ذهن آگاهیmindfullness حرفش اینه ذهن رو برسونیم به یه حالتی که بتونه شاهد همه چیز باشه ولی در مورد هیچ چیز قضاوت نکنه. دیگه اینکه می گه باید اومد در زمان حال زندگی کرد و همه ادراکات حسی رو به عمیق ترین شکل ادراک کرد. این فقط اینطوری حاصل می شه که روی حسیات در همین زمان تمرکز کنیم و ... .یه جاهایی خیلی شبیه به مدیتیشن می شه. تو این کتاب گفته چجوری از این روش ها برای درمان افسردگی استفاده کنیم.

اما ما باید در زمان حال زندگی کنیم. فقط حال. یکی از دسیسه های شیطان برای انحراف انسان اینه که می خواد انسان رو در گذشته و آینده نگه داره و اجازه نده که در زمان حال زندگی کنه. و فقط باورهای دینی ما زمانی به فعلیت می سرن یعنی جاشون رو تو زندگی هر روزه ما باز می کنن که ما در مان حال زندگی کنیم. البته با استناد به آیات و روایات.حالا اگر کسی آگاهی کافی نداشته باشه می گه دین ما هم چیزی نیست جز ذهن آگاهی !!! مثل همینا که می گن نماز هم مدیتیشنه و از این حرفا.
پس نکته کجاست؟

ظاهرا اینه که هر دو می گن باید در زمان حال زندگی کرد.
اینو ما هم قبول داریم. ولی نقطه تمایز این دو تا حرف در علت تاکید بر زندگی کردن در زمان حال نهفته است. ذهن آگاهی می گه در زمان حال باش تا از زندگیت بیشتر لذت ببری. چه می دونم مثلا افسردگی نگیری. بتونی از لذات دنیا بیشتر بهره ببری. مثلا تو این کتاب که گفتم یه تمرین هست که می گه چشماتون رو ببندید و یه خوردنی رو بذارید تو دهنتون. بعد به حرکت زبانتون دقت کنید، به احساس روی زبانتون دقت کنید و... .

اما دین به ما میگه در زمان حال زندگی کن به دلیل اینکه تمام حقایق اصیل عالم در زمان حال وجود دارن. به قول حضرت علی (ع) گذشته و آینده هر دوو عدم هستند. یعنی اصلا وجود ندارن. ببینید مخلص کلام اینکه خدا فقط در زمان حال حضور داره. خدا در گذشته نیست چون زمان در ساحت مجرد معنا نداره. گذشته و آینده فقط در ساحت ماده مطرحه. در ساحت مجردات فقط زمان حاله که وجود داره. روح انسان هم مجرده. یعنی حقیقت اصیل انسان هم مجرده. پس برای اینکه تجرد در انسان رشد پیدا کنه و انسان هم سنخ با خداوند بشه باید فقط در زمان حال زندگی کنه. اما کیفیت این زندگی در زمان حال تمرکز بر حسیات نیست. اون هم البته بد نیست ولی در مقایسه با چیزی که دین دستور میده خیلی سطح پایینه. در زمان حال بودن یعنی در ذکر خداوند بودن. خدا را حاضر و ناظر دیدن. همواره با یاد خدا بودن.

این مطلب از این وبلاگ نقل شده.