تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
از دلبستگی ایمن خبر داری؟ :57: زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 7

از دلبستگی ایمن خبر داری؟ :57:

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  آیا تا به حال با خدا ساده و صمیمی حرف زده اید؟ آیا در مواقع گرفتاری و ناراحتی با خدا درد و دل کرده اید؟ نظر شما درباره خدا چیست؟ آیا به نظر شما خدواند وجودی مهربان است که در مواقع ناراحتی و گرفتاری ها دست نوازش بر سر ما می کشد؟

  آیا خداوندتکیه گاه محکم و پناهگاهی امن است؟ یا اینکه شما فکر میکنید خداوند بلافاصله بر هر خطاکاری خشمگین می شود و او را تنبیه می کند؟ یا اینکه هر بلا و مصیبتی بر سر ما می آید خشم اوست؟

  شاید بعضی از افراد هم تصور کنند خداوند آنها را فراموش کرده و به حال خود رها کرده است؟!اگر شما چنین احساسی داشته باشید چی میکنید؟ آیا برای از دست دادنش گریه می کنید و خواستگار توجه مجدد از جانب او هستید؟ آیا جای او را در زندگی خالی می بینید و می خواهید بار دیگر نگاه و دست مهربانش سایه بان زندگی شما باشد ؟ یا اینکه اصلا برایتان مهم نیست باشد یا نباشد؟
  اصلا روزانه چقدر به او فکر میکنید؟ چقدر با او حرف می زنید و چقدر احساس می کنید به او نیاز دارید؟ مثل کودکی که به آغوش مادر نیاز دارد؟ مثل کودکی که از دوری مادرش گریه میکند؟ مثل کودکی که به محض رفتن مادر بهترین بازی ها را رها می کند و به دنبال او می گردد؟ مثل کودکی که تنها با نوازش مادرش آرام میگیرد؟ آیا تصور شما در مورد خداوند چنین تصوری است؟

  شاید بپرسید این سوالات مربوط به حوزه مذهب و دین است و ربطی به روانشناسی و مشاوره ندارد، اما من به شما می گویم این موضوع دقیقا با روانشناسی مرتبط است و اتفاقا تحقیقات و پژوهش های زیادی درباره آن چه در ایران و چه در خارج از ایران انجام گرفته است و همانطور که موضوعاتی مانند دلبستگی کودک به مادر مربوط به روانشناسی می شود موضوعاتی مانند دلبستگی به خدا و نوع تصوری که هر یک از ما درباره او دارد ، مربوط به حوزه مشاوره می شود. ا قصد داریم به این موضوع و پیامد های آن و تاثیری که موضوع تصور مثبت و منفی درباره خدا روی روح و روان ما می گذارد، بپردازیم.
  مطمئنا خواندن این مطلب قوت قلبی خواهد بود برای همه کسانی که خداوند نقش مهمی در زندگی آنها دارد.

  نگاهی به اهمیت جایگاه خداوند در روانشناسی .

  منبع : سمیرا میرزایی ؛ دانشجوی دکتری مشاوره خانواده، هفته نامه زن روز.


  ادامه دارد....
  ویرایش توسط niloofarabi : 2014_06_02 در ساعت 22:45
  پاسخ با نقل و قول

 2. از دلبستگی ایمن خبر داری؟ :57:  سپاس شده توسط A@92,anahid,elnaz.t,Far Zane,M.J.Azizi,m1392,mina71,MMB,narges☺,parvane,rahaii,sajad98,samin66,مهرسا62,محسن عزیزی,گلبرگ خانوم,ایزدی,تبسّم,روانشناس کوچولو,سماء,سارا زنگویی

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  دلبستگی ایمن

  چندوقت پیش در مترو کودک کوچکی را دیدم که همراه مادر و خاله اش بود، این کودک کوچک تا قبل از رفتن مادرش ساکت و آرام و خوشحال بود اما وقتی مادرش در ایستگاهی پیاده شد و او را به دست خاله اش سپرد دچار ترس و نگرانی شده بود و خاله اش برای اینکه گریه نکند به او می گفت: الان مامان بر می گرده! رفت برات چیزی بخره! با همین حرف رای چند دقیقه کودک آرام بود اما بعد از گذشت چند دقیقه شروع کرد به گریه کردن. هر چقدر دیگران سعی در آرام کردنش داشتند،موفق نمی شدند! این نوع وابستگی کودکان به مادر یک وابستگی طبیعی است و متخصصان معتقدند این دلبستگی اگر ایمن باشد تضمین کننده سلامت روان در کودکی و بزرگسالی است و اگر نا ایمن باشد روابط آینده کودک را در بزرگسالی و مخصوصا در رابطه با همسر ، تهدید ی کند . به عبارت دیگر اگر همه ما در کودکی والدینمان را پناهگاهی امن برای ناراحتی ها و پذیرا و مهربان و در دسترس هنگام نیاز یمان احساس کرده باشیم احتمالا اکنون در بزرگسالی روابط موفقی با دیگران داریم و از سلامت روانی بالایی برخورداریم چرا که این نوع برخورد والدین با ما شکل دهنده دو طرز فکر مهم و ریشه ای در ما می شود:

  اول: ما دوست داشتنی و باارزش هستیم که والدین همیشه از ما مراقبت می کردند.
  دوم: دیگران افرادی قابل اعتماد ، حمایت کننده و در دسترس هستند.

  اما اخیرا متخصصان به این نتیجه رسیدند ؛ همانطور که داشتن والدین مهربان و در دسترس برای دوران کودکی و بزرگسالی مهم است نوع نگاهی که همه ما به خداوند داریم هم در سلامت روان ما مخصوصا در کنترل استرس و اضطراب از زندگی ما نقش مهمی دارد و به همین دلیل و برای اثبات این فرضیه تحقیقات بسیاری انجام گرفته که در ادامه به نتایج برخی از آنها اشاره خواهد شد اما قبل از روشن شدن بیشتر موضوع معنای دلبستگی به خداوند را شرح خواهیم داد.  منبع: قبلی

  ادامه دارد.....
  پاسخ با نقل و قول

 4. از دلبستگی ایمن خبر داری؟ :57:  سپاس شده توسط elnaz.t,m1392,mina71,parvane,sajad98,مهرسا62,محسن عزیزی,گلبرگ خانوم,تبسّم,سارا زنگویی

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  وقتی به او دلبسته ایم

  درباره وابستگی به خدواند و داشتن تصور مثبت از او تحقیقات بسیاری انجام گرفته است که نتایج برخی از آنها نشان می دهد:


  وقتی به او دلبسته ایم خوشبینی بیشتری به زندگی داریم.
  وقتی به او دلبسته ایم کمتر دچار استرس و اضطراب می شویم.
  وقتی به او دلبسته ایم رضایت بیشتری از زندگی داریم.
  وقتی به او دلبسته ایم از سلامت روانی بالاتری برخورداریم.
  وقتی به او دلبسته ایم کمتر از دیگران بیمار می شویم.
  وقتی به او دلبسته ایم ولی بیمار هستیم زودتر از دیگران خوب می شویم.


  اما اگر احساس کنیم که او از ما دور است ، اگر احساس کنیم او تنبیه کننده است ، اگر احساس کنیم که او نمی تواند پناهگاه امنی هنگام گرفتاری ها و ناراحتی هایمان باشد، آنگاه بیشتر از دیگران احساس ناامیدی می کنیم.
  برای افسرده شدن آمادگی بیشتری داریم.
  کمتر از دیگران برای خودمان ارزش قائل هستیم.
  احساس ارزشمندی کمتری داریم.
  به مشکلات روانی بیشتری(مانند بدبینی) دچار می شویم.
  بیشتر از دیگران احساس تنهایی میکنیم.


