید. پس از این کار، شما می تونید تمرکزتون رو محدودتر کنید و به مقالات و پژوهش های انجام شده در این حیطه توجه کنید.

4. استفاده از پایگاه های داده آنلاین: احتمالا دانشگاه شما امکان دسترسی به پایگاه های داده داخلی و خارجی خاصی رو براتون مهیا میکنه. پایگاه های خارجی چون PsychINFO, EBSCO, ERIC, JSTOR و داخلی چون sid.ir و noormags.com و magiran.com و civilica.com و ... . برخی از مقالات رو به صورت متن کامل یا فول تکست میتونید دریافت کنید و برخی رو هم به شکل چکیده. میتونید از ژورنال هایی که در بخش نمایه یا کتابخانه یا مرجع دانشگاهتون هست هم استفاده کنید تا به مقالات کامل دست پیدا کنید. همچنین میتونید به نویسندگان مقاله ایمیل بزنید. معمولا ایمیل نویسنده اصلی در بخش چکیده مقاله قید شده.

5. ایجاد یک فهرست منابع مقدماتی: حالا وقت اون رسیده که یه فهرست از منابع مرتبط با موضوع مقاله تون تنظیم کنید. منابعی که احتمال میدید قراره در کارتون ازشون استفاده کنید. تهیه این فهرست خیلی کمک کننده هست و خیلی راحت میتونید به شکل منظم بهشون سر بزنید و ازشون استفاده کنید. این منبع شامل کتب و مقالات و پژوهشها و مجلاتی میشه که اونها رو در مراحل قبلی پیدا کردید و البته اضافی ها رو که چندان مرتبط نبوده اند رو هم حذف کرده اید.

6. سازماندهی تحقیق: همانطور که بیشتر و عمیق تر داخل پژوهش می شید، سازماندهی یافته هاتون و منابع تون حائز اهمیت بیشتری میشه. ساختاربندی پژوهش میتونه مقاله تون رو خیلی روانتر و بهتر کنه.

7. تهیه رئوس مطالب: شما میتونید در سیستم آفیس(ورد)، یک اوت لاین یا رئوس مطالب رو تنظیم کنید. رئوس مطالب اصلی یعنی مقدمه، بدنه و نتیجه گیری. طبیعتا هریک از این رئوس مطالب هم خرده بخشهایی دارند که اونها رو هم مرتب می کنید تا کارتون با نظم انجام بشه

8. تهیه یک پیشنویس: بعد از اینکه رئوس مطالب رو تنظیم کردید، بر اساس اون شروع به نوشتن کنید. دقت داشته باشید که بهتره هر مطلبی که از منابعتون مینویسید توی پیشنویس منبعش رو همونجا جلوش قید کنید و بعدا ویرایش کنید، تا اینکه بنویسید و بخواید بعدا از فهرست منابع دنبالشون بگردید!

9. ویرایش مقاله: پس از نوشتن پیشنویس، لازمه که مقاله ویرایش بشه. ممکنه به لحاظ گرامری و ساختاری کار دچار نقیصه باشه که باید برطرف بشه. اما بخش مهمتر ویرایش، برمیگرده به اشکالات اساسی تری چون بحث و نتیجه گیری ضعیف یا کمبودهایی در رئوس مطالب که باید اصلاح بشن.

10. تجدید نظر، بررسی و تهیه پیشنویس نهایی: پس از ویرایش مقاله در مرحله قبل، لازمه که یک بررسی مفصل و جامع از مقاله تون به عمل بیارید و ببینید که آیا مقاله تون استاندارهای لازم رو رعایت کرده یا نه(مثلا فرمت مقاله نویسی). در مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه گیری قوی و مستدل بحث کرده یا نه. منابع به درستی درج شده اند یا خیر و ...

در این مرحله میتونید از یکی از دوستانتون بخواهید که مقاله تون رو مطالعه کنه و ایرادات و اشکالاتش رو بهتون بگه. کسی که از بیرون نظاره میکنه چیزهایی رو میبینه که کسی که داخلش هست ممکنه مراقبشون نباشه و بالعکس

موفق باشید.


اختصاصی همیاری