سوره بقره

آیه 45


(و استعینوا بالصبر و الصلاة و انها لكبیرة الا علی الخاشعین)

موضوعات: آرامش و تنش - روشهای عاطفی و معنوی مقابله با تنیدگی - دعا و نیایش

منبع: اسلام و بهداشت روان (2) - صفحه 207 و 208

اثر دعا و نیایش

برخی پزشكان بر این باورند كه در بسیاری از موارد دعا در بهبودی حال بیمار مؤثر بوده است؛ بنابراین باید دعا را در معالجه بیماران یكی از شیوه‏ های مؤثر دانست. در مورد بسیاری از مردم دعا برای درمان بیماری‏ های روانی بسیار مؤثر بوده و در نتیجه صحت بدنی و جسمی آنها را در پی خواهد داشت. افراد مذهبی می‏ پذیرند كه هر واقعه و امری كه در زندگی آنها روی می‏ دهند انعكاسی از مشیت الهی است و این مشیت الهی كه از نظرها پنهان است در نمازها و دعاها مشهود می‏ گردد. اگر نیرویی برای تحمل پیش ‏آمدها لازم باشد در اثر دعا و نماز بدست می‏ آید.

در قرآن آمده است: (و استعینوا بالصبر و الصلاة) " بقره / 45 " «از شكیبائی و نماز یاری جویند». دعا و نماز نشانه این اعتقاد است كه ارتباط با خداوند نیرویی ملكوتی كه غذای روح می‏ باشد به فرد می‏ دهد.

آیه 45

موضوعات: آرامش و تنش - روشهای عاطفی، معنوی مقابله با تنیدگی در تعالیم اسلامی - نماز

منبع: روانشناسی سلامت (2) - صفحه 762، 761

نماز

نماز نوعی یاری جستن از خداوند با آداب مخصوص است. در قرآن آمده است: «از شكیبایی و نماز، یاری جویید» " و استعینوا بالصبر و الصلاة» (بقره / آیه 45) " خضوع و تسلیم در برابر خداوند بی‏ همتا، می‏تواند به انحاء مختلف، فرد را در حل مشكلات یاری دهد:

الف) وقتی انسان به نماز می‏ ایستد، سعی می‏كند در آن لحظه همه افكار و خاطره‏ ها، از جمله فشارها و سختی ها را از ذهن خود دور كند و تنها متوجه خداوند شود. همین سعی در دوری از فشارها، در رسیدن فرد به آرامش موثر است.

ب) رابطه عاطفی‏ ای كه در این حالت بین انسان و خداوند برقرار می‏ شود، روح و روان او را تقویت می‏ كند و مایه احساس آرامش وی می‏ گردد.

ج) نماز با آدابی كه دارد، نحوه رسیدن به آرامش را به انسان می‏ آموزد.

د) توجه به معانی اذكار نماز نیز نقش بسزایی در آرامش فرد دارد. با ذكر «الله اكبر»، فرد متوجه عظمت خداوند می‏ شود و هر چیز دیگر - از جمله مشكلات زندگی - در نظرش كوچك می‏ گردد. با تلاوت « ایاك نعبد و ایاك نستعین« به خود الهام می‏ بخشد كه باید در همه امور از خدا كمك جوید.

قرآن، روانشناسی و علوم تربیتی-محسن عباس نژاد