تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
اختلالات روانی گفتار زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 3

اختلالات روانی گفتار

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  گاهی ما در ضمن صحبت های معمولی توقف ها و مکث هایی در جریان سخن گفتن بوجود می آید. همه ما در مواقعی صداهای گفتاری را اشتباه به کار می بریم (مثلا به جای تاکسی می گوییم تاسکی )، یا ان طور سریع صحبت می کنیم که فهم سخنانمان برای دیگران مشکل می شود، یا در جایی از جمله که نباید توقف نمود، توقف می کنیم، یا در محل هایی که تاکیید جایز نیست ،تاکید می کنیم و یا به وطور کلی سلاست و روانی زبان خود را از دست می دهیم. به عبارت دیگر گیر کردن و به عقب برگشتن ، تکرار بخش ها و کلمات ، به کار بردن اصواتی نظیر،اوه، هوم در مواقعی که نمی دانیم چگونه جمله خود را تمام کنیم ،همگی از ورانی و سلاست کم میکند.
  تنها موقعی که کوشش های گوینده بیش از حد شدید باشد، یا هنگامی که تعداد مکث ها خیلی زیاد است و یا در زمانی که باعث جلب توجه فوق العاده دیگران می شود ، می توان آن را اختلال به حساب آورد.

  شایعترین مشکل مربوط به روانی کلام ، لکنت زبان است. لکنت زبان به صورت یکی از پیچیده ترین معماها در اسیب شناسی گفتاری باقی مانده است. در بین اسیب شناسان زبان و گفتار حتی درباره ی تعریف این اختلال توافقی وجود ندارد! "فرد لکنتی تنها کسی نیست که دچار لکنت است (زیرا که ما همه در برخی موارد به چنین حالتی دچار می شویم)، بلکه فردی است که دیگران یا خودش او را چنین تصور می کنند.
  کودکان عادی معمولا بین 2 تا 5 سالگی به مدت کوتاهی دچار لکنت زبان یا مکث یا اختلال در سرعت ،وزن و آهنگ تکلم می شوند. این مسئله کاملا طبیعی است و به آن لکنت زبان فیزیولوژیک می گویند و در 80 درصد موارد آن به تدریج با رشد کودک از بین می رود. اما اگر با توجه به فشار های بیش از حد یا فشارهای محیطی و ناکامی ها یی همراه شود،لکنت زبان ادامه می یابد و به لکنت زبان نوروتیک تبدیل می گردد، ولی اگر شرایط محیطی اصلاح شود ، این لکنت نیز خود به خود رفع می گردد.

  لکنت ربان تنها نشانه ظاهری و مرضی از وجود مشکلی است که کودک با آن مواجه می باشد. ظاهرا به نظر می رسد که لکنت زبان یک اختلال در کنش اجرایی یا بیانی است ؛ اما در واقع کانون اصلی این اختلال در کنش نظم دهندگی زبان قرار دارد. به سخن دیگر ، فردی که دارای لکنت زبان است به سختی می تواند تفکر خود را در قالب کلمات گفتاری بگنجاند و به آنها نظم بدهد تا بتواند به راحتی آنها را بیان کند. در حالی که ، در بیان متون منظم و موزون مانند اشعار مشکلی وجود ندارد.


  منبع : همیاری

  ادامه دارد....
  پاسخ با نقل و قول

 2. اختلالات روانی گفتار  سپاس شده توسط A@92,محسن عزیزی

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  ویژگی های لکنت زبان و اختلال های توام با آن

  ویژگی های خاص لکنت زبان در افراد مختلف بسیار متغبرند. برخی از افراد تنها در تلفظ هجاها مشکلاتی دارند و برخی دیگر، نخستین تکرار ها و تردیدها با شکلک ها یا حرکاتی در قسمت های مختلف بدن همراهند(مانند چشمک زدن، تیک هیا مختلف، لرزش لب ها یا چهره، تکان دادن سر، حرکت های تنفسی، گره کردن مشت ها و ...).
  همچین اغلب دیده میشود که فرد دستخوش یک حالت هیجانی مانند تحریک پذیری ،تنش تعمیم یافته و یا هیجان های منفی مانند ترس ،خشم، شرم و غیره می شود؛ هیجان هایی که به ایجاد ناهماهنگی در مکانیزمهای پیرامونی گفتار -که علت بلافاصله لکنت زبان هستند- منجر می شود.
  تحقیقات نشان داده اند که اضطراب یا تنیدگی ، لکنت زبان را تشدید می کند و توام بودن اضطراب ؛سرخوردگی ؛کاهش سطح حرمت نفس خود و معلولیت در کنش وری اجتماعی را به وجود می اورد و موجب می شوئ تا فرد با استفاده از ابزارهای زبانشناختی(مانند تغییر سرعت بیان ، دوری گزیدن از برخی موقعیت هایی که مستلزم سخن گویی هستند مثل حرف زدن در برابر جمع یا با تلفن و یا امتناع از به کاربردن پاره ای از اصوات و برخی از کلمات) از لکنت اجتناب می کند.

  توصیف دقیق رفتارهای مشاهده شدنی مبتلایان به لکنت زبان و استنباط از رفتارهایی که کمتر قابل مشاهده اند ، بدون اتکا به یک نظریه خاص امکان پذیر و لازم است و می تواند نه تنها مبانی روانزاد اختلال را آشکار کند بلکه امکان تدارک طرح درمانگری موثرتری را برای متخصصان بازپروری فراهم سازد.
  بنابراین با تاکید مجدد بر تغییر پذیری قابل ملاحظه این رفتارها در افراد متفاوت ، به توصیف آنها در دو مقوله رگه های مشاهده شدنی و واکنش های درونی می پردازیم.

  ادامه ....
  پاسخ با نقل و قول

 4. اختلالات روانی گفتار  سپاس شده توسط A@92,محسن عزیزی

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  رگه های مشاهده شدنی:

  1 - تغییر پذیری شیوه لکنت : افرادی که مدت هاست به لکنت مبتلا هستند به گونه های مختلف دچار لکنت می شوند. در مواقعی که به شدت عصبی هستند ممکن است ندانند که کدام شیوه لکنت بهتر با موقعیت تطبیق می کند. همین تغییرپذیری شیوه های ارتباطی اختلال آمیز ، این باور را در مخاطب به وجود می اورد که گوینده دچار اغتشاش شدید است.

  2- سلسله مراتب رفتارهای لکنت آمیز : تحلیل عمیق گفتار افراد دارای لکنت نشان می دهد که اغتشاش های آنها برحسب مقوله های رفتاری - که درافارد مختلف متغیرند- سازمان یافته اند. بروز عناصر این مقوله ها به دو عامل اصلی وابسته است: سلسله مراتب قطعی آنها و ارزش ارتباطی برخی از رفتارها در موقعیت های مختلف از دیگاه فرد دارای لکنت.

  3- بازداری ها و توقف ها : ین رفتارها آنهایی هستند که در اغلب مواقع برای توصیف فرد لکنتی به کار می روند. و حتی افراد غیر متخصص به اسانی آنها را متمایز می کنند. از دیدگاه افرادا دارای لکنت؛ این رفتارها رنج اورترین و تنفرآمیزترین نشانه های اختلال تلقی می شوند.

  4- لرزش عضلانی : در اینجا با لرزش های عضلانی اعضای گفتار سر و کار داریم. به نظر می رسد که در لکنت های مزمن، این لرزش ها نتیجه کوشش گسترده ای است که برای رهایی از توقف گفتار یا تدوام حرکات تکراری به عمل می اید.

  5- فنون رهایی از بازداری ها : حرکات ناگهانی سر ، تنه، بازوها ، ساقها، پاها و همچنین شکلک های چهره و پیچ و خم های بینی حرکاتی هستند که فرد لکنتی برای رها شدن از بازداری به کار می برد.

  6- تنش صوتی : یک صوت با فرکانس پایین (مانند صدای سرخ کردن چیزی ) پیامد تنش شدید تارهای صوتی است در افراد بهنجار نیز دیده میشود اما در مبتلایلن به لکنت زبان بسیار فراوان است. در افراد اخیر، انتشار این صدا می تواند به منزله یک روش پیشاپیشی باشد که انتشار هجای مورد نظر رابرای مدتی به تعویق می اندازد.

  7- تکرارها: در وهله نخست می توان تصور کرد که فرد دارای لکنت ، یک هجا را چندین بار تکرار می کند. اما مشاهده دقیق تر این پدیده وجود تفاوت های اندک بین این هجاها را اشکار می سازد و نشان میدهد که فرد دارای لکنت در جستجوی یک هماهنگی بهینه است تا به انتشار هجای مناسب بپردازد.

  8- به کاربردن هوای باقی مانده : بسیاری از افراد لکنتی ، پس از بازدم یا خروج هوا به صورت بهنجار ، به حرف زدن ادامه می دهند و از اندک مقدار باقی مانده در ریه ه برای انتشار یک یا دو هجا ، استفاده می کنند. اگرچه این گفتار به ندرت می تواند قابلیت فهم بیان را افزایش دهد اغلب فرد لکنتی به این روش متوسل می شود تا خود را از یک حالت وقفه رها سازد.

  9- حرکت های استتاری : به نظر می رسد برخی از مبتلایان به لکنت زبان کوشش می کنند تا مشکلات خود را با گذاشتن دست جلوی دهان یا برگرداندن سر و حتی با خندیدن ، پنهان کنند. این حرکت ها در آغاز با هدف مشخص پنهان کردن تکرارها یا وقفه ها انجام میگیرد و به تدریج به صورت خودکار در می ایند.

  10- رفتارهای اجتنابی : معمولا تنها انگیزه فرد مبتلا به لکنت مزمن،اجتناب از لکنت است و برای رهایی از این موقعیت رنج اور، تمام تلاش خود را به کار می گیرد.به طور کلی فرد دارای لکنت کوشش می کند تا ز موقعیت هایی که مستلزم برقراری ارتباطند اجتناب کند و وقتی از روی اجبار در موقعیت ارتباطی قرار می گیرد، تا آنجا که ممکن است به حذف کلمات مشکل و استفاده از کلمات مترادف ،توصیف ها و جانشین ها می پردازد و حتی گاهی ترجیح میدهد که ناشنوا جلوه گر شود تا آنکه سخن بگوید.

  11- تاخیر انتشار گفتار: در برخی از مواقع ، فرد مبتلا به لکنت ، سخن گفتن را به تاخیر می اندازد ، در برابر پرسش مطح شده سکوت اختیار می کند و این احساس را به وجود می اورد که سوال را نفهمیده است، یا آنکه بازخورد کسی را که پیش از پاسخگویی به تفکر می پردازد اتخاذ می کند، در حالی که در واقع امیدوار است این انتظار ارادی بازداری وی را کاهش دهد. این رفتار که تا حدی شبیه رفتار گوینده بهنجاری است که می خواهد نسبت به صحت گفتار خویش یقین حاصل کند در فرد لکنتی به سرعت آموخته می شود و به عنوان وسیله ای برای اجتناب از ارتباط به کار می رود.  ادامه ....
  پاسخ با نقل و قول

 6. اختلالات روانی گفتار  سپاس شده توسط mehrdad539,محسن عزیزی

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •