مقابله با همسر عصبانی

وقتی همسرتان عصبانی است، ممکن است انتقاد زیادی از او بشنوید؛ و انتقاد، آزاردهنده است و باعث می شود که احساس طرد شدن بکنید. حتی کم ترین میزان انتقاد هم وقتی از طرف یک فرد محبوب و شخصی که نظرش برای شما مهم است مطرح می شود، می تواند دردآور باشد.

خواه انتقاد، منصفانه و درست یا کاملا غلط باشد، باز هم ممکن است احساس کنید که مورد قضاوت و حمله قرار گرفته اید، و عزّت نفس شما پایین می آید و به شدت حالت دفاعی می گیرید(البته انسان باید خود را تقویت کند که انتقاد را هدیه بداند و با چرخش دید، از آن بهتری استفاده را ببرد).

به خاطر داشتن این نکته مهم است که افراد عصبانی، اغلب کسانی هستند که نمی توانند به طور موثّر ارتباط برقرار کنند. آنها نمی دانند چگونه برای رسیدن به خواسته هایشان مذاکره نمایند و چگونه برای حفاظت از خودشان محدودیت تعیین کنند. آنها نمی دانند چگونه زمینه همکاری را فراهم ساخته و تعارض های خود را حل و فصل نمایند. بنابراین، ناکام و عصبانی می شوند و شروع به حمله، تحقیر و انتقاد می کنند.

ممکن است خشم خود را به عنوان یک واکنش موجّه، و روش مفیدی برای حفاظت از خودتان در برابر عواقب دردناک مورد انتقاد قرار گرفتن، تلقّی کنید. متاسّفانه، واکنش خشم به انتقاد، ممکن است به جای این که به یک ارتباط توام با حل مساله منجر شود، خشم و انتقاد بیشتری را از جانب فرد مقابل بر انگیزد.

خشم ممکن است به صورت پرخاشگری آشکار یا نا آشکار و پرخاشگری منفعلانه باشد. هر دو سبک خشم، مخرّب و صمیمیّت و اعتماد هستند.سیما و سیاوش برای رفتن به مهمانی که در خانه یکی از دوستان سیاوش برپا شده بود، کمی دیر حاضر شدند. سیما در مورد اوّلین تعاملش با دوستان و همکاران سیاوش ، قدری نگران بود و سعی می کرد ظاهرش را به بهترین نحو ممکن درست کند. به محض اینکه سیما از اتاق خواب بیرون آمد، سیاوش با لحنی غیرمودبانه به او گفت:«این لباس ها واقعا بی شرمانه است». سیما ناراحت شد و با طعنه پاسخ داد:«حضرت آقا از کی تا حالا کارشناس مد لباس شده اند؟!». سیاوش با عصبانیت گفت:«درست است که من کارشناس نیستم، ولی حداقل می فهمم که خودنمایی کردن با پوشیدن چنین لباس های تحریک کننده، چقدر زشت و ناشایست است». سیما با گفتن این عبارت که «آره! خوبه که مثل یک مرده شور شکم گنده به نظر نمی رسم»، به اتاق خواب برگشت تا لباس هایش را عوض کند. سیاوش با آگاهی از این که آن روز خراب شد، شروع به قدم زدن در اتاق نشیمن کرد.

در یک مورد دیگر، شیلا و همایون به ندرت بر سر یکدیگر داد می زدند. هرچند شیلا بارها از انتقادهای همایون آزرده خاطر می شد، اما نشان دادن واکنش آشکار را بد می دانست. او سعی می کرد با نگاه کردن به پایین، احساسات دردآور خود را پنهان کند و زیر لب چیزهایی را زمزمه می کرد، و منتظر می ماند تا سخنرانی سرزنش آمیز همایون تمام شود. به نظر می رسید که این راهبرد همانطور که انتظار می رفت باعث شده بود که سردردهای شیلا که در طی ماه های اول ارتباطشان کمتر شده بود، در ماه های اخیر بیشتر شود. شیلا همانند یک آدم ساده لوح و بی گناه استدلال می کرد که علّت این سردردها به بدتر شدن آشکار حافظه اش و فراموش کردن قرار ملاقات هایش با همسرش بر می گردد.

خواه مثل سیما با پرخاشگری آشکار و خواه مثل شیلا با پرخاشگری پنهان، به انتقاد پاسخ بدهید، ارتباط تان بهتر نخواهد شد. در حقیقت، ممکن است ارتباطتان به طور جدی به خطر بیفتد. خوشبختانه، راهبردهای جایگزین برای این پاسخ ها وجود دارد.

با همیاری همراه باشید...


منبع: مهارت های زندگی زناشویی، میتو مک کی، پاتریک فنینگ، و کیم پالگ؛ ترجمه دکتر شهرام محمدخانی و قدرت عابدی_ با اندکی تغییر

اختصاصی تالار همیاری