  شاید برخی از افراد با خواندن مطالب بالا تعجب کنند و بپرسند این نتایج چه ربطی به خدا دارد؟ یا اینکه چطور می توان این نتایج را با عقل و منطق سنجید و اثبات کرد ؟

  در ادامه مطلب به برخی از دلایل منطقی این نتایج اشاره خواهد شد.
  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 6. از دلبستگی ایمن خبر داری؟ :57:  سپاس شده توسط elnaz.t,m1392,mina71,parvane,sajad98,مهرسا62,محسن عزیزی,گلبرگ خانوم,تبسّم,سارا زنگویی

 7. ارسال:4#
  niloofarabi آواتار ها
  دلبسته خدا


  هفته گذشته همزمان با پایان مراسم اعتکاف از کنار مسجدی می گذشتم و به کسانی که با چشمان اشک آلود از مسجد بیرون می آمدند نگاه کردم و با دیدن این صحنه یاد کودکی افتادم که به اجبار از مادرش جدا شده و اشک می ریزد. خیلی از رفتارهایی که ما در رابطه با خداوند داریم درست مانند رابطه مادری و فرزندی است. رفتارهایی مانند پناه بردن به خداوند هنگام ناراحتی ها، شکسته شدن دل هنگام گرفتاری ها ، تضرع و گریه هنگام احساس دوری از او ، اعتراض به جدایی از او ،آرامش پیدا کردن بعد از دعا و نیایش، اعتقاد به دانایی و تسلط به همه امور و ... حتی در این زمینه شاعران و عارفان غزل ها سروده اند. مانند این شعر زیبا از فروغی بسطامی:

  کی رفته ای ز دل که تمنا کنم تورا
  کی بوده ای نهفته که پیدا کنم تورا
  غیبت نکرده ای که شوم طالب حضور
  پنهان نگشته ای که هویدا کنم تورا
  با صد هزار جلوه برون آمدی که من
  با صد هزار دیده تماشا کنم تورا  ادامه ....


  منبع: قبلی.
  پاسخ با نقل و قول

 8. از دلبستگی ایمن خبر داری؟ :57:  سپاس شده توسط elnaz.t,m1392,mina71,parvane,sajad98,محسن عزیزی,گلبرگ خانوم,سارا زنگویی

 9. ارسال:5#
  niloofarabi آواتار ها
  سلامت روان بالاتر

  وقتی برای یکی از ما مشکلی پیش می آید، مثلا بیماری یا مشکل مالی! به صورت طبیعی ناراحت می شویم و به دنبال راه حلی مناسب می گردیم. راه حلی که بتواند به زودی مشکل ما را حل کند و سلامتی را به ما برگرداند یا مشکل مالی ما را حل کند! اگر کسی به ما بگوید نگران نباش! من می فهمم بی پول شدن چه مشکل بزرگی است ، من به شما کمک می کنم یا من یک دکتر متخصص خیلی خوبی را سراغ دارم حتما سفارش شما را به او می کنم! در این مواقع احساسی که به ما دست می دهد احساس آرامش و احساس امیدواری است و اگر همه ما نسبت به خداوند چنین تصوری داشته باشیم هیچ وقت دچار افسردگی ، ناامیدی و اضطراب نمی شویم و آنچنان احساس نزدیکی و اعتمادی به خدواند می کنیم که ابراهیم نبی (ع) هنگام قرار گرفتن در منجنیق و نزدیک پرت شدن به آتش داشت، آنجایی که در جواب جبریل که به او گفته بود حاجتت را از خدا بخواه ، گفته بود : همین که از حالم باخبر است برایم کافی است.


  منبع: قبلی


  ادامه ...
  پاسخ با نقل و قول

 10. از دلبستگی ایمن خبر داری؟ :57:  سپاس شده توسط elnaz.t,m1392,mina71,parvane,sajad98,محسن عزیزی,گلبرگ خانوم,سارا زنگویی

 11. ارسال:6#
  niloofarabi آواتار ها
  نداشتن احساس تنهایی

  وقتی به خداوند احساس نزدیکی می کنیم و او پناهگاه امن مشکلات مان می بینیم.احساس تنهایی کمتری می کنیم، درست همانطور که امام حسین(ع) در روز عاشورا و هنگام شهادت علی اصغر چنین احساسی داشتند.
  آنجایی که رو به خداوند فرمودند: خدایا همین که تو شاهدم هستی درد مرا کمتر می کند.  احساس ارزشمندی و عزت نفس

  وقتی کودک بودیم ، لبخند معلم برایمان خیلی ارزشمند بود و با دیدن لبخندش ، احساس خوبی می کردیم و هنگامی که بزرگ شدیم دیدن لبخند استاد همان احساس ارزشمندی کودکی را در وجودمان زنده کرد! و هنگامی که این لبخند و مهربانی را از دوستان،والدین ،همسر و ... هدیه گرفتیم احساس ارزشمندی بیشتری کردیم و احساس کردیم موجودی دوست داشتنی هستیم که قابل احترام و حمایت هستیم و اگر این لبخند را از جانب بالاترین قدرت هستی هر روز و هر روز دریافت کنیم، احساس ارزشمندی و اینکه مورد توجه هستیم هزاران برابر می شود و همین احساس به ما کمک می کند تا کمتر تحت تاثیر فشارهای زندگی قرار بگیریم و عصبانی شویم .
  کمتر پرخاشگری کنیم ، کمتر به دیگران سوء ظن داشته باشیم و کمتر احساس ناامیدی و یاس کنیم و در نتیجه احساس خوشبینی بالاتر و رضایتمندی بیشتری داشته باشیم.


  منبع: قبلی.

  ادامه ....
  ویرایش توسط niloofarabi : 2014_06_05 در ساعت 22:56
  پاسخ با نقل و قول

 12. از دلبستگی ایمن خبر داری؟ :57:  سپاس شده توسط elnaz.t,mina71,parvane,sajad98,محسن عزیزی,گلبرگ خانوم,سارا زنگویی

 13. ارسال:7#
  niloofarabi آواتار ها
  تصور مثبت

  اما اگر لحظه ای به درون خودمان نگاه کنیم متوجه می شویم آنقدرها که باید و لازم است نسبت به خداوند دید مثبتی نداریم و او را نزدیک و غمخوار دردها و ناراحتی هایمان نمی دانیم! با اینکه او بالاتر از تصور و فهم ماست ! اینکه چرا ما چنین شده ایم چندام مهم نیست و شاید دردی را از ما درمان نکند ولی این که چه کنیم تا دید مثبت تری نسبت به او پیدا کنیم می تواند در سلامت زندگی ما تاثیر زیادی داشته باشد و ما را به آرامش حقیقی برساند. برای رسیدن به احساس مثبت باید فکرمان را مثبت کنیم چرا که پشت هر احساس خوشایندی یک فکر خوشایند وجود دارد و به نظر من برای رسیدن به افکار مثبت و خوشایند درباره خداوند بهتر است که او را از زبان خودش بشناسیم و به همین دلیل در پایان مطالب به ذکر حدیثی قدسی در این زمینه می پردازیم.

  خداوند در حدیث قدسی می فرماید:

  "بنده من چه بسیار بلاهارا که به واسطه محبتم از تو دور کردم و تو ندانسته به دشمنی ام پرداختی! "


  پاسخ با نقل و قول

 14. از دلبستگی ایمن خبر داری؟ :57:  سپاس شده توسط elnaz.t,mina71,parvane,sajad98,محسن عزیزی,گلبرگ خانوم

موضوعات مشابه

 1. خانواده یا دشمنان داخلی؟
  توسط Saviz در انجمن بحث و مناظره
  پاسخ: 13
  آخرين نوشته: 2014_02_19, 05:00
 2. خیانت کردی؟ خیانت می‌کنم
  توسط rahaii در انجمن مقالات مشاوره ای
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2014_02_07, 16:56
 3. تمیز هستید یا وسواسی؟
  توسط alonegirl در انجمن روانشناسی تربیتی و یادگیری
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2014_02_07, 10:36
 4. باید به درس فکر کرد یا گرسنگی؟
  توسط مهرسا62 در انجمن مقالات مربوط به کودکان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2014_02_04, 16:38
 5. خانواده یا دشمنان داخلی؟
  توسط Saviz در انجمن طرح مشکلات خانواده
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2014_02_01, 19:43

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •